Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:32

Vanatoarea cu arcul in Romania

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderatori: Sly_Fox, Mihutz23

Mesajde cipher pe 02 Iun 2008, 13:31

Din ce am inteles eu, e clar, impiedica vibratia corzii dupa tragere, oprindu-se in rod, dar ce nu inteleg e faptul ca de obicei rod-ul are rol de a tine la distanta in lateralul stringului cele doua cabluri, bus-cable-ul si control cable-ul, sau ma rog, cable-ul si string-ul, la arcurile cu one cam, pentru a face loc sagetii, insa daca stringul ajunge in dreptul rod-ului, care uneori este mai lung putin decat brace-height-ul, la unele arcuri, nu prea e bine. Ceea ce spui tu am vazut la unele arcuri care pe langa rod-ul pe care culiseaza cable slide-ul mai exista o tija sau doua, simetrice, rigide, (dual string suppressors- modele Bear 2008) ce pleaca din extremitatile crosei arcului si au in capat acele string stop-uri de care spuneai, si au lungimea exact pana la string. Dar, una peste alta, am inteles ideea. Mersi mult oricum pentru explicatie! (eu am un model mai vechi de compound, cu 2 came, string de pe una pe alta, cable-uri si cu rod-ul mai lung, ce tine lateral cable-urile. La mine nu se aplica cele spuse mai sus, si de aia vroiam mai multe informatii ca doar aveam idee dar nu eram sigur.)

O zi buna si tie!
cipher
 
Mesaje: 14
Membru din: 03 Apr 2008, 14:17

Mesajde hunterb pe 02 Iun 2008, 17:16

la acest model nu mai exista cable slide, el este inlocuit cu role prinse pe cable rod, iar cable rod-ul in sine nu mai este o tija metalica cilindrica ci un profil patrat mult mai gros si facut din acelasi material ca si riser-ul.

o zi buna,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde max pe 27 Feb 2009, 13:16

salut tuturor vinatorilor cu arcul si... nu numai, sunt nou pe forum si as dori mai multe informatii despre vinatarea cu arcul in RO (legislatie, magazine care vind asa ceva etc.) personal am vinat cu arcul in america caprior si cred ca asa dai mai multa sansa vanatului
max
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Feb 2009, 12:43

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Mihutz23 pe 27 Feb 2009, 15:03

max scrie:salut tuturor vinatorilor cu arcul si... nu numai, sunt nou pe forum si as dori mai multe informatii despre vinatarea cu arcul in RO (legislatie, magazine care vind asa ceva etc.) personal am vinat cu arcul in america caprior si cred ca asa dai mai multa sansa vanatului


Salu Max,

Din pacate la noi inca nu este legala vanatoarea cu arcul.....mai multe despre legislatie si ce actiuni va intreprinde EBA in Romania pentru legiferarea vanatorii cu arcul si sageata, dupa 05.04.2009, dupa intalnirea anuala a European Bowhunting Association, ce va avea loc in Bulgaria.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde radu.vet pe 12 Feb 2010, 01:41

Salutare tuturor!
eu am inceput vanatoarea cu arcul in Canada acum un an si mi se pare super!
celor interesati sa-si cumpere asa ceva , le recomand situl www.huntersfriend.com . au preturi f. bune pentru kituri complete, dai sfaturi bune pentru a-ti cunoaste setarile arcului (tensiune, alonja, etc)
sper sa lse legalizeze si in romanica vanatoarea cu arcul, as veni bucuros cu arcul meu sa-l iau pe taica'miu la o vanatoare cu arcul.

numai bine!
Avatar utilizator
radu.vet
 
Mesaje: 6
Membru din: 02 Feb 2010, 01:40
Locaţie: Montreal, Canada

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde radu_dobre pe 01 Noi 2011, 13:14

Salut,

Stie cineva daca este vre-o sansa ca vanatoarea cu arcul sa devina legala in Romania? Daca exista vre-o initiativa ceva pentru vre-un proiect de lege? Si cam care ar fi preturile daca ar fi sa ma duc sa vanez in Bulgaria?

Multumesc.
radu_dobre
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Noi 2011, 13:02

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Sly_Fox pe 06 Mar 2013, 23:58

Se pare ca sunt foarte mari sanse ca vanatoarea cu arcul sa devina legala. In prezent exista un proiect de de modificare a legii vanatorii, iar daca se aproba arcul va deveni o arma cat se poate de legala pentru practicarea vanatorii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Ghinda pe 08 Mar 2013, 10:58

Si ce senzatie ai cand sagetezi si pica! O sa fie nevoie sa imi cumpar arc din nou!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Sly_Fox pe 08 Mar 2013, 17:05

Parca te vedem tragand precum elful Legolas, din Lord of the Ring. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Ghinda pe 11 Mar 2013, 12:25

:lol: Nici chiar asa.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Peregrinus pe 29 Mar 2013, 20:38

Buna ,

se stie cumva deja un termen cind se va pune in discutie la guvern noua propunere legislativa ?

Multumesc !

Andrei .
- PEREGRINUS - ASOCIATIA SOIMARILOR DIN ROMANIA
http://www.asociatiaperegrinus.ro/
Avatar utilizator
Peregrinus
Veteran
 
Mesaje: 1880
Membru din: 07 Apr 2006, 16:43
Locaţie: Germania

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Ghinda pe 30 Mar 2013, 08:32

Nu, dar se va afla.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Anofelu pe 22 Oct 2013, 16:12

s-a aflat ceva? :)
"-Sunt multi...dar prosti Maria Ta...
-Sunt prosti...dar multi..."
Anofelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Oct 2013, 14:28
Locaţie: Craiova

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Sly_Fox pe 25 Oct 2013, 18:43

Cred ca pentru a vana cu arcul, vanatorii mai au de asteptat ceva timp. Proiectul de lege, in care este prevazuta si legalizarea vanatorii cu arcul, are multe neajunsuri.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde acsph pe 25 Oct 2013, 20:11

Pana la definirea cadrului legal de vanatoare cu arcul,ma gandesc ca ar fi funny ca prima asociatie de vanatoare cu arcul din Romania sa se numeasca Marcu' :D :D
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Sly_Fox pe 25 Oct 2013, 21:11

Asociatia de Vanatoare cu Arcul Sagetatorul, primim numai membrii nascuti in zodia Berbec. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde acsph pe 25 Oct 2013, 21:28

Insist ca dezacordul in manele...da sunt si conciliant.Sa fie 'arcu Sagetatorul :lol: :lol: ..si presedintele sa se numeasca musai,Anton.. :wink:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde scirocco pe 25 Oct 2013, 22:26

Ahaa,vorbiti despre Betonieru' ? In acelasi ton,pot sa spun ca se face exces de zel(sau de zer?),din partea "inscaunatilor"(obicei tipic romanesc,cu tendinte orientale,de a "saruta poala popii" sau p'acolo :wink:) , insistandu-se pe "linistea" cu care trage(M)'arcu si deci,usor de folosit de catre bra(n)conieri. Sa interzicem si pastilele de tantari, ca si alea omoara in liniste! :twisted:
Ai dreacu',de 'oti! Huuuideeeo, la oase la Chitila!
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Anofelu pe 27 Oct 2013, 01:33

legiuitorul roman e batut in cap...dar asta e de notorietate deja... :lol:
auzi la ei...nu legalizeaza pentru ca legalizarea ar incuraja braconajul :lol:
pai arcul e la liber acum...oricine poate sa-si achizitioneze si daca tine cu tot dinadinsul...sa braconeze
mare e gradina...
"-Sunt multi...dar prosti Maria Ta...
-Sunt prosti...dar multi..."
Anofelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Oct 2013, 14:28
Locaţie: Craiova

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde biriuck pe 11 Noi 2013, 12:03

Nu stiu cat de veche este stirea:
http://www.realitatea.net/o-caprioara-a-supravietuit-noua-zile-cu-o-sageata-in-cap_1313602.html

Se ridica o problema de etica de aici:
Unii sustin ca, daca se tragea cu pusca, energia incasata in bot o ametea si permitea vantorului sa dubleze focul si sa-i curme suferinta. Nu neg ca se putea intampla asa dar am vazut mistreti cu falca rupta de glont/brenneke care nu "s-au ametit" deloc si au plecat in cine stie ce rapa sa moara.

Ca bila alba pot spune ca vanatorii se intind cu arcul cam pana pe la 50m (cei mai experimentati) deci mai multe sanse pentru vanat sa simta omul si sa scape decat in cazul in care e traznita cu un magnum de la 300m.
Voi ce ziceti de asta?

P.S. Orice ar fi, poza aceasta daca e distribuita de orice ONG (gen 4 labe sau altele) ar bloca instant legalizarea vanatorii cu arcul in Romania.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Falke pe 27 Feb 2015, 23:02

Dragi membrii astazi a trecut legea vanatorii cu arcul si pasari de prada de camera deputatilor.ASTEPTAM SA FIE PUBLICATA IN MONITORUL OFICIAL SA VEDEM CUM TRBUIE PUSA IN PRACTICA.ACUM TINE NUMAI DE NOI CUM NE ORGANIZAM.NUMAI BINE.
Falke
 
Mesaje: 10
Membru din: 01 Iun 2013, 21:46

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde OVI762 pe 28 Feb 2015, 07:38

Nu mai scrie cu caps lock ca ma ia de ochi si sunt dupa o noapte de ''sudura in argon'' :mrgreen: ;bine ca a trecut si sa ne chemi la un fazan ''pe sageata''cum mancau batranii.Organizati-va bine,daca puteti,si la o adica dati de stire cu ce va mai ocupati :wink: Sageata-n plin si toate cele bune(ma manca in cur sa scriu sageata-n miau,la cat am vorbit de friptura de ras a lu' Ghinda,dar m-am abtinut,dupa cum vezi).
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde blackcrotal pe 03 Mar 2015, 06:23

Salut,
Ma uit la aceasta sectiune a vanatorii cu arcul deschisa prin 2007 de niste entuziasti care se intrebau atunci in cand timp vor putea si ei sa vaneze in romanica cu arcul . Tot in acea perioada se gaseau persoane care si-au cumparat arcuri de vanatoare sau de tir si fie au plecat in alte tari sa-si poata exersa pasiunea ( vanatoarea cu arcul ) fie s-au multumit sa-si intocmeasca in fundul gradinii un mini poligon in care sa "exerseze ochiul si o mana pentru patria Romana" :lol: ( corect trebuie citit doua maini) .
Intre timp au mai aparut din cand in cand cate o postare continand filmulete sau poze din aventuri cinegetice cu arcul de pe alte zari si din timp in timp, obsedanta intrebare:
- cand se da voie sa se vaneze cu arcul si in Romania ?
raspunsul il stimp cu totii : la _ _livara :(
Mai trist este ca au inveput ca filmulete atasate mesajelor sa ajunga niste adrese care nu mai contin nimic, entuziasti sa se sature de entuziasm si sa nu mai treaca pe la aceasta sectiune macar sa vada daca nu a mai aparut inca un entuziast dornic sa fraternizeze cu ei .
Pentru ca tot se vorbea aici de Anton si de Marcu ma intreb unde au disparut indivizii acestia ca poate ei erau in stare sa reinvie pasiunea celor care au fost in stare in perioada 2007 - 2013 sa posteze aici.

Si asa imi aduc aminte de bancul cu protestatarul de dinainte de '89 si exclam si eu cu gura inchisa :
- ua , la oase, tuva muna in -ur , nici gloante n-aveti !
Se intelege ca aceasta urare de sanatate se adreseaza celor care au reusit sa omoare pana si SPERANTA si UMORUL in Romania.
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Jack.Sparrow pe 04 Iun 2015, 00:06

Salut,
Citesc forumul de mai mult de un an dar m-am decis abia acum sa intru pentru ca sunt contrariat.
Am inteles ca la congresul agvps de anul acesta astia si-au modificat statutul astfel incat sa primeasca in randul lor si asociatiile de vanatori cu arcul si pe cele cu pasari de prada. :!: :!:
Din moment ce in noua lege este inca interzisa aceasta vanatoare, ce le-a venit sa bage asa ceva in statut?? Stiu ei ceva ce noi nu stim?

Multumesc,
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde tehărău pe 15 Mar 2016, 21:51

de AGVPS din România » 15 Mar 2016 08:47

În lume sunt practicate încă şi sunt încurajate în prezent, metodele considerate tradiţionale şi culturale de vânătoare. Am abordat anterior „vânătoarea cu păsări de pradă”. Continuăm acum, prin prezentarea „vânătorii cu arcul”. Este la fel de veche, poate chiar mai veche, decât vânătoarea cu păsări de pradă şi cu câini arhaici de vânătoare. Şi este la fel de etică şi recreativă, dacă se pot compara din punct de vedere al dificultăţii practicării ei şi al apropierii subtile a OMUL-ui de natură. Oricum, aceste metode străvechi de vânătoare, alături de altele la fel de „tradiţionale” şi „culturale”, aduc un plus de farmec şi diversitate vânătorii contemporane, contribuind efectiv la conservarea patrimoniului cultural comun al omenirii.

Dar să revenim la „vânătoarea cu arcul”. Aceasta s-a menţinut, cu continuitate, din Paleolitic până prin secolul XV, când arma de foc a determinat revoluţionarea mai multor activităţi, printre care şi vânătoarea. Deşi teoretic părea apusă, vânătoarea cu arcul renaşte în secolul XIX şi cunoaşte momente de glorie în SUA, în secolul XX. În Europa, primii arcaşi încep să se organizeze de abia după anii ’60, când s-a creat, în Franţa, Asociaţia Sportivă a Vânătorilor cu Arcul (ASCA, 1969), apoi Federaţia Vânătorilor cu Arcul (FCA, 1986). Dar cadrul legislativ pentru vânătoarea cu arcul s-a conturat mult mai târziu, în perioada 2003-2008, impunând, printre altele, o pregătire obligatorie prealabilă obţinerii dreptului de a vâna prin această metodă. În cadrul acestei pregătiri s-a urmărit şi se urmăreşte transmiterea unor cunoştinţe de bază, necesare acestei vânători dificile, şi transmiterea valorilor, prin care se doreşte dezvoltarea unei imagini favorabile vânătorii în societate. Exemplul recent al Franţei a fost urmat în Europa de mai multe ţări în care vânătoarea cu arcul este permisă: Bulgaria, Danemarca, Finlanda, Ungaria, Italia, Portugalia, Spania şi Turcia. În terenurile private sau împrejmuite, vânătoarea cu arcul este permisă şi în Croaţia, Serbia, Slovenia şi Slovacia. Aşa s-a ajuns la fondarea Federaţiei Europene de Vânătoare cu Arcul (FECA), care şi-a propus să promoveze activitatea şi standardele înalte ale eticii unei modalităţi de vânătoare veche de peste 30.000 ani. Misiunea acestei federaţii este de a informa publicul larg cu privire la avantajele vânătorii cu arcul pentru mediu şi societate, precum şi de a oferi instituţiilor statului argumente convingătoare în interesul promovării acestei modalităţi de vânătoare. Pe zi ce trece, vânătoarea cu arcul câştigă teren, nu numai ca număr de ţări, ci şi în privinţa numărului de practicanţi. În SUA, de exemplu, din cei peste 14,5 milioane de vânători, 3,5 milioane, deci 24%, practică vânătoarea cu arcul, iar în Franţa au urmat pregătirea impusă 17 000 de vânători, din care 7.000 organizaţi în 75 de asociaţii departamentale afiliate FECA, chiar practică vânătoarea cu arcuri tradiţionale (50%) şi cu arcuri cu mecanism (50%). Aceasta pentru că vânătoarea cu arcul constituie o adevărată artă, incitantă, fiindcă implică un angajament total din partea arcaşului, în interesul dobândirii a ceea ce alţii obțin dificil chiar şi cu arma de foc. O astfel de vânătoare necesită cunoştinţe temeinice despre comportamentul animalelor sălbatice vizate şi despre terenul în care se vânează, motive stimulative permanente de autodepăşire. Dar vânătoarea cu arcul mai necesită ceva, care lipseşte multora dintre purtătorii de arme de foc: simţul vânătorii, pe care-l descoperim sau îl intuim doar la unii organizatori foarte buni de vânătoare. Arcaşul rămâne singur şi vânează singur, cu o bucată de lemn, o sfoară şi o săgeată, fără a beneficia de îndrumarea, ajutorul sau complicitatea cuiva. El pândeşte sau se apropie de ţinta sa ca un supraprădător situat în vârful piramidei trofice. Iar dacă ratează repetat, se lasă deziluzionat de o practică în care nu poate reuşi. Aşa se ajunge la o selecţie aparte, ce pare să nu opereze în rândul vânătorilor cu arme de foc. Vânătorul cu arcul este, prin urmare, un vânător de excepţie, care respectă vânatul şi se respectă pe sine însuşi, purtând cu onoare haina tradiţională, arcul, tolba cu săgeţi şi un simplu cuţit la cingătoare.

În „carta vânătorului cu arcul” sunt înscrise concis câteva obligaţii, dintre care precizăm:
• să respecte legea;
• să se antreneze permanent, pentru a putea trage eficient;
• să nu tragă la distanţe prea mari, riscând rănirea vânatului;
• să nu rănească vânatul şi să-l lase să sufere;
• să nu abandoneze munca de recuperare a vânatului în care a tras;
• să mănânce carnea vânatului dobândit;
•să nu consume băuturi alcoolice înainte şi în timpul vânătorii;
• să nu prezinte imagini cu trofee însângerate;
• să nu folosească un limbaj înjositor la adresa vânatului;
• să nu-şi neglijeze aspectul îmbrăcăminţii şi echipamentului;
• să respecte bunurile private;
În concluzie, vânătorul cu arcul ar putea constitui un model în comuniunea largă a vânătorilor de pretutindeni, în ceea ce priveşte instruirea, dorinţa de autodepăşire şi, mai ales, modul sportiv şi etic de a vâna şi de a se comporta la vânătoare.
© N. Şelaru

http://www.agvps-forum.ro/viewtopic.php?f=96&t=271

Pentru cei interesati.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde biriuck pe 13 Mai 2016, 09:02

Sursa: http://www.agvps-forum.ro/viewtopic.php?f=96&t=271&p=2993#p2993
tehărău scrie:Prin bunavointa domnului Kollo Robert, am intrat in posesia unei scrisori ce ii era destinata, sosita din partea domnului Roger Pettersson, Presedintele Asociatiei de Vanatoare cu arcul din Aland,Vice presedinte EBF.

Postez aceasta scrisoare precum si o interpretare proprie a acesteia.
Va invit sa colaboram in vederea legalizarii acesteia si in Romania.

Document despre vanatoarea cu arcul din Aland (Finlanda)

Idei principale
Aland este o regiune autonoma din Finlanda. Noi avem propriul guvern, dar avem multe legi comune cu Finlanda. In 2006 a fost adoptata o lege care permite vanatul cu arcul in insulele Aland. Procesul de legiferare a durat aproximativ 3 ani. Cea mai mare contributie a avut-o asociatia Alandic impreuna cu European Bow hunting Federation (EBF Federatia Europeana de vanatoare cu arcul). Guvernul nu a avut experienta sau aceasta a fost minima in ceea ce priveste vanatoarea cu arcul, asa ca organizatiile de mai sus au dezvoltat un program care sa coordoneze si sa reglementeze vanatoarea cu arcul. Acest program a fost prezentat guvernului si a reprezentat proiectul de lege ce ulterior a fost promulgata.
Documentul de mai jos explica legea si paragrafele ei privitoare le vanatoarea cu arcul in Aland si, la final, sunt note despre reglementarile legiferate, in vigoare.

Cap 3. Vanatul cu arcul si sageata

7. Vanatoarea cu arcul este permisa
Toate speciile de vanat reglementare de legea vanatorii cu arma, cu exceptia elanului pot fi vanate cu arcul si sageata.

8. Arcul
La vanatoare pot fi folosite arcuri cu sistem de reducere a marimii cu ajutorul unui sistem de scripeti precum si cele traditionale (lungi si incovoiate). Arcul/sageata trebuie sa genereze o energie initiala de minim
E0 ≤40 jouli care se poate calcula cu formula
E0=0,5.m.v0
E0 = Energie cinetica in Jouli.
M= Masa sagetii in Kg (grame)
V0 = Viteza sagetii in m/s
Nu sunt premise arcuri si sageti care permit mai mult de o sageata si nici sistemele de pretensionare a corzii (tip arbaleta).

9. Sageata
Greutatea minima este de 25 grame.

10. Capul sagetii
Trebuie sa genereze moartea imediata a vanatului la impactul cu acesta (10-12 sec). Aceasta trebui sa fie prevazuta cu cel putin 2 lame cu margini ascutite si cu diametrul taietor de min 25 mm.

11. Pentru a putea practica vanatoarea cu arcul, vanatorul trebuie sa indeplineasca urmatoarele cerinte
Vantorul trebuie sa posede un permis de vanatoare valid in Aland (ca toti ceilalti vanatori) si sa fi parcurs cursul de pregatire specific vanatorului cu arcul ( IBEP si/sau cursul danez de pregatire al vanatorului cu arcul sau echivalent), sa treaca un test anual de competenta, unde ii sunt testate aptitudinile de tragere precum si verificat daca prezinta echipament regulamentar.
Cele de mai sus reprezinta nucleul legii, asa cum am spus orice vanat poate fi recoltat cu arcul si sageata, cu exceptia elanului. Nu exista exceptii la aceasta lege si la legea vanatorii. De exemplu, noi nu putem vana alt vanat decat ar putea vanatorii traditionali (cu arma de foc), si nici nu putem vana “in afara sezonului”, vanatorul trebuie sa urmeze principalele legi ale guvernului.
In Aland si in Finlanda arcul nu este considerat arma, deci nu sunt necesare premise/licente care sa iti permita sa cumperi sau sa detii un arc. Arbaletele nu sunt premise si nu sunt mentionate in lege.

Testul anual de competenta
Testul este trecut anual si are 2 probe.
Prima, sageata este cantarita si pentru a se se asigura ca greutatea e ≥ 25 grame, apoi vanatorul trage o sageata printr-un cronograf care masoara viteza proiectilului, datele sunt calculate si notate in protocol.
A doua proba reprezinta testul propriu-zis, vanatorul trebuie sa traga in 6 tinte la distante variate si necunoscute si sa nimereasca 5. Tintele pot fi 3D sau postere ce reprezinta orice vanat permis a fi recoltat, la distante care variaza intre 8 si 25 de metri. Testul este acelasi pentru orice tip de arc si pentru orice vanator. Sunt voci care spun ca ar trebui un test cu distante mai scurte pentru arcurile lungi (longbow) sau pentru cele curbate (recurves), dar am ales sa nu facem diferentieri. Egalitatea in test este crucial pentru credibilitate.
Odata ce vanatorul a trecut probele, acestuia ii este inmanat un document oficial pe care trebuie sa-l aiba asupra sa in timpul vanatorii.
Testul anual este condus de un examinator aprobat de guvern, toate echipamantele , documentele si tintele sunt platite de guvern, exista de asemenea o taxa care ii revine examinatorui pentru munca depusa.
Toate inregistrarile sunt trimise apoi guvernului pentru arhivare.

Statistici
Avem de asemenea o rubrica intr-un tabel statistic ce trebuie completata de catre orice vanatorul cu arcul in cazul in care au lansat vreo sageata in timpul vanatorii. Aceasta are rolul de a face un studiu pe termen lung in care se evalueaza progresul vanatorii cu arcul in Aland. Este obligatoriu ca vanatorul sa trimita acest tabel statistic guvernului in timp util; inregistrarile nu sunt pentru a-l urmari in justitie in niciun fel pe vanator, ci doar pentru a colecta datele in statistice. (Pot detalia aceasta forma si procedeu daca mi se cere).

Concluzie
Vanatoarea cu arcul in Aland functioneaza impecabil inca din 2006 si din moment ce Aland este o mica tara, logistica de mai sus functioneaza perfect. Daca s-ar implementa intr-o regiune sau tara mai mare, trebuie ca testul sa fie organizat tot intr-un mod functionabil si eu asa recomand, chiar daca se pierde ceva timp pe aceasta cale , ulterior vor fi numai beneficii din acest tip de reglementare care il mentine pe vanator bine instruit inainte de orice vanatoare. Acest lucru arata ca vanatorii cu arcul sunt dispusi sa fie in prim planul vanatorii si arata ca ei poseda standarde la fel de bune ca ale oricarui alt vanator.
Unii pot, bineinteles, sa opteze sa nu legifereze obligativitatea trecerii testelor, daca logistica este prea dificila (Danemarca de exemplu, analizeaza legislatiea curenta, pe masura ce numarul de vanatori cu arcul a crescut in ultimii ani).

Daca sunt intrebari, simte-te liber si intreaba-ma si te voi ajuta.
Toate cele bune. Roger Pettersson
Presedintele Asociatiei de Vanatoare cu arcul din Aland
Vice presedinte EBF

Explanatory document regarding bow hunting on Åland (Finland)
Background
Åland is an autonomous region of Finland, we have our own government but we share many laws with Finland. In 2006 legislation was passed which permits bow hunting on the Alandic Islands. The process took about three years to complete. Most of the work was done by the Alandic bow hunting association together with European Bow hunting Federation (EBF). The government had little or no experience regarding bow hunting so the above organizations developed a package/suggestion on how bow hunting should be conducted and regulated. This package was then presented to the government and then served as the base for the new law (Jaktförordning ASF_2006_70).
The below document explains the law and it’s paragraphs on how Åland governs bow hunting, at the end there are notes on how this is working here today as well as pros and cons of the different paragraphs.
Chapter 3; Hunting with bow and arrow
7 §. Allowed game
All game (regulated by the primary hunting law) except moose can be harvested with bow and arrow.
8 §. The bow
When hunting with bow and arrow bows using a reducing pulley system (compound) as well as traditional bows (recurve and longbow) can be used. The bow/arrow must generate the minimum of 40 joules (E0) of impact energy which is calculated using the following formula ( E0=0,5.m.v02 )
E0 = The arrows movement energy in Joule.
M= The arrow weight in Kg (grams)
V0 = The arrow speed in meter per second
When hunting with bow and arrow no system that allows for more than one projectile at a time or any devices allowing for pretention of the string is allowed.
9 §. The arrow
The total weight of the arrow must have a minimum weight of 25 grams or more.
10 §. Arrow head (broad head)
The arrow head should generate immediate death up on impact (10-12 seconds). It shall have the minimum of 2 blades with sharp edges and a cutting diameter of 25 millimeter or more.
11 §. Demands for knowledge of the bow hunter
The hunter needs to possess a valid Alandic hunting permit (as for all hunting ) , he also needs a valid
education of bow hunting ( IBEP and/or Danish bow hunter education or equivalent) The hunter
should also conduct a yearly proficiency test where he can show the shooting skills as well as the
regulated equipment. (More on this below)
The above is the core of the regulating law, as said all game except moose may be harvested with
bow and arrow, there are no exceptions to this I.e. we cannot hunt other game than any traditional
hunter can, nor can we hunt “off season” the bow hunter must follow the main hunting laws set by
the government.
On Åland and Finland the bow is not classified as a weapon, therefore no license/permits are
required to buy or possess a bow. Crossbows are not allowed and not mentioned in this law.
The yearly proficiency test
This test is conducted yearly and have two parts
First the arrow is weighed with the broad head on to ensure the weight is =< 25 grams, then the
hunter shoots an arrow thru a chronograph which measures the velocity of the projectile, the data is
calculated and noted in the protocol.
Second part is the actual shooting test, the hunter need to shoot at six targets at various and
unknown distances and score five approved hits on the target. The targets can be 3D targets or
posters of any local game that will be hunted, the distances varies from 8-25 meters. The test is equal
to any type of bow or hunter. Some might say that longbow or recurves should have a shorter
distance to the targets however we elected not to differentiate for those bows, equality in the test is
crucial for its credibility.
Ones the hunter has passed all the above tests an official document/proof of this given to the hunter,
this document should be in the hunter’s possession during the hunt.
The yearly test is conducted by a examiner approved by the government, all equipment, documents
and targets are paid for by the government, there is also a fee for this test which goes to the
examiner for the work.
All records are then sent to the government for archiving.
Statistics
We also have a statistic form that any bow hunter need to fill out if they released an arrow on a
game, this comprehensive form is to get a good long term record on how bow hunting is progressing
on Åland, it’s mandatory to send it to the government in due time, the data is not used to prosecute
the hunter in any way or form just a data collection for statistics. (I can provide details on this form if
required)
Conclusion
The bow hunting on Åland has worked flawless since 2006 and due to Åland being a small country
the logistics of the above works perfectly, how to or if it’s implemented in a larger region/country
one needs to organize the test in a working way and I recommend that time is spent on this, there
are only benefits from this kind of regulation and it keeps the hunter well practiced before any
hunting is conducted, this shows that bow hunters are willing to be in the fore ground of hunting and
shows that they possess the good standards that any hunter should live by.
One can of course opt to not have these tests if the logistics around it becomes too difficult
(Denmark for example are looking at that currently since the number of bow hunters has grown over
the years).
If there are other questions, feel free to ask me and I can help
Best Regards
Roger Pettersson
President Alandic bowhunting association
Vice president EBF
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde biriuck pe 14 Mai 2016, 10:43

Nu m-am interesat pana acum de subiect prea tare dar mi-a venit un pitic pe creier si as vrea sa pot incerca sa vanez un caprior in acest mod.
E vreo asociatie serioasa de arcasi care sa se tina de niste demersuri pentru legalizarea acestei forme de vanatoare?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Sly_Fox pe 14 Mai 2016, 15:57

In conditiile in care cateva zeci de mii de vanatori cu arme de foc sunt ignorati complet si sunt tratati cu sictir, tu vrei asociatii de arcasi ( daca o exista asa ceva) care sa faca demersuri pentru legalizarea vanatorii cu arcul?
Probabil vor fi luati drept nebuni si se va recomanda controale la mansarda, ca tot s-a introdus aceasta obligativitate in legea armelor, asta la recomandarea politiei, separat de testele obligatorii cu ocazia prelungirii valabilitatii permisului de port arma. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde biriuck pe 15 Mai 2016, 20:49

Si ce daca?! :wink:

Hai sa nu ne tratam de matreata daca oricum nu ne spalam pe maini, sau cum? Este o metoda traditionala si eu sunt interesat de ea.
Nu prea inteleg aversiunea mulor vanatori fata de vanatoarea cu arcul. Nu e ca si cum niste oameni noi ar incepe sa-si spuna vanatori, tot doar cei cu permise de vanatoare ar avea dreptul sa solicite autorizatii (acolo unde da gestionarul) si nu orice Robin Hood....
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Sly_Fox pe 15 Mai 2016, 21:47

Aici nu este vorba despre vanatori ce au aversiune fata de vanatoarea cu arcul, ci este vorba despre autoritati care au aversiune fata de vanatori in general, indiferent cu ce arme practica vanatoarea. Acum ai inteles ce am vrut sa spun?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoarea cu arcul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate