Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Iun 2019, 10:00

O tragere

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderator: Mihutz23

O tragere

Mesajde eduardbilanin pe 03 Sep 2009, 07:30

O tragere de acum aprox .o luna.Forma de acum este insa substantial imbunatatita.Am marit draw-lenght-ul la 28" iar arcul il tin in miner tip pistol.Am observat ca pozitia incheieturii in acest fel nu mai da loc la rateuri ale incheieturii sus sau jos.Astept bineinteles sfaturi de la cei mai vechi in ale compoundului.Multumesc.

http://s219.photobucket.com/albums/cc10 ... V00097.flv
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ

Re: O tragere

Mesajde Ghinda pe 05 Sep 2009, 16:16

Cat era distanta?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde eduardbilanin pe 05 Sep 2009, 21:35

Distanta era de 30metri fix.

O alta tragere ,de data asta de la 10 metrii la un dop de PET:

http://s219.photobucket.com/albums/cc10 ... V00099.flv

Astept eventuale corectii.Fiti fara mila va rog :D
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ

Mesajde Ghinda pe 06 Sep 2009, 16:43

Capabil! Acuma ma antrenez pe 10 metrii. Cand o sa dau doapele jos trec la 15 metrii!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde romaniac pe 07 Sep 2009, 02:23

Eduard,
raspund aici dar tine si de celalalt subiect deschis de tine, "forma de tragere". Ce mai conteaza in ce forma sau pozitie tragi de vreme ce iti atingi tinta de la 30m sau 10 m cu atat succes?... Respectele mele!
Singura mea sugestie e sa exersezi imbracat ca si cand ai fi la o competitie sau vanatoare pentru ca o sa fie diferenta mare. In rest, mult succes in continuare pentru ca dupa cum am zis inainte, ce mai conteaza forma daca ai rezultat, parerea mea.
respecte
romaniac
Veteran

Locaţie: WI

Mesajde eduardbilanin pe 07 Sep 2009, 07:04

Multumesc pentru aprecieri.In ceea ce priveste "tinuta " neadecvata :D ,la vremea aceea nu se putea altfel deoarece poligonul meu de antrenament este o hala ,in care este un efect de sera fantastic vara.Cred ca erau in jur de 37-40grade celsius.Bineinteles ca de acum tinuta va fi obligatorie din cauza aceluiasi efect dar in sens de valori de temperatura negative.Deh,conditii vitrege deoarece la mine in oras nu exista un club de tir cu arcul...nici macar un poligon.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ

Mesajde bondar pe 13 Sep 2009, 22:27

SALUT baieti sunt nou pe forum si ma bucur ca exista si cativa arcasi.Te salut Eduard bine tras pt 30m cu pozitia de tragere nu sunt in masura sa dau sfaturi eu cred ca trebe sa tragi asa cum iti vine mai bine ca din cate am vazut arcu tau cu accesoriile de pe el se rezuma la vanatoare si in astfel de cazuri sunt situati in care nu mai poti sa ti cont de anumite reguli cum ar fi alinierea bratului cu umeri etc important e sa ancorezi in acelas loc . va salut
Apropo ar trebui sa gasim o solutie sa ne intalnim undeva mai multi arcasi asa am putea invata mai multe uni de la alti
bondar

Mesajde Mihutz23 pe 14 Sep 2009, 22:14

bondar scrie:SALUT baieti sunt nou pe forum si ma bucur ca exista si cativa arcasi.Te salut Eduard bine tras pt 30m cu pozitia de tragere nu sunt in masura sa dau sfaturi eu cred ca trebe sa tragi asa cum iti vine mai bine ca din cate am vazut arcu tau cu accesoriile de pe el se rezuma la vanatoare si in astfel de cazuri sunt situati in care nu mai poti sa ti cont de anumite reguli cum ar fi alinierea bratului cu umeri etc important e sa ancorezi in acelas loc . va salut
Apropo ar trebui sa gasim o solutie sa ne intalnim undeva mai multi arcasi asa am putea invata mai multe uni de la alti

Salut,

Propunerea ta nu este rea deloc....cu privire la o intalnire a arcasilor...chiar ar fii interesant.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important

Locaţie: Luxembourg

Mesajde eduardbilanin pe 14 Sep 2009, 23:41

Ar fi binevenita,...schimb de experienta,tuning materiale, sfaturi ,etc.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ

Înapoi la Vanatoarea cu arcul