Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 13:59

Hunt Report - Texas Hogs/Mai2018

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Hunt Report - Texas Hogs/Mai2018

Mesajde mialxx pe 18 Mai 2018, 16:59

Servus Cristian.
Se vede tot animalul daca nu e acoperit de tufis sau pom mai gros. Spre exemplu iarna cind mistretul are blana mai deasa si ceva mizerie pe el, creierul, inima-plaminii si ochii se vad mult mai bine decit vara. Conteaza mult distanta si temperatura, exm. spre dimineata e mult mai bine decit seara cind solul e inca cald.

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Hunt Report - Texas Hogs/Mai2018

Mesajde mialxx pe 18 Mai 2018, 17:21

Conteaza mult pretul si marca lunetei, cred ca in USA e mult mai diversificata piata decit la noi..?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Hunt Report - Texas Hogs/Mai2018

Mesajde dtdpuu pe 18 Mai 2018, 18:14

mialxx scrie:Conteaza mult pretul si marca lunetei, cred ca in USA e mult mai diversificata piata decit la noi..?


Nu cred ca e neaparat mult mai diversificata aici piata, ci poate mai accesibila. E o piata de consum ca si pentru orice produse si atunci competitia e acerba, deci preturile scad..ieiiii bine pentru noi. In general, lunetele europene care sint foarte bune (nu mai vorbim acum de termale) sint scumpe si foarte scumpe, dar nu sint foarte populare. Si consider ca pretul este justificat...dar nu pentru mine. Pentru cit imi trebuie mie, un Bushnell de calitate sau un Leupold face tot ce trebuie (sper sa nu incep un razboi optic, ca este deja la alte topicuri).

In general, cumpar un pic mai "multa calitate" de cit cred ca am nevoie, si pentru mine e mai satisfacator sa fac mai multe cu un echipament mediu, decit acelasi lucru cu un echipament scump. Avantajul este ca, inveti mai mult si de aceeasi bani cumperi mai multe. In cazul opticii , am uitat cite lunete am, dar vreo 3 sint gunoi, pe bune (mecanica de ajustare e aiurea si optica e slaba). Insa sint bune pe AC (cu pompa sau CO2, nu break barrel), si le folosesc in limitarile lor (nu ajustez turetele odata ce zero si ma maginificarea o folosesc numai dupa ce le testez ca pastreaza reticolul in centru). Pe armele de foc am bushnell-uri din seria Elite (nu merg mai jos) si Leopold. Pentru mine par suficiente, si claritatea si dar mai ales mecanica par sa fie f bine (ca invirt mult din butoane...asa sint "tocilarii"). Am capatat mare incredere in seria Elite, am folosit un Bushnell Elite 4200 pe un SAvage 10 308 pentru trageri la distanta, si a trecut prin peste 1000 de focuri. Merge la fel de bine mecanica si in ziua de azi.

CrstianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Hunt Report - Texas Hogs/Mai2018

Mesajde mialxx pe 19 Mai 2018, 09:09

Si eu folosesc un Buschnell Elite 3200, extrem de multumit de ea. In Europa vinatoare e mai Elitista sau Exclusivista, probabil si preturile mai ridicate.

Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Hunt Report - Texas Hogs/Mai2018

Mesajde Dragan pe 20 Mai 2018, 22:29

Si eu am un Elite 2,5 *10*40.Reglata cu geco expres ,cal.308w.Fara probleme....pana acum.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Anterior

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate