Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:57

Arbaleta

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderatori: Sly_Fox, Mihutz23

Re: Arbaleta

Mesajde mandea pe 25 Ian 2009, 23:09

rattler este cam cea mai buna arbaleta care se comercializeaza la noi si costa cam 1500 ron
http://www.magazin-arme.ro/zoom.php?id_image=40
mam uitat si eu la darton au performante bunicele, si preturi comparabile cu excalibur chiar mai mari la unele modele!
tu cum ai luato din austria?tia aduso cineva?
:)
mandea
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Ian 2009, 03:20

Re: Arbaleta

Mesajde mandea pe 25 Ian 2009, 23:24

cea mai performanta din toate din cate stiu eu ar fi asta:http://www.youtube.com/watch?v=iyLFGfrCMa0
dar este cam scumpa si nu merita achizitia la noi doar pentru 'tir sportiv'
eu merg tot pe un excalibur exomax sau am mai vazut barnett predator avi care este interesant,asta numai daca o sa reusesc sa iau din america sau sami trimita cineva! :roll:
daca nu o sami iau un rattler si asta e......... :x
mandea
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Ian 2009, 03:20

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 26 Ian 2009, 07:48

mandea scrie:cea mai performanta din toate din cate stiu eu ar fi asta:http://www.youtube.com/watch?v=iyLFGfrCMa0
dar este cam scumpa si nu merita achizitia la noi doar pentru 'tir sportiv'
eu merg tot pe un excalibur exomax sau am mai vazut barnett predator avi care este interesant,asta numai daca o sa reusesc sa iau din america sau sami trimita cineva! :roll:
daca nu o sami iau un rattler si asta e......... :x


Nu contest calitatea acelei arbalete, dar din ceea ce am mai citit eu, atunci cand fac testele de viteza, folosesc sageti mult mai usoare de cat cele pentru vanatoare si deasemenea corzi speciale pentru viteza ( care obosesc bratele arbaletei daca sunt folosite intens ) .
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Arbaleta

Mesajde timexim pe 26 Ian 2009, 10:04

mandea scrie:tu cum ai luato din austria?tia aduso cineva?
:)


Nu, nu mi-a adus-o nimeni. M-am uitat si eu de curiozitate pe net, sa invat cate ceva despre arcuri, si din site in site, am dat de astia din austria. I-am sunat si au zis ok -pot sa ma duc. Am ajuns acolo,(hotarat sa-mi iau arc) si am facut cava teste si trageri cu arcul. A fost jale tata la inceput ! Imi tremurau toate alea din pricina tensiunii ... Dupa cate sageti trase, (cam aiurea !) , m-au intrebat daca nu vreau sa fac niste trageri si cu arbaleta. Bineinteles ca am vrut ! Si cand am vazut cat e de comoda si ce usurinta este, m-am hotarat pe loc. Am luat-o. Simplu. Am pus-o in portbagaj si am venit acasa. Nu m-a intrebat nimeni de sanatate. Oricum , poti sa o detii, dar nu poti sa o folosesti la vanatoare.Ca si arcul dealtfel.
Dupa ce am adus-o, ca si orice copil cu prima jucarie, vreo 2 saptamani n-am lasat-o din mana ! Acum sta in beci untr-un dulap ferecat, ( ca nu incape in dulapul de arme) , si asteapta CEVA ! . Ce? - nu stiu... :?:
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Arbaleta

Mesajde HappyHunter pe 06 Mar 2009, 14:02

Salutare!Am Excalibur Exomax cu kit complet.O adevarata bijuterie :)
Rupe-l Torres!Pune-l jos!
Avatar utilizator
HappyHunter
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 17 Ian 2009, 13:23

Re: Arbaleta

Mesajde HappyHunter pe 06 Mar 2009, 14:08

Acum cateva zile am fost tentat sa o vand din motive finaciare care s-au rezolvat si relizez ce greseala faceam.Cine detine si este interesat de o iesire sa posteze...sau cine vrea detalii ;)
Rupe-l Torres!Pune-l jos!
Avatar utilizator
HappyHunter
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 17 Ian 2009, 13:23

Re: Arbaleta

Mesajde timexim pe 11 Mar 2009, 19:00

HappyHunter scrie:Acum cateva zile am fost tentat sa o vand din motive finaciare care s-au rezolvat si relizez ce greseala faceam.Cine detine si este interesat de o iesire sa posteze...sau cine vrea detalii ;)


Pai cum sa postez ce vreau eu? Ca e ilegal ! De exemplu ash baga niste sageti in cur la niste tigani la pasaj! -se poate?-vreau detalii !:D

Zi ceva concret pe PM.
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Arbaleta

Mesajde ionutz pe 14 Mar 2009, 14:21

Salutare!
Sunt nou pe forum.
Ma tot uitam pe internet si am gasit un arc King Kobra produs de AVA, are o viteza a sagetii IBO de 360 fps.
Din ce am mai urmarit pe forumurile din strainatate arcurile ideale pt. vanatoare nu trebuie sa aiba viteza exagerata, ci undeva intre 300-320 fps. Se pune accentul mai mult pe precizie si forta de penetrare, energia imprimata sagetii.

Cat despre arbalete ce sa spun, au caracteristicile lor. Un lucru e cert, sagetile au o energie de penetrare mai mare.
ionutz
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Mar 2009, 13:48

Re: Arbaleta

Mesajde ionutz pe 14 Mar 2009, 14:26

Scuzati, firma se numeste APA.
ionutz
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Mar 2009, 13:48

Re: Arbaleta

Mesajde ionutz pe 14 Mar 2009, 14:27

ionutz
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Mar 2009, 13:48

Re: Arbaleta

Mesajde timexim pe 16 Mar 2009, 21:03

ionutz scrie:Salutare!
Sunt nou pe forum.
Ma tot uitam pe internet si am gasit un arc King Kobra produs de AVA, are o viteza a sagetii IBO de 360 fps.
Din ce am mai urmarit pe forumurile din strainatate arcurile ideale pt. vanatoare nu trebuie sa aiba viteza exagerata, ci undeva intre 300-320 fps. Se pune accentul mai mult pe precizie si forta de penetrare, energia imprimata sagetii.

Cat despre arbalete ce sa spun, au caracteristicile lor. Un lucru e cert, sagetile au o energie de penetrare mai mare.



Salut Ionutz ! Bine-ai venit !
360 fps- este "max lett-out" , dar ma indoiesc ca pot fi intrunite toate conditiile pentru aceasta, intr-o situatie concreta in natura.
Oricum , Mihutz te poate lamuri cel mai bine, daca esti pasionat de acest tip de vanatoare.
Aia cu arbaletele... nu fi asa sigur ! Eu personal am testat arc si arbaleta simultan (!) si diferenta de penetrare intre sageti a fost de 2-5 mm !!! Deci - nerelevant ! Oricum eu sunt inca la stadiul de hobby in "archery"...
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 16 Mar 2009, 21:10

Din ceea ce stiu eu, producatorii atuncic and fac testele de viteza, folosesc sageti mai usoare si corzi speciale pentru viteza care folosite intens afecteaza bratele arcului / arbaletei. Viteza in conditii normale este cam cu 10-20 fps mai mica.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Arbaleta

Mesajde Mihutz23 pe 17 Mar 2009, 12:02

ionutz scrie:Salutare!
Sunt nou pe forum.
Ma tot uitam pe internet si am gasit un arc King Kobra produs de AVA, are o viteza a sagetii IBO de 360 fps.
Din ce am mai urmarit pe forumurile din strainatate arcurile ideale pt. vanatoare nu trebuie sa aiba viteza exagerata, ci undeva intre 300-320 fps. Se pune accentul mai mult pe precizie si forta de penetrare, energia imprimata sagetii.

Cat despre arbalete ce sa spun, au caracteristicile lor. Un lucru e cert, sagetile au o energie de penetrare mai mare.



Salut,

Sa stii ca tuturor vanatorilor cu arcul le-ar placea un arc cu o viteza a sagetii cat mai mare, insa arcurile foarte rapide sunt si foarte dificil de tunat....trebui duse la un shop specializat, cu oameni specializati, se folosesc scule de mare precizie.....plus ca in conditii reale de vanatore pozitiile dificile, micile "greseli" de armare, tintire si lansare ajuta (cu ghilimelele de rigoare) la ratarea vanatului......avantajul notabil al unui arc foarte rapid este faptul ca vanatul nu mai are timp sa reactioneze (am vazut filmulete cu cu whitetaill si capriori ce auzeau zgomotul facut de lansarea sagetii si o evitau in ultima secunda).

Cat despre arbaleta, manuirea ei este mult mai facila fata de arc...poti trage din mai multe pozitii,....intr-un spatiu mai restrans.....marele dejavantaj este reincarcarea.

Cat despre penetrare.....opinia generala este ca sageata de arc penetreaza, de cele mai multe ori, mult mai bine fata de cea de arbaleta, chiar si trasa cu viteze mai mici, datorita diametrului redus al sagetii (in special al sagetilor de carbon).
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Arbaleta

Mesajde ionutz pe 18 Mar 2009, 18:41

timexim scrie:
ionutz scrie:Salutare!
Sunt nou pe forum.
Ma tot uitam pe internet si am gasit un arc King Kobra produs de AVA, are o viteza a sagetii IBO de 360 fps.
Din ce am mai urmarit pe forumurile din strainatate arcurile ideale pt. vanatoare nu trebuie sa aiba viteza exagerata, ci undeva intre 300-320 fps. Se pune accentul mai mult pe precizie si forta de penetrare, energia imprimata sagetii.

Cat despre arbalete ce sa spun, au caracteristicile lor. Un lucru e cert, sagetile au o energie de penetrare mai mare.



Salut Ionutz ! Bine-ai venit !
360 fps- este "max lett-out" , dar ma indoiesc ca pot fi intrunite toate conditiile pentru aceasta, intr-o situatie concreta in natura.
Oricum , Mihutz te poate lamuri cel mai bine, daca esti pasionat de acest tip de vanatoare.
Aia cu arbaletele... nu fi asa sigur ! Eu personal am testat arc si arbaleta simultan (!) si diferenta de penetrare intre sageti a fost de 2-5 mm !!! Deci - nerelevant ! Oricum eu sunt inca la stadiul de hobby in "archery"...

Sunt la acelasi nivel ca si tine. Acum am dat comanda de un arc compound, cred ca in max 7 zile il voi avea acasa. Abia astept. Ma simt ca un copil ce asteapta o jucarie.
Intr-adevar, testele se fac la un anumit standard, din mai multe incercari. Ma tot uitam pe youtube la diferite review-uri pt. arcuri, la testele facute de amatori si profesionisti sagetile aveau o viteza mai mica fata de cea IBO.

Pana atunci asteptam sa se legalizeze vanatoarea cu arcul si pe la noi.

Noroc
ionutz
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Mar 2009, 13:48

Re: Arbaleta

Mesajde comiti pe 22 Mar 2009, 15:43

sal...
io am o arbaleta excalibur pheonix de 175 lbs ...305 fps...


nu exista grad de comparatie intre arc si arbaleta....
o am de aproximativ 1 an si jumatate si sunt extrem de multumit de ea...
in unele privinte este mai buna si decat pusca deoarece cand tragi su face un zgomot foarte mare....
ca si performanta excalibur este pe locul 2 in lume la arcuri si arbalete.... io am dat pe ea 1200 de euro....
+ 300 de euro alte accesorii ca sageti varfuri...
1 sageata de carbon...buna in care poti avea mereu incredere ca nu se rupe chestii dastea costa 6 euro(doar sageata!!) dupa aia mai sunt si varfurile care costa intre 1 si 8 euro..depinde pt ce vrei pt tir sau vanatoare....


daca vrei sa iti iei o arbaleta te sfatuiesc sa iti iei excalibur...sunt foarte bune



sal
comiti
 
Mesaje: 19
Membru din: 12 Mar 2009, 09:51

Re: Arbaleta

Mesajde ionutz pe 24 Mar 2009, 21:17

E bine ca ai o astel de arbaleta la 1200+300 eur dar, arcul e la o clasa, arbaleta la alta clasa. Sa nu aducem vorbire de armele de vanatoare pt. ca nu ai cum sa compari o arbaleta cu o arma de vanatoare. E ca si cum compari o pasare cu un avion, acesta din urma facand si zgomot. In ce priveste zgomotul, nu cred ca are importanta deoarece vanatoarea fara zgomot este interzisa.

E bine ca fiecare detinator de arc, arbaleta etc. sa fie multumit de ceea ce face.
ionutz
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Mar 2009, 13:48

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 24 Mar 2009, 21:38

ionutz scrie: In ce priveste zgomotul, nu cred ca are importanta deoarece vanatoarea fara zgomot este interzisa.



Cum adica vanatoarea fara zgomot e interzisa ?

Si daca nu stiai ceva in legatura cu zgomotul produs de arc/arbaleta iti spun ca nu de putine ori se intampla ca vanatul ( caprioara ) sa sara in momentul in care sageata este eliberata , reusind sa o evite cu o mare maiestrie.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Arbaleta

Mesajde comiti pe 24 Mar 2009, 22:00

george_ciprian86 scrie:
ionutz scrie: In ce priveste zgomotul, nu cred ca are importanta deoarece vanatoarea fara zgomot este interzisa.



Cum adica vanatoarea fara zgomot e interzisa ?

Si daca nu stiai ceva in legatura cu zgomotul produs de arc/arbaleta iti spun ca nu de putine ori se intampla ca vanatul ( caprioara ) sa sara in momentul in care sageata este eliberata , reusind sa o evite cu o mare maiestrie.

mi s-a intamplat odata...




si sa sti ca nu este interzisa....vanatoarea fara zgomot....oricum eu am comparat-0 cu arma de foc spunand ca este mai buna datorita zgomotului silentios...
chestia e nu ca sa te auda animalul la care tragi ci sa nu te auda alte animale......
comiti
 
Mesaje: 19
Membru din: 12 Mar 2009, 09:51

Re: Arbaleta

Mesajde timexim pe 24 Mar 2009, 22:46

@ comiti
Nu mai scrie pe forum despre ilegalitatile pe care zici ca le-ai facut. Pastreaza-le pentru tine.
Multumim.
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Arbaleta

Mesajde tedeus_amp pe 16 Oct 2009, 10:50

Salut sant nou in domeniu asta.....si ma interesa sa imi cumpar o arbaleta....dar cand m-am uitat
la preturi la noi....sant ff scumpe, de exeplu vreiam sa imi cumpar barnett quad 400 si la
noi este in jur de 5000 ron si in america o gasesti la 700 $.Si ma gandeam cum lucrez pe barci de cruaziera
si sant majoritatea timpului pe acolo sa o cumpar de acolo si sa o trimit acasa.Intrebarea mea este ....Oare pot sa o trimit..?
tedeus_amp
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Oct 2009, 10:37

Re: Arbaleta

Mesajde ionutz pe 16 Oct 2009, 15:47

Salut.
Din cate stiu taxele vamale la "arme si arme de foc" cum scria in lege sunt de 100%. Daca ai o factura mai mica.....platesti mai putin ;)
ionutz
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Mar 2009, 13:48

Re: Arbaleta

Mesajde Mihutz23 pe 21 Oct 2009, 12:38

tedeus_amp scrie:Salut sant nou in domeniu asta.....si ma interesa sa imi cumpar o arbaleta....dar cand m-am uitat
la preturi la noi....sant ff scumpe, de exeplu vreiam sa imi cumpar barnett quad 400 si la
noi este in jur de 5000 ron si in america o gasesti la 700 $.Si ma gandeam cum lucrez pe barci de cruaziera
si sant majoritatea timpului pe acolo sa o cumpar de acolo si sa o trimit acasa.Intrebarea mea este ....Oare pot sa o trimit..?


Salut,

Din cate stiu eu, poti sa o trimiti....dupa care trebuie sa mergi sa o declari la Politie, parca in 10 zile....in orice caz, anul trecut cand am primit arcul, l-am ridicat de la TNT fara sa-mi ceara vreo autorizatie, dar mai intereseazate.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 21 Oct 2009, 14:18

tedeus_amp scrie:Salut sant nou in domeniu asta.....si ma interesa sa imi cumpar o arbaleta....dar cand m-am uitat
la preturi la noi....sant ff scumpe, de exeplu vreiam sa imi cumpar barnett quad 400 si la
noi este in jur de 5000 ron si in america o gasesti la 700 $.Si ma gandeam cum lucrez pe barci de cruaziera
si sant majoritatea timpului pe acolo sa o cumpar de acolo si sa o trimit acasa.Intrebarea mea este ....Oare pot sa o trimit..?



Poti sa o cumperi linistit. Eu unul zic sa le ceri celor de la care o cumperi sa o dezmembreze ( nu sunt foarte greu de facut la loc ) .Pune-o la curierat . Daca ajungi in tara cu avionul poti sa o iei si in bagaj. Nu are nimeni treaba cu tine in state. In cazul asta e treaba de noroc sa nu te controleze in vama, in Romania.
Cat despre declararea ei la politie...............
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Arbaleta

Mesajde edysniper pe 26 Noi 2009, 01:23

Va salut,sunt nou pe aici si imi pare bine sa va cunosc,eu sunt Eduard,locuiesc in Alba si detin si eu o arbaleta HORTON HD175 facuta in Canada cu care ma mandresc :),din pacate pana acum nu am avut cu cine sa fac schimb de experiente sau de idei pe aceasta tema asadar ma bucur nespus ca v-am gasit.
One Shot.One Choice.
Avatar utilizator
edysniper
 
Mesaje: 19
Membru din: 25 Noi 2009, 20:40
Locaţie: Alba Iulia

Re: Arbaleta

Mesajde felixsendy pe 03 Dec 2009, 12:16

As vrea sa-mi cumpar si eu o arbaleta si fiindca am dat de voi mam gandi sa va intreb poate aveti careva de vanzare sau puteti sa faceti rost din alte tari ceva de calitate (cat de cat).
Chiar am vazut ca scria cineva mai sus ca a adus din austria. M-ar interesa si pe mine asaceva.
Eu sant din Oradea, daca stiti careva ceva trimiteti-mi un mail felix_xfr@yahoo.com
felixsendy
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Dec 2009, 11:53

Re: Arbaleta

Mesajde UOMU pe 13 Dec 2009, 11:10

Interesant acest topic, cum o arma atat de veche a supravietuit de-a lungul timpului si este inca folosita cu eficienta si in zile noastre.
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: Arbaleta

Mesajde edysniper pe 22 Dec 2009, 00:08

As avea si eu o intrebare pentru detinatorii de arbalete: in ce tinte exersati voi? ca eu nu mi-am cumparat tinta din cauza faptului ca era prea voluminoasa si nu mai incapea in bagaje si imi e foarte greu sa recuperez sagetile din copaci sau tinte de lemn,am improvizat eu fel de fel de tinte dar merge greu,cea mai buna varianta a fost sacul cu nisip pus pe un scaun dar la 25 m a trecut prin el si a spart si spatarul scaunului...
One Shot.One Choice.
Avatar utilizator
edysniper
 
Mesaje: 19
Membru din: 25 Noi 2009, 20:40
Locaţie: Alba Iulia

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 22 Dec 2009, 06:43

Du-te la un depozit de materiale de constructii si cumpara cateva foi de polistiren ( zapada artificiala ) . Sa fie groase de cel putin 10cm (daca gasesti foi mai groase ar fi bine ). Ca lungime daca mai tin minte bine au cam 80 - 100 cm. Le tai in doua, le lipesti ( pentru asta poti folosi un scotch mai lat sau orice iti este la indemana ) unele de altele si incearca sa obtii un cub cu latura de 40 - 50 cm.

Desemenea pentru treaba asta si cutiile de carton sunt bune dar iti trebuiesc multe. Le tai sau le pliezi pana obtii un cub cu latura de 50 cm, le lipesti intre ele si... te apuci de tras. :wink:

Ce arbaleta ai ?
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Arbaleta

Mesajde edysniper pe 25 Dec 2009, 22:28

O sa incerc varianta ta,mai auzisem de o cutie sau un sac plin cu haine vechi..pe asta n-am incercat-o...ma cam indoiesc ca o sa mearga treaba cu polistirenul..la mai putin de 50 m intra toata sageata si se rup aripioarele de la sageata,se pot lipi inapoi dar aia nu mai e treaba...ma gandesc ca intre fiecare placa sa lipesc un material mai dur putin dar sa fie totusi penetrabil sa ii mai opreasca din viteza..Arbaleta e HORTON de 175 lbr. Canadienii ziceau ca e facuta pentru urs si cerb iar eu am crezut ca e mai mult de jucarie :) aveau dreptate e puternica,nu stiu ce efect are pe distante mai mari ca nu am incercat dar la pana in 50 m ori trece prin ce tragi ori se indoaie sageata.Am tras in copac de la 30-40 m si intra sageata cam 5 cm in copac si se indoaie..asta cu varfurile de antrenament...cu celalalte nu am incercat sa trag.Problema e ca e echipata cu Red Dot si mai are Dial A Range cu 10 trepte ,una pentru fiecare 10 yarzi peste 30( pentru primii 30 ei spun ca sunt cele 3 puncte rosii carese vad in sistemul de ochire). Eu cu sistemul asta vreau sa ma obisnuiesc si pentru asta imi trebuie o tinta ca sa pot recupera sagetile ca altfel (la 8 euro sageata) pentru un reglaj sau verificarea sisemului de ochire trebuie sa stric toate sagetile iar la noi nu se prea gasesc...
One Shot.One Choice.
Avatar utilizator
edysniper
 
Mesaje: 19
Membru din: 25 Noi 2009, 20:40
Locaţie: Alba Iulia

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 26 Dec 2009, 02:25

Treaba cu polistirenul e incercata de mine cu o arbaleta de 200 lb / 320 fps si cu un compound de 60lb/316 fps si functioneaza mai bine de cat m-am asteptat.
Si treaba cu hainele e adevarata. Opresc destul de bine sageata.

Cat despre indoitul sagetii, foloseste sageti de carbon ( banuiesc ca folosesti aluminiu ). Cele de aluminiu costa mult iar daca nu te porti cu ele frumos, ramai fara ele. Am reusit sa fac praf o singura sageata de carbon, am tras cu ea in beton sa vad ce se intampla. Nu stiu ce a fost in capul meu. Sageata s-a facut tandari in cap.

Unii zic ca cele de aluminiu sunt mai precise. Eu am incercat cu compound-ul atat carbon cat si aluminiu si nu am observat nici o diferenta. Cu amandoua trageam la fel de bine. :D Poate la tragatorii de performanta se pot observa diferentele.

Aripioarele sagetii nu se vor rupe niciodata in polistiren. Daca tragi prin tabla, plastic, placaj ....
Vezi ca aripioarele astea au o usoara curba pe sageata pentru a imprima sagetii o miscare de rotatie ( ceea ce ajuta la stabilizarea sagetii ) . Daca o sa le lipesti aiurea o sa ai niste rezultate deloc multumitoare cu sageata respectiva.

Daca red dot-ul e facut special pentru modelul ala de arbaleta poti fi convins ca exact asa e. O sa bata la fix pe distantele respective.

Cat despre cei 5 cm... as zice ca ai putea sa mai tai putin din ei ( acum depinde si ce copac era ). :mrgreen:

Ceea ce ti-am spus mai sus nu e din auzite.
Sper sa-ti fi fost de ajutor cat de cat si sa ne spui si noua cum a mers cu tinta de antrenament.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoarea cu arcul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate