Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:02

Ciocarlia - mica si sturbulateca

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Re: Ciocarlia - mica si sturbulateca

Mesajde Sly_Fox pe 25 Oct 2019, 16:16

Nu mă pricep prea bine dar, un judecător de la o Curte de Apel poate anula prevederile unei legi? Să înțeleg că în România, Parlamentul este sub un judecător?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ciocarlia - mica si sturbulateca

Mesajde bogus pe 25 Oct 2019, 16:38

Sly_Fox scrie:Nu mă pricep prea bine dar, un judecător de la o Curte de Apel poate anula prevederile unei legi? Să înțeleg că în România, Parlamentul este sub un judecător?

Ei nu au atacat vanatoarea sau legea vanatorii, ei au atacat in contencios administrativ ordinul ministrului care prevedea cotele, si tu si eu si oricine putem ataca in contencios orice act administrativ daca consideram ca ne lezeaza interesele. Si da instanta poate dispune supendarea sau anularea unor astfel de acte administrative
Art. 1. -
(1) Orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de către o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluționarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instanței de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoașterea dreptului pretins sau a interesului legitim și repararea pagubei ce i-a fost cauzată. Interesul legitim poate fi atât privat, cât și public.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Ciocarlia - mica si sturbulateca

Mesajde Sly_Fox pe 25 Oct 2019, 17:06

Scuze Bogus dar eu am întrebat altceva. Se spune așa: "Hotararea este executorie de la momentul pronuntarii, astfel ca efectul imediat este "stoparea de indata a vanatorii la cele patru specii de pasari migratoare ceea ce inseamna ca, de la momentul pronuntarii Hotararii nr. 105/2019 a Curtii de Apel Brasov, niciun vanator nu mai are dreptul sa impuste, sa recolteze, sa transporte, sa utilizeze sau sa valorifice vreo pasare apartinand speciilor: ciocarlie de camp, sturzul viilor, rata cu capul negru sau rata sunatoare, toate aceste activitati devenind actiuni de braconaj...
Asociatia cere tuturor institutiilor abilitate sa ia masurile care se impun pentru respectarea hotararii si pentru impiedicarea braconarii speciilor mai sus mentionate.
Este vorba despre Ministerul Apelor si Padurilor, Garzile Forestiere, Ministerul de Interne, Inspectoratul General al Politiei Romane, Inspectoratele de Politie Judetene, Garda Nationala de Mediu, Directia Generala a Vamilor, Politia de Frontiera, Politia Transporturi Aeriene si Jandarmeria Romana."

Pe mine nu mă interesează că au atacat ei Ordinul de Ministru, mă interesează să știu dacă un judecător poate anula o lege adoptată de către Parlament și promulgată de Președintele României. În acea lege se specifică clar care sunt speciile ce se pot vâna și care sunt speciile ce nu se pot vâna în România. Punerea în vederea unor instituții să ia la cunoștiință "stoparea vânătorii" atacă direct o lege și nu un ordin. Ordinul Ministrului putea să dea cotă 1 ciocârlie pe tot sezonul sau niciuna, nu contează, legea spunea că specia este permisă la vânătoare. Acum cu această hotărâre judecătorească se încalcă legea vânătorii în mod direct. O asemenea hotărâre judecătorească putea suspenda acel ordin, dar nu se putea pune problema interzicerii vânării la o specie la care prin lege vânătoarea este permisă. Se vorbește de INTERZICERE, nicidecum de o sistare temporară a eliberării autorizațiilor la specia X sau Y pentru că sunt niște probleme cu un Ordin de Ministru. Iar intituțiilor enumerate li se cere să "împiedice braconajul" speciilor respective. Păi unii sunt deștepți prin lege în mod automat, iar alții sunt condamnați să fie proști prin lege, sau cum?
Bun, întreb din nou, Judecătorul Curții de Apel >Parlamentul României?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ciocarlia - mica si sturbulateca

Mesajde bogus pe 25 Oct 2019, 20:00

Instanta suspendand ordinul a suspendat cota, atat, in rest ce ai citat tut nu este din horararea instantei ci este declaratia alora de la ong-ul respectiv, si nu, o instanta nu poate suspenda, abroga, sau anula o lege.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Ciocarlia - mica si sturbulateca

Mesajde bogus pe 25 Oct 2019, 20:05

Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Ciocarlia - mica si sturbulateca

Mesajde tehărău pe 25 Oct 2019, 23:05

Am înfrânt!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ciocarlia - mica si sturbulateca

Mesajde Sly_Fox pe 26 Oct 2019, 15:28

bogus scrie:Instanta suspendand ordinul a suspendat cota, atat, in rest ce ai citat tut nu este din horararea instantei ci este declaratia alora de la ong-ul respectiv, si nu, o instanta nu poate suspenda, abroga, sau anula o lege.

Mulțumesc, Bogus!
tehărău scrie:Am înfrânt!

:D :D :D
Pe timpul marii lovituri de stat din 1989 mai erau unii de strigau nervoși și agitați pe stradă: "Am înfrânt!
Am înfrânttttt!". Și pentru 99% din suflarea românească așa a fost! Doar pentru 1% din cetățeni lucrurile au stat alfel, la ei s-a aplicat din plin lozinca: "Am învins!"
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ciocarlia - mica si sturbulateca

Mesajde tehărău pe 26 Oct 2019, 20:35

Sly_Fox scrie:
bogus scrie:Instanta suspendand ordinul a suspendat cota, atat, in rest ce ai citat tut nu este din horararea instantei ci este declaratia alora de la ong-ul respectiv, si nu, o instanta nu poate suspenda, abroga, sau anula o lege.

Mulțumesc, Bogus!
tehărău scrie:Am înfrânt!

:D :D :D
Pe timpul marii lovituri de stat din 1989 mai erau unii de strigau nervoși și agitați pe stradă: "Am înfrânt!
Am înfrânttttt!". Și pentru 99% din suflarea românească așa a fost! Doar pentru 1% din cetățeni lucrurile au stat alfel, la ei s-a aplicat din plin lozinca: "Am învins!"


Postarea a fost pour les fins connaisseurs .
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ciocarlia - mica si sturbulateca

Mesajde Sly_Fox pe 26 Oct 2019, 21:41

Nici nu se putea altfel!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

Publicitate