Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Sep 2019, 09:24

arcul

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderator: Mihutz23

arcul

Mesajde claudiu pe 21 Aug 2008, 20:19

Salutari!

Intr-adevar vinatoarea cu arcul trezeste ceva senzatii. POate cine de pe aici sa explice aceasta diferentiere intre arcurile long bow&recurve si compound. Nu atit din punct de vedere constructiv cit mai ales vis-a-vis de modul diferentiat in care se folosesc. Ambele se pot folosi atit la vinatoare cit pt fun&competition dar se pare ca cele moderne sunt mult mai puternice.

Am vazut si eu un videoclip cu arc compound cu care s-a dat jos un mascul de elan de peste juma' de tona. Una e sa vezi pe youtube si alta sa experimentezi.

Toate bune.

P.S. ce face ca unele din ele sa coste 200 dolari iar altele sa sara de 1200 euro. Stiu ca unii o sa spune ca un mercedes costa ceva mai mult ca o dacie dar cel putin acolo se vad diferente esentiale.
Bucovina .... leaganul vinatorii
claudiu
Veteran

Locaţie: Bucovina

Mesajde amis pe 22 Aug 2008, 08:28

Cred ca Mihutz23,dar acum este plecat in Spania la Vanatoare.
amis
Veteran

Locaţie: Pitesti

Mesajde ankasylva pe 27 Aug 2008, 13:47

Salut, in urma cu 2 ore am intrat in tara ...
Mihut cred ca va raspunde mai pe seara sau maine . Mi-am adus si eu arcul acasa , dupa ce am asistat la tunarea lui in Spania. Impresia dupa saptamana asta : Spania e o destinatie de vis in ceea ce priveste vanatoarea,cei de acolo au fost gazde perfecte si am venit cu o caruta de informatii legate de vanatoarea cu arcul . Mare pacat ca la noi inca nu se poate....amarati mai suntem ...
Il las pe Mihut sa detalieze ... si revin cu eventuale completari
ankasylva
Membru important

Locaţie: Roman,NEAMT

Re: arcul

Mesajde Mihutz23 pe 02 Sep 2008, 08:50

claudiu scrie:Salutari!

Intr-adevar vinatoarea cu arcul trezeste ceva senzatii. POate cine de pe aici sa explice aceasta diferentiere intre arcurile long bow&recurve si compound. Nu atit din punct de vedere constructiv cit mai ales vis-a-vis de modul diferentiat in care se folosesc. Ambele se pot folosi atit la vinatoare cit pt fun&competition dar se pare ca cele moderne sunt mult mai puternice.

Am vazut si eu un videoclip cu arc compound cu care s-a dat jos un mascul de elan de peste juma' de tona. Una e sa vezi pe youtube si alta sa experimentezi.

Toate bune.

P.S. ce face ca unele din ele sa coste 200 dolari iar altele sa sara de 1200 euro. Stiu ca unii o sa spune ca un mercedes costa ceva mai mult ca o dacie dar cel putin acolo se vad diferente esentiale.

Arcul compound a fost dezvoltat si patentat de Holles Wilbur Allen in Missouri in 1967 si de atunci popularitatea lui a crescut de la an la in USA. La ora actuala arcul compound este arcul dominant in USA.

Arcul compound este cel mai sofisticat si tehnic arc existent. Pentru cei neinitiati, arcul compound pare sa aiba mai multe corzi, când de fapt, are doar una, plus înca doua sau patru cabluri cu scripeti la capat care sunt prinse de fiecare brat în parte si de o cama la capatul opus al celuilalt brat. Bratele unui arc compound sunt foarte rigide, astfel încât camele si cablurile sunt cele care ofera elasticitatea necesara pentru a trage arcul.

http://lh3.ggpht.com/romulus.mihu/SETuq ... imgmax=512

Arcul compound tinde sa fie mai scurt decât cel recurv si este compus dintr-un elevator metalic, fibra de sticla laminata, iar bratele din fibra de carbon la capete, acolo unde se afla camele excentrice care variaza mult în design si ofers fiecarui arc caracteristicile proprii de tragere. Caracteristica principala a arcului compound este faptul ca la tragere, greutatea maxima de tragere este atinsa mult mai rapid decât în cazul arcului recurv (la aproape o treime din elongatie), iar apoi, pe masura ce trageti pâna la final, greutatea de mentinere scade între 60 si 75% din greutatea maxima de tragere. Arcul compound este astfel mult mai usor de tinut si de folosit. Arcurile compound sunt mult mai eficiente decât celelalte arcuri la transformarea energiei stocate în viteza sagetii.

Riser-ul (manerul sau partea centrala a arcului) este produs uzual din aluminiu sau magneziu. Cele mai multe risere sunt concepute din aluminiu 6061 folosit pentru avioane, deoarece el trebuie sa fie cat mai rigid posibil, dar si usor in acelasi timp. Riser-ul este in acelasi timp si piesa de care se prind celelalte componente ale arcului compound (limbs, sistemul de ochire, stabilizatorul si quiver-ul).

Limbs (nu gasesc un echivalent in romana decat "limbile" de la capatul riser-lui) sunt produse tot din aluminiu sau alte materiale compozite si sunt capabile sa preia o tensiune si o forta comprimata foarte mare. In "limbs" este stocata toata energia arcului.

In configuratiile cele mai folosite, arcul compound contine came sau roti egale. Desi forma arcului difera in functie de designului fiecarui producator, arcul compound cu came sau roti sunt grupate in categoria "bow eccentrics", iar in cadrul acestei categori, cele mai folosite tipuri de arcuri sunt cele cu Single Cam, Hybrid Cam, Dual Cam, and Binay Cam.

http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SETuq ... imgmax=640

Coarda arcului si celelalte cabluri sunt, in mod normal produse din "high-modulus polyethylene" si sunt concepute sa suporte o tensiune mare si sa aiba o alunngire minima, pentru ca arcul sa transfere energia produsa, sagetii cat mai eficient.

Primele modele de arcuri compound foloseau cabluri de otel invelite in plastic.

Mai vin cu cateva completari pe care nu le-am postat din lipsa de timp. Arcul compound mai are o carecteristica unica, ce il deosebeste de celelalte modele de arc, si anume modul de a tine si lansa sageata.

http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SEhLk ... imgmax=640

Mai sus puteti vedea cele 3 tipuri de a tine si lansa sageata, cele mai folosite: tipul mediteranian, pinch draw si tipul mongol.

La arcul compound, se foloseste, pentru o acuratete cat mai mare, un tool numit "realese aid", ce vine in mai multe forme si modele, si care are rolul sa lanseze coarda, si implicit sageata, fara miscarile bruste si necontrolate pe care le avem cand lansam coarda cu 3 degete.

http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SEhKL ... 82sn01.jpg

Pentru comparatie, putem sa asemuim realese-ul cu tragaciul fin al unei carabine de mare precizie, ce declaseanza focul la o apasare de numai 10-12gf.

http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SETuq ... imgmax=512

In concluzie, sunt diferente majore intre arcurile compound si longbow&recurve, pe care am sa incerc sa le punctez:
- arcul compund este produs integral din aluminiu si/sau materiale compozite
- la arcul compound, forta maxima de intindere se atinge in prima treime, dupa care, datorita camelor, forta cu care trebuie tinuta coarda, este cu 60-7-% mica.
- intre arcul compound si longbow&recurve diferenta este ca intre carabina si lisa....si chiar asa se si folosesc....in Franta se folosesc foarte mult arcurile longbow si recurve la vanatoarea la goana, pentru ca poti trage mult mai rapid.
Mihutz23
Membru important

Locaţie: Luxembourg

Mesajde Mihutz23 pe 02 Sep 2008, 09:47

Imagine
... scuze, nu pot afisa imagini pe forum...
Mihutz23
Membru important

Mesajde Mihutz23 pe 04 Sep 2008, 10:43

claudiu scrie:

Salut Claudiu,

Ieri am incercat sa ofer un scurt rezumat al arcului compound si sa evidentiez principala diferenta intre recurve&longbow si compound.

Sa incercam sa intelegem si diferentele de pret....in primul rand pretul se schimba in functie de unde il cumperi....daca il cumperi din US, costa, sa zicem, 600 USD....de regula acelasi arc il achizitionezi din Europa, la acelasi pret, dar in Euro...asta ar fii prima diferenta.
Eu de pilda mi-am achizitionat arcul din Europa....pentru ca Hoyt nu vinde prin pagina lor de net, nici prin Cabelas....chiar daca l-ar fii avut la vanzare pe Cabelas, tot nu puteam sa-l cumpar deoarece Hoyt isi distribuie arcurile, in Europa, print-un mare dealer, JVD Archery, din Olanda.....asadar tot ce se vinde Hoyt in Europa, se vinde prin acest dealer.

Totodata arcurile au diferite setari ca forta, intindere si viteza a sagetii.....arcurile cu 40-50 lbs, la care nu se mai poate mari forta, sunt mai ieftine, iar cele cu setare 60-70 lbs, cu viteze de 305-320 fps, sunt mai scumpe.

Tipul de came folosite influenteaza iari pretul....camele la care se poate regla draw lenght-ul sunt mai scumpe, cele care au draw lenght-ul fix sunt mai ieftine.

Ei, si acum vine partea cea mai importanta si costisitoare....dupe ce ai cumparat arcul, trebuie sa-l si echipezi...iti trebuie un sight, arow rest, stabilizator, un release si sageti.....iar partea ce mai grea este "tunningul" pe care trebuie sa-l faci arcului si sagetilor.....de aceea eu prefer sa-mi cumpar arcul printr-un bowshop, unde sa-mi faca ei tunningul.
Mihutz23
Membru important

Mesajde SAMURAI pe 26 Sep 2008, 19:13

APROPO MI-AM ADUS SCULE DE TUNING COMPOUND BOW DORITORII !!!!! AL MEU EU L-AM REGLAT CA MESERIASII DE AMERICANI MI-AU MONTAT BRATUL DE LA OCHITOR INVERS CU CAPUL IN JOS {CICA BOW TUNING} SI ASA AM AJUNS SA IMI ADUC LASER ALIGNMENT SI IL REZOLV SINGUR FARA PROBLEME SAIONARAAA!
SAMURAI
Nou membru

Mesajde wedy pe 18 Mar 2009, 21:38

Stie Samurai ce stie.Am achizitionat un Bowtech Sniper.Jale cu "bow tuningul".....imbusuri slabite.Noroc ca am gasit pe aici sa-mi comand ceva imbusuri americane.......Bine ca existati!
wedy

Locaţie: Suceava

Mesajde SAMURAI pe 19 Mar 2009, 08:23

wedy ! daca te pot ajuta cu ceva doar da un telefon .0740978926 si te asteptam la clubul arcasilor !
SAMURAI
Nou membru

Mesajde terrorhunter pe 01 Mai 2009, 18:57

Stie cineva un poligon de tir cu acul prin apropierea bucurestiului ?
terrorhunter

Mesajde SAMURAI pe 01 Mai 2009, 19:05

DA INTRA PE SITE LA >>>>>>>FRTA<<<<<<<SI VEI GASII !!!
SAMURAI
Nou membru

Mesajde Moose_Master pe 01 Mai 2009, 20:28

De ceva vreme sunt si eu interesat de arc si de aceea citesc postarile voastre. Ce m-a facut insa sa intervin este ca probabil nu am inteles eu bine. De ce trebuie sa te duci in poligon sa tragi cu arcul ? Nu poti sa tragi in curte sau undeva pe camp? Ce ofera un poligon in plus unui arcas ?

Stima

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran

Mesajde marius.a.d pe 02 Mai 2009, 16:58

Eu locuiesc in Vancouver. Uite de ce merg la poligon:
1. Sunt municipalitati ce au legi si reguli care interzic tirul cu arcul chiar si in propria ta curte.
2. Poligonul e lung de 200 m.
3. Pe camp e ok dar nu pot merge de doua-trei ori pe saptamana iar cand am timp sa merg in cate o expeditie prefer sa vanez.
4. Mai vad pe cate cineva mai bun ca mine la tir. De exemplu am intalnit o tipa ce era in echipa nationala de tir cu arcul a Taiwanului. Am avut ce vedea...
marius.a.d

Mesajde comiti pe 02 Mai 2009, 17:52

marius.a.d scrie:
3. Pe camp e ok dar nu pot merge de doua-trei ori pe saptamana iar cand am timp sa merg in cate o expeditie prefer sa vanez.

ai grija ce zici...in romania nu e legala vanatoarea cu arcul....ai grija k sunt astia cu ochii pe noi...

stima
comiti

Mesajde marius.a.d pe 02 Mai 2009, 18:00

Again, eu locuiesc in Vancouver, BC, Canada. Vanatoarea cu arcul este (inca) legala aici. Nu am incalcat legile de vanatoare sau pescuit nici macar in Romania. Relax.
marius.a.d

Înapoi la Vanatoarea cu arcul