Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:31

Eficienta breneke-ului la mistret

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde gxg pe 17 Ian 2006, 01:25

Sambata am participat la o vanatoare de mistreti in judetul Vrancea,unde am lovit un mitret in jur de 130-140kg,cu un breneke la 60-70m.A cazut in foc dar dupa cca 15-20 secunde s-a ridicat si a plecat,de fapt a cazut la vale catre mine,dar datorita conformatiei terenului nu am reusit sa dublez focul(mi-a fost frica sa nu lovesc vecinul de stand).Am putut observat totusi ca era lovit in "casa sufletului" si ca avea botul plin de sange.Plec de la premisa ca baietii plecati sa il recupereze,intr-adevar nu au reusit si acum va intreb pe voi:care credeti ca este distanta maxima la care un mitret ar trebui sa poata fi impuscat cu breneke?

PS:Noroc cu spritzu de la sfarsit din cabana si cu glumele baietilor ca altfel... :cry: :cry:
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde razvy pe 17 Ian 2006, 06:55

GXG
depinde cit de bine ii ochesti zona vitala , parerea mea este ca 100 m este distanta buna , la 80 cea mai buna la 120 +++ deja satu si ma intreb daca mai merita sa trag.
Problema este alta proectilul ate tendinta sa cada repede .
Sa dau un ex : daca arma trage la 0 (zero) la 100 m atunci la 80m trage cu 15 cm mai sus , la 120 m trage cu 15 cm mai jos. Aprecierea distantei este cheia plasari focului mai ales la plumbi astia de 1 oz , carabina e floare la ureche (face sens ce spun ? de multe ori stau si ma uit pe tavan pina imi vine uv cuvint ::))))) )
cind vinez cu sluguri tot mereu ma gindesc ca vinez cu arcul si trebuie sa compensez.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde radu pe 17 Ian 2006, 08:05

In mistret se trage cit mai aproape posibil; in cazul tau, in alea 15-20" trebuia sa fii deja linga el pentru lovitura de gratie sau , dupa caz, pentru castrare ( asta, in cazul in care vrei sa mai maninci si carne in cazul unui vier! ). Totusi am vazut destui mistreti cazuti in foc, in care se trasese cu proiectil unic ( brenneke, ideal, bila) la distante"consistente" , 80-100 m.
In alta ordine de idei este binecunoscuta rezistenta deosebita la foc a mistretului, in special daca il lasi sa-si revina dupa ce ai tras si a cazut ( am fost nevoiti sa urmarim un mistret lovit in intestine cale de mai bine de 20 KILOMETRI pina l-am putut ajunge si recupera; in locul in care pierdeam urma reuseam sa o regasim cautind fragmente de intestin agatate prin lastari. Cind l-am gasit, inca mai TRAIA, incercind sa se intoarca catre noi; la eviscerare nu am mai gasit nici un intestin in el). Totusi, in cazul expus de tine, cind mistretul a cazut in foc lovit in piept, si-a revenit destul de greu si a plecat avind singe la rit ,in special daca singele era puternic oxigenat (culoare rosu aprins, spumant) poate indica o lovitura in plamini, caz in care ar mai fi putut fugi 500-1000 metri. Daca l-ati urmarit imediat, posibil sa fi fugit mai mult, daca i-ati lasat ceva timp si daca ati avut si ciini ...ureaza-le pofta mare celor care... nu l-au gasit!
Acum, nu vreau sa emit judecati de valoare, avind in vedere ca nu stiu topografia locului, consistenta solului( pentru urme), priceperea celor care au plecat dupa el in a gasi si recupera vinatul ( totusi, daca erau localnici....); ca o scuza, poate ca munitia folosita de tine a fost mai veche si nu a fost suficient de puternica...avind in vedere ca este folosita destul de rar , sint suficiente sanse sa piarda din performante.
Ca sa raspund la intrebare, consider ca se poate trage cu reale sanse de a dobori vinatul pina la 100m; ca un sfat , lasa vinatul in general si vinatul mare in special sa vina cit mai aproape posibil inainte de a trage.
Avatar utilizator
radu
Membru important
 
Mesaje: 139
Membru din: 09 Dec 2005, 07:14

distanta maxima pt breneke la mistret

Mesajde claudiu pe 17 Ian 2006, 09:23

La frigul asta si la un animal de greutatea mentionata eu as merge maxim la 50 metri cu breneke 12 magnum. Asta daca ii dai la piept din lateral. Nu discutam de focuri plasate in git sau la ureche ... e loterie sau adevarata arta sa stii sa il lasi sa vina la distanta mica pentru a-i plasa la git sau la ureche focul.
Am vazut porc de 80 kg puscat prin piept cu .30-06 de la 50 metri si glontele desi nu a nimerit nici un os nici nu a iesit din porc.

Doar o parere...
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde radu pe 17 Ian 2006, 13:02

Pentru un glont de carabina, ca de altfel pentru orice proiectil, acesta este cazul ideal, in sensul ca toata energia cinetica a glontului s-a consumat in animal; initial pentru asta se foloseau proiectile de tip hollow-point, care aveau dezavantajul ca se fragmentau prea mult si astfel, desi energia cinetica se consuma in animal, era mult dispersata, provocind astfel distrugeri imense de tesut. Noile tipuri de proiectile (Orix de la Norma , EVO, DK sau HMT de la RWS, noile BarnesX-integral din cupru) permit o retentie de material de aproape 100% si implicit o marire de aproape trei ori a diametrului proiectilului, asigurind astfel performante maxime cu distrugeri minime de tesut si totodata extinzind limitele de folosire ale unui anumit calibru la specii mult mai mari decit in trecut. Deci proiectilul de 7,62 tras de la 50 metri nu a iesit din mistret datorita caracteristicilor proiectilului si nicidecum "blindajului" animalului!
Avatar utilizator
radu
Membru important
 
Mesaje: 139
Membru din: 09 Dec 2005, 07:14

Mesajde razvy pe 17 Ian 2006, 16:15

Asa e , este vorba de noile generatii de proiectile care sint facute sa se turteasca la impact . Tin minte la TV acuma 7-8 ani o discutie a unuia de la o fabrica de munitie 9 (nu mai retin fabrica) dar spunea ca motivul este sa nu treaca glontul prin animal dearece sansele sa ranesti un animal din spare sint mai mari si cum ca forta se distribuie mai bine , impactul fiind mai mare bla bla bla ...
Mi-e nu-mi plac generatile noi de proiectie , in primul rind este mai greu de gasit urma de singe neavind si rana de iesire a glontului .
De multe ori mi sa intimplat sa lovesc animalul in plin si sa gasesc citeva picaturi de singe :shock:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde claudiu pe 18 Ian 2006, 09:16

radu scrie:... Deci proiectilul de 7,62 tras de la 50 metri nu a iesit din mistret datorita caracteristicilor proiectilului si nicidecum "blindajului" animalului!

Orice glontar iti poate spune ca e de preferat ca glontele sa iasa din animal decit sa ramina inauntru. In acest mod dai drumul la singe si animalul cade mai repede.
Intimplator la acesi mistret am gasit plumbul spart in mai multe fragmente(5 sau 6) si nu era glontele de care vorbeai expandat de aprox 3 ori diametru si care sa-si fi pastrat masa. Singura care nu s-a spart a fost mantaua de cupru.
In alta ordine de idei in ultimul timp tot vad rani provocate de un glonte 8x60S (o cunostinta care le are cu vinatul porcilor - cred ca vineaza peste 10 bucati pe sezon). Mai toate sunt iesite din animal si animalul nu face multi pasi pina sa cada.
Orice veti spune " marimea conteaza" cu siguranta.
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde gxg pe 18 Ian 2006, 10:27

radu scrie:In mistret se trage cit mai aproape posibil; in cazul tau, in alea 15-20" trebuia sa fii deja linga el pentru lovitura de gratie sau , dupa caz, pentru castrare ( asta, in cazul in care vrei sa mai maninci si carne in cazul unui vier! ).

Configuratia locului nu-mi permitea sa ajung langa mistret nici macar in 20 minute cred,daramite in 20 de secunde :lol: :lol: ,diferenta de nivel fiind de cel putin 50 de metri.Mistretul nu avea de gand sa coboare pe acolo,el mergea pe creasta si atunci cand s-a ridicat,s-a dezechilibrat si a cazut.
Nu stiu ce sa spun despre munitie,daca era veche sau nu,eu am cumparat breneke-urile cu doua zile inainte de la un magazin din Alexandria cu un vad destul de bun...
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde Hunter pe 18 Ian 2006, 18:59

Parerea mea este ca se poate vana mistret cu brenneke linistit.
Totul este sa nu te avanti la distante de peste 40-50 de metri.
Cu cat mai aproape cu atat mai bine!! :) :) :)
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde sorin28m pe 18 Ian 2006, 23:18

Sezonul trecut am vanat mistreti doar cu lisa,breneke Rottweil.
Am tras de la distante de 5m pana la 130 m(150 de pasi)
In majoritatea cazurilor proiectilul a trecut prin mistret
Cel la care am tras de la 5m l-am nimerit la blat(plamani),a marcat dar a fugit mai departe,am mai tras o data si l-am nimerit in pulpa spate(a trecut prin ambele pulpe),a continuat sa fuga,al 3-lea foc la nimerit sub coloana, a mai mers 300m!
Cel la care am tras de la 130 m a cazut in foc lovit la "motor"
Deci nu putem vorbi de eficienta unui proiectil bazandune doar pe faptul ca animalul a cazut sau nu in foc!
Un animal lovit intr-un organ vital trebuie sa cada!Distanta la care cade este in functie de organul lovit!
P.S. Nu avetzi incredere in gonasi!Mergeti la recuperat piesa impreuna cu ei ! :wink:
It's Not a Passion.
It's An Obsession.
Avatar utilizator
sorin28m
Membru important
 
Mesaje: 138
Membru din: 12 Mai 2005, 20:36
Locaţie: Arad

Mesajde claudiu pe 19 Ian 2006, 10:34

sorin28m scrie:Sezonul trecut am vanat mistreti doar cu lisa,breneke Rottweil.
Am tras de la distante de 5m pana la 130 m(150 de pasi)
Cel la care am tras de la 130 m a cazut in foc lovit la "motor"
P.S. Nu avetzi incredere in gonasi!Mergeti la recuperat piesa impreuna cu ei ! :wink:


Sorine ... cit de mare era mistretul impuscat la 130 metri? Nu te supara , nu vreau sa jignesc pe nimeni dar consider ca o lovitura la o astfel de distanta la mistret este loterie curata.
Subscriu la capitolul incredere in gonasii care recupereaza piesa. Am patit-o si eu cu un godac desprins de cird care miraculos nu a mai fost de gasit desi vinatoarea era la cimpie intr-o padure de doar 300 hectare.
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde sorin28m pe 19 Ian 2006, 23:33

Sa sti ca nu a fost loterie deloc!
Am asteptat vre-o 10 min pana a intrat intr-o zona curata(fara vegetatie) si sa intors cu blatul !
Am tras sprijinit
Mistretul era la aprox 120 kg.
It's Not a Passion.
It's An Obsession.
Avatar utilizator
sorin28m
Membru important
 
Mesaje: 138
Membru din: 12 Mai 2005, 20:36
Locaţie: Arad

Mesajde gxg pe 21 Ian 2006, 12:03

sorin28m scrie:P.S. Nu avetzi incredere in gonasi!Mergeti la recuperat piesa impreuna cu ei ! :wink:

As fi vrut eu,dar baietii fugeau pe munte de parca erau capre negre. :lol: :lol: ,desi eu am crezut ca fiind de aproape doua ori mai mare decat oricare dintre ei ar fi trebuit sa alerg de doua ori mai repede :lol: :lol: :P :lol: :lol:
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde sorin28m pe 14 Noi 2006, 17:14

de cat timp esti vanator ?
It's Not a Passion.
It's An Obsession.
Avatar utilizator
sorin28m
Membru important
 
Mesaje: 138
Membru din: 12 Mai 2005, 20:36
Locaţie: Arad

Mesajde valpangica pe 14 Noi 2006, 17:16

drinovanpaul scrie:cu breneke se trage maxim!!! la 60 m de altfel toate testele facute cu breneke normal tras din tevi lise este la 50 m. Cine trage la distanta mai mare de 60 m trage degeaba. Exista cazuri exceptionale cand se trage sa zicem la 70 m si cade vanatul insa acelea sunt exceptii si nu este etic sa se traga la asemenea distanta.


Paule astea sunt comentariile care iti atrag antipatii pe Forum . E frumos sa-ti impartasesti experienta , dar nu uita ca aici scriu multi vanatori cu vechime mare si cu cartuse trase cit nu ai tu fire de par in cap . Eu zic ca un pic mai putina "teorema" si mai multa dezbatare te-ar avantaja .
Iti zic si eu o duma - am impuscat odata un iepure cu alica de 4,0 mm la 140 pasi . Crezi ? Bineinteles ca nu - dar cind am sa-ti spun ca acel iepure a fost lovit din intimplare sau ricoseu , de 2 alice in creierul mic ( adica la baza craniului ) poate o sa crezi . Cam asa stau lucrurile si cu comentariul tau de mai sus .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde lorand pe 14 Noi 2006, 22:41

Parerea mea e aceeasi ca si al lui Drinovanpaul. Putem trage mai departe ca 60 m cu brenneke, dar sunt foarte mare sansa ca sa numai ranim animalul, care dupa 1-2 zile dupa mare chinuri sa moara. Nu avem statistica pt ca nu avem limieri ca sa cautam vanatul ranit.
Poate ca sunt vanatori cu multe ani in spate dar nici asta nu stie cate mistreti au ranit, nu stie, fiindca nu sunt cautate mistretile ranite, numai cei care sangereaza tare. Dar nu fiecare mistreti ranit mortal sangereaza tare.

La iepure ca a cazut dupa ce a fost tras de la 140 pasi????... ati avut noroc atat...dar cate iepure a fost ranit de la 140 pasi daca tragi la distante atat de mare???? Stii???...nu cred fiindca iepurele ranit este gasit usor de vulpe si dispare din zona, dar vanatorul vede ca dupa lovitura iepurele a mers mai departe deci nu a fost lovite de alice....dar din pacate nu e asa.

Asta e cea mai mare problema a noastra in Romania, ca vanatul trebuie doborate cu orice caz, nu ne intereseaza daca este la distanta mare...incercam..., folosim alice cu diametru mai mare....folosim....folosim luneta infrarosu...daaaa....., vrem selectie....nuuuu....vedem cand e sezon sau nu...nu ne intereseaza...no comment.... si de aceea nu este traditie la noi, de aceea nu facem de multe ori tablou dupa vanatoare, pt ca stim ca vanatul nu a fost vanat etic, si mai bine sa nu amintim la ziua asta!!!!!
lorand
Membru important
 
Mesaje: 173
Membru din: 20 Mai 2005, 20:27
Locaţie: Cristuru-Secuiesc

Mesajde Vechio pe 15 Noi 2006, 05:15

Din respect fata de Cavalerul negru nu am tras si nici nu asi trage cu o arma lisa la peste 35 de pasi :oops: , la fel cum nu ma duc la o astfel de vanatoare fara misericordia :oops:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde razvy pe 15 Noi 2006, 06:40

Voi ati tras precis cu Breneke la 100 m? Eu da! am luat capra fara probleme chir a gaurit-o binisor , eu zic sa mai incercati si sa va reglati armele cum puteti sa spuneti ca breneke e bun la 50 m ?????/ da- o :roll: dracu de prastie ......
Care treaba eltorro cu lungimea tevii ? ii scade velocity la proiectil? de ce nu esti sigur la 100 m cu 18' ? mai documenteazate sa vezi ce e instare un slug :wink:
Va credeam tragatori nu povestitori :cry:
@ Vechio la 35 de pasi trag cu arcul si trece sageata prin porc ca scobitoarea prin unt :wink:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Vechio pe 15 Noi 2006, 08:34

Nu contest acest lucru, dar in fapt care este scopul nostru - o lovitura curata, fara suferinta din partea adversarului :oops:
BUSHIDO :oops:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

tot bina-i sfinta

Mesajde claudiu pe 15 Noi 2006, 09:53

Ma mai bag odata in seama cu comentariu vis-a-vis de breneke la mistret. Sa nu se supere VAl dar porcul nu e iepure sa dai cu breneke dupa el la 120 metri. Daca i-o prinzi la ureche ai o sansa. Si cum la goana mai toti porcii alearga ... asta-i loterie.

Stiu pe cineva care isi face singur breneke cu miez de alama si trage fara sa clipeasca la 100 metri la mistret cu rezultate bune (dupa ce spune el).

Un coleg al meu a tras intr-un porc care alerga la 30 metri si breneke-ul a lovit porcul in articulatia genunchiului piciorului din spate. Porcul a fost puscat de o carabina din standul alaturat. Cind am cautat focul colegului meu am gasit breneke-ul nedeformat trecut prin articulatia genunchiului si prins in piele(la iesire). Sa nu-mi povesteasca nimeni ca ar fi trecut prin mistret. Mistretul avea 200 kg iar breneke-ul era fabricat de un mare producator european care face o gama larga de stifturi folosite la vinatoare.

Ca sa pun si putina reclama eu folosesc Rottweil 12/76. Din cind in cind mai folosesc si RC.
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Re: tot bina-i sfinta

Mesajde valpangica pe 15 Noi 2006, 15:49

claudiu scrie:Ma mai bag odata in seama cu comentariu vis-a-vis de breneke la mistret. Sa nu se supere VAL dar porcul nu e iepure sa dai cu breneke dupa el la 120 metri. Daca i-o prinzi la ureche ai o sansa. Si cum la goana mai toti porcii alearga ... asta-i loterie.


Stati un pic sa ne intelegem - sunt un tragator mediocru si nici eu nu trag departe . Ce am incercat sa spun este ca aici discutam despre vanatoare si nu putem sa ne erijam nici unul dintre noi in teoreticieni de genul - la nu stiu ce vanat esti chiar fraier daca tragi la mai mult de nu stiu citi pasi . Am dat un exemplu de exceptie si tocmai de aia discutam . Eu am avut multe surprize la viata mea si sa stiti ca in camp 60 metri inseamna de multe ori o distanta care ti se pare dubla decit este in realitate , mai ales cind nu ai repere .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 15 Noi 2006, 15:59

60 metri inseamna de multe ori o distanta care ti se pare dubla decit este in realitate , mai ales cind nu ai repere

sustin
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Re: tot bila-i sfinta

Mesajde claudiu pe 16 Noi 2006, 08:49

valpangica scrie: ....Eu am avut multe surprize la viata mea si sa stiti ca in camp 60 metri inseamna de multe ori o distanta care ti se pare dubla decit este in realitate , mai ales cind nu ai repere .


Asa este VAl! Boala vinatorilor. Distanta apreciata este egala cu dublul distantei masurate :wink: ! Principiul lui Hubertus.

Oameni buni. Mai glumim pe forum. E prea mare tensiunea aici. Eu inteleg ca vremea e de vina .....
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde Ursus2006 pe 16 Noi 2006, 21:19

Nene Paul, Ce faci, te contrazici singur? De ce folosesti Sauvestre, ca doar ai zis ca la porc nu tragi la distanta, ori Sauvestre e facut pt. distanta mai mare! :?:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde razvy pe 17 Noi 2006, 04:06

O arma reglata la 50 m cu Breneke trage in acelasi loc la 100 m dupa 100 mla 125 m scade 3-4 cm deci ce se schimba in ecuatie decit marimea tintei . La fel si la Arc reglajul la 15 m e acelasi la 25 dupa care scade .
Ok ajunge cu teoria pe azi ca deabia am venit de la munca si sint rupt ....
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Vechio pe 17 Noi 2006, 04:47

Aici nu cred ca ai dreptate. Din studiile de specialitate reiese ca o arma reglata pentru slug la 50m, are la 100m o cadere de aprox. 9cm. Ceea mai buna stabilitate o au sabotii :oops:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde razvy pe 17 Noi 2006, 08:09

Nu am gasit un tabel cu zero=50m dar poti sa compari din ce am copiat
vorbim de citiva cm probabil 4, cerzi ca la un slug conteaza ? oricum slugurile din zia de azi nu mai sint ce erau acuma 20 de ani ....
citeste si ce scrie deasupra tabelului e interesant
Ultima oară modificat de razvy pe 17 Noi 2006, 08:18, modificat de 2 ori în total.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Vechio pe 17 Noi 2006, 08:27

Neica Razvan,
Ma predau :D. Nu am mai tras cu slug la mistreti de 25 de ani, asa ca am ramas in urma :oops: :D :lol: :lol: :lol:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde razvy pe 17 Noi 2006, 08:31

@Vechio eu nu ma dau expert sau ca am tras de ma doare umarul cu sluguri , dar pot sa spun ca inainte de sezonul de slug (asa e pe aici :wink: ) trag citeva cutii iti dai seama la $10 5 bucati nu prea te lasa buzunarul .La teava scurta 12ga cu catare si inltator fac grupuri de 15 cm la 100 m ceea ce nu e rau deloc la 50 fara sa ajustez nimica grupurile sint ceva mai mici in medie dar nu observ nici o cadere.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde razvy pe 17 Noi 2006, 08:35

Vechio scrie:Aici nu cred ca ai dreptate. Din studiile de specialitate reiese ca o arma reglata pentru slug la 50m, are la 100m o cadere de aprox. 9cm. Ceea mai buna stabilitate o au sabotii :oops:

Da Saboti trag ceva mai flat dar un sabot pentru 12 ga seamana cu un 45 nu cred ca are aceasi forta ca un slug avind o masa mai mica.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Următorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

Publicitate