Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 10:59

Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderatori: Ghinda, CCM

Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Katalin pe 15 Sep 2012, 15:56

http://www.realitatea.net/o-femeie-atac ... ign=trkweb

Lumea spune ca e de vina gestionarul fondului de vanatoare ca nu au animalele mancare... eu nu cred. Voi ce spuneti???
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Sly_Fox pe 15 Sep 2012, 17:55

Katalin scrie: Voi ce spuneti???

Shit happens!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde adileafu pe 15 Sep 2012, 21:58

Shit happens!

Nu e chiar asa, in zona sunt zeci de ursi care se calca pe bataturi cu oamenii (daca pui cortul pe Valea Ialomitei esti ''halit''), problema este ca in apropiere este Parcul National Bucegi unde ursii au adapost si s-au inmultit excesiv (am vazut 9 in trei ore )si de acolo coboara si fac ravagii de foame .
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde dan_dumitrescu pe 16 Sep 2012, 17:30

adileafu scrie:
Shit happens!

Nu e chiar asa, in zona sunt zeci de ursi care se calca pe bataturi cu oamenii (daca pui cortul pe Valea Ialomitei esti ''halit''), problema este ca in apropiere este Parcul National Bucegi unde ursii au adapost si s-au inmultit excesiv (am vazut 9 in trei ore )si de acolo coboara si fac ravagii de foame .

Asta mai era si turbat pe deasupra!
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Dacul pe 16 Sep 2012, 20:23

Nu cred ca a fost primul care a calcat gradinile satenilor sau care a fost vazut prin sat dar la noi nu se i-au masuri daca nu se intimpla o tragedie.Acum stau oamenii inchisi in case ca nu stiu daca a fost impuscat animalul agresiv.Cu aprox 4 luni in urma m-a sunat un prieten, care are o casa de vacanta undeva prin Harghita ,sa mergem sa impusc un urs care i s-a urcat pe masina.Ce usor e,nu-i asa?
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde liviur pe 17 Sep 2012, 12:53

Sly_Fox scrie:
Katalin scrie: Voi ce spuneti???

Shit happens!

Corect si pe noi cei de la deal si camp (unde nu e urs) te ataca cainii ciobanilor...
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde stefan 3006 pe 17 Sep 2012, 13:41

In ultimii ani ursii sau inmultit foarte mult ,hrana din cauza secetei sa diminuat si au aparut problemele.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde tibi_anghel pe 17 Sep 2012, 19:25

Dacul scrie:Nu cred ca a fost primul care a calcat gradinile satenilor sau care a fost vazut prin sat dar la noi nu se i-au masuri daca nu se intimpla o tragedie.Acum stau oamenii inchisi in case ca nu stiu daca a fost impuscat animalul agresiv.Cu aprox 4 luni in urma m-a sunat un prieten, care are o casa de vacanta undeva prin Harghita ,sa mergem sa impusc un urs care i s-a urcat pe masina.Ce usor e,nu-i asa?

Si de ce n-ai mers? Poate ajungeai si tu subiect de emisiuni TV. Sau de anchete penale...
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Melx pe 17 Sep 2012, 20:17

bunicul povestea ca se intalnea mereu cu ursu, ca acidente erau mereu si ca era un fenomen normal. problema este ca acum este mult prea multa media. acum oameni cred ca ursul este un simplu caine. uita ca este un animal salbatic si ca vine la o masa usoara.

daca am fi mai atenti si daca nu am deschide asa des televizoru poate am fi mai linistiti.
Avatar utilizator
Melx
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 13 Ian 2011, 13:09

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Dacul pe 17 Sep 2012, 20:29

tibi_anghel scrie:
Dacul scrie:Nu cred ca a fost primul care a calcat gradinile satenilor sau care a fost vazut prin sat dar la noi nu se i-au masuri daca nu se intimpla o tragedie.Acum stau oamenii inchisi in case ca nu stiu daca a fost impuscat animalul agresiv.Cu aprox 4 luni in urma m-a sunat un prieten, care are o casa de vacanta undeva prin Harghita ,sa mergem sa impusc un urs care i s-a urcat pe masina.Ce usor e,nu-i asa?

Si de ce n-ai mers? Poate ajungeai si tu subiect de emisiuni TV. Sau de anchete penale...

L-am lasat sa mai creasca.La primele vizite l-au hranit ,dupa aceea a inceput sa-i caute tot mai des si la urma a devenit obraznic.Nu numai ca nu puteau scapa de el dar era si agresiv.In final,dupa multe incercari l-a rezolvat paznicul de vinatoare dar nu cu pusca,cu cusca... l-au mutat.Asa ca si prin satele alea din DB daca se luau masuri la timp nu se ajungea la astfel de probleme.Este adevarata si problema hranei dar cineva este platit sa gaseasca solutii sau macar sa instruiasca satenii sa nu deranjeze ursii cind maninca prune in gradinile lor.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde midu pe 18 Sep 2012, 13:15

[/quote]
Asta mai era si turbat pe deasupra![/quote]
Stie cineva cat dureaza sa primesti rezultatele unor analize de turbare? :wink:
Subscriu parerii formulate anterior: daca ne-am uita mai putin la televizor..... .
Cat depre urs, dupa ce i-am invadat teritoriul cu cabane si case de vacanta, dupa ce i-am cules murele, afinele, zmeura, perele si merele padurete (pentru rachiu :oops: ), cand da si el de niste prune sau mere coapte, sare un batrat cu parul sa-l alunge. Voi ce ati face in locul lui?
midu
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 28 Feb 2012, 14:13

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Dacul pe 18 Sep 2012, 20:41

Ai perfecta dreptate colegu!
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Ghinda pe 19 Sep 2012, 04:56

Asa a facut mosul?
Daca da, inseamna ca a trait degeaba.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Nautilus pe 19 Sep 2012, 08:45

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-13252127-noua-victima-barbat-fost-ucis-urs-moroieni.htm

Comunele din Bucegi de pe DN71 (de la Buciumenii coanei Rovana prin Pietroşiţa şi Moroieni) sunt expuse vizitelor lui Moş Martin, fiindcă regiunea aflată la vest de ele e puţin populată (o hidrocentrală, nişte cabane şi tabere forestiere) şi puţin circulată de cei cu 2 picioare şi în schimb foarte populată de posesorii a 4 labe. Sunt panouri de avertizare din loc în loc care te anunţă că drumul spre hidrocentrală e vizitat de urşi. Dar în ultimele decenii nu a apărut în ziare nicio ştire despre oameni sfâşiaţi de urs pe acolo.

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde alexbanulescu pe 19 Sep 2012, 11:02

Salut.
Bunicii mei sunt din Bezdead, comuna situata intre Pucioasa si Breaza, peste deal (spre Est)atat de Buciumeni cat si de Moroieni. De cand ma stiu, in fiecare an au avut loc incidente in comuna. Rar s-a intamplat ca victima sa si moara, dar tin minte ca au fost cazuri. In fiecare an in lunile Septembrie si Octombrie, ursii coboara din zona de munte pentru a se hranii cu prune in special, dar si cu mere. Perioada de mijloc de Septembrie corespunde de asemenea si cu coborarea oilor din munte, fapt de asemenea relevant.
Cred ca este pentru prima data cand aceste cazuri au fost atat de mediatizate, dar aceste incidente se intampla cu regularitate in zona. De asemenea mai au loc incidente si in perioada de primavara, cand ursoaicele sunt insotite de pui mici.
In aceasta perioada se gasesc din belsug prin aceste zone si Ghebe, niste ciuperci deosebit de gustoase, si localnicii merg in numar mare pe dealuri pentru a le aduna. De asemenea este varf de sezon pentru batutul prunilor, deci densitatea de oameni in paduri si livezi este mult mai mare, si de aici si sansele mai mari pentru intalniri de gradul 0.
Cat despre latul pus de taran in gard, cu siguranta nu era destinat ursului (ce sa faca taranu' cu ursu?) ci mai degraba mistretilor, care in perioada asta sunt omniprezenti pe timp de noapte in livezile cu prune, si provoaca daune substantiale. De obicei mistretii nu doar mananca prunele cazute pe jos, dar si rama suprafete considerabile de pasune, rup garduri.
Si cu un mistret in lat, orice taran stie ce sa faca. Nu veti intalni niciodata, da chiar niciodata, in acea zona un om care sa plece la livada fara topor. Sunt topoare relativ mici(700-1000g), dar cu coada lunga de cca 1m. topoare utilizate cu scop utilitar, dar si pentru autoaparare in cazul intalnirii cu Mos Martin.
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde dan_dumitrescu pe 19 Sep 2012, 13:02

Ce dracu sa-i faci cu toporu bre?:) Poate doar Chuck Norris sa fii!
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde midu pe 19 Sep 2012, 13:48

Cum adica, ce sa-i faci? Sa-l faci sa te dea la TV( pe post de victima)! :lol:
midu
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 28 Feb 2012, 14:13

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde alexbanulescu pe 19 Sep 2012, 14:47

Nu-i faci nimic. Da parca te simti mai bie decat cu mana goala. Cunoaste foarte bine situatia un alt coleg forumist @Niky (Niky Barbu)
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Alin3006 pe 19 Sep 2012, 15:43

Imi aduc aminte ca in anul de " stagiatura" am fost la o goana pe un fond unde pe langa porci iesea la pusti cu regularitate si Mos Martin. Cred ca a fost a doua sau a treia oara cand ieseam in teren ca vanator. Urma sa stau chiar langa organizator - Dumnezeu sa-l odihneasca, nu mai e printre noi - si carabina lui, ca si faima de tintas neintrecut imi calma nervii destul de intinsi de altfel.
Tot cu noi era un prieten caruia taman trebuia "sa-i iasa pusca", facuse stagiul si era practic vanator, doar ca cei de la arme se mocaiau ca de obicei. Considerat "barbat" a primit un post cumva intre standuri, avand colegi inarmati in stanga si in dreapta, la mica distanta - insa pus taman in trecatoare. La intrebarea "Ce fac daca iese ursul ?" i s-a recomandat sa faca multa galagie ca va trece prin alta parte.
Cand ne-am intors, omul rupsese din copac ditai parul si - culmea- trasese si cutitul din teaca si il avea la indemana infipt in pom. Evident, am murit de ras toti, insa ma gandesc ca nu e taman ok sa stai fix in trecatoare, asa, cu mainile in buzunar.
Ideea e ca ursii s-au inmultit mult peste masura. Gestionarii de fond nu declara efectivul real, ITRSV le da cote bazate pe date false si ajungem sa ne manance ursul la propriu.
Ursul e un animal teritorial; in consecinta cei mici sunt impinsi catre periferia teritoriului si- manati de foame - ajung in contact cu omul. Daca dau de un prostovan care reactioneaza cum nu trebuie ...gata nenorocirea. Se duce omul sa culeaga merele si gaseste ursul la masa. Daca e si ursoaica cu pui, gata beleaua...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Dacul pe 19 Sep 2012, 21:33

Dar despre ultimul mort ce ziceti? Era braconierul s-au a dat intimplator peste animalul prins in lat? :(
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde ego_1303 pe 19 Sep 2012, 21:39

se pare ca era unul din braconieri
aveao tepusa de lemn cu cutit "legat" la varf cu care a si dat cateva lovituri
MP153/12/89 Syntetic , Ij 58/12/70, bock cifsan 12/70, AC Gamo5.5, Savage AxisII 30-06
Avatar utilizator
ego_1303
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 10 Mai 2012, 06:34
Locaţie: Bucuresti

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde liviur pe 20 Sep 2012, 09:56

Dacă l-a mâncat în c.. să pună lat la urs şi să se ducă cu sulita sa-l omoare... Vorba unui coleg "a trăit degeaba " !
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Ursus2006 pe 20 Sep 2012, 14:31

Trebuie schimbat titlul topicului : ( doi au murit ) !

Am fost de cateva ori la mistreti in zona in care era si urs, nu m-am simtit confortabil nicio clipa.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde cybelle pe 21 Sep 2012, 08:49

liviur scrie:Dacă l-a mâncat în c.. să pună lat la urs şi să se ducă cu sulita sa-l omoare... Vorba unui coleg "a trăit degeaba " !

...sau vorba altui coleg:
''Cand te apuci de sarit mai multe garduri este posibil sa-ti intre vre-un par in cur.''

respect
ps: pacat ca nu sunt la fel de agresivi/sangerosi la laturi si sulite si iepurii din teleorman... :mrgreen:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Nautilus pe 21 Sep 2012, 14:37

"Omul care a făcut ceea ce a făcut ursului şi-a meritat soarta" - Victor Ponta, prim-ministru.

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Donbazil pe 21 Sep 2012, 21:44

Ursus2006 scrie:Trebuie schimbat titlul topicului : ( doi au murit ) !

Am fost de cateva ori la mistreti in zona in care era si urs, nu m-am simtit confortabil nicio clipa.



Sal'tare!
Hai bai!....Ce naiba......Doara n-o sa-tzi fie tzie frica de-un amarat de urs, cu bunaciunea de carabiona de care dispui.....
Si-apoi doara tu esti.....URSU's.... :lol: :lol: :lol:
Daca ma chemi mai des pe la voi la mistretzi, stau langa tine sa nu te atace ursu.....Ori ne papa pe-amandoi, ori il papam noi.....Vorba ceea; Doar suntem in legitima aparare...:lol: :lol: :lol:
Dac-ai sti cat mi-e de ciuda ca fondul meu e vax pe langa al vostru..... :shock:
Am marea satisfactie de a avea niste amintiri placute de la voi.....
Va salut pe totzi si astept un telefon sa mai povestim....
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde stefan 3006 pe 22 Sep 2012, 08:25

Nautilus scrie:"Omul care a făcut ceea ce a făcut ursului şi-a meritat soarta" - Victor Ponta, prim-ministru.

~Nautilus

Si ce ti se pare anormal ?pacat ca nu toate animalele prinse in lat riposteaza in felul asta, ca nu mai erau latari!
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Nautilus pe 22 Sep 2012, 11:25

După mine, braconajul cu laţuri sau capcane e una din cele mai mizerabile infracţiuni posibile, la fel de rea ca şi crima.

Anormalitatea stă în faptul că premierul Ponta e raţional, şi că e raţional numai în privinţa asta :mrgreen:

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde stefan 3006 pe 22 Sep 2012, 12:12

Nautilus scrie:După mine, braconajul cu laţuri sau capcane e una din cele mai mizerabile infracţiuni posibile, la fel de rea ca şi crima.

Anormalitatea stă în faptul că premierul Ponta e raţional, şi că e raţional numai în privinţa asta :mrgreen:

~Nautilus

Nu fac politica dar toti sant la fel(nimeni nu face nimic in favoarea noastra adica a prostimii)
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Urs ataca doi oameni (unul a murit) in Dambovita...

Mesajde Ursus2006 pe 24 Sep 2012, 13:49

Donbazil scrie:
Ursus2006 scrie:Trebuie schimbat titlul topicului : ( doi au murit ) !

Am fost de cateva ori la mistreti in zona in care era si urs, nu m-am simtit confortabil nicio clipa.



Sal'tare!
Hai bai!....Ce naiba......Doara n-o sa-tzi fie tzie frica de-un amarat de urs, cu bunaciunea de carabiona de care dispui.....
Si-apoi doara tu esti.....URSU's.... :lol: :lol: :lol:
Daca ma chemi mai des pe la voi la mistretzi, stau langa tine sa nu te atace ursu.....Ori ne papa pe-amandoi, ori il papam noi.....Vorba ceea; Doar suntem in legitima aparare...:lol: :lol: :lol:
Dac-ai sti cat mi-e de ciuda ca fondul meu e vax pe langa al vostru..... :shock:
Am marea satisfactie de a avea niste amintiri placute de la voi.....
Va salut pe totzi si astept un telefon sa mai povestim....
Sal'tare!
Donbazil - Faget


S-a facut o singura vanatoare la goana la mistreti, n-am fost. Mergem 100% dupa 15 octombrie, sa se mai racoreasca. Si sa convoc echipa din Banat! :D N-am prea avut ursi in fond, anul asta au fost vazuti doua exemplare. Sa se duca dracului in alta parte, n-avem nevoie de urs in teren.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Următorul

Înapoi la Vanatoare de urs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron
Publicitate