Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:36

Care este distanta la care trageti la caprior?

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Care e distanta la care trageti la carpior?

sub 5om
23
9%
intre 50-100m
88
35%
intre 100-150m
122
48%
200-300m
17
7%
peste 300m
4
2%
 
Voturi totale : 254

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde violiv pe 20 Iul 2009, 06:47

REZONABIL = Care corespunde ratiunii; care nu iese din comun; care se mentine în limitele normale, obisnuite; care nu are nimic iesit din comun; fără exagerări; cumpătat; echilibrat; judicios; convenabil...(DEX)

Avand in vedere definitia de mai sus, cel putin prim parte a postarii lui @ursulache mi se pare de bun simt. 150 - 200 m reali nu-s chiar asa de multi dar nici putintei. Daca nu-s conditii propice se poate rata si la 50 dar cu un minim decent de cunostinte despre stiinta trasului cu glont sunt perfect tangibili. Pentru un vanator echilibrat si cu ceva experienta, in teren, in febra vanatorii, vor parea multi si se va tenta mai mereu apropiatul. Pentru aiuriti care se pretind vanatori si care sustin ca pot trage din mana la pachetul de tigari la 200 m, eventual pe catare si inaltator, eventual cu alta munitie decat cea ce-o au in arma :mrgreen: si 50 m se dovedesc tare multi.

Cu 400 m e un pic altceva...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde ursulache pe 16 Sep 2009, 19:04

distanta uzuala de tragere 150-200m.cel mai lung foc 418m dupa telemetru.in general peste 200m consider ca indepe aventura.
ursulache
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 22 Iun 2009, 21:12

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Adrian S pe 22 Sep 2009, 09:49

ursulache scrie:cel mai lung foc 418m dupa telemetru.

:shock:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde SILE31 pe 20 Apr 2010, 17:58

cu carabina am tras pana in 200 m iar cu lisa pana in 70 m dar ultima data am tras la 250 m ,nu a picat in foc dar nu a mai mers mult si l-am recuperat,cel mai mult imi place pana in 100 m ca sa ai vad trofeul cat mai bine
SILE31
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 11 Apr 2010, 11:08
Locaţie: hd

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde bobi pe 13 Mai 2010, 19:40

cu carabina 300 wm,am tras la 200 m si nu a mai facut nici un pas.
bobi
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Ian 2010, 11:21

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde lungu_aurel2000 pe 20 Iun 2010, 22:13

De la 50-350m Krico 243win, luneta Pecar 4-10x50,bipod Caldwell , cel mai important, este ca i-am recuperat pe toti
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde adrian_ppp pe 21 Iun 2010, 08:26

Din punctul meu de vedere distantele de 200 si peste 200 m pot fi discutate decat cu calibre de genul 6x62. 6.5x68, 300, 308, 338, 243, 222, 223. Cele din urma fiind foarte usor influentabile de vant, proiectilul fiind de 3-4 g.
Pe langa asta trebuie musai luneta x50 sau x56 cu un factor de marire de 10 -12
Spun astea pentru ca sambata am incercat un caprior la 200-220 m cu o arma in calibrul 222, cu o luneta 4x32, dat din sprijinit , insa nu am reusit sa l lovesc.

la 200 m se vede cam asa :
Imagine

Cine da pe catare la distanta asta : jos palaria.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde violiv pe 21 Iun 2010, 14:16

Cam ciudata asociere de calibre.....balistica de la un 6,5x68 si cu cea de la un 308 sunt departe tare de tot.
Practic, ai cuprins cam toata gama de calibre :wink:
Poate la inceput sa ai nevoie de 10x56....mai degraba crezi ca ai nevoie de ceva asa mare. In practica, 9,3x62, luneta 6x38, tragand cu sprijin, e "mortal" la sticla de 0,5 la 200 m si la fel de mortale sunt si 30-06, 300 wm, 6,5x55 si mai tot ce se intalneste pe la noi. Cu luneta 3x o vulpe la 275 m se vede suficient de mare cat sa poti alege locul in care s-o ochesti.
Un tap la 200 m privit printr-o luneta cu 4x se vede exact ca un tap la 50 m cu ochiul liber.....ori nimeni nu rateaza asa ceva nici macar cu lisa cu proiectil unic :mrgreen: :mrgreen:

Da o fuga la poligon si verifica reglajul si mana...222 e un calibru grozav ca precizie si pe catare si inaltator am putut trage la tuburi de 15 mm diametru la 50 m. Cu o luneta identica se poate trage la 100 m la pachet de tigari chiar daca IOR-ul 4x32 nu mareste de 4 ori nici in visele lui bune. O cutie de cartuse la poligon fac mai multa treaba decat o luneta 10x56.
Chiar daca le ia vantul rau, 22 si 223 nu deviaza 1 m la 200 m ci devierea este de ordinul centimetrilor, poate 20-25 cm pe vant semnificativ la travers....pe furtuna oricum nu tragi :roll:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Moose_Master pe 21 Iun 2010, 14:20

Adrian, io voi putea face asa ceva. Promit ! Doar mai asteapta un an doi si promit sa fiu in stare.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde adrian_ppp pe 22 Iun 2010, 21:37

violiv scrie:Cam ciudata asociere de calibre.....balistica de la un 6,5x68 si cu cea de la un 308 sunt departe tare de tot.
Practic, ai cuprins cam toata gama de calibre :wink:
Poate la inceput sa ai nevoie de 10x56....mai degraba crezi ca ai nevoie de ceva asa mare. In practica, 9,3x62, luneta 6x38, tragand cu sprijin, e "mortal" la sticla de 0,5 la 200 m si la fel de mortale sunt si 30-06, 300 wm, 6,5x55 si mai tot ce se intalneste pe la noi. Cu luneta 3x o vulpe la 275 m se vede suficient de mare cat sa poti alege locul in care s-o ochesti.
Un tap la 200 m privit printr-o luneta cu 4x se vede exact ca un tap la 50 m cu ochiul liber.....ori nimeni nu rateaza asa ceva nici macar cu lisa cu proiectil unic :mrgreen: :mrgreen:

Da o fuga la poligon si verifica reglajul si mana...222 e un calibru grozav ca precizie si pe catare si inaltator am putut trage la tuburi de 15 mm diametru la 50 m. Cu o luneta identica se poate trage la 100 m la pachet de tigari chiar daca IOR-ul 4x32 nu mareste de 4 ori nici in visele lui bune. O cutie de cartuse la poligon fac mai multa treaba decat o luneta 10x56.
Chiar daca le ia vantul rau, 22 si 223 nu deviaza 1 m la 200 m ci devierea este de ordinul centimetrilor, poate 20-25 cm pe vant semnificativ la travers....pe furtuna oricum nu tragi :roll:


Arma trage bine, insa la vanatoare nu e ca la poligon.

Nu am ajuns inca la performanta ta!
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde yoghi pe 23 Iun 2010, 01:59

Nu e nevoie sa repeti ,noi am inteles ca mai ai pina sa ajungi la performanta :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde violiv pe 23 Iun 2010, 07:17

Nu e cine stie ce performanta ce fac eu. Poate ca mai trebe sa strici niste cartuse la cartoane.
Oricum, am vazut ca ai "o selectie" deosebita. Felicitari!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde adrian_ppp pe 23 Iun 2010, 07:26

multumesc.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde adrian_ppp pe 23 Iun 2010, 07:27

yoghi scrie:Nu e nevoie sa repeti ,noi am inteles ca mai ai pina sa ajungi la performanta :mrgreen:


Lasa bre palavrageala si arata ce ai puscat . :D
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde yoghi pe 23 Iun 2010, 23:53

pai astept sa-mi vina chematoarea ,care sa-mi aduca tapul la 15m sa-l pot nimeri in ochi si sa ajung la performanta . 8)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde adrian_ppp pe 24 Iun 2010, 09:23

yoghi scrie:pai astept sa-mi vina chematoarea ,care sa-mi aduca tapul la 15m sa-l pot nimeri in ochi si sa ajung la performanta . 8)


asteptam poze :D
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde yoghi pe 03 Iul 2010, 22:10

Poze cu chematoarea ?? :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 05 Iul 2010, 06:13

Treceti la subiect, nu imi fortati tasta. Multumesc!
Moderatorul
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde adrian_ppp pe 05 Iul 2010, 08:19

Mistourile la Shogun!
Moderatorul
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 12 Iul 2010, 17:10

Am tras la 250 m, Blaser R93 cal 243 Win - KJG de 5g cu viteza initiala de 1040m /s . Luneta : Nikon Monarch 6-24 x50. Nu-mi mai trebuie. Am considerat ca la viteza respectiva, reglajul armei fiind facut la 100 m , sa nu ma duc pe urmatoarea gradatie a de pe reticulul balistic ci doar sa " iau putin mai sus " . Mare greseala. Ori trebuia sa " cred " luneta, ori a fost din mana si emotii, cert e ca glontul alovit jos si a rupt ambele picioare din fata.
Raman la vechea dragoste, dibuitul si apopierea la max 100 m, e mai safe si mai etic.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde violiv pe 12 Iul 2010, 19:41

250 m sunt departe dar nici chiar asa (masurati cu ce?) - problema este stabilitatea pozitiei. Tragand din picioare, orice suport ai folosi (mai putin capota masinii :mrgreen: ) e greu sa plasezi un foc acolo unde vrei. Cat despre reglaj, am mai spus-o: reglajul la fix la 100 m este folositor numai cand butonezi de zor la turete. Daca nici nu scoti capacelele de la turete si vrei sa compensezi altfel atunci regleaza "crucea" cat mai departe posibil ca la 100 e pagubos rau.
Nu-i cazul sa dezarmezi dupa o singura experienta....daca se va intampla sa-ti iasa "tapul vietii" si sa nu-l poti apropia sub 250 m? Nu-i mai bine un pic de poligon pana atunci? Asta ar fi cu adevarat mai etic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 12 Iul 2010, 20:03

Masurati ...aproximativ. Nu am avut timp de telemetre si alte fineturi, am masurat la pas. Tind sa cred ca - asa cum ai spus, nefiind un punct de sprijin ferm am " scapat focul" . O sa mai ard niste catruse la poligon... :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde violiv pe 12 Iul 2010, 23:08

Ce trece de 200 m devine foarte aproximativ si conteaza mult la cadere. Am vazut poza dincolo (apropo, felicitari!) si lovitura pare a fi bine centrata pe verticala si exact atat de jos cat ar trebui sa fie daca arma era reglata la 100 si tinta undeva spre 250-275 m...."greseala" pare sa nu fie din tras ci din ochit.
Un pic de poligon merita numa ca sa vezi exact cu care din repere poti ochi exact la 150-200-250-275 si 300 m sau undeva la distante intermediare. Daca faci rost de o tinta caprior si o colorezi frumos merita si ca sa vezi exact intre ce repere se incadreaza functie de distanta fata de arma (numa sa ai grija sa pastrezi aceeasi magnitudine la luneta si-n poligon si-n teren) si sa te ajute sa calculezi distanta mai bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 13 Iul 2010, 15:12

Interesant ce spui. Idea e ca luneta are BDC. Ei spun ca, la calibrele rapide ( eu trag cu un proiectil rapid 1040 m/s ) daca faci reglajul de baza la 100 m, reperele urmatoare functioneaza din 50 in 50 m. Problema e ca daca primul reper e o cruce finuta, urmatoarele sunt niste cerculete, care la 200-300 m cam acopera tot tapul. Asa ca precizie...mai putin, chiar daca ochesti bine. Nu stiu daca e clar ce spun, dar in general la feticule balistice sunt cruci finutze, de la cea principala in jos. Aici e cruce la primul reper, apoi cerculete. Tampit sistem. La ce naiba i-au facut putere de marire x24 si BDC, cand ai de la reperul 2 in jos cercuri cat tzapul ???!!!
O alta treaba tampita : luneta are o a treia tureta, care e reglaj de paralaxa. Daca setezi la 100 m de ex paralaxa, ca sa tragi la 200 m trebuie sa modifici setarea, altminteri se vede in blur. Cu alte cuvinte :
- urci panta de-ti da sangele pe nas si-ti bate inima in gat; cand ajungi sus, in poiana vazi un tzap de vis.
- estimezi distanta sau masori cu telemetrul;
- setezi paralaxa si magnificatia pe distanta dorita. ]
- in tot acest timp tzapul sade cumintel sa-ti faci tu reglajele si calculele balistice, eventual nemiscat in aceeasi pozitie.
- intre timp, dat fiind cata treaba ai avut, s-a domolit si inima ( asta daca nu e un super tzap si nu ai nici o emotie ) si poti sa tragi linistit, cu conditia sa ai un reazam fix, ca daca nu ai, degeaba toate calculele si setarile.

Cam asa vine treaba din pacate. Cu siguranta ca poligonul ajuta, in sensul de antrenament si de estimarea corectiilor, insa ca sa o faci cum trebuie ar trebui ca, in poligon, sa faci asa :
- asezi tinta - chiar ma gandeam sa fac una in forma de caprior
- faci cca 50 flotari, genuflexiuni ....ma rog alergi, ideea e sa gafai la greu.
- cauti cea mai cretina pozitie posibila de tras : pe vine, intr-un picior, in genunchi pe pietre ascutite, eventual intercalezi un boschet intre tine si tinta si obtii conditiile din teren . :wink: :lol: :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde violiv pe 13 Iul 2010, 16:46

N-ai stiut ceva: creculetele respective de la Nikkon functioneaza ca mai multe repere nu ca unul singur. Fiecare intersectie intre cerc si linia verticala poate fi asimilata unei cruciulite si folosita ca atare, in plus, centrul cercului pe linia verticala ar fi inca un reper (imaginar)...la astea se refera gradatia din 50 in 50 m. Practic, asa cum a fost situatia, ar fi trebuit sa plasezi "la fix" intersectia de jos a primului cerculet cu linia verticala acolo unde voiai sa se duca focul....asta ar fi insemnat ca partea centrala a reticulului sa fie un pic deasupra marginii de sus a spatelui tapului. Plasand al treilea cerculet l-ai fi nimerit daca era pe la 500 m :mrgreen:
Avand in vedere ca 243 w este un "magnum camuflat" (ca raport pulbere proiectil si viteze la plecare este un magnum) si ca KJG-ul este si iute si sta bine pe aer, cred ca poti regla linistit la 200 m la fix si trage pana la 250 fara corectii importante.

Pe de alta parte, trasul in conditii stresante la distante peste 150 m (si chiar mai putin) se practica numa pe front, cand n-ai incotro. Tocmai de asta sunt asa rare loviturile de distanta - si daca ai vanatul in fata ochilor nu gasesti pozitie stabila decat greu. Sa faci in asa fel incat toti factorii sa fie de partea ta e greu pentru 200-250 m. Insa poate fi mult mai usor la 350-400 m cand pe tap nu-l intereseaza persoana ta si tu ai tot timpul din lume sa faci toate reglajele posibile la pozitie, arma, luneta, etc...ba chiar sa si tragi de mai multe ori...
De aia imi place mie micuta Weaver 1-3x, ca n-ai treaba cu niciun astfel de reglaj si nici nu-ti piere tinta din imagine cand tragi din cauza reculului. Daca ar exista luneta 1-4x50 eu as fi sigur pe lista de asteptare si nu mi-ar mai trebui altceva.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 13 Iul 2010, 17:08

Chestia cu cerculetul si intersectia am priceput-o din prima. Spuneam ca mi se pare imbecil sa pui un cerc in care sa stai tu sa tragi linii imaginare cand la alte reticule ai linii clare. E mult mai usor.

Legat de ultima parte subscriu : am luat un drilling Suhl care are un Zeiss vechi 6x42. Are o claritate incredibila si e mult mai usor de ochit cu el - din punctul meu de vedere - decat cu sofisticariile astea noi. Am tras cu el la tinta - cu Adrian S - la 100 m de mai mare dragul. Eu unul nu-mi mai iau lunete complicate de acum incolo.
Si aporpo de calitate / pret : intre luneta asta si Z6i e o diferenta de pret marisoara, insa de calitate e de la cer la pamant.
Chiar ma tenteaza ca tura urmatoare - sa speram ca e weekend-ul asta - sa ma duc la tzap cu drilling-ul. Macar asa de amorul artei.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Moose_Master pe 13 Iul 2010, 17:59

Fara intentia de a jigni pe nimeni, dar fara poligon, vanatoarea este doar o goana nebuna dupa carne si niste coarne pe care indiferent cum arata le prezentam drept "trofeu".
Parerea mea personala este ca pentru un foc de nota 8 pe teren trebuie sa tragi magistral in poligon (in conditii fara stress, graba, pe indelete etc). Focul dat intr-un animal este ca un examen. Iar cei care se duc la examene fara sa se fi pregatiti sunt ori inconstienti, ori genii. Voi stiti fiecare din care categorie faceti parte.

Consider raportul cartuse trase in poligon vs. cartuse trase pe felie undeva la 50 la 1. Asta pentru a avea pretentia ca pe felie sa fi ghidus.

Astept opinii de la baietii care pretind ca trag la 250 metri si peste (la orice animal).
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 13 Iul 2010, 18:26

Nu jignesti pe nimeni " unchiule" pentru ca ai dreptate. E ca in orice sport, nu se poate performanta fara antrenament. Majoritatea tind sa creada ca daca tragi 10 focuri pe an de reglaj esti doctor, vei trage perfect in teren.
Ce voiam eu sa spun e de fapt ca ansamblul tragator- arma- luneta -proiectil poate avea plus-uri si minus-uri din multe puncte de vedere. Eu am ars ceva boabe in calibrul ala, e drept cu alta luneta. Cu asta nu ma impac si pace, am si tras putin cu ea e drept, insa tind sa cred ca nu mi se potriveste mie si as trage mai bine cu alta.

Problema e - pe de alta parte - lipsa de timp si costul cartuselor. Astea ale mele cel putin sunt scumpe cu draci, 100 buc inseamna deja peste 400 euro , asa ca nu pot trage cat as vrea din ambele motive. Altii probabil nici atat. Aud si eu frecvent de la oameni care trag cu glont 5-10 boabe pe an ca au tras magistral la 250-300 m. Poate ca da, insa e mai probabil " lucky strike " decat regula. In schimb daca insista si imi spune ca el trage asa mereu - adica din cele 10 focuri pe an 8 sunt excelente - imi vine sa-i spun treaba aia cu " pot sa te ating ? " :mrgreen:
In fine, ideea e ca omul trebuie sa-si cunoasca limitele. Momentan a mea se situeaza la cca 150 m. Cel putin in teren, unde e altfel.
Poate dupa ce mai ard cateva cutii de munitie o sa va spun cum i-am dat-o la fix in 300 m si a cazut in foc, insa mai e pana atunci.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde jon2004 pe 13 Iul 2010, 21:21

Alin3006 scrie:In fine, ideea e ca omul trebuie sa-si cunoasca limitele.


Cam asta e ideea . Cine merge in poligon si trage sute de cartuse intr-un sezon , probabil se incumeta sa traga la distante de 250-300 si peste . Eu fac parte din categoria celor care nu trag in "poligon" (adica undeva pe camp , intr-o tinta ) , mai mult de 20-30 de cartuse (glont) intr-un sezon , dar nici nu ma incumet sa trag peste 200m . Mai mult de 180m nu am tras niciodata , de fiecare data caut un punct de sprijin , de fiecare data am la mine bipodul si in aceste conditii , cu doua exceptii cand am avut problema cu luneta ( una a fost defecta si la cea de-a doua s-a "jucat" cineva la reglajul lunetei ) , nu au fost cazuri in care sa plece vanatul ranit si pot sa spun ca am la activ cateva zeci de capriori .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde violiv pe 13 Iul 2010, 22:22

Pentru antrenament poti trage si cu alta munitie nu neaparat cu KJG-uri. Cauta SP-uri de la S&B, au aproape cel mai mare gramaj posibil (6,5 g parca si asta inseamna viteza mai mica, pulbere mai putina, uzura tevii mai mica decat la boala de KJG) si poti trage in poligon cu ele linistit si cu mai putini bani. Chiar si-n tap poti trage la fel de bine cu ele.
Blaser e o arma super numa ca are si ea lipsuri. Principala lipsa (si au corectat-o abea foarte recent) este patul prea inclinat in jos pentru tras comod pe luneta, cu atat mai mult cu cat luneta are obiectiv mai mare si e mai inalta. Fa-ti rost de unul cu obrazar reglabil. :mrgreen:

De timp si eu ma chinui sa fac rost :lol: :lol:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate