Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:10

Capriorul si trofeele sale de vis.....

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DART pe 10 Iul 2012, 16:45

Daca am inceput cu trofee anormale, ce ziceti de asta.... ”supernormalul”? :lol: (tot colaj dintr-un film).
Trofeu de exceptie ”asezonat”cu un corp pe masura(teoria se verifica).Acest caprior cred ca exemplifica aproape ”idealul”(ai ce pune pe perete :lol: ,ai ce pune in frigider :D iar viitorul a fost asigurat !
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 10 Iul 2012, 16:58

Da, ASTA e visul oricarui vanator. Dupa asa ceva, cred ca esti condamnat sa vanezi selectii tot restul zilelor, e putin probabil ca vei intalni altul mai bun...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde laurul pe 10 Iul 2012, 17:10

Alin3006 scrie:Da, ASTA e visul oricarui vanator. Dupa asa ceva, cred ca esti condamnat sa vanezi selectii tot restul zilelor, e putin probabil ca vei intalni altul mai bun...

....asta daca vei mai vrea sa mai vanezi vreodata caprior......
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DART pe 10 Iul 2012, 17:25

Aline draga asa am zis si eu ,dupa ce l-am impuscat pe cel prezentat de mine mai sus, am zis gata....... si acest gata a durat un an :oops:.Drept pedeapsa pt. ca am revenit asupra hotararii in anul urmator mi s-a aratat unul nu exagerez cel putin cu 20 de puncte peste cel prezentat de mine ( este posibil sa fi fost chiar mai valoros) era intr-o margine de miriste la doi pasi de un lan imens de porumb, pastea sau se facea ca pastea ”linistit” ......am vazut clar cum am tras peste el la nivelul grabanului ,dupa foc .....domnul caprior s-a uitat la mine calm si a facut lejer doi pasi si a intrat in lanul de porumb....si dus a fost.Am fost asa de uimit de ratarea mea ca am si uitat sa reincarc si rapid sa mai incerc un foc.L-am visat crede-ma cred ca vre-o 2 ani.Asa ca in materie de caprior nu mai promit nimic daca mi se va oferi sansa am sa ma folosesc de ea.
pt.@laurul
eu vreau si ii respect pe cei care nu o mai fac( o fi avand motivele lor) .....mai este o varietate mare de vanat pt. gustul fiecaruia.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde laurul pe 10 Iul 2012, 17:34

Hehe..poate ca ratarea aia incredibila precum si animalul mai frumos ca in vise au fost de sorginte divina.....
Dar deh, omul prin natura sa vrea mai mare , mai tare ,mai mult.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DART pe 10 Iul 2012, 18:07

pt.@laurul
AI DREPTATE 100%. :?...cu o mica specificare.....eu vreau asta doar la caprior :oops:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 10 Iul 2012, 18:28

Da, e boala dracului cu capriorul asta...mare patima.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DART pe 11 Iul 2012, 14:17

Iata ca si la noi in tara exista posibilitatea sa gasesti blocuri de sare pt. lins de o buna calitate.Cel putin dupa ce scrie pe compozitie asa pare.Nu am aflat la ce pret se comercializeaza.
Imagine
Aici se afla adresa companiei:
http://www.sinhellas.gr/ro/?p=143
Ar fi interesant sa vedem in ce bani este un bloc de 10 kg.
A folosit cineva ceva asemanator?
Sau acest ”moft” este inca de neatins la majoritatea grupelor(indiferent sub ce forma sunt organizate) nu obligatoriu din cauza costurilor ci din cauza ca la fiecare bloc amplasat ar trebui pus un paznic.....sau exagerez? :roll:
As intreba pe cei care au folosit suplimente asemanatoare, pt. un fond de aprox. 10 000 hectare aflat la ses cu o distributie relatv uniforma a surselor de apa(surse de ape naturale) cultivat permanent in aprox.90-95% fondul fiind cu o bonitate peste media tarii la caprior cate astfel de blocuri ar trebui folosite pe an ?(luind in considerare doar nr.”brut” de capriori nu si ”calitatea”acestora)
Invit pe oricine doreste la discutie conteaza experienta fiecaruia.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde vanatorul dibaci pe 13 Iul 2012, 11:02

Stai linistit ca nu cumpara nimeni-eu am adus de 1 an asa ceva chiar mai bun la pret de 39 lei blocul de 2 kg
si asa mare interes a fost ca o sa ma apuc eu sa le mananc mai ales ca au si aroma de porumb.
La noi dragul meu nu se vrea investitie -nu vezi toata lumea asteapta sa ploua ca sa se faca recolta -pe cand alti s-au saturat de super instalati de irigat
Asa si la vanatoare cum o da domnul :oops:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 13 Iul 2012, 11:09

Da, asta cam asa este...cel putin momentan. Insa eu cred ca in timp se mai aseaza treburile, cand or sa invete noii gestionari ca au nevoie de asa ceva.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde laurul pe 13 Iul 2012, 11:44

Alin3006 scrie:Da, asta cam asa este...cel putin momentan. Insa eu cred ca in timp se mai aseaza treburile, cand or sa invete noii gestionari ca au nevoie de asa ceva.

In timp...corect....dar cu zecile de ani....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 13 Iul 2012, 11:58

De la caz la caz...sunt si baieti mai tineri si mai destupati la minte, care vor sa faca treaba. La ei probabil va merge mai repede...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DART pe 13 Iul 2012, 12:06

Hm,hm........
Interesant, an de an se fac noi membri vanatori cu ”viteza luminii” cu ”pofte” din ce in ce mai mari(daca acest lucru este ”sanatos” este o alta problema).......... in acelasi timp vanatul mijlociu ”spre” mare cel mai ”accesibil” este capriorul (tarisoara aceasta are probabil cel mai bun biotop pt. aceasta specie de vanat)acesta ar fi vanatul perfect pt. trecerea de la alica la glont(respect vanatorii care vaneaza doar cu alice , este alegerea lor).De aceea sunt nedumerit ca nu se doreste imbunatatire populatiilor din aceasta specie.La un moment dat sacul se va goli daca nu se ”favorizeaza”sporul si in acelasi timp neglijezi si calitatea.
Este pacat ca nu ”profitam” de aceasta specie in a atrage vanatorii straini(sa impuste pe bani grei medaliile-am vazut niste site-uri de vanatoare autohtone realizate de toata jalea cu imagini total neetice atat a vanatului dobandit cat si pozitii cel putin ciudate ale vanatorilor care in loc sa atraga vanatori de pe alte meleaguri cred ca-i tin deoparte)chiar daca noua ne raman doar selectiile(nu este nimic rau in asta!).
Capriorul este vanatul pe care s-il permite si vanatorul strain cu venit mediu(acestia trebuie tintiti,mi-e ciuda ca mult amintitii nostri vecini au vazut si se folosesc excelent de aceasta oportunitate) .....ca de ,cel bogat este in Mongolia sau Africa.Vanatoarea la aceasta sp.ar fi o sursa economica demna de luat in seama pt. a intretine fondurile de la ses,ca efortul financiar sa nu cada prin cotizatii ”inrobitoare”doar pe seama vanatorului membru.
Deci cum spune f. bine si @vanatorul dibaci ....trebuie s-o luam inaintea ploii :lol: .
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde vanatorul dibaci pe 13 Iul 2012, 13:03

Nu numai cresterea in spor a speciei ci mai ales cresterea in calitate .
Hrana contribuie extraordinar de mult si mai ales aportul de minerale -una este sa iei 2 lei pe un caprior alta este sa iei 10 .
Bine nu numai hrana contribuie la cresterea calitati ci si selectia si programul de recoltare facut de-an p...ururea :mrgreen:
Nu orice musca face miere -asta este vorba cea mai potrivita pentru noi.
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 13 Iul 2012, 15:04

Dart, ai "tras bine" ca de obicei. Dar sa stii ca sunt sigur si exceptii, oameni care citesc, se documenteaza si incep sa faca treaba buna. Uite aici : http://www.black-valley.com/ro/acasa.php un site autohton care prezinta vanatoarea asa cum trebuie, al lui Catalin Vrabie, forumist ca si noi. Nu stiu daca a inceput sa bage in teren suplimente minerale, insa ce pot sa-ti spun sigur e ca el e un om care a inteles ca nu poti face cinegetica pe genunchi. Unul dintre putinii care a avut bunul simt sa-l contacteze pe Francisc Castiov ca sa invete ceva...fata de altii care au inceput sa faca filosofia trista a vanatului mioritic.
Partea buna e ca acest Black Valley nu e pe luna ci in Romania, a postat oferte de caprior chiar aici pe forum, unde probabil ca le-au vazut si comunistii care conduc majoritatea asociatiilor de vanatoare in acest moment.
Si care la un moment dat o sa se sesizeze ca Black Valley face super treaba si o sa incerce macar partial sa "fure modelul" . Asta daca nu ne mai trag guvernantii vreo lege desteapta, ca nu m-ar mira. Dar poate la un moment dat or vedea si aia ce scriem noi pe aici si si-or lua seama, speranta moare ultima.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde vanatorul dibaci pe 13 Iul 2012, 16:14

Corect Alin - colegul nostru Catalin -doreste sa faca treaba buna !
Un alt exemplu este si acesta asociatie http://www.avoltul.ro/ro/despre-noi.php din care incepand din acest an fac si eu parte (apropo poate ai timp Alin si tragi o fuga mai la iarna pe la noi la un godac) asociatie condusa de oameni tineri si cu drag fata de vanat si vanatoare.
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DART pe 14 Iul 2012, 11:20

Aline ai indicat site-ul care face pe departe exceptia(......sper sa intareasca regula :lol: ),f.bine structurat si ”emana”multa seriozitate si transparenta,preturi normale se vede ca oamenii nu vor sa-si recupereze investitia in ”5minute”si au viziune.O f.buna carte de vizita!(pt. acest site am o propunere sper sa nu ii sperie :lol: , faceti va rog oferta si pe limba maghiara, vorbesc serios chiar daca n-o sa va adresati direct vanatorilor din aceasta tara ei sunt niste intermediari de succes si au un cuvant greu de spus in zona ,spun asta in cunostinta de cauza si anul acesta m-au intrebat reprezentanti a 2 societati de profil despre posibilitatile de vanatoare de la noi in tara......niciodata nu stii de unde sare iepurele(a se citi vanatorul care doreste sa cheltuieasca la noi :lol: )
Nici cel prezentat de @vanatorul dibaci nu este rau.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 16 Iul 2012, 18:27

vanatorul dibaci scrie:Corect Alin - colegul nostru Catalin -doreste sa faca treaba buna !
Un alt exemplu este si acesta asociatie http://www.avoltul.ro/ro/despre-noi.php din care incepand din acest an fac si eu parte (apropo poate ai timp Alin si tragi o fuga mai la iarna pe la noi la un godac) asociatie condusa de oameni tineri si cu drag fata de vanat si vanatoare.


Da, la genul asta de gestionari ma refer. Uite ca, incet-incet apar si aspociatii cum trebuie.
La iarna vin cu placere, daca ma inviti. :D
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde vanatorul dibaci pe 17 Iul 2012, 12:18

Te invit cum sa nu -sa il iei si pe Adi pp -ca nu mai am trai dupa cu el.
Vb sambata -duminica -vi la prezentare?
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DAC pe 17 Iul 2012, 12:42

Un pic OFF dar chiar trebuie sa adaug ceva.

Referitor la Dl. Vrabie, nu numai ca l-a contactat pe Francisc Castiov dar ca si @Frantz si nu numai a impartasit multe aici pe forum .

De ce tin sa subliniez acest lucru? deoarece alti gestionari care se lauda cu realizari deosebite, cresteri ale cotelor e.t.c. membri pe acest forum dar si pe altele la rugamintile mele (trimise ca si mesaj privat) prin care explicam starea de fapt a asociatiei din care fac parte si mai impotant pentru mine faptul ca sunt un mucos la inceput de drum dar care vrea sa se implice in gestionare benevol motiv pentru care ceream politicos niste sfaturi,nu au binevoit sa raspunda in nici un fel , nici macar un raspuns evaziv ...nimic..

Multumesc tuturor celor bine intentionati care impartasesc din cunostintele lor.

Celorlalti doresc sa le reamintesc ca forumurile sunt create tocmai pentru a face schimb de imformatii, pareri , pentru a ajuta e.t.c. si nu sunt doar loc de etalare si lauda sau pentru a fi "Gica Contra" .
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 17 Iul 2012, 18:24

Bine zis Dac si cred ca usor-usor treaba o ia inspre bine. Va mai dura probabil multi ani, ca romanii vor calitate, insa daca se poate gratis. Asa ca au si gestionarii dreptate. Insa, cei care folosesc forumurile beneficiaza de o publicitate greu de cuantificat in bani- pe care eu de ex le-o ofer free of charges - si cu timpul vor " lua caimacul" . Probabil se vor trezi la un moment dat si ceilalti, dar atunci cand vor culege firimituri de la masa primilor.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DART pe 22 Iul 2012, 17:20

As vrea sa ”reincalzesc” :lol: :lol: :lol: un pic acest topic cu urmatoarea tematica.
Da,capriorul de trofeu nu a trait degeaba 8-9 ani stie sa se fereasca si din experienta mea nici cu chematoarea nu-l pacalesti usor.In afara de observatie asidua si nu doar in perioada de vanare cunoasterea la fix a terenului(trecatori,sarari ,zone de adapat) .....plus muuuuuult noroc ce credeti ca mai concura la dobandirea s-a(si desigur ..... nu te iau emotiile sa ”dai” cu glontul peste el cand ti se iveste)???
Ce importanta ii dati din experienta voastra ,observatorului , haineleor ”corturilor” de camuflaj(mult iubite si folosite de catre americani la vanarea cerbului cu coada alba)atractantilor?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Ghinda pe 23 Iul 2012, 07:59

Spre zero. Munca, stat in teren, arma incarcata si bafta!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 23 Iul 2012, 09:41

Eu personal sunt foarte traditionalist in ce priveste vanatoarea capriorului, asa ca nu folosesc blind-uri si alte gadgeturi moderne, exceptand chematoarea: aici am ales Butollo.
Ca metoda de vanatoare, prefer de departe dibuitul, pentru ca marea placere este sa ma apropii de Caprior cat mai mult, nu sa trag de le distanta. Atractanti si camuflaj de genul cagula, franjuri gen frunze...etc, nu am incercat si nu cred ca as putea sa le sufar, e prea cald.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde laurul pe 24 Iul 2012, 09:09

Zero barat.
Cam asta e importanta data de mine blind-urilor, atractantilor si hainelor de guerila amazoniana.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DART pe 25 Iul 2012, 15:46

Vanatul ”traditional” al capriorului de trofeu ce inseamna de fapt?
Ce este traditional azi cand pe teren iesim cu o masina de teren(cu multi CP si nici unul din ei nu este schiop :lol: ).Il vanam cu un glont care are o viteza uneori de peste 1000m/s.Il putem impusca la distante de peste 250m unde nu-l tulbura prezenta noastra avand sisteme optice de calitate(binoclu,telemetru etc.)
Chiar daca il impuscam cu lisa in grau tot trebuie sa il apropiem, sa-l evaluam ? Si asta necesita ”tecnica”.Pe unele fonduri ”secate” fara ”technica”practic vanatoare in general nu are nicio sansa.....darmite cea traditionala!
De aceea sunt circumspect in a fii foarte categoric in legatura cu subiecte ce tin de vanatoare,tecnici de vanatoare ,accesorii pt. ca nici un an nu seamana cu altul.
Nu vad nicio drama in a folosi un echipament de camuflaj de buna calitate care permite respiratia corpului si te fereste de ciupiturile de insecte mai ales cand esti in boschet cu chematoarea in mana in sezonul de imperechiere.Nu este descoperit de vanat si il poti observa mai mult timp vanadul si cu ”ochiul” si cu glontul.
Dar binenteles intre gusturi sunt diferente.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Ghinda pe 25 Iul 2012, 15:49

Dreptate mare ai! Fiecare lucru isi are rostul lui. Discutam, cred, despre gusturi in metoda si nu ce utilizam.

Si ca tot veni vorba de discutat, hai sa discutam de trofeul de vis!
Moderatorul
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 25 Iul 2012, 17:24

Pai ia zi nenea moderatorul de trofeul asta de vis, mai ales ca esti destul de in tema. Si nu ne spune ca suntem offtopic ca nu suntem. Trofeu de vis poate sa se refere si la modul in care il obtii, poate si asta face parte din vis...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DART pe 25 Iul 2012, 17:48

Draga Alin ,Stimabile(Ghinda)....deliberat am lasat ”puncte-puncte” dupa titlul topicului.....sa incapa discutie nu gluma :lol:(politic sunt acoperit) am mai avut un gand ascuns :oops: acela de a aduna intr-un loc cat mai multe despre aceasta specie!Pt.ca dupa cum zice si Alin, in prajma trofeului de vis ajungi greu si sa fim sincer ”muritorii de rand”(si eu ma consider asa)doar exceptional de aceea vanarea sa si modul cum o faci trebuie sa fie ”de vis”.
Legenda doar la acest topic :lol: :lol: :lol: : capriorul si trofeele sale de vis=Definitia1.trofee grele peste 550g peste 150 de puncte CIC;Def.2.-trofeu indiferent de punctaj dobandit/vanat in conditii exceptionale;Def.3.trofeu anormal indiferent de greutate.......si nu ma supar daca mai adaugati....... ce variante aveti de gand si modul cum au fost dobandite.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 25 Iul 2012, 18:24

Ok. Exista un caprior incadrabil in cea de-a doua categorie. E cunoscut sub numele de "Tapul nebun" pentru ca si-a stabilit cartierul general pe platoul alpin, printre jnepeni. Am mai scris eu cate ceva despre el intr-o povestioara " Cocosul de munte si tapul nebun".
Acum doi ani am urcat la cerb in zona si era bine sanatos; anul asta am decis sa-i jertfesc o autorizatie, i-a "venit vremea". Sper sa va pot povesti ce si cum in scurt timp. Senzational e faptul ca daca la inceput aparea episodic primavara - pe zapezi pana la brau - si disparea ca intrat in pamant cand se topeau, acum se pare ca s-a stabilit in zona. E drept ca s-a mutat si o stana care in trecut functiona acolo si probabil il deranja.
Mai mult, a convins si doua " dulcinee" sa-i incalzeasca sihastria si de acum doi ani as pune pariu ca are si ceva urmasi in zona. Sper sa dau de el, daca nu l-or fi mancat lupii.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori

Publicitate