Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Sep 2019, 14:55

Parazitii la Caprior (Hypoderma diana)

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderator: Ghinda

Parazitii la Caprior (Hypoderma diana)

Mesajde bmhunter_73 pe 07 Feb 2008, 13:42

Zilele trecute am asistat la autopsierea unei femele de caprior si am constatat ca avea subcutanat in partea anterioara a corpului in apropiere de anus si de-o parte si alta a coloanei vertebrale cam 15-20 de viermi, marea majoritate de culoare alba iar cativa de culoare rosu inchis.Initial nu am stiut despre ce este vorba, ulterior cautand pe net am aflat ca este Hipodermoza.Am studiat cu atentie tot corpul animalului si am constatat ca nu sunt afectate alte parti ale acestuia sau organele interne.Intrebarea mea pentru cei care stiu mai multe despre acest parazit este daca stiu ce anume il provoaca si daca se poate consuma carnea exemplarului afectat sau nu?

Cu respect
bmhunter_73
Nou membru

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 07 Feb 2008, 13:46

Se consuma.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Mesajde bmhunter_73 pe 07 Feb 2008, 13:50

@Ghinda, multumesc pentru raspuns.Trebuie fiarta sau aplicat un tratament mai special?

Cu respect
bmhunter_73
Nou membru

Mesajde Ghinda pe 07 Feb 2008, 13:53

Obligatoriu! :lol:
Bait, la cuptor, o vadra de vin si cheama-ne pe noi sa nu patesti ceva! Doamne fereste! 8) Lautari ai?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Mesajde bmhunter_73 pe 07 Feb 2008, 14:01

:lol: :lol: :lol: :lol: este la bait, vin din belsug, cu lautarii ma descurc, problema mare e partea mea a fost doar o pulpa si daca suntem mai multi carnivori o sa fie cam greu .. :D :D :D
bmhunter_73
Nou membru

Mesajde Ghinda pe 07 Feb 2008, 14:26

:lol: Popular ii mai zice taun, streche. Pentru cerb este o alta nu mai stiu cum ii zice. Larvele traiesc sub piele si ies primavara. Apare unde sunt densitati mari. La infestare masiva poate chiar sa duca la deces. Arunci partea cu pricina si halesti linistit. Ma uit eu pe acasa la bolile vanatului si scriu mai multe.
Ghinda
Veteran

Mesajde bmhunter_73 pe 07 Feb 2008, 15:36

@Ghinda, multumesc inca odata, m-am lamurit...nu mai vazusem chestia asta, sunt dator de cinste :wink:

Cu respect
bmhunter_73
Nou membru

Re: Parazitii la Caprior (Hypoderma diana)

Mesajde carpineanu flavio pe 07 Feb 2008, 16:12

[quote="bmhunter_73"]Zilele trecute am asistat la autopsierea unei femele de caprior si am constatat ca avea subcutanat in partea anterioara a corpului in apropiere de anus si de-o parte si alta a coloanei vertebrale cam 15-20 de viermi, marea majoritate de culoare alba iar cativa de culoare rosu inchis.Initial nu am stiut despre ce este vorba, ulterior cautand pe net am aflat ca este Hipodermoza.Am studiat cu atentie tot corpul animalului si am constatat ca nu sunt afectate alte parti ale acestuia sau organele interne.Intrebarea mea pentru cei care stiu mai multe despre acest parazit este daca stiu ce anume il provoaca si daca se poate consuma carnea exemplarului afectat sau nu?[quote="bmhunter_73"]

majoritatea exemplare au asa ceva.carnea se poate consuma si "acei viermi " larve defapt , nu afecteaza altceva .nu mai poti tabacii pielea atata tot.
flavio_carpi@yahoo.com-cel mai nobil sport
carpineanu flavio
Membru activ

Locaţie: turda-judetul cluj

Mesajde Mircea-29 pe 19 Iun 2008, 15:39

bmhunter_73 scrie:Zilele trecute am asistat la autopsierea unei femele de caprior si am constatat ca avea subcutanat in partea anterioara a corpului in apropiere de anus si de-o parte si alta a coloanei vertebrale cam 15-20 de viermi, marea majoritate de culoare alba iar cativa de culoare rosu inchis.Initial nu am stiut despre ce este vorba, ulterior cautand pe net am aflat ca este Hipodermoza.Am studiat cu atentie tot corpul animalului si am constatat ca nu sunt afectate alte parti ale acestuia sau organele interne.Intrebarea mea pentru cei care stiu mai multe despre acest parazit este daca stiu ce anume il provoaca si daca se poate consuma carnea exemplarului afectat sau nu?

Cu respect

Am intalnit ceva asemanator la un tap pe care l-am vanat nu demult.Avea nu mai putin de 5 (cinci)astfel de viermi in fosele nazale-ma tot mir cum de a mai putut respira! Au fost descoperiti dupa fierberea craniului. Poate ca erau si pe sub piele dar nu i-am observat la timp.Am mai vazut odata cand cineva scotea de la vite de sub piele ceva asemanator-sa fie oare acelasi lucru?
vanat in cuiul catarii
Mircea-29
Nou membru

Locaţie: Arad

Mesajde carpineanu flavio pe 19 Iun 2008, 16:10

uneori sub piele se gasesc cu sutele!!
flavio_carpi@yahoo.com-cel mai nobil sport
carpineanu flavio
Membru activ

Locaţie: turda-judetul cluj

Mesajde wolf1 pe 03 Feb 2010, 19:02

Sa fie acestia viermii cu pricina?
Imagine
wolf1

Mesajde bmhunter_73 pe 24 Iun 2010, 17:29

wolf1 scrie:Sa fie acestia viermii cu pricina?
Imagine

Da, aceeia sunt
bmhunter_73
Nou membru

Înapoi la Vanatoare de caprior