Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Iun 2019, 16:38

Vanatoarea cu arcul

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderator: Mihutz23

Re: Vanatoarea cu arcul

Mesajde Cristi pe 25 Noi 2010, 13:15

Aseara , pe TVR2, a fost o emisiune despre arcasii nostri, cred ca la "Dincolo de frontiere" Daca are cineva vreun link cu emisiunea, e binevenit!
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Cristi
Veteran

Mesajde eduardbilanin pe 27 Noi 2010, 17:22

In primul rind despre rata ranirilor si a animalelor nerecuperate cu sageata:din punctul meu de vedere de alice sau glont mai scapi dar de sageata mai greu deoarece aceasta din urma este conceputa sa provoace singerare si implicit decesul prin singerare nu prin atingerea unui organ vital(este mult de vorbit pe tema asta).
In al doilea rind,braconajul.:nici 1000 de braconieri la un loc nu fac atita rau ca inmultirea daunatorilor(mai ales coiotii,sau ciini vagabonzi alungati din comunitati).Poti bracona si cu laturi ,si cu sulita,si cu ciinii ,aici este vorba de bun simt.Eu cunosteam braconier de mistreti care bracona cu ghioaga,asa ca.....no coment.
In al treilea rind si ultimul...personal...nu sunt de acord cu vinatoarea cu arcul la pinda din copac,sau bivuac,desi chiar si asa este mult mai greu decit cu arma.Trebuie sa posezi ceva oute in pantaloni sa vinezi urs sau mistret cu arcul.Eu sunt pentru arc,si parerea mea este ca daca nu poti nimeri un dop de pet de la 15-20m cu arcul ,si daca nu esti capabil sa manevrezi un arc de MINIM 70 de livre nu ai ce cauta la vinatoarea cu arcul(si astea ar fi cerintele minim minimorum pe care un vinator cu arcul ar trebui sa le indeplineasca,nu mai vorbim de curajul din teren,etc,etc.Una este sa vinezi un dop de pet,si alta sa vinezi un animal salbatic,oricare ar fi acesta.
eduardbilanin
Membru activ

Mesajde Cristi pe 30 Noi 2010, 15:35

www.anda.com.ro
Cristi
Veteran

Mesajde waidmannsheil pe 30 Noi 2010, 16:57

Cristi scrie:http://www.tvr.ro/inregistrari_tvr2.php?file=tvr2-24.11.2010-19_57.flv&id=DINCOLO%20DE%20HARTA

Interesanta parerea domnului de la min 17:20...
Doru: "Vanatoarea (cu arcul) in Romania e interzisa prin lege si... ar fi bine sa ramana asa!"

:cry: :cry: :cry:

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
waidmannsheil
Membru important

Locaţie: Bucuresti - Drumul Taberei

Mesajde OVI762 pe 01 Dec 2010, 09:29

La cat de repede se misca lucrurile tara noastra legalizarea vanatorii cu arcul se va produce imediat dupa disparitia ultimei specii de interes cinegetic.Coarda intinsa(sau cum se zice ca rahat pe came nu imi vine sa zic). :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran

Mesajde toni pe 13 Dec 2010, 20:41

SALUT TOTI ARCASII SI ARBALETRIERII DIN ROMANIA

Sunt membru nou dar am citit cam tot ce-i pe forum.Am cam 40 ani de experienta in tot felul de trageri sportive si militare dar legale.La vinatoare inca nu am fost dar abia astept sa pot povesti si eu citeva minciuni frumoase .Am inteles ca problemele cele mai mari sunt cu legalitatea si dotarea.In privinta legilor nu stiu cum sa actionam dar in privinta dotarii pot sa particip cu deschiderea unui shop linga Bucuresti cu toate articolele necesare iubitotilor de tir cu arcul si arbaleta Ce parere aveti de ideea asta ?
E necesara si oportuna o astfel de actiune?
Astept pareri
toni

Mesajde eduardbilanin pe 13 Dec 2010, 21:13

Eu unul astept cu nerabdare deschiderea unui astfel de magazin,caci chiar daca in Romania nu este legala vinatoarea cu arcul,pe la vecinii nostrii este ,si ar fi bine sa avem un shop consacrat,unde sa se faca tuning,etc etc si unde sa gasesti tot ce vrei.Bafta in eventuala initiativa,va tin pumnii.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ

Mesajde Ihunt pe 29 Dec 2010, 20:09

L-am cunoscut personal pe Doru in urma cu doi ani.Tocmai ce imi cumparasem un Hoyt si un prieten mi-a rupt coarda.Super de treaba omul.mi-a adus coarda,mi-a pus la dispozitie cele necesare inlocuirii corzii si m-a ajutat sa il reglez.Mai apoi mi-a adus de pe afara trace-uri,varvuri de vanatoare..... .Nu stiu de ce a facut declaratia respectiva.I-am vazut la o emisiune la TV cu ceva timp in urma si la fel vorbeau despre vanatoarea cu arcul in romania.Habar nu am ce i-a facut sa adopte pozitia asta!?!
Ihunt
Membru activ

Mesajde scorillo pe 30 Dec 2010, 14:03

Hai sa nu facem din tantzar armasar. Poate ca Doru chiar nu agreeaza ideea vanatorii cu arcul, dar asta nu inseamna nimic altceva decat ca Doru nu agreeaza aceasta idee. Fiecare are dreptul sa isi spuna parerea.
Eu de exemplu as interzice orice fel de vanatoare in afara de vanatoarea cu arc, sulita, sabie sau buzdugan. Conteaza parerea mea?
Important e ce gandesc basteptii aia care apasa pe butoane cand se voteaza legile.
scorillo
Nou membru

Mesajde OVI762 pe 30 Dec 2010, 15:57

scorillo scrie:Hai sa nu facem din tantzar armasar. Poate ca Doru chiar nu agreeaza ideea vanatorii cu arcul, dar asta nu inseamna nimic altceva decat ca Doru nu agreeaza aceasta idee. Fiecare are dreptul sa isi spuna parerea.
Eu de exemplu as interzice orice fel de vanatoare in afara de vanatoarea cu arc, sulita, sabie sau buzdugan. Conteaza parerea mea?
Important e ce gandesc basteptii aia care apasa pe butoane cand se voteaza legile.

Da' cu prastia si piscariciul n-ai nimic,nu? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran

Mesajde scorillo pe 17 Ian 2011, 13:50

Pai ... merge si cu prastia, da numa la cotofene, si cu piscariciu numa la vanatoare de viespi :P

Buna aia cu rahatu pe came, m-am stricat de ras :lol:
scorillo
Nou membru

Mesajde Cristi pe 02 Feb 2011, 22:40

Un filmulet primit de la @Moose_Master :)
http://biggeekdaddy.com/miscvideos/elkthatgotaway.html
www.anda.com.ro
Cristi
Veteran

Mesajde purkarel pe 05 Feb 2011, 15:01

Fenomenale imagini Cristi, putea sa-l pupe pe bot :lol: :lol:
purkarel
Nou membru

Locaţie: pe langa Piatra-Neamt...

Mesajde romaniac pe 05 Feb 2011, 16:27

Cristi scrie:Un filmulet primit de la @Moose_Master :)
http://biggeekdaddy.com/miscvideos/elkthatgotaway.html

Sa inteleg ca tii legatura cu Unchiu? Chiar ne-o parasit cu totul?
romaniac
Veteran

Locaţie: WI

Mesajde Zoly pe 07 Feb 2011, 17:05

Pe cativa din baieti care au aparut in filmuletul de pe TVR 2 II cunosc si eu personal
in tara la noi sunt doua forumuri ale arcasilor care nu se inteleg prea bine
acolo la brasov erau ambele echipe
cat despre arcul celui care a castigat concursul ce sa va zic .........Omica bijuterie
la cumparat un prieten de al meu :wink:
Zoly
Membru activ

Anterior

Înapoi la Vanatoarea cu arcul