Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 20:32

Eficienta breneke-ului la mistret

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Moose_Master pe 17 Dec 2009, 20:16

Da Violiv tata, te pupa unchiu pentru focul dat de foarte aproape cu carabina fara luneta. Asa cum bine ai decis si tu, odata pentru palmares merge. Merge si a doua oara daca asa a fost sa fie, insa pentru safety si eu cred ca nu trebuie exagerat cu apropierea prea mare. Ai decis intelept.
Si eu eram sa dau de dracu odata si atunci am cazut pe ganduri la capitolul distante prea mici.
Imi plac focurile date curat la distante intre 15 si 70 metri. Nu conteaza ca-i glont sau slug. Sa fie curat si fair pentru vanat si vanator.
E adevarat ca am o slabiciune pentru lisa. Tu ce crezi, daca in situatia descrisa de tine ai fi avut breneke, crezi ca mai fugea ratanul 30 metri?
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde teuton pe 18 Dec 2009, 08:30

sau tragi cu brenneke, violiv :mrgreen: cat mai de aproape
si cutitul de lemn la indemana!
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde violiv pe 18 Dec 2009, 09:34

Daca proiectilul unic tras din lisa ar fi avut acelasi traseu la fel ar fi reactionat mistretul. Desi venea la trap usor, l-a speriat vecinul de stand cand era la 10 m in fata mea....eu il asteptam sa ajunga sa treaca pe langa mine pentru un foc "la gura tevii". Asadar, frumoasa mea pozitie de tragere s-a transformat instant si a trebuit sa arunc cumva focul dupa porcul ce tasnise de parca avea racheta in fund. Glontul a atins mandibula de-a lungul, a explodat in gat unde a facut praf ce-a intalnit apoi a mers mai departe inafara coastelor si l-am gasit infipt langa ultima coasta. "Directa" la mandibula l-a intors in loc dar nu l-a pus jos.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ssteffan pe 18 Dec 2009, 16:47

violiv scrie:Nu sunt impotriva folosirii proiectilului unic tras din lisa la vanatoarea la mistreti sau oricare alt animal mare. Am folosit si foarte probabil ca voi mai folosi. Sunt impotriva folosirii lui improprii, dincolo de limitele lui de actiune eficace precum si a folosirii de tot felul de improvizatii in care romanii sunt mari mesteri.
Sunt impotriva oricaror interziceri (a vanatorii cu arcul, cu pasari rapitoare, cu caini, cu arme cu incarcare pe la gura tevii, etc.) si faptul ca proiectilul unic tras din lisa a fost deja interzis la cateva specii pe la noi e mare tampenie.
Cumva trebe facut sa existe o metoda de coercitie, o pedeapsa pentru cei ce-l folosesc anapoda. Si principala greseala in folosirea lui este supraestimarea distantei de eficacitate adica trasul cu brenneke de pe un deal pe altul. Conditia esentiala ca un animal sa pice este "sa dai bine". Se rateaza si raneste vanat si cu lisa si cu teava ghintuita dar ratarile cu proiectile unice trase din tevi lise tind sa devina mai numeroase pe masura ce se inmultesc carabinele la goana....odata ce vecinii trag la distante din ce in ce mai mari devine tot mai evident impulsul tragatorilor cu arme lise de a trage si ei la distante mai mari - in fond, daca ai vecini de stand inarmati cu carabine, nici daca vine turma pe tine nu esti sigur ca apuci sa tragi asa ca macar iti faci damblaua.

P.S. armele cu laser au aparut deja si sunt functionale si chiar portabile....mai rau e cu sursa de energie ca bateriile necesare inca nu-s portabile :mrgreen: :lol: si nici la astea raza de actiune nu e nelimitata.

P.P.S. aveam o nelamurire si am recitit toata pagina asta...unde apare comparatia absurda intre proiectil unic tras din lisa si glontul de carabina :?: :?: :?:


Cred ca m-am exprimat gresit, nu m-am referit in mod special la postarea dumneavoastra sau a altor colegi, sau sa fi fost un raspuns la postarea cuiva, cu toate ca asa pare. M-am referit la tendinta generala.
Daca va uitati pe mesajele de la inceputul si pana la sfarsitul topicului o sa vedeti asta.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Vechio pe 21 Dec 2009, 11:03

@Ginda şi @Ursus.
Nefiind la subiect, am şters postările voastre. Dacă aveţi ceva personal, vă rog să o faceţi (fără supărare)pe privat :wink: :D .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde teuton pe 24 Dec 2009, 13:36

care ar fi concluzia pana la urma?
este sau nu eficient brenneke-ul la mistret?
:shock:
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Vechio pe 24 Dec 2009, 13:59

Tras de la distanţă adecvată şi bine plasat, este f.f.foarte eficient şi la bivolul de la noi, fără să mai vorbesc de urs sau mistreţul de 300kg; pe bune :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Sly_Fox pe 24 Dec 2009, 23:28

Corect, brenneke-ul este eficient la mistret, tras de la distanta potrivita. Am participat la cateva vanatori de mistret si am vazut porci de peste 200 de kg impuscati cu brenneke si cazuti in foc.Foarte putini mistreti au mai plecat dupa ce au fost ''plezniti'' cu glontoiul. Loviturile au fost date la distante de 10m pana in 30 de metri. Insa adevarata problema o constituie ochirea si trimiterea exacta a brenneke-ului in punctul vizat. Pentru acest lucru ochirea pe sina clasica de lisa cu bumb nu este de ajuns.
Eu unul nu am reusit nici pana in ziua de astazi sa nimeresc cu brenneke(ochind pe sina si bumb) o tinta ,exact in punctul vizat. Poate ca altii reusesc, eu nu.
Opinia mea este ca brennek-ul a fost conceput a fi folosit la goana, in padure, la mistret la distanta mica. Tras pana in 30 metri isi face treaba excelent. Eficienta lasa de dorit insa daca se depaseste distanta de 40-50 de metri. Ani si ani de-a randul s-au impuscat porci cu brenneke si se vor mai impusca, insa consider, desi nu sunt posesor de carabina, ca un glont tras dintr-o arma ghintuita este mai potrivit la vanatul mare de talia mistretului si capriorului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Katalin pe 28 Dec 2009, 17:37

A incercat cineva slugul "LightField" pe vanat? Pe cutie scrie ca are cadere zero la 100 yarzi (93m).

Eu am incercat doar la teste asa pe bidoane si pomi...si chiar are directie ff buna. Si la recul se simte ca e mai "sanatos". Acum nuj ce efect ar avea pe un porc la 70 m sa zicem...sau 93. :)
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ssteffan pe 28 Dec 2009, 23:53

Cred ca e vorba de date balistice ale proiectilului tras din lise cu tevi ghintuite, foarte putin probabil sa aiba cadere 0 la 100 de yarzi tras dintr-o teava fara ghinturi!
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde marius 45 pe 29 Dec 2009, 14:42

ssteffan scrie:Cred ca e vorba de date balistice ale proiectilului tras din lise cu tevi ghintuite, foarte putin probabil sa aiba cadere 0 la 100 de yarzi tras dintr-o teava fara ghinturi!




Pai cum e aia 'lisa cu teava ghintuita',e teava lisa sau teava ghintuita....parca stiam ca s doua lucruri total diftite :?:
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde paungeorgica pe 29 Dec 2009, 17:20

Cu siguranta colegul nostru s-a exprimat gresit poate vroia sa zica de o mixta sau mai stiu eu ce dar lisa cu tevi ghintuite nu exista. Tocmai tevile fac diferenta intre pusti lisa sau ghintuita.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Vechio pe 29 Dec 2009, 18:10

Aici e vorba de o mică eroare. Există ţevile aşa zis paradox care sunt lise şi au capătul cu ghinturi iar alţi producători au prevăzut ca şi ţevi de schimb pentru calibrele 12, 16, 20, ţevi ghintuite(raport 1:28") special pentru proiectil unic (pompă sau semi) :wink:
Puşca-i una, ţeava-i alta :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde violiv pe 29 Dec 2009, 18:46

A cata oara o luam de la capat?

Exista tevi in calibre de lise prevazute la interior cu ghinturi, special construite pentru a stabiliza proiectile unice fara "codita", exact ca cele se facea referire. Ca e impropriu sa-i spui "lisa-ghintuita" e adevarat dar cum n-au inca un nume propriu la noi merge si asa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde mandy pe 29 Dec 2009, 22:10

Pentru astfel de tevi sunt facute slug-urile. Am mai auzit denumirea de tevi slug ...
mandy
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 15 Mai 2006, 14:26

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ssteffan pe 29 Dec 2009, 22:44

mandy scrie:Pentru astfel de tevi sunt facute slug-urile. Am mai auzit denumirea de tevi slug ...


Slugurile sunt proiectile unice pentru tevi lise, ele pot fi trase si din "lisele cu teava ghintuita". Orice proiectil unic pentru lisa (brenneke, gualandi, etc), poate fi tras si din tevile ghintuite, avand un traiectorie mult mai buna decat atunci cand sunt trase din lise. Unii producatori au inceput sa produca peoiectile unice in calibre de lise pentru a fi trase numai din tevi ghintuie. Aparitia tevilor ghintuite in calibre de lise s-a datorat faptului ca in unele state din S.U.A. este interzisa vanatoarea cu carabine.

Sunt "tevi slug" (si)tevile lise fara ghinturi da lungime scurta special destinate pentru tragerile cu proiectil unic, stiindu-se faptul ca acestea au o precizie mult mai mare atunci cand sunt trase din tevi scurte.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde paungeorgica pe 29 Dec 2009, 23:50

violiv scrie:A cata oara o luam de la capat?

Exista tevi in calibre de lise prevazute la interior cu ghinturi, special construite pentru a stabiliza proiectile unice fara "codita", exact ca cele se facea referire. Ca e impropriu sa-i spui "lisa-ghintuita" e adevarat dar cum n-au inca un nume propriu la noi merge si asa.

Va multumesc pt informatie, am cam citit mai toate postarile de pe acest forum si nu numai dar asemenea informatie mi-a scapat.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Moose_Master pe 30 Dec 2009, 06:18

Poti sa imi spui si mie te rog de unde ai informatia cum ca aparitia tevilor ghintuite la lisa se datoreaza faptului ca in anumite state din USA nu se permite vanatoarea cu carabina? Si care sunt statele respective?
Sunt foarte curios.
Multumesc.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Vechio pe 30 Dec 2009, 08:56

Probabil de pe Wiki :) , da nu te oţărâ :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ssteffan pe 30 Dec 2009, 15:28

Nu e de pe wiki, am citit-o intr-un catalog cu munitie de la winchester.

pe wiki apare asta

The first slug barrels

The first slug barrels were cylinder bore barrels (no choke) outfitted with rifle sights, which are far better suited to accurate shooting of still targets than the standard bead sight used for shooting small, moving targets with shotshells. Most pump-action and semi-automatic shotguns have barrels that can easily be changed in under a minute without tools, so having more than one barrel for a single shotgun is common. With the addition of a slug barrel, the standard shotgun used for bird hunting, skeet or trap shooting can then be used for hunting large game, such as deer at ranges of over 100 meters (100 yards).
[edit]

The rifled slug barre


The next step was the fully rifled shotgun barrel by Hastings, a manufacturer of aftermarket shotgun barrels. Hasting's Paradox shotgun barrels were offered as aftermarket replacements for the most common brands of pump and semi-automatic shotguns and they quickly became popular with slug shooters. Hastings rifled shotgun barrels are designed for firing slugs and are not to be confused with barrels of the Holland & Holland Paradox gun. "Paradox" has been used by Holland & Holland of London since the late 19th century to describe large bore guns with the last few inches of the barrel rifled with a special "ratchet" style of rifling. Holland & Holland purchased the rights to the Paradox gun from the inventor, Col George Vincent Fosbery VC. They chose the name "Paradox" because shotguns are defined by their smoothbore barrels, and a "rifled shotgun" was something of a contradiction in terms. Holland & Holland's Paradox and Nitro-Paradox guns are not slug guns as they fire standard shotgun shells and cartridges with special Paradox bullets fully interchangeably. Under normal circumstances, any firearm with a rifled barrel over 12.7 millimeters (.50 inches) is legally considered a destructive device in the United States. A BATFE ruling was obtained stating that a firearm designed to fire shotgun shells that was converted to fire shotgun slugs with the addition of a rifled barrel was still a shotgun, and thus not a destructive device. Now many manufacturers offer shotguns for sale with rifled barrels already installed. Bolt action and single shot break-open designs are particularly accurate, and with modern saboted slugs designed for use only with rifled barrels, the modern slug gun offers nearly the accuracy of a typical rifle.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ssteffan pe 30 Dec 2009, 15:40

uite, aici de exemplu zica ca in Massachusetts este interzisa vanatoarea cu carabine de orice calibru, cu exceptia ... etc
http://www.mass.gov/dfwele/dfw/regulations/plain_language/hunting_rifles.htm

http://www.enotes.com/everyday-law-encyclopedia/firearm-laws
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde romaniac pe 30 Dec 2009, 16:44

Moose_Master scrie:Poti sa imi spui si mie te rog de unde ai informatia cum ca aparitia tevilor ghintuite la lisa se datoreaza faptului ca in anumite state din USA nu se permite vanatoarea cu carabina? Si care sunt statele respective?
Sunt foarte curios.
Multumesc.


Unchiule, eu cu siguranta stiu de partea de nord a statului Indiana, ca nu au voie cu carabina, doar cu arma lisa. Apoi de altele nu mai stiu dar nu m-as mira de ceva restrictii absurde pe coasta de est.
respectele nepotului
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Moose_Master pe 30 Dec 2009, 18:18

Stefan, in toate articolele la care ai facut trimitere nu am citit nicaieri cum ca aparitia tevilor ghintuite la shotgun se datoreaza interdictiei de a folosi carabina la vanatoare. Pune bre si mata degetu acolo unde ai citit ca io am citit tot ce mi-ai dat si nu am gasit unde.
Intradevar scrie ca in Mass. nu ai voie sa vanezi deer cu carabina. Dar tot acolo scrie ca legea nu se vrea completa, ci trebuie luate in consideratie "proviziile" acelei legi.(proviziile sunt niste anexe la lege care pot schimba legea complet). Nepoate Romaniac, in nordul lu Indiana unde se aplica interdictia sus mentionata am fost de nenumarate ori si stiu din gura politailor motivul. Insa regiunea unde se aplica este foarte mica. In restul Indiana se vaneaza super tare si cu ce carabina iti trece tie prin cap.(cat vanat este in Wisconsin.....vai de capul meu....ce norocos esti bre nepoate!). Si in nordul lui Michigan vanatoarea la big game se poate face tot numai cu lisa ghintuita.

Eu am pus intrebarea intrucat eram chiar curios sa stiu unde scrie ca aparitia unor tevi se datoreaza USA. Asta cu restrictiile zonale sunt peste tot in lume, insa in nici un caz nu trage linii de marcaj.

Io stiu ca lisele ghintuite au aparut datorita faptului ca sunt foarte acurate la peste 50 metri. Asadar datorita unor motive tehnice si nicidecum datorita faptului ca un stat liliputan nu permite folosirea carabinei.(asa stiu io, da poate ma insel).
Desi n-am tras niciodata cu o lisa ghintuita ma bucur ca exista si ca este mult mai precisa decat o teava lisa la distante apreciabile. Cu siguranta o sa-mi iau si eu intrucat acum pot vana moose si cu lisa si tare ma mananca in anus.

Petrecere vartoasa tuturor pe 31. Va pupa Unchiu!
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ssteffan pe 30 Dec 2009, 19:13

Chestia cu aparitia acestora am citit-o intr-un catalog cu munitie de la winchester, o sa-l caut, promit, dar oricum istorioara aparitiei acestora de pe wiki pe care am postat-o mai sus zice altceva.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde violiv pe 31 Dec 2009, 09:36

Unchiule, asa am citit si eu pe undeva. Si nu restrictia dintr-un "stat liliputan" sau din anumite zone a determinat evolutia proiectilelor unice pentru tevi lise dar si a tevilor pentru proiectilele cele noi ci piata: cerere mare pentru un proiectil tras din lisa mai eficient decat cele clasice atat ca distanta cat si ca precizie. Cererea s-a datorat, macar in parte, si acestor interdictii sau particularitatilor de sezon (deschis partial pentru arc, arme cu incarcare pe la gura tevii si lise). Cum "renasterea" lor s-a produs pe partea voastra a garlei e normal sa cauti acolo niste cauze. Si ce cauza mai buna decat faptul ca nu poti sa tragi cu carabin vrei? Pe undeva e ilogic sa vrei proiectil unic din lisa atunci cand ai la dispozitie carabine ieftine si bune, oricum superioare chiar si celor mai moderne "lise-ghintuite" chiar daca am zarit la un targ (reportaj de acolo) de pe la voi si munitie "200 m" pentru lisa.
Aceste tevi nu-s deloc noi ci sunt o "reinventare" a vechilor tevi lise prevazute cu ghinturi pentru "auto-curatire" de la inceputurile armelor, din vremea pulberii "cu fum". Eu stiu o astfel de arma, aflata in posesia unui forumist, prevazuta cu ghinturi "luuungi" pe tevile lise facute sa traga numai pulbere "murdara".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Moose_Master pe 31 Dec 2009, 20:12

Tata Violiv sa sti ca m-am gandit mai deunazi la tine cand eram intr-un magazin de arme unde 75% erau second hand. Erau niste fieratanii atat de misto, iar eu eram atat de pe dinafara la datul cu parerea ca ma gandeam ce bine mi-ar sade sa te fi avut acolo pentru vreo doua ceasuri de vreme. Daca iti spun cate tevi octogonale avea nea ala in rafturi iti stric petrecerea de Anul Nou.

Io nu poci sa cred ca datorita unuia sau altuia a aparut teava ghintuita moderna la lisa. Asa cum am mai spus aceasta a aparut asa cum apare si ipodul si satellite radio. Adica piata armelor este foarte profitabila si de ce sa nu le mai dai oamenilor cate o cireasa...ca sa fim cinstiti cu totii suntem mari amatori de fel de fel de ciresele de-astea. Si peste toate acea teava mai are si avantajul ca zvarle cata-i plumbu mult mai performant decat lisele consacrate. Asadar a aparut ca un avantaj multiplu la capitolul lisa. Deci chiar si cel mai necredincios Toma(adicatelea unu ca mine) nu are ce comenta la teava aia.
Dar interdictia carabinei in anumite zone nu are nici un amestec. Sau are daca citesti un greu in ale armelor care face un review si spune ceva de genul: "aparitia tevii slug ghintuite este cu atat mai laudabila in conditiile in care anumite zone din anumite state este interzisa folosirea carabinei la big game". (bine bine.... recunosc.... asta am citit-o si asteptam sa imi fie dat citatul la care eu sa fiu carcotas si sa incep sa fac analiza sintactico-morfologica a frazei)

Sa iti mai spun si ca am fost (ca spectator) la un concurs de tir cu arme cu incarcare pe la gura tevii ??? Vrei sa iti descriu cat fum si ce zgomot era acolo ??? OK, am inteles, ma abtin.
Pentru cei care vaneaza cu asa ceva am aceeasi stima ca pentru arcasi. Absolut sublim si corect. La astia nu am nici un comentariu.(sti doar ca comentariile mele incep la discutiile despre vanatoare in care apar cifre de genul 5x12x70).

Te pupa Unchiu si La Multi Ani
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde damiisi pe 22 Ian 2010, 23:01

sory ca ma bag asa in tema. sambata trecuta am fost la mistret in campie, a iasit unuol de vreo 130 kg. primul care a tras a tras cu breneke de la Belot la lovit in pulpa din spate. urmatorul a atins coama iar cel tras de mine (pt ca eram aproape) a nimerit abdomenul. am crezut ca va ramane in tufisul spre care sa dus. lam cautat si nu lam gasit. apoi neam luat pe urma de sange si credetima lam gasit la vreo 2 km. interesant animal si foarte puternic
damiisi
 
Mesaje: 6
Membru din: 18 Ian 2010, 22:54

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde violiv pe 23 Ian 2010, 09:49

Intai ca S&B face cele mai proaste cartuse cu proiectil unic de pe piata. Apoi, ati avut noroc sa-l mai gasiti cu asa lovituri :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Alin3006 pe 27 Ian 2010, 15:16

violiv scrie:Intai ca S&B face cele mai proaste cartuse cu proiectil unic de pe piata. Apoi, ati avut noroc sa-l mai gasiti cu asa lovituri :oops:


Corect, la cum a fost lovit ati avut noroc ca l-ati gasit.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Katalin pe 10 Feb 2010, 18:31

Pana la urma a incercat cineva Lightfield pe porci? Cum se comporta ?
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate