Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 01:02

Eficienta breneke-ului la mistret

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Sly_Fox pe 09 Dec 2009, 22:51

Am auzit si eu de metoda cu crestatul cartusului. Tot de la un lipovean, din Bordusani , Ialomita. Cica intra in porc exact cum ai spus, cu bura, alica si o parte din tub.
Eu nu am vazut un foc executat in acest fel, dar o sa il pun pe vanatorul respectiv sa faca o demonstratie. :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde marius 45 pe 10 Dec 2009, 10:51

Ti e teama sa faci singur experimentu? :lol:
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde teuton pe 10 Dec 2009, 11:03

si eu am vazut pe cineva. a taiat tubul de jur imprejur in dreptul burei aproape de tot. a lasat netaiat putin de tot, cat sa nu se dezintegreze cartusul de tot. nu a apucat sa traga atunci, dar zicea ca merge bine. eu nu as incerca
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Sly_Fox pe 10 Dec 2009, 12:20

marius 45 scrie:Ti e teama sa faci singur experimentu? :lol:


Neeeah. Nu ma bag la experimente de astea, sa le faca cine le-a gandit. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde marius 45 pe 10 Dec 2009, 17:23

Sly_Fox scrie:
marius 45 scrie:Ti e teama sa faci singur experimentu? :lol:


Neeeah. Nu ma bag la experimente de astea, sa le faca cine le-a gandit. :D




Si eu amauzit de multe ori de el da nu am incercat,parca mi e teama :lol:
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Moose_Master pe 10 Dec 2009, 18:41

Asa baieti, jucati-va cu munitia be baza unor idei provenite din filme ieftine.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Sly_Fox pe 10 Dec 2009, 21:07

Suntem baieti cuminti. Nu facem noi experimente dintr-astea. Lasam pe altii mai cu experienta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde alexandreea pe 11 Dec 2009, 16:32

nU E FRATILOR DIN NICI UN FILM ESTE REALITATE.cIND NU AI INCOTRO, POTI FOLOSI METODA ASTA FARA NICI UN RISC.
Fara sa se experimenteze, ganditi-va care ar fi riscul?
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde newuser pe 11 Dec 2009, 17:34

alexandreea scrie:nU E FRATILOR DIN NICI UN FILM ESTE REALITATE.cIND NU AI INCOTRO, POTI FOLOSI METODA ASTA FARA NICI UN RISC.
Fara sa se experimenteze, ganditi-va care ar fi riscul?

riscul e unul singur
sa nu tai suficient de adanc, sa se rupa tubul greu si sa ramana pe teava
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde alexandreea pe 11 Dec 2009, 17:59

newuser scrie:
alexandreea scrie:nU E FRATILOR DIN NICI UN FILM ESTE REALITATE.cIND NU AI INCOTRO, POTI FOLOSI METODA ASTA FARA NICI UN RISC.
Fara sa se experimenteze, ganditi-va care ar fi riscul?

riscul e unul singur
sa nu tai suficient de adanc, sa se rupa tubul greu si sa ramana pe teava

Chiar si asa, cu toate ca eu nu am auzit faza asta!Care-i pericolul?
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde victoraspescarul pe 11 Dec 2009, 19:42

Nea Nelu , sa nu faci prostia asta cu taiatul tubului,.... ca merge ca glontul? sa spuna cineva care a
impuscat un mistret de-la 30 m cu un cartus taiat.
Cineva mai sus spunea ca nici cu breneke nici cu bila crestata nu-l omori la 30 m.
Dar cu un cartus taiat!!!,..... ma-s mira.
victoraspescarul
 

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ssteffan pe 11 Dec 2009, 21:49

victoraspescarul scrie: Cineva mai sus spunea ca nici cu breneke nici cu bila crestata nu-l omori la 30 m.



Auzi ce intelege lumea... Victoras, la 30 de metrii brenekee trece prin porc ca prin branza, era vorba de efectul de stopare al animalului si de zona in care il lovesti.... Si cu 9,3x64 daca nu il lovesti in zona vitala chiar si de la 10 metrii tot mai fuge o bucata buna porcu...
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde violiv pe 12 Dec 2009, 11:56

N-am incercat niciodata dar am incercat o serie de cartuse "100 m". Acestea au un capac anterior care inchide bura astfel incat aceasta zboara o distanta mare ca un proiectil unic. La 35 m a lasat in placa o singura gaura, ca de proiectil unic...la 50 m inca mai era o gaura dar si cateva alice rasfirate pe langa iar la 75 m n-a mai ajuns in tinta. Ce m-a deranjat a fost directia complet aiurea fata de punctul ochit in care o luau incarcaturile si de fiecare data alta. Banuiesc ca in momentul in care ar lovi o tinta gen mistret ar merge un picut ca un proiectil unic apoi s-ar imprastia alicele in grupuri mai peste tot - revenind la "cartusul taiat" n-are de ce sa aiba efect rau asupra tragatorului dar nici in tinta nu cred c-ar face cine stie ce...am vazut un mistret solid care incasase din greseala incarcatura de alice (3,5 mm) de pe cealalta teava, de la sub 10 m, in umar - toate alicele s-au oprit pana-n omoplat, niciuna nu s-a dus mai departe, nici macar la coaste n-au ajuns.

Exista o incarcatura de acest gen, construita ca un proiectil unic cu manta din plastic si in care este pus un cilindru de plumb taiat pe lung, ca un tort, in 6 felii - "camasa" nu paraseste "miezul" ca la alte proiectile cu sabot ci merg impreuna pana-n tinta, abea la contactul cu aceasta plasticul ramane in urma si cele 6 felii o iau in drumul lor. Se zice despre ele ca efectul este grozav. Inca n-am vazut in realitate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Moose_Master pe 12 Dec 2009, 20:26

Eu am respectat dorinta lui Alin care a precizat ca nu vrea sa intre in polemica si nu am continuat discutia referitoare la breneke vs. 9,x sau 50BMG.

Referitor la cartuse taiate nu pot sa pricep care este scopul discutiei si al taieturilor. Poate sa imi explice si mie cineva de ce sa israelesti cartuse de gasca sau mai stiu eu de ce si sa le tai imprejur ca sa obtii un proiectil unic? De ce nu poti baga proiectil unic pe teava care a fost proiectat sa faca treaba de proiectil unic. Acesta a for gandit ca si proiectil unic si deci se va duce unde s-a ochit cu mare putere si cu un efect devastator(la distanta mica). Pana la urma care este scopul unui foc efectuat asupra unui animal???? Io stiu ca urmaresc efectul stop-joc instantaneu si nu sa treaca prin animal si sa mai iau inca doi iepuri pe langa. Breneke are eficienta lui in anumite conditii, 9,x are eficienta lui in alte conditii. Pana la urma toate vor sa faca acelasi lucru.
Dar sa revenim: de ce sa fac taieturi la cartuse? Ca sa obtin ce? Cei care se jura pe carne de mistret ca rezultatele sunt exceptionale sa faca bine si sa posteze rezultatele lor aici sa invat si io ceva nou.

Ca de obicei Violiv posteaza nu povesti din ziare, ci experimente efectuate de el din care se poate invata ceva. Pot si eu sa-i intaresc observatia. Demult cand eram inconstient am incercat si eu tot la 75-80 de metri o israeleala cu cartus de gasca. Nu am reusit sa nimeresc tinta(o galeata goala). Focul s-a dus mult in lateral stanga. La al doilea foc nu stiu ce s-a intamplat, dar focul s-a dus mult in sus dupa ce am simtit recul puternic in umar. Pe teava era numai plastic topit si o zgura ciudata. Am abandonat experienta si de atunci nu mai experimentez.

Personal, am renuntat de mult sa mai aduc imbunatatiri la un obiect finit. Ori il cumpar si-l folosesc asa, ori daca vreau altceva il returnez la magazin si imi cumpar acel ceva de care am nevoie.
Si tot parerea mea personala(deci n-o luati chiar in serios) nu va jucati cu munitia daca nu sunteti 100% siguri de ceea ce faceti.

Dpdv al confectionarii cartusului, indiferent ca este reload facut de un Gigel ca mine la el in casa sau ca este facut pe banda intr-o fabrica cu standarde inalte si cu controale riguroase, cartusele au retete diferite in functie de tipul de proiectil care trebuie expediat pe teava. De pilda, un cartus de prepelita are o reteta si un cartus de gasca are o alta reteta de fabricatie. Si nu se refera strict numai la cantitatea de pulbere. Se refera la tot.
Pai nu pui acelasi tip de bura la alice de sitar cu alice de gasca. Pulberea nu este acelasi tip si in nici un caz aceeasi cantitate. La breneke nici nu mai vorbesc pentru ca sper ca este evident ca reteta este diferita de orice alt cartus.
Taind un cartus de orice si deci configurandu-l ca un proiectil unic, eu voi schimba radical efectul cartusului. Pai el a fost confectionat sa arunce alicele ca pe niste bucatele mici separate intre ele(stiu, stiu nu sariti, ca la 5 metri alicele sunt snop si ca sunt toate ghem). Indiferent ca ele ies snop sunt separate si reteta asa a fost aleasa. Daca israelesc, modific complet tot algoritmul de confectionare al cartusului. Tipul si cantitatea de pulbere vor trebui sa arunce bura-pahar cu totul si nu progresiv. Deci supraestimez puterea pulberii din acea reteta. Explozia va trebui sa arunce TOATA incarcatura dintr-o data. Pai stai asa verisorule ca avem o problema.
Dupa cum se stie, un proiectil (indiferent ca-i breneke sau glont) cu cat este mai greu cu atat pulberea trebuie sa arda mai lent si mai progresiv ca proiectilul sa iasa si el progresiv(ca altfel teava ar trebui sa aiba grosimea cat mana ca sa reziste la un bum instantaneu). Pe cand la proiectile usoare(gen proiectile din cele din gama care incep cu 2) pulberea trebuie sa arda foarte rapid ca sa scoata proiectilul rapid pe teava(e usor deci va iesi repede). Astea-s calibre de mare precizie si de distanta deci pulberea arde incredibil de rapid si cu explozie instantanee.
Ma intorc, taind imprejur, io transform un "proiectil usor" intr-unul foarte greu. Deci practic am lungit pelteaua sau ca sa nu fiu obscen: m-am cacat in palarie.

Nu stiu cat am fost de inteligibil ca n-am mare talent de scriitor. Insa am incercat sa-mi fac datoria fata de baieti si sa avertizez despre inutilitatea si riscul taieturilor fara absolut nici un rost.

Moose_Masta

P.S. When everything failed, read the instructions!
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde teuton pe 14 Dec 2009, 17:30

nu cred ca e asa mare catastrofa sa tai cartusul, dar nu as incerca si nici nu as sfatui pe cineva sa o faca
poate nici la impact nu se desface tubul si trece asa prin tesuturi, dar am mari rezerve
eu am bagat bila crestata in cartus B&P 36g dupa ce am scos alicele si mi s-au parut in regula, dar am tras decat in copaci :wink:
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde sturionu pe 15 Dec 2009, 19:40

Si oricum este mai haios sa folositi o flinta cu pulbere neagra... Bagi acolo praf de pusca, o zdreanta, o bila de plumb turnata din vechea teava de chiuveta direct in buricul personal - ca suntem barbati, ce pana mea!!! - le indesi bine cu un retevei si, kabooom!!!! la naiba cu tot!!!
Stiu astia de la Brenneke, Winchester, RWS, Etecetera mai bine ca Nea Fane, care a doborat de pe cerul patriei mai multi mistreti decat are par in coada prepelita mea?

Stu
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde romaniac pe 15 Dec 2009, 21:01

sturionu scrie:Si oricum este mai haios sa folositi o flinta cu pulbere neagra... Bagi acolo praf de pusca, o zdreanta, o bila de plumb turnata din vechea teava de chiuveta direct in buricul personal - ca suntem barbati, ce pana mea!!! - le indesi bine cu un retevei si, kabooom!!!! la naiba cu tot!!!
Stiu astia de la Brenneke, Winchester, RWS, Etecetera mai bine ca Nea Fane, care a doborat de pe cerul patriei mai multi mistreti decat are par in coada prepelita mea?

Stu

:lol: :lol: :lol: tare Stu, tare
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Ghinda pe 15 Dec 2009, 22:42

Lisa era pentru inaintasi. Glont de carabina si atat. Cu ocazia asta a crescut si sansa porcului.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde violiv pe 15 Dec 2009, 23:04

@sturionu....remarc o nota de suparare in "vocea" ta. Nu-i cazul !
Nea Fane (sau Vasile sau Ion sau oricare din ei) a ranit cel putin un numar echivalent de mistreti (cat o fi acela, ca eu nu stiu cum sa fac sa numar PARUL din coada prepelitei) tragand cu piulite, schije de ceaun, "3 la fund", cartuse cu alice cu tubul taiat si alte asemenea proiectile miraculoase. Singura diferenta intre el si Brenneke, RWS si altii este ca la nea Fane acestia nu se contorizeaza pe cand la RWS da. Experienta lor este suma experientelor a mii de Frantz (sau Johan sau Walther) care au tras cu ele dupa mistretii de pe solul patriei lor, care s-au si muncit sa-i caute pe cei raniti, care au recuperat proiectilele si le-au trimis la firma impreuna cu detalii despre impuscatura si efect. Cam asta e diferenta. :roll:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ssteffan pe 16 Dec 2009, 00:13

Vad ca multi sunteti impotriva lisei si a proiectilului unic, este normal, este mai eficienta carabina, mai evoluata, si cresc sansele ca vanatul sa nu mai plece ranit. In opinia unora ar trebui chiar interzis proiectilul unic. Normal, acesta este un pas in evolutia noastra ca vanatori. Nu-i nimic, or sa apara armele cu laser si atunci or sa fie blamate carabinele, si asa mai departe. Ma intreb, oare de ce unii sunt atat de "involuati" incat la ei inca se mai vaneaza cu arcul... ca, vezidoamne, e mai slabut un pic decat proiectilul unic si mai primitiv, deci ar trebui interzis, cum dealtfel conationalii nostrii, ca mandrii evolutionisti ce sunt, au si facut-o...

ideea este ca nu vad de ce pe un topic unde se discuta despre eficienta proiectilului unic sa se aduca in discutie mereu, mereu, comparatii absurde intre glont si proiectil unic. Toata lumea stie ce este o carabina, cat de eficienta si precisa este... de ce nu comparati carabina si eficienta ei cu cea a arcului pe topicul respectiv... ah scuze, asta era interzis la vanatoare, deci nu prezinta interes.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde violiv pe 16 Dec 2009, 02:40

Nu sunt impotriva folosirii proiectilului unic tras din lisa la vanatoarea la mistreti sau oricare alt animal mare. Am folosit si foarte probabil ca voi mai folosi. Sunt impotriva folosirii lui improprii, dincolo de limitele lui de actiune eficace precum si a folosirii de tot felul de improvizatii in care romanii sunt mari mesteri.
Sunt impotriva oricaror interziceri (a vanatorii cu arcul, cu pasari rapitoare, cu caini, cu arme cu incarcare pe la gura tevii, etc.) si faptul ca proiectilul unic tras din lisa a fost deja interzis la cateva specii pe la noi e mare tampenie.
Cumva trebe facut sa existe o metoda de coercitie, o pedeapsa pentru cei ce-l folosesc anapoda. Si principala greseala in folosirea lui este supraestimarea distantei de eficacitate adica trasul cu brenneke de pe un deal pe altul. Conditia esentiala ca un animal sa pice este "sa dai bine". Se rateaza si raneste vanat si cu lisa si cu teava ghintuita dar ratarile cu proiectile unice trase din tevi lise tind sa devina mai numeroase pe masura ce se inmultesc carabinele la goana....odata ce vecinii trag la distante din ce in ce mai mari devine tot mai evident impulsul tragatorilor cu arme lise de a trage si ei la distante mai mari - in fond, daca ai vecini de stand inarmati cu carabine, nici daca vine turma pe tine nu esti sigur ca apuci sa tragi asa ca macar iti faci damblaua.

P.S. armele cu laser au aparut deja si sunt functionale si chiar portabile....mai rau e cu sursa de energie ca bateriile necesare inca nu-s portabile :mrgreen: :lol: si nici la astea raza de actiune nu e nelimitata.

P.P.S. aveam o nelamurire si am recitit toata pagina asta...unde apare comparatia absurda intre proiectil unic tras din lisa si glontul de carabina :?: :?: :?:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde sturionu pe 16 Dec 2009, 05:43

Ba, s-avem pardon!
Proiectilul unic dintr-o lisa este mare inventie si cine trage cu el - mare boier, mare caracter!
De pilda, eu :D

Da' cand aud de cartuse umplute cu carbid (stii, le bagi usurel in apa si apoi le indesi pe teava si astepti), cu sange de fata mare din pampersi de copil care n-a baut apa si incarcate cu tot soiul de caiele de potcoave de cai morti, bile de rulment (stiti, plumbul, incet-incet...) si alte asemenea improvizatii periculoase atat pentru animalul din fata pustii, cat si pentru naivul din spatele ei (ca sa nu vorbesc de privitorii care habar nu au ce le bubuie langa capatani!), ma apuca amokul.
Nu vreau sa fiu inteles gresit, mi-ar placea sa pot, frumos, legal, sa incarc propriile cartuse acasa - ca hobby si pentru ca ar fi (intr-o lume perfecta) mai ieftin. Dar in niste limite...
N-am nimic cu carabinele, ba chiar incerc, din cand in cand, sa mai scot cate una de pe piata :))

Stu

PS merci, romaniac
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Moose_Master pe 16 Dec 2009, 08:00

Sunt sigur ca Ghinda s-a referit la carabina care da sanse porcului fara luneta instalata. Sunt absolut convins ca la asta a facut referire. Ba mai mult sunt intrutotul de acord.
Io nu vreau sa-i dau nici o sansa porcului asa ca-l astept pana la 5 metri (cu lisa se-ntelege!) si io dau temeinic, asa ca inaintasii.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Ghinda pe 16 Dec 2009, 18:04

Tocami Moos ca daca ai si o luneta pe flinta si face porcul din hagi tusti pe la 10 metrii de tine nici nu prea ai timp sa il iei in viza, darmite sa mai tragi. Iar la goana peste 50 metrii trebe ceva camp larga sa poti lua o corectioe cumsecade cu carabina prin lunetuta. Este mai a dracului la goana fara luneta decat cu luneta. Oricum la tusti in aproape lisa este si ramane o arma de top!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Moose_Master pe 16 Dec 2009, 19:09

Am intuit corect ca fara luneta te-ai referit. Ai absoluta dreptate. Daca dai cu carabina la goana la 5 metri sau la 50 si cade porcul si nici n-ai luneta, inseamna ca esti chiar tragator. Iar daca se da focul cand iti sufla porcu-n fata inseamna ca ai si boase.
La o vanatoare de acest caz si numar vin cu voi cu cea mai mare placere. Fara lise, doar carabine fara luneta.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Ghinda pe 16 Dec 2009, 20:59

Pai duminica avem vanatoare. Si marti! Mana incoa, te astept la aeroport!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde violiv pe 17 Dec 2009, 09:15

"Unchiule", cu exact arma asta din poza, mistret ce venea drept pe mine (ca eu, ca tolomacu, stateam in fund, rezemat de un copac, exact in cararea lui) si la care am apasat tragaciul cand mai avea sa treaca poteca din fata mea, se pune?

Imagine

asta-i padurea si respectiva poteca

Imagine

P.S. sezonul acesta mai trag cu Remington-ul semi cu luneta de goana ca trebe sa faca si el un porcusor da' cred ca de la anu' revin la "manivela" cu catare si inaltator, asa "for fan".
P.P.S. sa stii ca e mai greu sa tragi pe luneta decat pe catare si inaltator, chiar la 1x, intr-o padure ca cea din poze
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Moose_Master pe 17 Dec 2009, 16:01

Vai de mine, da cum sa nu se puna. La distanta aia puncteaza magistral. Sunt curios daca chiar ai luat linia de ochire catare pe catare sau i-ai dat-o din instinct. Sti ce zic, cand epolezi deja arma se aseaza corect in pozitie intr-o proportie de 75%.
La distanta aia ..... mi-ar fi facut mare placere sa apas tragaciul.

Ghinda, am pregatit prea multe pentru Craciun ca sa-l ratez. Dar zau ca ai bagat mancarici in mine cu propunerea.

Va pupa Unchiu
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Ursus2006 pe 17 Dec 2009, 16:19

Ghinda scrie:Pai duminica avem vanatoare. Si marti! Mana incoa, te astept la aeroport!


Spune-i frate si pretul !!!

Moose, la banii care-i cere RNP-ul, mergi o saptamana in Cuba la un " belis pe furis" si 100 de havane !
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde violiv pe 17 Dec 2009, 19:54

Unchiule, stateam in fund rezemat de un copac, genunchii indoiti, coatele pe genunchi si pusca la ochi. Il luasem in catare de pe cand era cam la 125 m da' mi-a placut sa-l las mai aproape....un pic prea aproape :shock: , mai ales ca focul incasat de-a lungul, razant in cap/gat, de la distanta aia nu l-a pus jos instant ba chiar nu l-a pus deloc jos :mrgreen: si a mai fugit vreo 30 m improscand sange din carotida facuta zob. Noroc ca impactul cu glontul i-a schimbat directia cu 90 grade si s-a indepartat de mine.
Sincer, a doua oara dau drumu la foc un pic mai devreme.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate