Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 06:57

Vanatoare si... pescuit cu arcul si sageata

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderatori: Sly_Fox, Mihutz23

Mesajde razvy pe 12 Sep 2007, 09:27

eu am un matthews solocam si nu folosesc decit un sigur pin pe care l-am reglat la 20 ysrds aprox 20 m , mi se pare prea mare confuzia cu mai multe chiar daca sint de culori diferite .
la noi capra este mare si grea si daca sageata nu iese din ea risti sa se rupa , se rupe cind fuge sau daca cade peste ea , cu aluminiu sa intimplat de citeva ori ca mi sa rut sageata sa sa indoit .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde razvy pe 13 Sep 2007, 04:46

razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde hunterb pe 13 Sep 2007, 08:03

salut razvy,

din nefericire nu reusesc sa imi instalez adobe flash player asa ca nu pot sa vad nimic pe youtube :x

Acum ca o mica concluzie despre sageti, dragi colegi de breasla din Romania, daca va duceti la magazin si va luati un arc si sageti, oamenii o sa va vinda ceea ce au ei in magazin, bineinteles ca acele sageti sunt "special facute" chiar pentru arcul pe care tocmai vreti sa il luati.
Unele s-ar putea chiar sa traga binisor, dar multe sageti trag binisor cu virfuri de tir (field), dar cind le pui virfuri de vinatoare cu lame .... :evil:

Si asa ajungem la virfuri.
Exista virfuri de tir (field) si care au in general forma unui glont, si exista virfuri de vinatoare.
La rindul lor virfurile de vinatoare pot fi cu lame fixe (2,3 sau patru lame) si mecanice (se desfac in corpul animalului).
Ca un mic comentariu, in Europa(in tarile in care este permisa vinatoarea cu arcul) sunt interzise virfurile mecanice.
In plus, in Franta este legiferata atit greutatea minima a sagetii (apropo, trebuie sa iti scrii cu marker care nu se sterge numarul de permis de vinatoare pe fiecare sageata, asa ca daca un nene care culegea ciuperci se trezeste cu o sageata infipta in fund sa stie omu' cui sa ii i-o returneze :lol: ), cit si lungimea si latimea taisului lamelor virfului.
Virfurile cu lame fixe au un mare dezavantaj si anume au tendinta sa "planeze" in zbor datorita micilor suprafete portante. Cu cit viteza sagetii este mai mare cu atit mai accentuat este efectul.
Ca atare multi producatori le fac "ventilate", adica decupeaza simetric din fiecare lama astfel incit sa le reduca portanta dar fara a afecta rezistenta lamei.
Nu vreau sa fac teoria chibritului aici, cele cu doua lame penetreaza mai bine decit cele cu trei sau patru lame, dar canalul de singerare este mai mic etc.
Eu am testat vreo 6-7 modele si marci de virfuri si cel mai mult imi plac Magnus Stinger cu 4 lame (de fapt sunt 2 lame principale si doua lame mult mai mici puse in cruce si care au drept scop sa mareasca canalul de singerare) de 15 grains (cca 8 grame) urmate de G5 Montec (trei lame) tot de 8 grame.

o zi buna,

hunterb

urmatoarea tura promit sa scriu despre arcul compound
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 14 Sep 2007, 01:18

Pacat ca nu poti sa vezi fimele de pe YT
Spune ceva si de virfurile mecanice avan si dezav ż
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Keiler pe 19 Sep 2007, 08:59

Baieti, vad ca v-ati oprit. Oricum informatiile sunt foarte interesante si chiar folositoare. Acum, pentru ca sa nu trecem si noi prin chiar toate greselile facute de voi - ceea ce de fapt este si rostul unei discutii - ma gandesc la ceva: ce-ati spune daca ati posta fiecare dintre voi - hunterb, razvy si john2004 - componentele unui echipament complet de arcas, in viziunea fiecaruia dintre voi? Vorbesc despre arc de vanatoare, sageti de tir si vanatoare, accesorii diverse, tot ce ati cumpara voi ca sa fiti multumiti. Bineinteles ca totul si cu preturile respective pentru a ne putea da seama de costurile ce sunt implicate. Daca nu cer prea mult....Multumesc.
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde hunterb pe 20 Sep 2007, 08:36

salut,

am fost plecat si acum profit de o mica fereastra de timp ca sa ii raspund rapid lui keiler.

Ce am eu:

1. arc compound - Diamond Black Ice, left hand, putere 60-70 lbs, pret distributie US cca. 650 $
Ca variante as fi ales: Bowtech Guardian (750$), Mathews Drenalin, Hoyt Vectrix sau Vulcan (toate in zona 700-800$)
PS: exista o evaluare facuta de un grup de baieti cu posibilitati din State care au testat aprox 20 de modele de arcuri de la toti marii producatori (am pdf-ul dar nu stiu cum sa il atasez :oops: ) si spre bucuria mea Diamond Black Ice ocupa un meritoriu loc 2 :wink:
2. sageti - Carbon Express terminator lite hunter 6075 cu ampenaj Blazer vanes la 99,99$ duzina
Ca variante as fi ales Easton St Axis, Beman Black Max, Gold Tip (toate in zona 100-110 $ duzina)
3. virfuri - de tir Slik Tip de 125 gr (8 grame) la 9$/6 buc
de vinatoare Magnus Stinger cu patru lame 125 gr - 24$/3 buc
si G5 Montec cu 3 lame 125 gr - la 32$/3 buc
4. sistem de ochire - Copper John cu 4 ace - 60$/buc
5. suport sageata - Whisker bisquit Original QS - 40$
6. peep sight - pro-hunter 6$
7. sistem de atenuare a zgomotului si vibratiei - stabilizator Sims mini-coil (adica o mica "tulumba" care se insurubeaza pe arc in partea de jos) - 17$; Hush kit (adica niste "mutunei" de cauciuc care se prind pe coarda si cabluri) - 19$; Sims Limbsaver ultra quad (adica niste ventuze care se lipesc pe bratele arcului) - 19$; Sims Limbsaver cable dampener (adica un amortizor care se fixeaza pe tija metalica numita in engleza cable rod) - 18$
O sa spuneti ca sunt prea multe, dar dupa ce o sa trageti cu un arc compound de vinatoare puternic (70 sau 80 lbs) si o sa vedeti cum vibreaza (adica zbirniie ca o chitara stricata) o sa va schimbati parerea
8. "tolba" de sageti detasabila - Alpine Bear Claw - 25$
9. string loop - adica un "ochete" de sfoara care se prinde pe coarda si de care se agata cirligul de tragere - 4$/3 buc
10. dispozitiv de tragere cu cleste (mechanical release) - T.R.U. Ball copper head xtra - 80$
11. rangefinder - bushnell yardage pro - 250$
12. ceara pentru coarda si cablu - 16$

si hai sa ne oprim aici :lol: :lol:

o zi buna,

hunterb

ps: astea sunt preturi de plecare. Adaugati va rog frumos transport (anumite item-uri nu pot fi trimise decit cu avionul sau si mai rau cu UPS si ai 40% taxa) plus taxe vamale si TVA 19% :cry:
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Keiler pe 20 Sep 2007, 08:39

Multumesc mult, acum printez si fac calcule. Maicaaaa....inca o boala :!: :lol:
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde scirocco pe 20 Sep 2007, 10:15

@Keiler

Si "tratamentul" bolii este f.f.f.f. scump! :lol: :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Keiler pe 20 Sep 2007, 11:21

Pai stiu mai Sorine, da' n-am gasit nici o "boala" ieftina. Pana si filatelia inghite bani. :wink:
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde razvy pe 25 Sep 2007, 18:37

Asta e un sport mai scump decit arma , fara $1000 nici o sansa :( Difrenta mare dintre o sageata si un cartus , $15 vs $1
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde dacian1381 pe 25 Feb 2008, 09:34

sambata mi-am cumparat si eu un arc,defapt alt arc ca am rupt stringul la unul in magazin la szeged,la un pse bruin,si am platit diferenta si am luat martin saber se,arrow rest nap quiktune 2100,sight truglo,stabilizer nap,releaser cobra,sageti deocamdata am pse carbon 200,arcul este pus pe 59 lbs ca sunt la inceput dar deja ieri,duminica am inceput sa trag destul de bine 4 sageti consecutive la 25 m intr-un patrat cu latura de 10cm.
sunt foarte multumit de el,este foarte frumos acest hobby
dacian1381
 
Mesaje: 9
Membru din: 18 Feb 2008, 10:10

Mesajde hunterb pe 11 Mar 2008, 08:44

ai grija cu "cable slide-ul" adica bucata aia de plastic care culiseaza pe tija si tine cablul. majoritatea producatorilor ignora importanta ei si te trezesti ca se sparge/fisureaza/crapa cind ti-e lumea mai draga.
eu am patit-o cu arcul meu (diamond black ice) si am un prieten care a patit-o la fel cu un hoyt vulcan. solutia a fost cumpararea a 3 cable slide-uri noi din teflon cu care nu mai avem nici o problema.
mult succes, e un hobby cu adevarat "adictive"

o zi buna,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Mesajde dacian1381 pe 02 Apr 2008, 14:05

despre varfurile de vanatoare muzzy ce parere aveti?le-a incercat cineva?
despre legea aia se mai aude ceva?
ieri mi s-a rupt string loop-ul :cry: ,stie cineva de unde pot sa cumpar sarma din aia speciala ca sa il refac?
dacian1381
 
Mesaje: 9
Membru din: 18 Feb 2008, 10:10

Mesajde george_ciprian86 pe 02 Apr 2008, 14:31

Din cate inteleg asta cautati: http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... rchResults
Vedeti ca sunt mai multe modele.
Cred ca e mai buna una noua de cat una carpita.

Iar aici puteti vedea cum se monteaza:
http://www.angelfire.com/sports/huntfis ... gloop.html

Legea din cate am inteles a fost retrimisa in Parlament.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde george_ciprian86 pe 02 Apr 2008, 14:44

Uitati una mai buna aici : http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... rchResults

Sau cel putin asa zice review-ul unui utilizator.
"I put this loop on my mathews. I have a 70 lbs. draw. The loop is the most durable loop I have ever found. It has little stretch. You can't go wrong with this product, because it will last you for years to come. I reccomend it to every bowhunter out there."

Si o explicatie mai detaliata in privinta montarii :

http://images.google.ro/imgres?imgurl=h ... l%26sa%3DN

Aici m-am "documentat" mai bine . :)
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde cipher pe 03 Apr 2008, 14:40

Salutare tuturor!

Sunt mai nou pe aici, ma pasioneaza acest subiect si sunt detinatorul unui compound de ceva vreme.
Legat de string-loop, vad ca tendinta este de a cauta pe la altii ceea ce se poate face si acasa. Eu personal, a trebuit sa imi schimb string-ul si cu ocazia asta si loop-ul, asa ca mi le-am confectionat pe amandoua, mai ales ca nu stiu cine imi lua mie comanda de cordaj pe dimensiunea dorita, si in cat timp imi sosea, ca sa nu mai mentionam de un loop amarat, pe care toata lumea si-l poate confectiona. Pe la mercerii se gaseste cordelina subtire din perlon, neagra, impletita din multe filamente, precum cele de la unele sfori de inchidere de rucsac, din care se poate confectiona rapid. Eu unul mi-am taiat 5-6 cm dintr-o sfoara de rucsac. Grosimea ar cam trebui sa fie pe la 3 mm. Daca ma intrebati de rezistenta, pot spune ca trag cu ea de 7-8 luni constant si nu a patit nimic. Singura mica problema de care sa te feresti cand o legi e sa nu ii lasi capetele ca atare taiate, eu le-am ars cu bricheta sa dobandeasca o forma ca de ac cu gamalie, deci mai mari in dimensiune, pentru a nu aluneca prin lat si a nu se desface. Se mai pot si face doua noduri, cate unul pe fiecare capat, suplimentar dupa ardere, e cel mai bine asa, si acolo moare, nu se mai slabeste niciodata, iar modul de legare pe string ramane acelasi ca in imaginile gasite de voi.

Bafta la noduri!
cipher
 
Mesaje: 14
Membru din: 03 Apr 2008, 14:17

Mesajde old_haidouk pe 16 Apr 2008, 06:32

Salutare, topicul acest este mai vechi dar acum dupa ce nu am mai venit pe forum de ceva vreme sunt placut surprins la cate stiu si baietii dupa meleagurile natale.
hunterb, ti-ai facut homework-ul (probabil ore nenumarate pe forumuri ca archeryworld.com si alte locuri). Apropos se gaseste o groaza de informatie utila pe forumuri dar eu unul am constat ca exista foarte mult subiectivism si pana la urma trebuie sa vezi tot de unul singur. Si eu vanez cu unele accesorii pe care le folosesti tu. Ca broadheads stiu ca Stinger sunt foarte bune dar imi plac mult Montec G5, poate numai ca arata atat de ... bine :).De fapt pana acum am vanat numai cu varfuri mecanice , NAP Spitfire dar anul acesta incerc si varfuri fixe, cele mecanice au nevoie de foarte multa energie pentru a trece prin animal. Sezonul trecut am lovit un caprior(8 point buck) de foarte aproape (de sus din platforma) si trecut sageata in partea cealalta dar nu a iesit complet pierzandu-se cand a fugit capriorul. Am gasit animalul la vreo 200 m.
In alta ordine de idei, interesant ca in Europa trebuie sa scrii numarul de permis pe sageata. Ma uimesc cat de restrictive sunt tarile europene la vanatoare si arme in general. Sincer pentru mine este unul dintre motivele esentiale pentru care nu mai traiesc acolo ci In The Land Of The Free (sper ca si dupa alegerile de anul viitor...:)
old_haidouk
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 25 Mai 2004, 06:13

Mesajde george_ciprian86 pe 18 Apr 2008, 08:40

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vwMSy7xK218[/youtube]
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde jhonny pe 18 Apr 2008, 10:00

Absolut fantastic !!!
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Mesajde Alin3006 pe 18 Apr 2008, 11:29

foarte tari baietii!!! Nu m-am gandit ca se poate pescui asa.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde valpangica pe 18 Apr 2008, 15:30

BARBARIE !!! Astia nu pun nici un pret pe crapi , considera ca sunt pesti veniti din afara si vor sa ii extermine . ma doare in suflet cind vad atita carne de crap rapusa doar pentru placerea unor barbari . Astia au inventat ecologia - astia se pisa pe ea ! Si fraierul ala de Razvan cind scria pe aici era tare mindru ca face astfel de gesturi - dar nu il judec pentru ca la americani sentimentul proprietatii e UN SENTIMENT APARTE ! - care justifica multe in lumea lor .

Astia ii omoara ca nu au nevoie de ei - noua ne-ar prinde bine :lol: :lol:
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde alin A pe 01 Iul 2008, 09:30

Salut,Hunterb.
Te rog frumos sa-mi spui de unde se pot achizitiona accesorii pt arc din Romania.Ma intereseaza:1-buc coarda Fire storm,2-tuburi ceara pt.coarda si ceva varfuri de sageti in 2 lame(am inteles ca varfurile pt vanatoare nu se comercializeaza la noi).
Multumesc anticipat.
alin A
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 13 Apr 2007, 17:24
Locaţie: MORENI

Mesajde hunterb pe 01 Iul 2008, 11:00

salut alin A,

Nu pot sa te ajut aici, eu nu am cumparat nici un arc/accesoriu de arc din Romania, ci numai din SUA (basspro si cabelas) sau Franta (monarcherie).

o zi buna

hunterb

ps: pentru coarda arc daca vrei sa iti cauti, trebuie sa precizezi producatorul, modelul, anul fabricatiei, tipul de cama/came si lungimea in inchi a corzii(string) respectiv a cablului (cable)
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Mihutz23 pe 21 Iul 2008, 12:06

[quote="hunterb"]tot despre sageti,

"de obicei producatorii le vind netaiate, la lungimea standard de 32" (81 cm),cu ampenajul lipit (asa cum a spus si razvy pot fi pene naturale sau plastic) si cu nock-ul instalat (nock-ul este un dop de plastic prevazut cu o crestatura in care intra coarda). De asemenea se furnizeaza si inserturi (alte "dopuri" dar de aluminiu care se introduc si lipesc la virful sagetii si in care se va insuruba virful).
Anumiti comercianti le vind gata taiate (la lungimea ceruta de tine) si cu inserturile instalate.
Practica mi-a demonstrat ca mai bine le tai eu (cu un flex cu disc abraziv de minim 5000 rpm). De ce? Pentru ca ma pot juca cu reglajul fin cum vreau. Am patit-o cu o duzina de sageti easton aluminium gata taiate la 73 cm si tragind cu ele am constatat ca erau prea rigide. Solutia? Ori ii puneam un virf mai greu (ceea ce nu am vrut) ori o taiam mai lunga (ex 75 cm). Si uite asa un prieten de-al meu s-a facut cu un set de sageti :lol:
Si acum sa vorbim despre sagetile mele preferate.
Sagetile de carbon au avut o reputatie destul de proasta datorita inconsistentei lor (comparativ cu cele de aluminiu) si anume intr-o duzina gaseai variatii "mari" de greutate, rigiditate si planeitate de la o sageata la alta.
In plus, erau considerate periculoase deoarece exista riscul sa ramina aschii vizibile sau nu de carbon in carnea vinatului daca sageata s-ar fi rupt in corpul animalului.
Tehnologia a evoluat, si acum cam toti marii producatori pun accentul pe carbon. Cele pe care le am eu in momentul de fata au o variatie de planeitate de 0.08 mm si de greutate de 0.06 grame.
Nu e cazul sa fim habotnici :lol: cind ma gindesc la Apocalypto cu ce sageti strimbe si noduroase trageau bastinasii aia...
Una peste alta, nu vreau sa promovez nici un produs in defavoarea altuia, fiecare face cum vrea si ii place.
Eu personal nu voi mai trage cu altceva decit carbon (e adevarat cu marci premium)."


Salut,

Am citit cu atentie tot ce ai scris, si am si eu o intrebare legata de sageti....de curand am observat ca atunci cand montez varfuriule de vanatoare (sunt varfuri de la NAP, 100 grain, trei lame dispuse sub forma de piramida), la sagetile pe care le-am taiat la 26", imi destabilizeaza sageata....sunt sageti care pleaca din arc rotinduse chiar bizar, ca sa nu mai spun ca se duc stanga sau dreapta,......in schimb daca folosesc varfurile de antrenament, care au tot 100 grain, se duc acolo unde tintaesc....ma gandesc sa compensez folosind sageti taiate la 29", deci mai grele, pentru a compensa destabilizarile aparute.....daca ai vreo ideea izvorata din practica ta personala, poate ma ajuti putin.....si hai sa vorbim pe adresele personale.

Romulus Mihu
rmihu@mmm.com
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Mesajde hunterb pe 21 Iul 2008, 12:42

salut mihutz23,

ca sa pot sa imi dau cu parerea imi trebuie mai multe informatii:

la ce putere e setat arcul?
care e draw lenght-ul setat din fabrica?
ce sageti folosesti?
ce ampenaj au?
folosesti un release mecanic?
ce suport de sageata folosesti?

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Mesajde cipher pe 22 Iul 2008, 15:46

Salut!

Asa cum intreba si Hunterb, subscriu si eu, referitor la caracteristicile echipamentului.

Insa, in principiu, daca e sa te gandesti ca o sageata, fie ea de orice lungime, zboara bine cu un anumit varf, iar montandu-i alt varf de vanatoare de aceeasi greutate traiectoria se modifica, exista cateva cauze, in principiu:
1. nu s-a testat in aceleasi conditii atmosferice (vant)
2. lamele varfului de vanatoare se comporta ca un nou penaj, care daca nu este bine centrat, imprima o alta traiectorie sagetii
3. miscarea de rotatie a sagetii se modifica, fiind diferita de a unei sageti cu varf de target (fie mai accentuata, daca lamele sunt special torsionate pentru asa ceva, fie mai atenuata, daca sunt drepte).

Eu cel putin nu inteleg alt aspect, legat de lungimea sagetii: o data spui ca folosesti sageata la 26" (mi-e greu sa cred ca asta ar fi lungimea ta corecta, 66 cm), si altadata spui ca o tai la 29" (73,6 cm). Mai sus in mesaj, spuneai ca te poti juca cu "reglajul fin", taind sageata fie la 73 cm(28.7") fie la 75 cm(29.5").
De obicei (pentru un draw length dat) lungimea unei sageti variaza cu 1" intre target si hunting (mai lunga, datorita varfului de vanatoare). Decizia alegerii lungimii corecte a unei sageti nu depinde de caracteristicile sagetii (rigiditate spre exemplu), ci aceasta trebuie sa depinda de cele ale arcului cu care vor fi trase (draw length si tarie). Rigiditatea sagetilor trebuie deci aleasa in functie de arc. Prin cataloagele de la Easton, te intreaba intai lungimea de tragere, tipul de came si taria arcului, si apoi iti arata ei ce tipuri de sageti sunt recomandate (ca rigiditate) penttu configuratia data. In plus, mi-e greu sa cred ca se poate influenta asa de mult rigiditatea sagetii de vanatoare, modificand lungimea ei cu doar 2 cm, asa de mult incat pentru acele distante de tragere folosite la vanatoare sa insemne ceva.

O sageata mai scurta este mai rigida, si daca si asa zboara prost, crescandu-i lungimea nu i se imbunatateste zborul daca e trasa cu acelasi arc. Crescandu-i greutatea nu i se imbunatateste zborul, ci i se scade rigiditatea, si doar o face sa fie doar mai lenta si mai puternica la impact.

Mai vorbim.

O zi buna!
cipher
 
Mesaje: 14
Membru din: 03 Apr 2008, 14:17

Mesajde dacian1381 pe 28 Iul 2008, 12:45

vand arc compound martin saber se,pro series,cu tot cu accesorii,arrow seat,ochitor tru glo,releaser cobra,limb saver,stabilizer nap.si vreo 15 sageti cu varfuri de tir,si un set de muzzy 125 gr.,lamele fixe.
dacian1381
 
Mesaje: 9
Membru din: 18 Feb 2008, 10:10

Mesajde dacian1381 pe 28 Iul 2008, 13:08

telefon 0728285378
dacian1381
 
Mesaje: 9
Membru din: 18 Feb 2008, 10:10

Sageti

Mesajde Mihutz23 pe 28 Iul 2008, 13:31

hunterb scrie:salut mihutz23,

ca sa pot sa imi dau cu parerea imi trebuie mai multe informatii:

la ce putere e setat arcul? - 70 lbs
care e draw lenght-ul setat din fabrica? - 32,5
ce sageti folosesti? - 2117 easton xxx75 realtree
ce ampenaj au? - daca te referi la pene, sunt de plastic easton
folosesti un release mecanic? - da. de la T.R.U. Fire
ce suport de sageata folosesti? - PSE Whisker biscuit cu posi lock

hunterb
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Mesajde Mihutz23 pe 28 Iul 2008, 13:58

Keiler scrie:Baieti, vad ca v-ati oprit. Oricum informatiile sunt foarte interesante si chiar folositoare. Acum, pentru ca sa nu trecem si noi prin chiar toate greselile facute de voi - ceea ce de fapt este si rostul unei discutii - ma gandesc la ceva: ce-ati spune daca ati posta fiecare dintre voi - hunterb, razvy si john2004 - componentele unui echipament complet de arcas, in viziunea fiecaruia dintre voi? Vorbesc despre arc de vanatoare, sageti de tir si vanatoare, accesorii diverse, tot ce ati cumpara voi ca sa fiti multumiti. Bineinteles ca totul si cu preturile respective pentru a ne putea da seama de costurile ce sunt implicate. Daca nu cer prea mult....Multumesc.


Salut Keiler,

Mai jos si detaliile despre arcul pe care l-am achizitionat eu cu toate accesoriile:

1. arc compound - Hoyt Seven 37", right hand, putere 70 lbs, pret distributie 800 euro
2. sageti - Easton aluminiu XXX75 realtree 49 euro cu varfuri de tir
NAP cu 3 lame 100 grain 34 euro/6 buc
G5 Montec cu 3 lame 100 grain - la 64$/6 buc
4. sistem de ochire - G5 Optix LE cu 5 ace - 139$/buc
5. suport sageata - PSE Whisker bisquit cu POSI Lock- 49$ si rezerva un FUSE Whisker bisquit 59 Euro
6. peep sight - G5 9$
7. sistem de atenuare a zgomotului si vibratiei - Hoyt - 39$; String sox set - 9 Euro(adica niste "mutunei" de cauciuc care se prind pe coarda si cabluri) O
8. "tolba" de sageti detasabila - Hoyt - 35$
9. string loop - coarde de 3 mm in camuflaj 1 m 5 euro
10. dispozitiv de tragere cu cleste (mechanical release) - Tru Fire 360 Realese - 69$
11. rangefinder - bushnell yardage pro - 250 euro
12. ceara pentru coarda si cablu - 14$
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoarea cu arcul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate