Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:16

Pagube in livada

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Pagube in livada

Mesajde jon2004 pe 23 Iun 2014, 20:25

Ati avut pana acum reclamatii de pagube provocate de mistreti, in livada ?
Eu drept sa spun , nu am vazut niciodata mistret in copac , dar un proprietar de livada spune ca mistretii se ridica in doua picioare si-i mananca ciresele .
Asa o fi !!!
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Pagube in livada

Mesajde NightSirc pe 23 Iun 2014, 22:24

jon2004 scrie:Ati avut pana acum reclamatii de pagube provocate de mistreti, in livada ?
Eu drept sa spun , nu am vazut niciodata mistret in copac , dar un proprietar de livada spune ca mistretii se ridica in doua picioare si-i mananca ciresele .
Asa o fi !!!

Nu e imposibil, avand in vedere ca ultimii porci crescuti de parinti ridicau tiglele de pe acoperis cu ratul...dar imi este greu sa cred ca mananca cirese din copac...
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Pagube in livada

Mesajde tomi pe 23 Iun 2014, 23:37

Daca sunt pomii incarcati si crengile coborate mult, fara indoiala. Pasul doi, probabil ca se urca cu anteriorul si pe trunchi sa traga crengile jos, porcul este sigur animal inteligent.
Ursul e mai expeditiv, se ridica in doua labe si toate crengile pe care le poate apuca (la prun) le rupe partial si le trage jos, dupa aia vezi numai baligar cu samburi din prunele tale. Dar oricum mai raman destule.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Pagube in livada

Mesajde traian72 pe 24 Iun 2014, 10:24

Salut,
Duminica dimineata la ora 4.30 a trebuit sa gonesc mistretii din gradina. Erau la circa 30m de terasa din spatele casei. Vecinului i-au facut faneata praf, parca baga-se cineva plugul. Parerea mea este ca acum cauta bulbii florilor de primavara, pentru ca in zonele unde au ramat cresc florile acelea mici albastre primavara. Voi pune si un filmulet cu araturile de vara facute de uriti.
traian72
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2009, 23:11


Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 66 vizitatori

Publicitate