Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 21:18

Sitar de padure

Pasari nobile si rare pentru care s-au nascut orgolii mari . Prepelita este "dresor" de caini pentru aret . Sitarul este competitia suprema pentru orice vanator de pasari . Pasari sezoniere . S-au scris carti intregi despre vanatoarea la sitar .
Despre becatina va lasam pe Dvs sa ne scrieti .

Moderator: Sly_Fox

Mesajde puscasu pe 16 Mar 2007, 21:12

Nu stiu daca invitatia era lansata doar pentru aceia dintre noi care se cunosc cu "Amis" ,dar as fi venit si eu.Intre Ploiesti si Pitesti "o aruncatura de bat".
Numai ca este deja vineri seara si cred ca deja este tarziu pentru a fi in regula cu hartiile...La noi nu se elibereaza autorizatii decat Luni si Joi,si atunci doar daca secretarul vrea sa ajunga la "filiala"...
Poate altadata Amis!
puscasu
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Aug 2006, 14:21
Locaţie: Ploiesti

Mesajde amis pe 16 Mar 2007, 22:04

Poti veni,te astept cu placere.Vine si Mav ,Scirocco si Dima.Daca poti suna acum:0722 248747
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Ursus2006 pe 17 Mar 2007, 23:13

Cică Mav şi Scirocco au avut baftă, noroc si mult succes astăzi la sitari! :D Aşa am auzit ! 8)
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde puscasu pe 18 Mar 2007, 00:17

Chiar imi pare rau Amis , de abia acum am vazut postarea ta , ptr. ca aseara m-am luat cu alte treburi . Multumesc oricum pentru invitatie , te voi suna maine.

Prin alte parti ce se aude?E ceva pasaj?
puscasu
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Aug 2006, 14:21
Locaţie: Ploiesti

Mesajde the_mav pe 18 Mar 2007, 20:06

Ursus2006 scrie:Cică Mav şi Scirocco au avut baftă, noroc si mult succes astăzi la sitari! :D Aşa am auzit ! 8)

:lol: :lol: :lol: ... acum imi dau eu seama de ce am ramas cu bafta ieri la iesirea de sitari...

a fost o iesire frumoasa, compania deosebit de placuta, vremea excelenta, locurile de vanatoare foarte potrivite... intr-un cuvant foarte frumos.
s-au vazut si sitari, o (mare) parte din ei i-am lasat pentru intalnirile noastre ulterioare :wink: :P . o alta parte frumoasa a debutat cu renumitul "sa facem focul" rostit de amis :D :P :wink: :D , moment de la care au inceput povestirile cu sitari magici, dubleuri de platina, caini in areturi milenare, etc, etc
am recapitulat cateva preparate vechi vanatoresti pe care le-am inecat cu o cateasca alba si saramura de cabernet...

las si pe ceilalti sa mai spuna cateva cuvinte pana pun eu cateva poze
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde amis pe 18 Mar 2007, 21:08

A fost o iesire frumoasa,vreme calda ca si "atmosfera"...Au sarit 5-6 sitari.Vanatoarea a fost "o reusita",bataile prin maracinisuri o "minunatie" noroc,ca fiind intre prieteni am facut bataie cu randul:Cand bateam eu cu Dima,Mav si Scirocco tineau marginile,Cand tineua ei si bateam noi... :wink: :lol: :lol: Lasand gluma la o parte , a fost o zi frumoasa incheiata la o partida de talere.
"Cateaca alba" este un nou soi de vin omologat ieri de "comisia" fomata din;amis,dima si scirocco,"asistati" cu durere-n suflet de Mav care urmarea cum roadele celui mai bun an viticol la Cateasca se tot ...degusta
Oricum vorba aia romaneasca:"Bun vin ai,da` rar il dai" cred ca a fost "inventata" pentru Mav...

Unul dintre sitarii ratati de Mav si Scirocco:
[img][img]http://img171.imagevenue.com/loc575/th_44689_Imag016_122_575lo.jpg[/img][/img]

(Revista "Carpatii" martie 1935)
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Dima pe 18 Mar 2007, 21:32

...continuare dupa mav Invitatia lui amis a fost de nerefuzat, asa ca sambata la 7:30, impreuna cu scirocco intram la mav in batatura. Cafele, energizante de import,alea,alea, mavul manipula niste sticle pline cu de-acum celebra Cateasca alba....Pe la 8 trecute vine in tromba amis gazda fara odihna, cu cainii priponiti in masina, transferam degraba bagajele, mavul nedespartit de sticlele lui, plecam. Strategia perfecta, intram in terenul potrivit intentiilor noastre dar acum uscat ca iasca. Impreuna cu amis si cainii scotoceam malurile si desisurile, cei mici - mav&scirocco - mergeau agale pe flancuri :wink: gata sa doboare sitarii ridicati de noi. S-au marcat cativa pentru data viitoare, iar la pranz ne-am asezat la sfat dupa cum se vede limpede in fotografiile puse de mav. Povesti, glume, frigarile sfaraiau, compania la inaltime, cu greu am decis ca vinul lui mav e delicios da' putin. In drum spre poligon, am baut cafele la amis care la insistentele mavului ne-a amutit cu cateva din armele lui. Am incheiat o zi desebit de frumoasa aratand cum stim sa tragem la talere. Amintiri, de acum...Prieteni, va salut!
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 18 Mar 2007, 22:53

bine ca ati vazut....eu nici macar nu am vazut....merge sarmoasa la sitari amis?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde mch pe 18 Mar 2007, 23:07

Am fost si eu sambata afara si se pare ca am avut noroc. Am reusit sa pusc doi si m-am bucurat foarte tare.Prima mea vanatoare de sitar incununata cu succes.Jumate de zi i-am cautat pe firul vai unde era mai mlastinos si nu i-am gasit.Dezamagit am urcat spre masina si printre niste bagrini zbrrrr doi unul langa altul s-au ridicat brusc si am reusit sa pusc unul.Dupa 5 min pe aceasi coasta dintr-o desime a mai sarit unul si am reusit sa-l nimeresc dupa care am facut niste poze si am considerat ca pentru o vanatoare la sitar este mai mult decat bine.Maine o sa pun si niste poze in galeria personala.
Avatar utilizator
mch
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 14 Mar 2006, 11:08
Locaţie: Timisoara

Mesajde amis pe 19 Mar 2007, 08:57

Bravo mch.
Sarmoasa merge cu mine.Am fost cu trei caini.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde scirocco pe 19 Mar 2007, 10:50

Mai tarziu un pic ,postez si eu varianta mea. La invitatia lui Amis si cu ajutorul lui Dima, am dat iama in "Cateasca" alba a lui Mav. :lol: :lol: Va multumesc mult prieteni pentru tot! Dupa cafeleli si alte jimbimuri, am plecat in terenul de vanatoare al gazdelor noastre unde am putut admira vanat de tot felul: caprioare,fazani si nu in ultimul rand sitari.E drept ca pe acestia din urma(pentru care aveam si autorizatie,dealtfel) doar i-am admirat de la distanta,fara a le provoca nici un rau.De,vanatori ecologisti! :lol: Cred ca absenta vanatului in catare ni s-a tras din cauza"baftei" urate de prietenul Ursus,pe care sper sa-l prind la cotitura. In apararea mea trebuie sa spun ca mi-am rupt pantalonii prin hatisuri, pentru ca pe drum nu aveam cum :wink: Drept compensatie pentru lipsa vanatului,minunata nostra gazda care este Amis,ne-a aratat o superba colectie de arme,incat cu mare greutate am reusit sa ne dezlipim de acolo(pe Dima l-am tras cu forta de langa armele lui Amis :lol: :lol: ).Iar Cateasca lui Mav...mmm, te lingi pe degete.Ce mai calea-valea,am petrecut o zi excelenta alaturi de oameni deosebiti.Inca o data, multe multumiri!
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 31 Mar 2007, 23:03

...mai baieti...voi pe lunca Argesului faceti prapad in sitari ...dat mai ales in Cateasca....Mav...poate mai ascunde bunica-ta o molecula si pt musafiri din departari :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde Ghinda pe 06 Apr 2007, 08:59

Au plecat si nu i-am prins :cry: :cry: :cry:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ursus2006 pe 06 Apr 2007, 11:43

Comisare, nu te da lovit, ca nu poti merge in zona !~!!!!
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 06 Apr 2007, 22:06

Salut la totzi!!!
Ashi vrea să aflu dacă prin zona Iasului sint sitari, că eu trăiesc chiar peste prut, in Basarabia, or. Ungheni, shi ashi vrea să merg la anul la vinat pe păminturile natale.... Dar cum am plecat din tară cind eram incă copil, nu mă prea interesau sitarii ;)
Dar după ce am vinat 2 aici in portugalia, am rămas si eu cu acest "VIRUS". :lol:
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde Gica pe 15 Oct 2007, 12:18

Va rog dati glas cind cad primii sitari in toamna asta.
Gica
Membru important
 
Mesaje: 201
Membru din: 03 Ian 2007, 23:34
Locaţie: Arad

Mesajde Gica pe 19 Oct 2007, 10:08

Paznicul de pe fondul de vinatoare 40 Araneag jud.Arad a intilnit saptamina trecuta 3 sitari, unul intr-o dimineata si 2 in alta dimineata in locuri diferite,ce spuneti sa fi inceput pasajul asa repede :( :( :(
Gica
Membru important
 
Mesaje: 201
Membru din: 03 Ian 2007, 23:34
Locaţie: Arad

Mesajde Ghinda pe 19 Oct 2007, 10:53

Pai normal incepe la sfarsitul lui octombrie. Poate ca o fi frig in sus si s-au carat mai iute.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Gica pe 19 Oct 2007, 11:56

Cum incep ploile cred ca ar trebui sa fim atenti ca ar fi pacat sa nu-i petrecem.
Gica
Membru important
 
Mesaje: 201
Membru din: 03 Ian 2007, 23:34
Locaţie: Arad

Mesajde Ghinda pe 22 Oct 2007, 09:00

Deci, s-au vazut sitari pe langa Bucuresti?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde mch pe 31 Oct 2007, 14:08

Am fost ieri in zona Faget la sitar cu inca doi colegi unul dintre ei fiind si forumist si am reusit fiecare sa impuscam cate unul. Parerea lor a fost ca sigur pasajul e venit tinand cont de vremea care a fost la munte si ploile care cad la noi asa ca acum e momentul!!!
Poti sa ma scoti din padure dar nu poti sa scoti padurea din mine!
Avatar utilizator
mch
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 14 Mar 2006, 11:08
Locaţie: Timisoara

Mesajde flandra pe 14 Noi 2007, 15:32

Azi dimineata, pe malul Argesului, AGVPS Lunca, au zburat 3 sitari...unul pentru ultima data.
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Keiler pe 14 Noi 2007, 15:50

Trist. :cry:
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde gentilis pe 14 Noi 2007, 18:06

Un pasaj mediu in aceasta toamna,dar destul de lung in zona mea, peste doua saptamani.Dupa multa truda am invatat catelul ce inseamna sitar.Un aret ferm si un sitar imuscat :wink: .
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde flandra pe 14 Noi 2007, 18:14

gentilis scrie:Un pasaj mediu in aceasta toamna,dar destul de lung in zona mea, peste doua saptamani.Dupa multa truda am invatat catelul ce inseamna sitar.Un aret ferm si un sitar imuscat :wink: .


Super...ce catel ai ? :)
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde gentilis pe 15 Noi 2007, 14:18

Salut
Un mascul de vizsla de un an si trei luni,e primul lui sezon de vanatoare(de-adevaratelea :lol: ).Sitarul are un miros aparte si nu toti cainii sunt incantati sa caute asa ceva.La aport l-a luat in gura cu mare scarba..parca ii provoca greata.. :lol:
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde flandra pe 15 Noi 2007, 15:21

Sa te bucuri de el si cat mai multe vanatori frumoase...si pune si tu o poza cu patrupedul :lol:
Un singur sitar ai vazut?
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde sorin flutur pe 15 Noi 2007, 20:15

gentilis scrie:Salut
Un mascul de vizsla de un an si trei luni,e primul lui sezon de vanatoare(de-adevaratelea :lol: ).Sitarul are un miros aparte si nu toti cainii sunt incantati sa caute asa ceva.La aport l-a luat in gura cu mare scarba..parca ii provoca greata.. :lol:

si pointerita mea a aportat primul sitar cam in genul asta...dupa cativa metri la lasat jos...bine ca la gasit in boschetii aia si l-a scos afara :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde gentilis pe 16 Noi 2007, 17:23

Am vazut multi sitari dar nu am tras decat la cel pe care l-a pontat catelul.Asa se face... :wink: ,pt ca m-a interesat sa invete,nu sa fac eu numar de piese.
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde flandra pe 16 Noi 2007, 18:24

Cu atat mai mult cu cat nu are decat 1 an si 3 luni...mare lucru Gentilis !!! :)
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Prepelita , sitarul si becatina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate