Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:32

Arbaleta

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderatori: Sly_Fox, Mihutz23

Re: Arbaleta

Mesajde edysniper pe 27 Dec 2009, 02:49

Red dot-ul e facut pentru ea ca din ce vad are aceea si marcasi ai dreptate pana in 50 m merge la fix(mai departe nu am incercat la punct fix),sagetile din ce am inteles nu sunt nici din aluminiu nici din carbon ci dintr-un amestec de aluminiu si carbon si sunt facute tot de ei pentru modelul asta iar aripioarele s-au dezlipit dupa ce au trecut prin sacul de nisip.De taiat as putea sa tai doar cativa milimetri :) am niste poze facute chiar dupa ce am cumparat-o si am mers intr-o padure din Franta sa o incerc,dupa ce am tras in copac(nu stiu ce fel de copac) am scobit cu briceagul 20 min sa recuprez sageata...nu stiu daca se pot posta poze aici dar le pot oferi pe mess..am indoit cateva sageti acolo si am lasat-o balta.O sa incerc varianta cu polistirenul si o sa postez rezultatul.Multumesc mult pentru sfaturi.
One Shot.One Choice.
Avatar utilizator
edysniper
 
Mesaje: 19
Membru din: 25 Noi 2009, 20:40
Locaţie: Alba Iulia

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 27 Dec 2009, 06:56

Ai putea incerca sa dai comanda aici pe forum la BassPro si sa cumperi sageti din carbon . Astfel salvezi ceva bani.
Uite link-ul aici : http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... rchResults

Sunt chiar mirat ca aripioarele s-au desprins dupa ce ai tras prin sacul de nisip. Eu am reusit sa le desprind doar atunci cand am tras intr-un bidon de 20L de plastic. Sageata a lasat o gaura ca de glont si a iesit in partea cealalta cu aripioarele facute franjuri. Din nou nu imi pot imagina ce vroiam sa descopar facand treaba asta. :D

Poti posta pozele fara nici o problema ( foloseste photobucket. sau imageshack ) si daca vrei putem continua discutiile si pe mess.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Arbaleta

Mesajde edysniper pe 27 Dec 2009, 13:40

OK,multumesc mult,dupa sarbatori o sa fac tinta aia si va spun cum merge.Sagetile astea sunt si cu ele defilez..am si cumparat vreo 6 pachete(x6) ca stiam ca in tara nu se gasesc :) .O sa vad ce e cu cele recomandate de tine si eventual va spun si diferenta.
One Shot.One Choice.
Avatar utilizator
edysniper
 
Mesaje: 19
Membru din: 25 Noi 2009, 20:40
Locaţie: Alba Iulia

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 27 Dec 2009, 13:59

Acum am fost mai atent si am vazut ca cele care ti le-am postat eu in link au doar 2 stele din 5. Cei care le-au folosit nu sunt foarte multumiti. Poti incerca si cu alte sageti de arbaleta, nu neaparat Horton. Toata treaba e sa fie de acleasi dimensiuni.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Arbaleta

Mesajde bogdan2o pe 27 Dec 2009, 15:34

Salut,

Singura chestie care a functionat pentru mine este un sac de rafie plin cu haine, prosoape si asternuturi vechi. Trag cu sageti de carbon, 450 gr, 375 fps. Sagetile se scot foarte usor.

Am incercat cu polistiren extrudat si nu functioneaza pentru mine deoarece sageata se lipeste datorita frecarii si e foarte dificil de scos. Am incercat si cu lubrefiant si tot nu e ok.

Am o tinta multilayer pentru broadhead de vinzare daca te intereseaza.

Bogdan
bogdan2o
 
Mesaje: 5
Membru din: 07 Apr 2009, 01:57

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 28 Dec 2009, 05:12

375 fps??? :shock: Ce arbaleta ai ?
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Arbaleta

Mesajde edysniper pe 28 Dec 2009, 15:01

Deocamdata astept sa le "termin" pe astea si apoi o sa imi iau altele,pana acum am reusit sa rup doar una si sa sa indoi vreo 4 sau 5 ...restul sunt nefolosite...
One Shot.One Choice.
Avatar utilizator
edysniper
 
Mesaje: 19
Membru din: 25 Noi 2009, 20:40
Locaţie: Alba Iulia

Re: Arbaleta

Mesajde cri pe 12 Ian 2010, 22:14

Domnilor,nu va mai chinuiti cu polistiren si alte prosti,sageata are in jur de 350 FPS.
Problema care se pune este aceea ca sageata trebuie oprita si in acelasi timp sa mu se deterioreze.Pentru asta este necesar sa aveti neaparat varfuri de tras la tinta (de diferite gramaje,nu varfuri cu lame,acelea sunt de vanatoare),si construiti un sac de rafie sau alt material indesat bine cu haine de la second hand de exemplu sau care nu va mai trebuie,dar sa le aranjati bine sa nu ramana goluri(impachetate si introduse incrucisat)
Aceasta este cea mai buna tinta si cea mai ieftina.
In legatura cu arbaletele:
-nu alegeti modele cu scripeti(o sa aveti o mare surpriza daca se deterioreaza coarda si trebuie schimbata pentru ca o sa aveti nevoie de o presa speciala de schimbat coarda.In strainatate au servisuri pt asa ceva)
-alegeti modele recurve (Excalibur:Pheonix,Exocet,Exomax,Eqinox....) la care schimbarea corzii se face simplu din 3 miscari acasa fara probleme.Viteza si forta este f mare in comparatie cu alte arbalete.Nu se pot strica scripetii.Mai sunt multe avantaje pe care nu mi le amintesc.
Eu am o arbaleta Excalibur Exomax pe care o indragesc mult.
Avatar utilizator
cri
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 08 Iul 2007, 06:42
Locaţie: Romania.Sb.

Re: Arbaleta

Mesajde edysniper pe 13 Ian 2010, 17:07

La sacul cu haine ma gandesc si eu numai ca inca nu am avut timp sa-l probez.Cat despre schimbatul corzii inca nu imi fac probleme ca nu am de schimb :) am platit-o si trebuia sa mi-o trimita acum un an acasa si inca nimic..o sa caut o alta modalitate sa cumpar una de schimb iar cand va cazul sa o inlocuiesc o sa vad ce si cum..stiu ca e complicat dar trebuie sa existe solutii si la noi.Eu am cumparat sagetile cu varf de antrenament iar lamele separat asa ca as avea cu ce sa incerc sacul.
One Shot.One Choice.
Avatar utilizator
edysniper
 
Mesaje: 19
Membru din: 25 Noi 2009, 20:40
Locaţie: Alba Iulia

Re: Arbaleta

Mesajde cri pe 15 Ian 2010, 17:37

Daca doriti sa se pastreze setariile dispozitivului de ochire(catare,luneta,punct rosu ..)atat pentru tragerea cu varf cu lame sau cu varf pentru tinta, ele trebuie sa aiba neaparat aceasi greutate(de exemplu eu folosesc la trageri de antrenament sageti cu varf de tinta de 100 grains,iar sagetiile cu varf cu lame tot 100 grains)
La fel si sagetiile,trebuie toate de aceeasi greutate nu unele de carbon si unele aluminiu.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
cri
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 08 Iul 2007, 06:42
Locaţie: Romania.Sb.

Re: Arbaleta

Mesajde cri pe 15 Ian 2010, 17:43

"edysniper " ce model de la Horton ai ca poate o rezolvam cu coarda,la fel daca doresti si altceva.
Pt toti membrii forumului care doresc o astfel de jucarie sa trimita un PM.
Avatar utilizator
cri
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 08 Iul 2007, 06:42
Locaţie: Romania.Sb.

Re: Arbaleta

Mesajde remuseugen pe 05 Mar 2010, 20:38

Salutare.

Sunt nou pe acest forum,am urmarit cu interes discutia legata de arbaleta pentru ca imi doresc una.Am cautat ceva in Romania dar fie sunt mult prea scumpe cand le gasesti fie mult prea slabe ca performante.Daca cineva imi poate da niste sfaturi de unde as putea cumpara o arbaleta de calitate la un pret decent fie noua sau second hand.

Multumesc mult.
Planning is bringing the future into the present so that you can do something about it now.
Avatar utilizator
remuseugen
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Mar 2010, 20:16
Locaţie: Bucuresti si Iraq

Re: Arbaleta

Mesajde remuseugen pe 08 Mai 2010, 09:43

In sfarsit am intrat si eu in clubul detinatorilior de arbalete.Cu ajutorul lui george_ciprian86 am achizitionat un Barnett Avi Predator.Sunt foarte multumit de jucarie si de promtitudinea cu care george ma ajutat.Il recomand cu incredere tuturor celor care vor sa isi cumpare o arbaleta buna la un pret decent.
Merci inca o data pe aceasta cale.
Planning is bringing the future into the present so that you can do something about it now.
Avatar utilizator
remuseugen
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Mar 2010, 20:16
Locaţie: Bucuresti si Iraq

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 08 Mai 2010, 12:32

remuseugen scrie:In sfarsit am intrat si eu in clubul detinatorilior de arbalete.Cu ajutorul lui george_ciprian86 am achizitionat un Barnett Avi Predator.Sunt foarte multumit de jucarie si de promtitudinea cu care george ma ajutat.Il recomand cu incredere tuturor celor care vor sa isi cumpare o arbaleta buna la un pret decent.
Merci inca o data pe aceasta cale.


Si eu iti multumesc ! Sa o stapanesti sanatos !
Ma poti contacta oricand daca mai ai nevoie de ceva.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Arbaleta

Mesajde Olight pe 24 Aug 2010, 13:14

Salutare ,

este la vecini un domn care este producator de astfel de scule.

pretul este unul foarte bun , am cumparat unul de la el...jos palaria.

am tras la 60 m intr-un flacon- bineinteles ca nu am nimerit-o dar abia am reusit sa scot sageata din gard.
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Arbaleta

Mesajde Razv pe 20 Sep 2010, 15:26

Hello all,

Am inceput sa studiez de ceva vreme modelele de arcuri existente astazi, am ajuns, evident, si la compound, iar de-aici pana la arbaleta n-a fost desigur decat un pas.

Incepe sa ma fascineze tot mai mult aceasta arma si nu fac parte dintre aceia care considera vanatoarea cu compound-ul ca fiind traditionala iar pe aceea cu arbaleta ca fiind facila si similara cu vanatoarea cu arme de foc.

Intr-adevar, sa folosesti arbaleta e mai usor, n-ai nevoie de-atata forta/experienta, insa raman fascinat la fel de mult si de compound si de arbaleta. Si cred ca voi investi intr-o arbaleta inainte de a-mi cumpara un compound.

So, intrebarea mea pt. cunoscatorii de-aici: exista marimi la arbalete? Va intreb deoarece sunt destul de inalt (aproape 2m) si am vazut ca lungimile acestor arme variaza intre 31"-40" (din ce-am gasit eu, evident).

Stiu ca un model nu are mai multe marimi (nu exista, de exemplu, marimea S,M sau L,XL la acelasi model), insa am vazut pe site-ul lui Horton sau Excalibur(nu-mi amintesc) ca un model de arbaleta era recomandat vanatorilor mai mici de statura. Si, normal, m-am intrebat daca nu cumva eu sunt prea inalt pt. arbaleta entry-level pe care ma gandeam sa mi-o cumpar.

Am vazut modele accesibile pt. un incepator care nu vrea sa cheltuiasca o avere de la bun inceput: PSE Copperhead 150# sau Horton Summit HD 150# sau Barnett Wildcat 150#, insa ma intreb daca astfel de modele se potrivesc unui om mai inalt decat media.

Cat despre recurve sau compound, si eu sunt de parere ca un incepator din Romania ar face bine sa-si cumpere ca prima arbaleta un recurve.
Razv
 
Mesaje: 3
Membru din: 09 Sep 2010, 16:43

Re: Arbaleta

Mesajde cri pe 15 Iul 2011, 18:51

Arbaletele nu au marimi ca sa trebuiasca sa iei anumite masuratori,ca la arc compund de ex.
Eventual le poti achizitiona in functie de puterea lor si viteza sagetii.Bineinteles ca exista si arbalete pentru copii sau femei.
Recomandare:peste 180 lbs si peste 300 fps,pentru ca la aceste configuratii puterea este destul de mare iar viteza sagetii destul de ridicata o face pe aceasta sa aiba o traiectorie mult mai dreapta(fara bolta,sau cadere cum doriti sa spuneti)
Avatar utilizator
cri
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 08 Iul 2007, 06:42
Locaţie: Romania.Sb.

Re: Arbaleta

Mesajde cip pe 20 Iul 2011, 22:12

remuseugen scrie:In sfarsit am intrat si eu in clubul detinatorilior de arbalete.Cu ajutorul lui george_ciprian86 am achizitionat un Barnett Avi Predator.Sunt foarte multumit de jucarie si de promtitudinea cu care george ma ajutat.Il recomand cu incredere tuturor celor care vor sa isi cumpare o arbaleta buna la un pret decent.
Merci inca o data pe aceasta cale.

salut baieti! pot sa va intreb cam cat a costat Barnett
Predator?
cip
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Iul 2011, 17:48

Re: Arbaleta

Mesajde remuseugen pe 12 Aug 2011, 18:43

Salut.

Din cate imi amintesc undeva in jur de 1000 - 1100 $,
Planning is bringing the future into the present so that you can do something about it now.
Avatar utilizator
remuseugen
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Mar 2010, 20:16
Locaţie: Bucuresti si Iraq

Re: Arbaleta

Mesajde cis_25 pe 21 Oct 2011, 22:17

Salut !
Am eu o arbaleta Excalibur Pheonix de vanzare pentru doritori.
O am de un an de zile este in stare exceptionala (aproape noua) am folosit-o foarte putin, am toate accesoriile la ea originale.
Mai am un set de 6 sageti Excalibur din aluminiu noi noute, varfuri de vanatoare , de antrenament.
Pretul este de 700 de euro.
Tel : 0767412699
cis_25
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Oct 2011, 22:08

Re: Arbaleta

Mesajde a_borzea pe 13 Apr 2012, 11:45

a_borzea
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 01 Feb 2009, 21:31
Locaţie: Tg Mures

Re: Arbaleta

Mesajde bog pe 01 Apr 2013, 06:38

Mihutz23 scrie:
Pentru doritorii de arbaleta - pot furniza documentatie pentru construirea home made a unei arbalete performante multifunctionala tip arma actionata cu corzi extensor sau arcuri de supape de la motoare cu ardere interna functie de cerinte. Arbaleta poate fi utilizata la asomarea animalelor pentru sacrificare, cu glontz captiv, la vinatoare, la pescuit cu harpon fir 1 mm/21 Kg rezistenta recuperare cu mulineta frinata la lasarea tragaciului, la nadire la pescuitul pe lacui, belti, riuri, la pecuitul cu ochi de plasa triunghi 80x80 cm. Nu necesita autorizare fiind acoperita ca instrument de nadire, respectiv asomare pentru crescatorii de animale.
bog
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Apr 2013, 06:09

Re: Arbaleta

Mesajde Anofelu pe 05 Noi 2013, 00:47

buna seara.
vad ca nu s-a mai scris de mult pe aici...
v-ati vandut arbaletele cu totii?
mai trageti cu ele?
unde?
cum vanatoarea cu arcul in romania nu e posibila iar cu arbaleta nici macar in europa din ce am inteles eu, nu ar strica sa ne adunam undeva din cand in cand sa bagam niste sageti intr-o tinta...ca parca prea mult le tinem in dulap.
"-Sunt multi...dar prosti Maria Ta...
-Sunt prosti...dar multi..."
Anofelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Oct 2013, 14:28
Locaţie: Craiova

Re: Arbaleta

Mesajde grigpasca pe 12 Apr 2016, 10:24

salut stie cineva pe cineva care aduce arbalete ca sunt si eu interesat de una.

daca stiti pe cineva trimite-ti un e-mail:grig_pasca18@yahoo.com
grigpasca
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Apr 2016, 10:12

Re: Arbaleta

Mesajde biriuck pe 12 Apr 2016, 13:04

grigpasca scrie:salut stie cineva pe cineva care aduce arbalete ca sunt si eu interesat de una.

Cred ca stiu eu pe cineva. Depinde ce caracteristi vrei sa aiba... La ce iti trebuie si ce buget ai? :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Arbaleta

Mesajde the_mav pe 12 Apr 2016, 15:17

la multi ani. CU EXECUTARE
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Arbaleta

Mesajde biriuck pe 12 Apr 2016, 20:09

@mav-ule. Executia (nu executarea) poate fi una desavarsita. Stiu ca nea Mircea de la Sadu are un prototip de arbaleta foarte fain. Daca intra in productie de serie ii imbogatea pe aia de la uzina dar asa e tara asta, nu ne apreciem valorile... :x
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Arbaleta

Mesajde Crehtu pe 03 Mar 2024, 14:19

In parerea mea, cea mai buna arbaleta este RECURVE deoarece ii poti schimba string in teren in 3 minute atunci cand se rupe.
Arbaletele cu cams...mai greu, depinzi de altu sa tio schimbe si sa tio ajusteze.
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Arbaleta

Mesajde yoghi pe 06 Mar 2024, 09:35

biriuck scrie:@mav-ule. Executia (nu executarea) poate fi una desavarsita. Stiu ca nea Mircea de la Sadu are un prototip de arbaleta foarte fain. Daca intra in productie de serie ii imbogatea pe aia de la uzina dar asa e tara asta, nu ne apreciem valorile... :x



Bre nu citi printre randuri.
Judecatorul iti da ""cu executare" si doar calaul te executa.
:lol:

PS. Nea Mircea ....construieste
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Anterior

Înapoi la Vanatoarea cu arcul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate