Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:14

Un nou curs NBEF?

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderatori: Sly_Fox, Mihutz23

Un nou curs NBEF?

Mesajde eduardbilanin pe 28 Noi 2008, 08:42

Sunt recent inscris pe acest site,si nu am putut vedea la timp anuntul cursului.As dori sa stiu cind va avea loc un nou curs si care sunt conditiile de participare.Si nu in ultimul rind care ar fi beneficiile unui asemenea curs in vederea unei eventuale inscrieri in Asociatia Vinatorilor cu Arcul din Romania?Deasemeni as vrea sa stiu daca trebuie invatat ceva inaintea prezentarii la curs si de unde se poate procura materialul didactic aferent(carti,cursuri,etc).Ma numesc Edi si sunt din Drobeta Turnu Severin,iar arcul pe care il folosesc pentru tir are 137# .Va multumesc.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Sanhunter pe 28 Noi 2008, 22:02

Nu-i cam tare arcul de 137# :shock:
Sanhunter
 
Mesaje: 15
Membru din: 09 Noi 2008, 23:33

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Sanhunter pe 28 Noi 2008, 22:04

Poate 137 cm. :wink:
Sanhunter
 
Mesaje: 15
Membru din: 09 Noi 2008, 23:33

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde eduardbilanin pe 29 Noi 2008, 10:34

Ati citit bine,nu este nici o greseala.Sunt pasionat de arcurile tari,in special de arcurile executate de Howard Hill Archery.De altfel eu construiesc arcuri ,in special replici ale acestor modele,executate din bambus si fibra de sticla.Cel mai tare arc construit de mine are 200# la 28" elongatie.

Acesta este cel de 200":

Imagine

Acesta este cel de 137#:Copilul meu este cel din poza :) :

Imagine

Aici sunt eu cu el,la o tragere la distanta:

Imagine

Aici este un arc mai slabut de 119# ,construit tot de mine:

Imagine

Imagine

Imagine

Cam atit.Astept un eventual raspuns despre un nou eventual curs NBEF.Multumesc anticipat.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Alin3006 pe 29 Noi 2008, 12:10

Frumoasa pasiune.Arcul recurve e mai elegant dar mai dificil de "stapanit".Anul asta s-au facut cateva trageri cu recurve la curs. In mod sigur va mai fi un curs EBA, cel tarziu pana la primava. Probabil ca dupa weekend ne lamureste Mihutz, cand se intoarce de la vanatoare.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Sanhunter pe 29 Noi 2008, 20:35

Trebuie să fii bărbat pentru un arc de 90 kg,dar văd că este material! :shock: :) ,totuşi mi se pare cam tare(aşa deja este sport extrem).În orice caz ,toată stima! :o
Sanhunter
 
Mesaje: 15
Membru din: 09 Noi 2008, 23:33

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Mihutz23 pe 29 Noi 2008, 22:04

eduardbilanin scrie:Sunt recent inscris pe acest site,si nu am putut vedea la timp anuntul cursului.As dori sa stiu cind va avea loc un nou curs si care sunt conditiile de participare.Si nu in ultimul rind care ar fi beneficiile unui asemenea curs in vederea unei eventuale inscrieri in Asociatia Vinatorilor cu Arcul din Romania?Deasemeni as vrea sa stiu daca trebuie invatat ceva inaintea prezentarii la curs si de unde se poate procura materialul didactic aferent(carti,cursuri,etc).Ma numesc Edi si sunt din Drobeta Turnu Severin,iar arcul pe care il folosesc pentru tir are 137# .Va multumesc.


Salut,

Un nou curs NBEF va avea loc in Ianuarie/Februarie 2009....in functie si de cati doritori se vor strange....in perioada respectiva Anders Gejer va veni din nou in Romania pentru ca eu si Atilla Szabo va trebui sa mai sustinem inca un examen pentru a devenii instructor IBEP (un instructor IBEP este acreditat sa sustina cursuri NBEF).

Utilitatea cursului este cat se poate de simpla....el atesta ca ai absolvit un curs de educatie referitor la vanatoarea cu arcul....si este obligatoriu in multe tari unde se vaneaza cu arcul si sageata....atunci cand se va legaliza si vanatoarea cu arcul si sageata in Romania (si se va legaliza, pentru ca acesta este scopul principal al Asociatiei Vanatorilor cu Arcul din Romania), vom milita ca acest curs sa devina obligatoriu pentru vanatorii cu arcul si sageata.

Eu am si materialele pentru curs, materiale care ajung la participanti, inainte de inceperea cursului.

Din cate inteleg eu, tu practici doar tirul cu arcul....pentru a participa la acest curs trebuie sa fii vanator cu acte....adica sa deti "permis de vanator" in Romania.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Alin3006 pe 29 Noi 2008, 23:50

Instructori...Bravo baieti! Mult succes!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Mihutz23 pe 29 Noi 2008, 23:56

Alin3006 scrie:Instructori...Bravo baieti! Mult succes!


Merci Alin.....trebuia nu?....
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Alin3006 pe 30 Noi 2008, 02:57

Sigur! Chiar era pacat sa n-o faceti!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde eduardbilanin pe 30 Noi 2008, 09:23

Hm.Deci ca sa vinez cu arcul trebuie sa am permis de vinatoare si de arma de foc?Pe mine nu ma intereseaza armele de foc.Am fost vimator in anii `90 cu permis in regula.Mai am inca permisul de vinatoare de atunci.DECI....?
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Alin3006 pe 30 Noi 2008, 15:19

Daca mai ai permisul si e valid, trebuie doar sa devii membru al unei asociatii de vanatoare si sa astepti legiferarea vanatorii cu arcul in Romania. Pentru ca, din pacate, e doar in stadiu de proiect. Sau sa pui umarul sa-i ajuti pe baieti. Cu cat vor fi mai multi amatori declarati cu atat AVAR va deveni mai puternica si guvernantii vor da legea mai repede. Pana atunci insa, odata certificat de EBA poti vana cu arcul in majoritatea tarilor din jurul Romaniei si in lume in general.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde eduardbilanin pe 30 Noi 2008, 21:27

Aha,deci imposibil.multumesc.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Alin3006 pe 01 Dec 2008, 15:35

eduardbilanin scrie:Aha,deci imposibil.multumesc.


N-as fi asa de categoric. :wink: Cu placere.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Mihutz23 pe 02 Dec 2008, 13:55

eduardbilanin scrie:Aha,deci imposibil.multumesc.


Nu inteleg la ce referi cand spui "imposibil".....daca te referi la faptul ca iti trebuie permis de vanator, pentru a parcurge cursul de vanator cu arcul, atunci da.....va fii imposibil in Romania.....aici ar fii multe de comentat....ce pot sa-ti spun este ca acest lucru tine pur si simplu de politica.

In toate tarile din Europa, cu exceptia Ungariei, se cere sa fii promovat examenul de vanator (examen care este comceput in primul rand pentru vanatoarea cu arma de foc), iar daca doresti sa vanezi cu arcul, sa mai promovezi inca un examen.....in multe tari, examenul respectiv inseamna de fapt cursul NBEF.

Doar in Ungaria situatia este diferita.....acolo poti sa optezi pentru vanatoarea cu arcul si nu esti obligat sa devi si vanator cu arma de foc, dar in Ungaria, arcul este un simbol national...iar tirul cu arcul si vanatoarea cu arcul fac parte din mostenirea lor culturala.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde eduardbilanin pe 02 Dec 2008, 16:52

Pai exact la asta ma refeream si eu.Deci...fiind vinator in anii 90,desi am carnet de membru vinator de atunci legea presupune o stupizenie, prin faptul ca trebuie sa iau de la capat procesul de a fi admis in rindul membrilor filialei,Am crezut ca AVAR este o institutie de sine statatoare care promoveaza separat vinatoarea cu arcul,ca si for.Asa ca...nu vad rostul de a ma inregimenta din nou in ceea ce sincer sa fiu nu mai consider etic(vinatoarea cu arma de foc,complet neloiala fata de vinat).Multumesc inca o data.Probabil cind legile se vor schimba( :lol: ),am sa devin si eu vinator cu arcul in regula.Pina atunci :(
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde jon2004 pe 02 Dec 2008, 19:44

eduardbilanin scrie: (vinatoarea cu arma de foc,complet neloiala fata de vinat)... :(


daca incepem sa ne credem mai vanatori unii decat altii , va fi greu sa schimbam prea multe ! Vanatori sunt si cei cu arma de foc si cei cu arcul si cei cu AC-ul si cei cu pasari , de ce nu si cei cu ogari . Din pacate , astazi la noi in tara ,avem cadrul legal doar pentru vanatoarea cu arme de foc .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Sanhunter pe 02 Dec 2008, 21:52

jon 2004 scrie:

"Din pacate , astazi la noi in tara ,avem cadrul legal doar pentru vanatoarea cu arme de foc ."

şi nu numai....:

Art. 33 din Legea 407/2006
(1) Vanatoarea se practica cu:
a) caini din rasele admise la vanatoare;
b) gonasi;
c) arme de foc de vanatoare;
d) capcane autorizate, definite de prezenta lege.
(2) Caracteristicile mijloacelor prevazute la alin. (1) lit. d) se stabilesc prin ordin al conducatorului administratorului.
Sanhunter
 
Mesaje: 15
Membru din: 09 Noi 2008, 23:33

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde jon2004 pe 03 Dec 2008, 09:18

Sanhunter scrie:jon 2004 scrie:

"Din pacate , astazi la noi in tara ,avem cadrul legal doar pentru vanatoarea cu arme de foc ."

şi nu numai....:

Art. 33 din Legea 407/2006
(1) Vanatoarea se practica cu:
a) caini din rasele admise la vanatoare;
b) gonasi;
c) arme de foc de vanatoare;
d) capcane autorizate, definite de prezenta lege.
(2) Caracteristicile mijloacelor prevazute la alin. (1) lit. d) se stabilesc prin ordin al conducatorului administratorului.


si ce intelegi din asta ??? Ca poti sa prinzi mistretul cu gonasii ??? Sau poti prinde iepurele cu bracul german ???
Vanatoarea in Romania se face doar cu arma de foc .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Mihutz23 pe 03 Dec 2008, 09:30

eduardbilanin scrie:Pai exact la asta ma refeream si eu.Deci...fiind vinator in anii 90,desi am carnet de membru vinator de atunci legea presupune o stupizenie, prin faptul ca trebuie sa iau de la capat procesul de a fi admis in rindul membrilor filialei,Am crezut ca AVAR este o institutie de sine statatoare care promoveaza separat vinatoarea cu arcul,ca si for.Asa ca...nu vad rostul de a ma inregimenta din nou in ceea ce sincer sa fiu nu mai consider etic(vinatoarea cu arma de foc,complet neloiala fata de vinat).Multumesc inca o data.Probabil cind legile se vor schimba( :lol: ),am sa devin si eu vinator cu arcul in regula.Pina atunci :(


Salut,

AVAR este si va fii o asociatie de sine statatoare, asa cum este stipulat in statut....insa chiar daca de maine vanatoarea cu arcul ar fii legala, tu tot ar trebui sa devi vanator urmand procesul actual..... vei avea de sustinut insa un examen in plus.....asta pentru ca majoritatea vanatorilor folosesc arma de foc....asa ca procesul de admitere ca vanator este "calat" pe majoritate....si acest lucru se intampla si in alte tari.

Chiar si in Ungaria, atunci cand am fost la vanatoare cu arcul, si mi-au cerut sa le trimit actele pentru a-mi elibera permisul de vanatoare, cei de acolo mi-au cerut sa le dau si o serie de arma de foc, motivand ca autoritatile sunt mai obisnuite cu armele de foc, si nu cu arcurile.

Asa ca, cu tot regretul nostru, procesul de a deveni vanator cu arcul, va fii cel clasic, cu un examen in plus pentru arc.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde eduardbilanin pe 04 Dec 2008, 10:33

In regula,multumesc pentru raspunsul dumneavoastra.Dar,......in cazul in care nu doresc sa posed o arma de foc,dar vreau sa vinez cu arcul in schimb,ce as putea face pentru aceasta.Astept raspunsul dumneavoastra.Stima.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Mihutz23 pe 05 Dec 2008, 16:25

eduardbilanin scrie:......in cazul in care nu doresc sa posed o arma de foc,dar vreau sa vinez cu arcul in schimb,ce as putea face pentru aceasta.Astept raspunsul dumneavoastra.Stima.


Salut,

Va trebui sa ai rabdare sa se aprobe si vanatoarea cu arcul si sageata, dar repet, trebuie sa detii permisul de vanator.....asa ca va trebui sa redevii vanator insa nu iti vei cumpara arma de foc.

Sfatul meu: daca intradevar doresti sa vanezi cu arcul intai obtine permisul de vanator in Romania, iar pana se va legaliza si vanatoarea cu arcul in tara noastra, vaneaza in Serbia, Croatia si Ungaria, care sunt foarte aproape de zona ta.

Mai multe detalii despre unde se poate vana cu arcul in Europa gasesti pe link-ul de mai jos.

www.europeanbowhunting.org/



Asta daca intradevar te pasioneaza vanatoarea cu arcul.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde eduardbilanin pe 05 Dec 2008, 22:04

Am inteles.Va multumesc.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde eagleman pe 11 Dec 2008, 16:11

Salut !
Ma bag si eu ca musca in lapte...
A aparut azi in Evenimentul un articol-interviu despre vanatoarea cu arcul, un comentariu de cititor aduce acuze asupra personajului principal. Nu stiu daca este adevarat sau este o calomnie.

http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... i-cruzime/
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde drsoicatd pe 11 Dec 2008, 17:15

eagleman scrie:Salut !
Ma bag si eu ca musca in lapte...
A aparut azi in Evenimentul un articol-interviu despre vanatoarea cu arcul, un comentariu de cititor aduce acuze asupra personajului principal. Nu stiu daca este adevarat sau este o calomnie.

http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... i-cruzime/

Mama, mama ce articol.... Imi vine sa vomit. Nu pot sa cred ca se publica asa ceva. De fapt savantul reactionar care l-a scris nu are nimic de spus, habar nu are despre ce vorbeste, dar el ia pozitie ferma impotriva vanatorii cu arcul, asta fara sa il afecteze in nici un fel. Si daca va uitati si ce reactii a putut sa starneasca in randul inteligentilor care au postat raspunsuri. Spirit de turma de oi, ca la romani ce sa-i faci! Iar despre Mihut ce sa zic... pana acum nu mi-am dat seama ca e un fel de Bin Laden, asa... ... si il sfatuiesc sa nu se mai imbrace cu tricouri sataniste, ca poate foarte bine sa rapuna tinte de carton "fix in triunghiul mortii" si in tzatzele goale, sau in sutien, ma rog... Cateodata asa imi vine sa emigrez.....
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde eduardbilanin pe 11 Dec 2008, 17:55

Stiam eu ca daca cineva incearca sa scoata capul din cacat se gasesc citiva care sa-l bage la loc de unde incearca sa iasa.Dar.....asta numai la noi in tara.......bineinteles.Un mare RAHAT.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Ghinda pe 12 Dec 2008, 08:43

Auzit, vazut, citit! Sa ii bag in p ---a masii pe toti idiotii ce se cred ziaristi sau oameni de media! Acu chiar imi iau arc si ma plimb cu el prin centru!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Mihutz23 pe 12 Dec 2008, 11:40

eagleman scrie:Salut !
Ma bag si eu ca musca in lapte...
A aparut azi in Evenimentul un articol-interviu despre vanatoarea cu arcul, un comentariu de cititor aduce acuze asupra personajului principal. Nu stiu daca este adevarat sau este o calomnie.

http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... i-cruzime/


Salut,

Asta sa-mi fie invatatura de minte cand este vorba de presa.....m-a sunat si mi-a propus sa faca un articol....ne-am intalnit (l-am verificat inainte sa vad ca este ziarist)....mi-a spus ca si lui ii place ideea de vanatoare cu arcul....este mult mai "etica si mult mai sportiva....si ii ofera animalului mai multe sanse"....astea au fost cuvintele lui....i-am pus la dispozitie studii referitoare la eficienta arcului compaound si a sagetii moderne.....in Danemarca pe o perioada de 5 ani au facut un studiu cu privire la eficienta arcului asupra capriorului si a cerbului.....doar in treacat a amintit despre asta.....in schimb si-a accentuat articolul asupra mea si a "cruzimii" vanatorii cu arcul.....iar ce m-a lasat perplex a fost comentariul lui Selaru cum ca "la noi vanatul este mai bland" si ca "in general vanatoarea cu arcul se practica in tarcuri unde densitatea este mult mai mare".....din cate stiu eu in Alaska nu sunt tarcuri, Cameron Haines (unul dintre cei mai populari vanatori cu arcul din State) petrece cate 2 luni pe an in salbatiacia Alaskai si traieste doar din vanatoare in perioada respectiva.....si nici in Namibia.

Inca odata, sa-mi fie invatatura de minte......
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Mihutz23 pe 12 Dec 2008, 12:11

Salut,

Atasez un document in pdf itocmit de danezi cu privire la eficienta arcului asupra capriorului sia cerbului.
Ce mi se pare foarte interesant este faptul ca nu am gasit inca studii despre eficienta armelor de foc (fie carabina fie lisa) la vanat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Alin3006 pe 12 Dec 2008, 13:37

Am postat - in bucati - acest comentariu.

Citesc si ma minunez

Un nou articol rusinos ce vine sa completeze penibilitatea presei din Romania. Cand citesc asa ceva imi este rusine ca traiesc in tara asta! Un ziarist - ca din pacate majoritatea care se balacesc in noroiul presei romanesti, care incearca sa iasa din anonimatul si obscuritatea meseriei lui jenante prin minciuni si inselaciune. Care cere comunicate de presa si le rastalmaceste. Ii atrag atentia si lui si voua " milosilor " urmatoarele :
1. vanatoarea cu arcul este o realitate - nimic controvesrsat- in majoritatea tarilor lumii. Exceptand cateva cu ochelari de cal, cum e Romania.
2. Nu are nici o legatura cu sporturile extreme. Si nu e de loc controversata. Este cea mai sportiva si cea mai etica forma de vanatoare. In care animalul are nu o sansa ci TOATE sansele de partea lui.
3. Nu are nimic primitiv in ea, arcasii sunt cei mai antrenati si documentati vanatori si arcurile costa " mii de dolari" pentru ca sunt extrem de bine gandite si foarte performante.
4. Pentru a fi autorizat ca vanator cu arcul sustii un examen foarte sever, care cuprine notiuni de anatomie, balistica, cinegetica in general si mai ales etica. Inveti cand sa tragi si cand sa nu tragi.
Braconieri cu arcul si animale blande care nu banuiesc nimic? ? Vai de capul vostru! Orice animal salbatic traieste clipa de clipa intr-o stare de alerta generala. Chiar si in somn are simturile mult mai treze si mai ascutite decat un om. Ca sa te apropii suficient de un animal cat sa-l dobori cu o sageata iti trebuie mai mult antrenament si mai multe cunostiinte decat visati voi.
5. Cruzime e atunci cand mancati shaorma sau cotlete de porc. Animalele pe care le mancati zilnic sunt crescute cu cruzime, nu se pot misca, stau inchise, mananca si traiesc artificial o viata scurta si trista, de cele mai multe ori in intuneric, sunt " sacrificate" - asta e termenul- cu si mai multa cruzime, la fel de nevinovate, ca voi sa va burdusiti zilnic cu carnea lor. Cu ce e mai " vinovat" un pui sau un porc decat o caprioara sau un mistret?? Ce sanse are puiul sau porcul, fata de un animal liber, cu simturi de cateva ori mai dezvoltate decat omul care incearca sa-l vaneze in mediul lui natural ???
6. Romulus Mihu si ceilalti arcasi " lovesc in triunghiul mortii" tocmai pentru ca se antreneaza pentru a nu rani inutil si a nu chinui animalele. Daca ar fi facut asa si autorul povestioarei emotionanta cu caprioara, nu ar fi chinuit-o inutil!
Genul asta de povesti ca si genul asta de articole penibile sunt scrise tocmai de oameni care nu au habar ce inseamna vantoarea.
7. Domnului Selaru ii recomandam aici http://www.europeanbowhunting.org/
putina documentare.
8. Ziaristului care a scris mizeria asta de articol : a face presa nu inseamna sa obtii un comunicat prin inselaciune si promisiuni false, sa adauci rahat si sa faci audienta din asta. Probabil gonit in suturi de politicienii carora " le-a tras-o identic" a ramas in pana de subiecte si a vazut sansa vietii in rusinea asta de articol. Copy-paste, adaugi cancan-uri si rahat si gata articolul! La OTV sau "Atac la persoana" ar fi facut o cariera stralucitoare. Prietene, te cauta Elodia, pierzi vremea la EZ. Rusine si ziarului care plateste asemenea semidocti si publica asa ceva.
9. Se camufleaza " ca un ninja" tocmai pentru ca a absolvit un curs- predat de profesionisti- si face acest sport asa cum trebuie.
10. Braconierii NU vaneaza cu arcul. E prea solicitant. Pe cei mai mari ii gasiti in senatul Romaniei sau alte " structuri " de stat. Grasi, veseli si sanatosi.
11. Animalele salbatice NU se imputineaza in Romania. Dar nu le poti vedea daca mananci " saorma " la Dristor.
12. Penibili si frustrati sunteti voi, cei care va dati cu parerea fara sa fi vazut nici un animal salbatic in habitatul lui, care va buluciti la Sinaia in fiecare weekend de blocati DN1 si apoi povestiti altor frustrati " de magheru" ca ati vazut muntii.
13. Cel de-al doilea neuron il aveti pentru ca, acum multi, multi ani, un exemplar din specia din care faceti parte a facut un arc, a vanat cu el si grupul din care facea parte nu a mai fost nevoit sa pasca si a avut timp sa zgarie desene pe peretii pesterii?
14. Poate n-ar fi o idee rea sa va reintoarceti la pascut decat sa umpleti internetul de mizerii. De ce mancati carne daca sunteti asa de milosi? Cine sufera mai mult : vita de la abator sau animalul vanat cu glont sau sageata?
15. V-ati pus problema ca mai EXISTA animale salbatice TOCMAI datorita faptului ca exista vanatori??!! Ca pe foametea din tara asta mizerabila, daca nu ar exista vanatori si gestionari de fonduri de vanatoare, toti fomistii din satele Romaniei ar umple padurea de laturi si capcane- pentru ca nu i-ar mai prinde si pedepsi nimeni- si in maxim un an ati admira doar ciori si caini vagabonzi?
16. Ca "saracele animale nevinovate" au nevoie de mai mult decat de compasiunea voastra? mai ales iarna cand nu au ce manca??!!
17. Cei noua membrii ai Asociatiei de vanatori cu arcul - sunt fondatorii ei. I-au urmat si ii vor mai urma multi altii.
Iubiti animalele ??!! Cati dintre voi ati urcat in munte iarna, pe zapada pana la brau sa puneti fan in hranitori sau sa carati sare cu spatele ??
Stiu, e mult mai greu decat sa urci cu telecabina la Babele...
Nu v-ati saturat sa cititi mizerii scrise scursuri ale "presei" din tara asta jenanta?
Nu vi se pare ciudat ca exista un Dan Diaconescu?
Un OTV? Ca cele mai penibile publicatii au cea mai mare audienta si un tiraj naucitor?
Ca Becali candideaza la senat si gorila lui, Zmarandescu, la camera deputatilor?? Si asta din taxele si imozitele platite de noi? Ca suntem siliti sa le vedem mecla pe toti stalpii??
Iar cei care faceti acuze de genul furt si delapidare...de ce nu o faceti frate la tribunal??? De ce nu va dati identitatea completa sa stie toata lumea cine sunteti ? Sau e domul ziarist care incearca sa impulsioneze rusinea asta de articol, adaugand alte mizerii condimentate in rusinea asta de articol ???
Doamne fereste, in ce tara traim!!


Acum 30 minute. Nu l-au validat inca...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Vanatoarea cu arcul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate