Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 21:15

Capriorul 2009

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Capriorul 2009

Mesajde andrey_hunter28 pe 24 Iun 2009, 14:58

''Re: Capriorul 2009
de adrian_ppp pe Mie Iun 24, 2009 8:23 am

felicitari pentru reusita !
Nu mi place poza, de ce calariti capriorul?
asa se face tabloul de vanatoare?''

care poza?
a fost stearsa?
andrey_hunter28
Membru activ
 
Mesaje: 119
Membru din: 03 Ian 2008, 09:35
Locaţie: ilfov

Re: Capriorul 2009

Mesajde Old Surehand pe 24 Iun 2009, 15:43

DORU-VS scrie:Din anul 1988 trag cu arma cu glont.Si nu la vanatoare.O singura precizare,nu am exagerat distanta.Paznicul de vanatoare si acum se mira.Credeti-ma, nu a fost foc la intamplare.In rest sa auzim numai de bine!


Ma bucur pentru tine... Daca facem un "pissing contest" pot sa iti spun ca eu trag cu arma din '80. Dar nu asta este relevant. Daca tu vezi pe catare si inaltator la 150 de metri un caprior si poti sa si ochesti, alegind o aria vitala, felicitarile mele. Inseamna ca ai un vaz de exceptie. Mai ales ca ai fluierat ca sa se opreasca... Cred ca ai facut-o destul de tare ca un caprior sa se opreasca de la acea distanta. La 150 de metri iti cam trebuie plamini nu gluma. Fluieri, iei linia de ochire, tragi... Felictari! Eu nu sint capabil de aceasta performanta, respectele mele!
Imagine
Avatar utilizator
Old Surehand
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 29 Noi 2008, 16:10
Locaţie: Iasi/Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde Old Surehand pe 24 Iun 2009, 15:46

andrey_hunter28 scrie:''Re: Capriorul 2009
care poza?
a fost stearsa?


Mda... A fost stearsa. Mai bine poate... Era un "rodeo" cu un tap puscat in loc de mustang...
Imagine
Avatar utilizator
Old Surehand
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 29 Noi 2008, 16:10
Locaţie: Iasi/Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde DORU-VS pe 24 Iun 2009, 19:37

I am sory domnilor,Respectele mele.
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Capriorul 2009

Mesajde Ghinda pe 24 Iun 2009, 20:40

Asa sa fie Doru! Felicitari! Cu poza nu era in regula, vanatul nu se calareste, chestie de respect pentru cel cazut! Si in general la orice vanat de la al mai mic la al mai mare! Nu se incaleca, nu se calca peste el, nu i se pun palarii, nu se da piciorul, nu se ..., nu se....!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde adrian_ppp pe 24 Iun 2009, 23:01

Ghinda scrie:Asa sa fie Doru! Felicitari! Cu poza nu era in regula, vanatul nu se calareste, chestie de respect pentru cel cazut! Si in general la orice vanat de la al mai mic la al mai mare! Nu se incaleca, nu se calca peste el, nu i se pun palarii, nu se da piciorul, nu se ..., nu se....!



eventul se pune "ultima imbucatura" :D
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde jon2004 pe 25 Iun 2009, 08:11

De aceea exista forumul de vanatoare , pentru a ne informa . Nici eu nu stiam lucruri de acest gen , mai ales ca in zona unde vanez , destul de aproape cu zona unde vaneaza @doru-vs , asemenea obiceiuri , daca au existat , au fost uitate demult . Pentru multi vanatori din zona , nici notiunea de "tablou " nu este cunoscuta . Ai impuscat si repede la portbagaj .
Sa va mai spun , ca atunci cand am luat prima autorizatie la caprior , secretarul de la acea vreme , nu intelegea ce nevoie am de trofeul de la caprior ! Pana atunci , nimeni nu ceruse si trofeul . Se preda la filiala , pentru niste analize si dupa aia , probabil se arunca , pentru ca vanatorului nu-i trebuia decat carnea . Nici acum nu cred ca lucrurile s-au schimbat prea mult dar mai nadajduim .
Asa ca , sunt sigur ca @doru-vs , a doua oara nu va ma repeta aceeasi greseala si mai mult de atat , va invata si pe altii cum se face un tablou de vanatoare .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Capriorul 2009

Mesajde DORU-VS pe 25 Iun 2009, 08:42

Mea culpa!Cu siguranta nu se va mai repeta.Ion 2004 are dreptete.In momentul in care am efectuat fotografiile langa mine se aflau doi vanatori cu state vechi,dar nici unul nu mi-a atras atentia.Ieri cand le-am reprosat acest aspect nu au spus nimicsi mi-am dat seama ca nici ei nu stiau.Eu sunt vanator de 2 ani si am invatat multe de pe acest site,si inca mai am multe de invatat.Nu sunt suparat iar criticile pertinente le accept ,iar in situatia de fata au fost bineveniteSper ca nici voi sa nu fiti suparati pe mine!! :oops:
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Capriorul 2009

Mesajde adrian_ppp pe 25 Iun 2009, 09:02

Nimeni nu e supart pe nimeni
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde Old Surehand pe 25 Iun 2009, 09:18

Nu poate fi cineva suparat pe tine @DORU-VS. Cum poti fi suparat pe un om pe care nu il cunosti? Doar din citeva fraze scrise, sau o poza nu prea fericit realizata? Departe de noi acest gen de abordare.
Sint discutii menite sa puna lucrurile in perspectiva corecta, doar atit... Felictari pentru vinatoare, pentru trofeul obtinut.
Imagine
Avatar utilizator
Old Surehand
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 29 Noi 2008, 16:10
Locaţie: Iasi/Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde val pangica pe 25 Iun 2009, 12:00

Astazi am mai scos din teren , un tzap de selectie . Este a 2-a iesire ( in 2 saptamini ) la Ocolul Snagov , impreuna cu Ghinda . Cautam "un titular" de poiana , care ne tot da "tzeapa" la intilnirile matinale . De saptamina viitoare cred ca il cautam si seara .
Azi a fost sa fie pentru sulitarul asta , prea m-a provocat :lol: Impreuna cu o caprioara , s-au tavalit in fata observatorului cca 30 - 40 minute ( l-am gasit acolo cind ne-am instalat ) . Se facuse 6.00 AM si am zis "Mugurele il scot pe asta si dupa aia schimbam poiana , mergem la "bariton" :lol: ( avem in alta parte un tzap care ne cearta mereu gutural si gros, dar nu il vedem niciodata iesit , sa vedem ce are intre urechi )" .
Am tras cam la 120 metri , in buza padurii ; focul nu mi-a iesit grozav , adevarul ca ma grabeam , pentru ca m-am hotarit sa-l impusc cind am vazut ca pleaca . Mai facea 1 pas si era in padure . Oricum foc mortal , dar una din pulpele spate - facuta varza , l-a cam traversat pe diagonala glontul .
Pozele sunt cele de mai jos :

Imagine

Ultima imbucatura cu frunza de stejar

Imagine

Un sulitar de 4-5 ani , ca la carte

Am mai incercat norocul la o vulpe , 2 focuri eu si 1 foc Mugurel , a avut zile cumatra ! :lol: In poiana asta cu vulpea mai erau 1 tzap si o caprioara , dar tzapul era tinar si de viitor , nu merita glontul acum .
Ne-am mai distrat si cu un vier frumusel care a patrulat nonsalant la 15 metri de observator , la pas . Pacat ca nu am putut scoate aparatul foto din geanta ; daca ma apucam sa ma foiesc o taia repede porcovanul .
Pe scurt o iesire matinala de toata isprava .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde Alin3006 pe 25 Iun 2009, 13:48

Vad ca v-ati dstrat baieti! Tapul ala chiar trebuia scos din teren, Ghinda ar trebui sa dea o bere :wink:
Felicitari Val!
@ Doru VS- nimeni nu s-a nascut invatat, rostul acestui forum e tocmai cel educativ. In plus, legat de distante si estimarea lor, te vei uimi cat de util e un telemetru laser in teren.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde Vechio pe 26 Iun 2009, 11:52

Felicitări Val că l-ai scos pe degeneratu ăla din teren :D . Da cu ce tun l-ai miruit? :roll:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Capriorul 2009

Mesajde Ghinda pe 26 Iun 2009, 11:55

270.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde Vechio pe 26 Iun 2009, 12:14

Ghinda scrie:270.
:D :D :D :wink:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Capriorul 2009

Mesajde val pangica pe 26 Iun 2009, 12:14

Mauser .270 Winchester , glont RWS de 9,3 grame . Cam mare combinatia , dar eu la carne nu ma bag ,asa ca ...
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde tomi pe 26 Iun 2009, 21:01

OK. Vanez de opt ani si citesc despre vanatoare de 40 . Ma consider incepator. Tapul din poza pare destul de mic - de unde stiti voi ca are 4-5 ani. Daca va pricepeti la dentitie sunteti tari. Intrebarea mea se poate deduce - de unde stiti ca nu este chiar un sulitar bine dezvoltat? Rozete nu are, daca vad bine. Parca asa era definitia sulitarului - junior mai fragil la corp si fara rozete. Nu ca fac carcoteala tipica natiunii si nu ca eu impusc doar selectia la selectie si trofeul la trofeu, ca aleg perfect pe luneta diferentele- ca un ceas nemtesc. Dar pe bune ca vreau sa stiu. Salut voua va spune unu' care mai are 5 zile(cu folos) autorizatie la tap. Fratele vostru Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Capriorul 2009

Mesajde val pangica pe 27 Iun 2009, 09:08

Am sa-l las pe Ghinda sa iti dezvolte teoria dentitiei . Crede-ma ca e beton :lol:
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde VANATORU77 pe 27 Iun 2009, 09:48

Ma io pana la urma nu prea am intzeles care e problema cu tzapu, ca nu are 4-5 ani ca nu are rozete?? Cert este ca e un sulitzar si e clar ca este de selectzie. Bravo Val ,o pesa frumoasa , felicitari!
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Capriorul 2009

Mesajde todohunter pe 28 Iun 2009, 10:20

Recuperarea vânatului rănit, cu ajutorul limierului

Imagine


... Dimineaţa devreme, ceaţa se ridică ca nişte fuioare către culmi, dezgolind din ce in ce mai mult verdele pădurii şi mozaicul culturilor, vestind o zi frumoasă de vară.
Paşi molcomi se rostogolesc odată cu fuioarele dimineţii şi aburi subţiri se ridică în urma oamenilor. Vânător şi paznic urcă uşor pe un drumeag din capul satului, spre nişte poieni din marginea pădurii, unde ştiau că iese ţapul. Roua dimineţii înghite orice şoaptă de pas, orice târşâire a cizmelor de iarba potecii, orice poticnire a mersului vânătorilor. Trecând şi de ultima casă, drumeagul şerpuieşte de-a lungul văii, printre parcelele de lucernă, culturi de grâu, orz şi ovăz ca să se piardă în pădurea de stejar de deasupra satului. Din loc în loc animale priponite şi lăsate peste noapte de săteni, se uită agale la mogâldeţele care se pierd într-un lan de ovăz urmărind şerpuirea potecii.
Odată cu boarea dimineţii care începe să adie pe vale în jos şi cu natura care se trezeşte, o pată roşiatică prinde viaţă în capătul lanului. Binoclul se ridică mecanic la ochi intr-o mişcare înceată desluşind animalul.
Întruchipare a graţiei şi eleganţei, căpriorul îşi alegea cu grijă hrana şi nu era foarte atent la ce se întâmpla în jurul lui. Nici nu avea de ce, pentru că se afla în lumea lui, unde nu avea cine să-l deranjeze. Oi şi stâne nu erau în zonă, câinii din sat nu veneau până aici iar sătenii care mai treceau din când în când pe la animalele priponite, nu i-au facut niciodată vreun rău. Se obişnuise.
Coarnele destul de groase şi înalte, simetrice şi cu un perlaj frumos, udate de roua dimineţii se vedeau foarte închise la culoare prin binoclu. Un trofeu aşa cum şi-l dorea vânătorul.
Crucea lunetei mângâie silueta ţapului şi se opreşte în spatele piciorului din faţă. Acceleratorul este tras, respiraţia se opreşte, degetul arătător atinge trăgaciul într-o bubuitură asurzitoare, stropi de rouă sar în toate părţile din mănunchiul de spice atinse de glonţ, timp în care ţapul ridică doar capul nedumerit.
O a doua bubuitură face ţapul să îngenuncheze dar imediat se ridică şi o ia la fugă. Al treilea glonţ loveşte din nou ţapul acesta căzând ca electrocutat. Se ridică din nou şi împleticindu-se, intră într-un desiş din marginea pădurii.
Rămaşi pe loc vânător şi paznic derulează filmul evenimentelor gândindu-se cum a marcat ţapul focurile, unde ar putea să fie lovit şi dacă loviturile sunt mortale.
După ce aşteaptă preţ de o jumătate de oră pleacă în căutarea urmelor de sânge, pe care le găsesc picurate pe vegetaţie din locul unde a marcat primul foc şi până unde a intrat în desiş. Verifică câţiva metri şi în adâncimea desişului şi constată că aici sângele este împrăştiat în picuri tot mai rari şi nu e nici o şezătoare, semn că animalul nu s-a aşezat în nici un loc nefiind rănit grav. Se opresc din cercetări şi hotărăsc să-l cheme pe „Şefu” care are limieri testaţi şi certificaţi să facă urmărirea vânatului rănit.
După câteva ore sosesc limierii, animale superbe dintr-un cuib cu tradiţie, se cer ultimele lămuriri necesare despre marcarea focurilor, urmele de sânge, configuraţia terenului, se stabileşte planul urmăririi şi stăpânul câinilor pleacă cu aceştia pe urmă.
Trece mai bine de o oră de când a început urmărirea când dintr-un colţ de pădure apare un ţap în nişte salturi largi. Se vede că are botul şi picioarele pline de sânge aşa că după o evaluare rapidă, vânătorul prinde bustul animalului în lunetă şi într-un ultim salt înainte să intre din nou în pădure, trage. Ţapul marchează focul în plin şi dispare în spatele unor tufe. Imediat apare primul limier exact pe urma ţapului, tras parcă de un fir invizibil de aţă. Ajuns la animalul căzut, se aşează lângă el şi începe să latre rar pentru a-l anunţa pe vânător de reuşită.
Studiind rănile avute de ţap, au constatat ca primul foc a sfârtecat numai pielea ambelor picioare din faţă imediat sub nivelul pieptului (foto 1)
Imagine
ceea ce a făcut ţapul să îngenuncheze în primă fază, iar al doilea foc a lovit ţapul în bot (foto 2)

Imagine

acesta căzând paralizat pe moment de violenţa loviturii. Vânătoarea se încheie cu obişnuita tradiţie vânătorească de acordare a crenguţei muiate în sângele vânatului atât vânătorului emoţionat cât şi ajutorului de nădejde, bravului limier.
243 win e o bijuterie pentru tap ...
Avatar utilizator
todohunter
Membru important
 
Mesaje: 207
Membru din: 15 Ian 2007, 20:43
Locaţie: Brasov

Re: Capriorul 2009

Mesajde VANATORU77 pe 28 Iun 2009, 13:44

Da Todo, felicitari! Ma bucura sa vad postate si astfel de lovituri mai putzin reusite, sunt lovituri pe care nu le putem da deo-parte ,pt. ca pur si simplu fac parte din vanatoare, nu pot fi numai lovituri perfecte. Cel mai important e faptul ca tzapul a fost recuperat :) . Felicitari inca o data!
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Capriorul 2009

Mesajde val pangica pe 28 Iun 2009, 14:13

Felicitari Todo - o partida reusita din toate punctele de vedere , plus recuperarea vanatului , care pesemne ca nu ar fi fost gasit niciodata fara un limier . La cum arata ranile , mergea inca mult pe picioare .... iar trofeul , din ce pot vedea in pozele astea , chiar arata grozav .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde Ghinda pe 29 Iun 2009, 07:39

tomi scrie:OK. Vanez de opt ani si citesc despre vanatoare de 40 . Ma consider incepator. Tapul din poza pare destul de mic - de unde stiti voi ca are 4-5 ani. Daca va pricepeti la dentitie sunteti tari. Intrebarea mea se poate deduce - de unde stiti ca nu este chiar un sulitar bine dezvoltat? Rozete nu are, daca vad bine. Parca asa era definitia sulitarului - junior mai fragil la corp si fara rozete. Nu ca fac carcoteala tipica natiunii si nu ca eu impusc doar selectia la selectie si trofeul la trofeu, ca aleg perfect pe luneta diferentele- ca un ceas nemtesc. Dar pe bune ca vreau sa stiu. Salut voua va spune unu' care mai are 5 zile(cu folos) autorizatie la tap. Fratele vostru Voicu


Fratele nostru Voicu! Are mai putin adica 2-3 ani. La varsta asta, ca sa dea bine in cadru trebuia sa aiba barmite 2 craci pe corn, ideal 3 ramificatii. Cu dentitia este poveste lunga, ia o carticica si la fiecare tap pus jos fa niste comparatii, si o sa vezi ca asa este. Se mai poate si cu sectiuni prin incisiv si numarate inelele de crestere, dar mai complicat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde ventura pe 29 Iun 2009, 09:35

tomi scrie:OK. Vanez de opt ani si citesc despre vanatoare de 40 . Ma consider incepator. Tapul din poza pare destul de mic - de unde stiti voi ca are 4-5 ani. Daca va pricepeti la dentitie sunteti tari. Intrebarea mea se poate deduce - de unde stiti ca nu este chiar un sulitar bine dezvoltat? Rozete nu are, daca vad bine. Parca asa era definitia sulitarului - junior mai fragil la corp si fara rozete. Nu ca fac carcoteala tipica natiunii si nu ca eu impusc doar selectia la selectie si trofeul la trofeu, ca aleg perfect pe luneta diferentele- ca un ceas nemtesc. Dar pe bune ca vreau sa stiu. Salut voua va spune unu' care mai are 5 zile(cu folos) autorizatie la tap. Fratele vostru Voicu



Si un an daca avea, ar fi trebuit sa aiba macar o ramificatie ca sa putem vorbi de un tap cu trofeu in viitor.
Parerea mea este ca este selectie si ca au facut bine ca l-au impuscat.
Singura ''problema''(ca tot se vorbea mai sus de tablou), ar fi ca vanatul se aseaza pe parte dreapta.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Capriorul 2009

Mesajde val pangica pe 29 Iun 2009, 09:39

@ventura

:lol: :lol: E mare diferenta intre o poza in teren , "la locul faptei" si un tablou de vinatoare . :lol: :lol:
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde Marius pe 29 Iun 2009, 16:32

Felicitari pentru frumoasele vanatori, baieti!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde sorin flutur pe 10 Iul 2009, 16:24

caprior vanat cu teckel si alpenlandische dachsbracke
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Capriorul 2009

Mesajde Marius pe 10 Iul 2009, 18:41

sorin flutur scrie:caprior vanat cu teckel si alpenlandische dachsbracke


Ai putea si tu sa povestesti cum are loc o astfel de vanatoare.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde Ghinda pe 12 Iul 2009, 08:11

Sorine este suficienta fotografia.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde Un vanator pe 14 Iul 2009, 08:49

Alin3006 scrie:Impuscat Duminica 7.06.2009 :

Uite-l cu o saptamana inainte:
Imagine
Avatar utilizator
Un vanator
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 11 Aug 2005, 22:03
Locaţie: Bucureşti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate