Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:09

Vanatoare la mistreti

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Mesajde Vechio pe 30 Oct 2007, 08:27

E umilitor :cry:
Şi eu cred că sunt din zona kurdă a Turciei. Ce înseamnă lipsa de educaţie :x
Voi cum a-ţi fi procedat cu bietul cavaler ologit?
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde Ghinda pe 30 Oct 2007, 09:50

Glont cap!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Vechio pe 30 Oct 2007, 10:08

Ce calibru şi unde:shock:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde Ahotnic pe 09 Dec 2007, 00:04

Dragi camarazi ... astazi sa intamplat minunea .... ca de obicei ... ne zice sefu la inceput ce avem voie sa vanam ... iepuri, fazani, vulpi... etc si la final ne spune ca avem voie si un mistret ... desii cam slabe sanse tinand cont ca e campie si i-am vazut foarte rar prin acele locuri. Lumea deja isi freca mainile, toti zambeau subtil .... dar eu cu socru meu stiam deja ca mistretul ala e o fantoma prin acele locuri .... dar nui bai, noi speram ca poate sare si la noi.
Incepem bataia pe la ora 8:00... pica niste fazani, iepuri si ceva gugustiuci ... parea o zi ca toate celelalte desii senzatia e de parca incepuse prima zi a mea de vanatoare.... arma nu imi era prietena, tocmai primisem un moseberg 88 nou cu pompa si mi se parea foarte foarte ciudata ... eu fiind pana acum obisnuit doar cu bock tula si semi beretta ...dar am zis hai sa mai incerc si altceva ... dupa ce dobor un fazan de la 90 pasi (a cazut pachet) lumea vine sa ma felicite si sa imi spuna ce lovitura frumoasa la asa o distanta (un foc) ... ma simteam bine, sunt cel mai tanar din grupa... dar neesential asta.
pe la ora 12 fac o bataie pe o bucata de pamant impreuna cu socru si mai un prieten bun .... distanta intre noi era cam de 50m :roll: ... iarba era deasa si avea o inaltime de 50cm ... zici ca a tunso cineva cu foarfeca ... foarte dreapta... in arma aveam 3 cartuse 2+1 alica de 3,5 jk8 chedite ... cand la un moment dat vad in aceasta iarba magnifica ceva ce semana ca o movila de pamant... stau si ma gandesc fugitiv "nu prea e la locul ei in iarba asta" ...ma apropii ... movila se misca, distanta intre mine si ea 8-10 m ....la un moment dat vad ca acea movila se misca ..... CAND IN COLO se ridica porcotania in 4 labe( dupa ce dormea ca un bebelus intrun patut caldut) si o ia la fuga ... eu raman socat ... ma pierd pe moment ... nu vazusem porc asa mare ... epolez si trag primul foc dupa care URLU ca din gura de sharpe "POOORCUUUU`" si mai apas odata pe tragaci... acesta nu percuta!!!! uitasem ca nu am semi ci un KKT DE POMPA !!! incarc trag iara la picioare .... fugea pe linia mea de mers... diastanta intre noi max 15 m ... nu putea fugii de mare ce e ... dar incet incet se departeaza de mine... eu cu un genunchi accidentat fug ... adrenalina ma ajuta si ma face sauit de duferinta! FUG dupa el ... mai trag si al trei-lea foc ... iar la labele din spate... il vad cum se incovoaie ... dar tot fuge ...si eu fugeam dupa el ... scot Gualandi din buzunar ... mainile imi tremurau ... nu reuseam sa incarc ... dar fugeam si nu ma opream ... dihania ia avans ... incepe sa mi se para din ce in ce mai mica ... nu puteam sa ochesc bine ... imi vedeam venele in ochi cum pulsau ... entuziasmul ma coplesise ca o vedeta playboy... ma gandam "nu .. nu pot sa il scap... trebuie sa fie al meu" ... si cand se facuse vreo 100 m intre mine si el odata vad regele cum face un ocol si se intoarce spre mine ca o locomotiva ... pe moment ma pierd .... am is ca e ranit si nervos ... vrea sa se razbune.. iar mintea incepe sa-ti joace feste ... dar nu ma pierd asa repede si epolez spre el ... il vad! trag la piept si ii zboara mandibula... atarna doar in tendoane... zic "ce am facut!!!??" incarc iara KKTU ALA DE POMPA ... intre timp frumosul meu isi schimba directia ... punanduse dea lautul si aratandu-mi unde ii bate inima .... epolez, tintesc, trag ... frumosul meu pica in rat .... nu imi venea sa cred.... nu e posibil.
fug spre el ... in arma mai aveam un cartus! ... la un moment dat .... ma opresc si astept sa se ridice... dar deja viata i se scurgea... ma duc spre el cu arma la ochi .... ajung langa el si il vad cum tremura .. ochi inlacrimati... coama ridicata vreo 15cm ... nu respira dar mai misca .... caand la un moment dat ii vad ultima suflare ... trage tare aer in piept si il scoate afara grohaind ... suna ca un oftat dar ceva grotesc... zic al meu esti frumosule .... lumea fugea spre mine .... altii chiar si in 4 labe pe langa caini .... plouase 2 zile inainte .... aluneaca si era f greu.
cei ce ma felicitase mai inainte la fazan acum se uitau chioras la mine si nu auzeam decat "mda" per sub musteata..... totul s petrecuse in 1-2 minute ... clipe de neuitat .... paznicul imi intinde un cutit si imi spune "scoate lubenitele alea afara" .... zis si facut! .... rezultatul un mistret de 260 kg! si o amintire de neuitat!
poze si videoclip in curand .... acum este 00:00 noaptea si nu prea mai am rabdare sa downloadez pozele de pe telefon pe laptop...iar dimineata plec iara pe taramul numit de mine PARADIS
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde razvy pe 09 Dec 2007, 06:23

Am citit fircare cuvintel si crede-ma ca parca am fost in bocancii tai , ... Fenomenal AAA+++
Felicirari si pentru porc dar si la redactare .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Ahotnic pe 09 Dec 2007, 18:22

Multumesc razvy ! desii sunt multe greseli gramaticale ... dar se intelege ... tocmai venisem acasa si nu puteam sa ma pun sa dorm pana nu va povesteam patania
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Marius pe 09 Dec 2007, 19:41

Ahotnic,

Tare nene! Pe pariu ca asta n-ai s-o uiti toata viata!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde george_ciprian86 pe 09 Dec 2007, 19:45

Cred ca tot din cauza oboselii ati spus ca porcul are labe :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde Luciani67 pe 09 Dec 2007, 20:04

...de invidiat....
Luciani67
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 01 Iun 2007, 18:26
Locaţie: Bihor

Mesajde Ahotnic pe 10 Dec 2007, 08:47

@Marius ... crede-ma ca nu am sa-l uit toata viata ... vai de urechile nepotilor mei!! :)) ... l-am si visat azi noapte si parca era mai mare in vis :lol:

@george_ciprian86 asa este ... eram ff obosit ...nu mai faceam deosebirea intre labe si copite :lol:

@Luciani67 multumesc ... de mult imi doream un mistret mare si uite ca cineva acolo sus mi la daruit
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Keiler pe 10 Dec 2007, 09:20

Felicitari! Faina intamplare. Sper ca nu i-ai stricat coltii!
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Sibianu pe 10 Dec 2007, 09:22

felicitari!!!

Frumoasa vinatoare si arenalina la macsim. :P
daca nu putem lungi viata, macar so facem lata!
Avatar utilizator
Sibianu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 12 Sep 2007, 16:01
Locaţie: Nürnberg

Mesajde george_ciprian86 pe 10 Dec 2007, 12:24

Asteptam si pozele !
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde flandra pe 10 Dec 2007, 12:27

@ Ahotnic

Inca-mi mai bate inima ca nebuna...mai ca era sa epolez si eu de cateva ori in timp ce citeam. Ai ce povesti la gura sobei...Felicitari !!! Faina poveste !!!
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde greier99 pe 10 Dec 2007, 17:59

Bravo!
Super si cum ziceau si ceilalati nu o sa te intalnesti prea des cu asa intamplare(la vant cand ii vine randul ..apai ii vine).
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde Vechio pe 13 Dec 2007, 12:52

Sincere felicitări.
Să tragi după biluţele unui bangău aproape cât un viţel presupune un dram de nebunie şi o explozie de adrenalină.
E trăznet dilema - ori el, ori eu! :lol:
Mă bucur că nu te-ai lăsat. Îmi imaginez ce gândea cavalerul :shock: :lol: :lol: :lol:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde Ursus2006 pe 17 Mai 2008, 12:18

MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde Ursus2006 pe 17 Mai 2008, 12:56

MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde Ahotnic pe 17 Mai 2008, 13:18

asta a mai fost postata de un colg de-al nostru ..dar nu mai stiu la ce topic ... poate ne spune el daca vede
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Ursus2006 pe 17 Mai 2008, 13:20

Daca a mai fost, se poate sterge. Oricum, faina filmarea.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde cybelle pe 15 Iun 2008, 17:51

postarea a avut-o george_ciprian 86 parca....
el stie mai multe.. :wink:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde cybelle pe 15 Iun 2008, 17:52

si parka ahotnic a promis poze si videoclip...
poate nu am apucat eu sa vad..?? :? :wink:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde Vechio pe 16 Iun 2008, 06:10

Ursus2006 scrie:Daca a mai fost, se poate sterge. Oricum, faina filmarea.
Ne! Lucrurile faine nu se şterg :wink:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde george_ciprian86 pe 16 Iun 2008, 07:17

cybelle scrie:postarea a avut-o george_ciprian 86 parca....
el stie mai multe.. :wink:


Da, am mai postat-o eu o data la " Ziare, reviste, filme, etc " sectiunea " Clipuri " .

Altceva nu stiu nimic. Eu am gasit-o din intamplare pe youtube.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde cybelle pe 16 Iun 2008, 17:48

da stiu george.
dar credeam ca sti ceva mai mult.
clipul e belea rau .
dar tirul asupra porcului.... :roll: dati-mi voie sa zic , ca e un pic cam 'nesigur'.
e pe linia standurilor.
restul... respect; e bun cel care a tras[sper sa nui fie intamplare] :lol: :lol:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde Ionica M pe 16 Iun 2008, 19:14

Probabil ca a fost primul in stand sau ultimul, de asta s-a riscat si a tras pe linie
Oricum e tare.
Ionica M
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 08 Ian 2008, 14:16
Locaţie: Pincota

Mesajde Vechio pe 17 Iun 2008, 12:01

După configuraţia drumului şi cutuma amplasării carabinierilor, acela era câmpul lui de tragere - după umila mea părere.
Personal, a-ş fi tunat godacul înainte de intrarea în pădure.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde Ahotnic pe 17 Iun 2008, 18:34

cybelle scrie:si parka ahotnic a promis poze si videoclip...
poate nu am apucat eu sa vad..?? :? :wink:


asa este cybelle ... dar din motive bine intemeiate am preferat sa nu o mai fac.
Pt ca orice faci niciodata nu e bine si tot timpul sa gaseste cineva sa comenteze ... si pe langa toate astea pozele au iesit destul de grotesti :roll: pt ca era un mistret fara mandibula, mult sange si crede-ma ca nu erau niste poze de pus pe site... imi pare rau dar asta e
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Ionica M pe 20 Iun 2008, 11:28

Autorizatii pentru panda la culturi?????
A fost cineva in teren??????
nimeni nimic?????
Ionica M
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 08 Ian 2008, 14:16
Locaţie: Pincota

Mesajde cybelle pe 20 Iun 2008, 20:59

ahotnic...
la asa poveste mergeau 2-3 poze de vis.....
pacat ca sunt asa de rele ca si aspect..
de comentat, comentam totzi, insa putzini impusca sa poata arata nenumarate poze....... :wink:
sincer, pacat de poze... :cry:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 61 vizitatori

Publicitate