Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:38

La rate !!!

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

La rate !!!

Mesajde delux111 pe 23 Sep 2010, 11:34

Salutari ,
Week-end-ul trecut am mers la vanatoare la rate si am intampinat urmatoarea problema : dupa ce impuscam rata in zbor , cadea pe apa si disparea efectiv ... :oops: Am gasit balti fara mult stuf , se vedea cum cade pe luciul de apa si dintr-o data ... nu mai era ...
Ce se intampla ?
Cineva zicea ca intra la fundul apei si se prinde cu ciocul de stuf ... si moare acolo .
Din 3 rate impuscate nu am reusit sa recuperez vreuna - m-am suparat si am plecat acasa - le impuscam degeaba ...
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: La rate !!!

Mesajde AdrianLica pe 23 Sep 2010, 11:50

Eu nu am mai gasit o rata mica ce mi-a cazut in orezarie cu apa la glezna si limpede. Parca a intrat in...namol. Si mai mult ca sigur chiar asta a facut. Daca e ranita si, atunci cand cade, o mai vezi miscand, ideal e sa ii mai dai un foc imediat, cu un cartus mic. Daca doar stai si te uiti, dupa cateva secunde o sa dispara. O sa gasesti la masa alice in ea, dar asta e, decat sa le pierdem mai bine le gaurim un pic mai mult. Catare plina!
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: La rate !!!

Mesajde gxglus pe 23 Sep 2010, 12:10

Ratele au fost alicite. Cand nu sunt lovite rau intra sub apa si ies la suprafata in locuri ferite, stuf, papauris , etc.
gxglus
 
Mesaje: 15
Membru din: 22 Ian 2010, 14:15

Re: La rate !!!

Mesajde delux111 pe 23 Sep 2010, 12:15

gxglus scrie:Ratele au fost alicite. Cand nu sunt lovite rau intra sub apa si ies la suprafata in locuri ferite, stuf, papauris , etc.


dar cadeau perpendicular pe luciul de apa - ma gandesc ca daca erau alicite cadeau mai tangential cu apa ... nu stiu ce sa zic ...
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: La rate !!!

Mesajde madalin122582 pe 23 Sep 2010, 14:05

cu ce alica le-ai lovit? intr-adevar, daca pica perpendicular sunt lovite bine...dar e posibil sa fie lovita in aripa si cand ajung in apa sa inoate. incearca sa dai cu alica putin mai mare si urmareste-le.
Alta explicatie: au luat tot snopul de alice in plin si datorita greutatii se...scufunda :D
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: La rate !!!

Mesajde delux111 pe 23 Sep 2010, 14:14

madalin122582 scrie:cu ce alica le-ai lovit? intr-adevar, daca pica perpendicular sunt lovite bine...dar e posibil sa fie lovita in aripa si cand ajung in apa sa inoate. incearca sa dai cu alica putin mai mare si urmareste-le.
Alta explicatie: au luat tot snopul de alice in plin si datorita greutatii se...scufunda :D


Am avut alica de 4 mm - B.P. 33g .
Buna explicatia de mai sus - recunosc nu m-am gandit la ea ... :D
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: La rate !!!

Mesajde madalin122582 pe 23 Sep 2010, 15:20

70 sau 76 ? in ce distanta ai lovit? lasand gluma la o parte, chiar e ciudat fenomenul. la mine trece oltul prin oras si am fost de multe ori la rate, dar nu am patit asa ceva. e adevarat ca nu am fost niciodata fara caini. de fapt, ne prea primim autorizatie daca nu avem caini
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: La rate !!!

Mesajde delux111 pe 23 Sep 2010, 15:30

madalin122582 scrie:70 sau 76 ? in ce distanta ai lovit? lasand gluma la o parte, chiar e ciudat fenomenul. la mine trece oltul prin oras si am fost de multe ori la rate, dar nu am patit asa ceva. e adevarat ca nu am fost niciodata fara caini. de fapt, ne prea primim autorizatie daca nu avem caini


70 . Am avut caine care intra pana la locul unde a cazut rata , intra cu capul in apa dupa rata dar ... degeaba .
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: La rate !!!

Mesajde Katalin pe 23 Sep 2010, 18:36

Am patit si eu. Se baga la fund si sta acolo cat poate sa si tina rasuflarea... Nu e proasta sa moare asfixiata...dar merge foarte mult pe sub apa. Am vz fenomenu pe rau...unde nu avea stufaris unde sa se duca.
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: La rate !!!

Mesajde Hirsch pe 23 Sep 2010, 20:10

Salut baieti,
mi s-a imtamplat si mie acelasi lucru - dar am ajuns la concluzia ca trebuie folosite alice de 4 mm. Iar daca o lovesti in plin, ea ramane pe luciul apei :) :wink: :mrgreen:
Avatar utilizator
Hirsch
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Apr 2010, 20:35
Locaţie: Bucuresti

Re: La rate !!!

Mesajde Marius pe 23 Sep 2010, 20:19

delux111 scrie:Am avut alica de 4 mm - B.P. 33g .

Alica de 4 mm nu e recomandata la rate. Nu ca zic eu, dar scrie oriunde sunt recomandari pentru marime alice/tip de vanat.
Daca la rate tragi cu 4, la gasca de vara cu ce tragi? O rata mare la vremea asta are in medie 700g-900g, o gasca de vara poate sa ajunga si la 5 kg.
Eu cred ca din cauza ca ai avut alica mare, adica prea rara, ratele lovite de tine au avut foarte putine alice in corp (una sau doua), probabil in intestine, si au putut sa se mai deplaseze si sa se ascunda. Daca in zona este doar un pic de vegetatie, ratele ranite inoata pe sub apa pana in zona cu vegetatie, iar acolo scoate doar putin capul sa respire.
O alica mai mica are avantajul ca pe langa ca asigura penetrare suficienta in cazul ratei, numarul mai mare de alice asigura daune majore (aripi sau picioare rupte), hemoragii importante, shoc major, astfel incat chiar daca nu pica moarte, de cele mai multe ori nu mai pot face figurile de care ai povestit.
Eu vanez rate de cativa ani, am pierdut destule, dar in felul asta nu cred ca am pierdut in total trei de cand vanez.
Vezi ca e un topic ref. la alica potrivita pentru rate, si sunt acolo cateva sfaturi utile.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: La rate !!!

Mesajde delux111 pe 23 Sep 2010, 21:05

Am citit topicul si bag de seama ca alica potrivita este cea de 3 mm . :oops:
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: La rate !!!

Mesajde Anndrei pe 23 Sep 2010, 21:10

In rate se trage de obicei cu alice de 3. rar 3,5. Am avut ocazia sa pierd rata deoarece nu am recuperat rapid. Se mai scufunda, intra apa la penaj, nu are legatura cu alicele. Nu-ti face mari probleme; fi rapid la recuperare. Eu, cind nu sint cu amicii care au ciini am o lanseta cu 1 ancora. :lol: Pe bune!
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: La rate !!!

Mesajde Hirsch pe 23 Sep 2010, 22:09

.vreau sa va spun ca am vazut eficienta alicelor de 3,5mm, 4mm pt.rata si fazan si chiar 4,5 la iepure,
in plus nu strica piesa foarte tare.
Avatar utilizator
Hirsch
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Apr 2010, 20:35
Locaţie: Bucuresti

Re: La rate !!!

Mesajde delux111 pe 24 Sep 2010, 07:37

Anndrei scrie:In rate se trage de obicei cu alice de 3. rar 3,5. Am avut ocazia sa pierd rata deoarece nu am recuperat rapid. Se mai scufunda, intra apa la penaj, nu are legatura cu alicele. Nu-ti face mari probleme; fi rapid la recuperare. Eu, cind nu sint cu amicii care au ciini am o lanseta cu 1 ancora. :lol: Pe bune!


Buna idee , pe bune ... am mai invatat ceva . :wink:
Multumesc.
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate