Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:53

.308w la urs .

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderatori: Ghinda, CCM

Credeti ca .308w e suficient la urs?! In conditii de goana si , Doamne fereste, autoaparare?!

Chestionarul s-a închis pe data de 22 Sep 2017, 13:24

DA
7
28%
NU
14
56%
Ba, esti nebun?
4
16%
 
Voturi totale : 25

Re: .308w la urs .

Mesajde ventura pe 13 Sep 2017, 17:08

Eu am cam 50-60 de ieșiri la vanatoare pe an și tot cam atâtea ieșiri în fond cu munca in fond ori observatii.
La vanatoare extrem de rar se întâmplă să nu văd, iar în zilele fără vanatoare în cel puțin 40% din cazuri.
Am avut autorizație la urs și am participat la altele (destule).
Cam în aceeași situație sunt Teharau, Daniel Ilie, Laurul,
Adi Matei, Alin 30-06, Marius Merutiu, Iuliu Balog, Alex Punga, Ottys, etc.
Dar nu prea mulți...
În "gura lor" mă uit, dar în a celor care știu despre ei din cărți, televizor ori de la inginerii de la Rws... Nu prea...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: .308w la urs .

Mesajde mariusk pe 13 Sep 2017, 17:15

Eu votez cu DA categoric.Cred ca este suficient pt orice vanat din Europa sau America.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: .308w la urs .

Mesajde ventura pe 13 Sep 2017, 17:27

Rangere, goana sau apărare.
Nu la 50 m, ci la 10.
Fără bravuri sau luat în considerare o lovitura norocoasa.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: .308w la urs .

Mesajde biriuck pe 13 Sep 2017, 17:33

Sly_Fox scrie:Cei care vor dori sa vaneze urs trebuie sa se orienteze spre alte zone ale globului si sa tina cont de legislatiile din respectivele tari sau regiuni ale tarilor respective.

Posibil chiar sa fie mai convenabil din anumite puncte de vedere ;)

Sly_Fox scrie:Acum de curiozitate, ca tot se vorbeste in draci pe forum despre calibre la urs, cati dintre forumisti au vanat macar un urs sau au in plan sa vaneze urs?

Eu nu am vanat si nici nu am de gand sa vanez vreodata urs. Am avut pe pusca urs in o multime de situatii: goana, panda, dibuit.
La dibuit e cel mai sigur dupa mine (daca deschizi bine ochii, fireste) pentru ca il eviti sau il atentionezi mai din timp si isi vede fiecare de treaba lui. Ma rog, sa nu dibuiesti prin vreo regenerare deasa ca e posibil sa te gaseasca muncitorii forestieri la decoplesire.
Inca nu m-am hotarat cum e mai periculos ursul, in goana plin de spume si cu cainii la cur sau la panda cand iti iese in 5m dar tu nu te misti pentru ca initial nu ai idee ce a facut zgomotul. Daca n-ar umbla descult si ar avea si el copite ca orice vanat cumsecade, ar fi OK, asa insa... :roll:
Sunt patit, am avut noroc ca toti aia veniti in cativa m au fost masculi, nu stiu cum ar reactiona o femela cu pui. De aceea eu nu mai fac panda la caprior/mistret prin zonele montane, dibuitul e sfant.

As impusca insa urs la combatere, cotetar/tomberonar din ala de vine la stana sau da atacul la vitele oamenilor (cum se intampla atat de des prin Buzau si Prahova). As pune langa hoitul animalului furat si un wewefeu legat cu lantul de picior. I-as da insa un ursulet de plus sa-l tina in brate pentru alinare, nu are sens sa fim inumani.... La final i-as lasa si "trofeul", poate invata sa il aprecieze :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: .308w la urs .

Mesajde mariusk pe 13 Sep 2017, 17:33

ventura scrie:Rangere, goana sau apărare.
Nu la 50 m, ci la 10.
Fără bravuri sau luat în considerare o lovitura norocoasa.

La 10m nu te ajuta nici 50 bmg daca nu prinzi creier sau coloana vertebrala.Parerea mea este ca si la goana este foarte important unde este plasat glontul.Nu vad cu ce este mai presus 9,3 daca este prost plasat decit un 308 plasat cum trebuie.Este parerea mea,consider ursul mai slab la foc decit mistretul ,dar repet,este p[arerea mea....
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: .308w la urs .

Mesajde AXP pe 13 Sep 2017, 18:40

mariusk scrie:
ventura scrie:Rangere, goana sau apărare.
Nu la 50 m, ci la 10.
Fără bravuri sau luat în considerare o lovitura norocoasa.

La 10m nu te ajuta nici 50 bmg daca nu prinzi creier sau coloana vertebrala.Parerea mea este ca si la goana este foarte important unde este plasat glontul.Nu vad cu ce este mai presus 9,3 daca este prost plasat decit un 308 plasat cum trebuie.Este parerea mea,consider ursul mai slab la foc decit mistretul ,dar repet,este p[arerea mea....


++1
Subscriu, la parerea ta. Dar, eu personal, tot mai confortabil ma simt, ..., din scurt cu un "breneke" sau un 9,3x62. La 10m, in mod categoric, pe langa experienta, sange rece, conteaza si factorul de bafta, ...
Cu toate astea, ma repet, am votat da, pentru ca il consider un calibru suficient, in mainele potrivite.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: .308w la urs .

Mesajde AXP pe 13 Sep 2017, 19:11

Zeres Ciprian scrie:Avand un picior rupt de la glontul strainului nu mai era asa agil si 308 ul colegului chiar daca l-a enervat nu a prea avut ce face, fiind si obosit probabil, insa sa fi tras primul foc, in conditii de goana, cu 308 ar fi fost inconstienta.


"Autopsia" a aratat ca nu a avut piciorul rupt, primul glont, pur si simplu i-a gaurit piciorul, ..., a prins doar tesut moale, nu a expandat, si nici un vas de sange major, (din cate imi amintesc era un 7,62 din 300WM) ..., mai avea o boaba in plamani, primit odata cu 308-ul, din alta arma, dar nu acesta l-a stopat iremediabil, ci 308-ul care a sectionat coloana, deci lovit la SNC, ..., animalul cazuse la nici un metru de vanatorul care i-a gaurit plamanii cu un "brenek", ..., daca nu era 308-ul plasat unde tebuie, putea sa iasa trist, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: .308w la urs .

Mesajde ventura pe 13 Sep 2017, 19:46

Snc ar trebui exclus. Nu i constanta. :-)
Garantez ca și 222 face același lucru în coloana, cap...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: .308w la urs .

Mesajde OVI762 pe 13 Sep 2017, 20:06

Cosmin,ce spui tu nu e gresit insa te intreb:tu te-ai duce la mistret,la goana,unde stii ca poate sa iasa si ursoaica cu puii,cu 308w?Goana clasica,cu desis,regenerari naturale,unde vezi animalul in 3,5,7 metri?Eu as lua mai degraba lisa,cu unic,decat 30,06 sau alt glont.Lisa e sfanta la inghesuiala,tragi instinctiv si dublezi repede daca e autoaparare,la Tikka a doua boaba s-ar putea sa o bag pe lumea ailalta.De aia vreau arma scurta,secundara,pentru si doar pentru vanatori,dar aia e alta discutie.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: .308w la urs .

Mesajde teuton pe 13 Sep 2017, 20:09

Ala de a nimerit coloana ursului in goana cu .308-ul se antrenase o zi intreaga la porcul alergator, in poligon.
Sa ma fereasca Domnu' !
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: .308w la urs .

Mesajde AXP pe 13 Sep 2017, 20:29

teuton scrie:Ala de a nimerit coloana ursului in goana cu .308-ul se antrenase o zi intreaga la porcul alergator, in poligon.
Sa ma fereasca Domnu' !


Sa te fereasca de ce anume?
Nu cred ca am spus nicaieri, ca fost la goana.
Din descrierea succinta, pe care am facut-o, as spune ca se intelege ca era la o actiune de cautare, dupa ursul ranit.
Nu ma consider in masura sa comentez lovitura, ..., am prea putina experienta in asa ceva, am descris doar evenimentul si urmarea lui, la solicitarea unui coleg.
Fiecare intelege cum doreste, conform propiilor perceptii, si fiecare are dreptul la propia opinie.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: .308w la urs .

Mesajde mialxx pe 13 Sep 2017, 20:39

Eu am votat Da, si nu doar ca sunt posesor de 308. Calibrul are destula forta sa puna jos si un animal mai mare decit Ursul Brun, dar aici intervine celebra vorba "daca" il lovesti unde trebuie, poti sa ai si cal 50 "daca" nu-l lovesti unde trebuie ramine la aprecierea ce-lui de sus. Eu zic ca daca intimpini o Ursoaica suparata in 5-10m si nu o lovesti in cap-coloana, poti sa ai ce cal. vrei, sansele sa te srtinga in brate cresc in functie cu dimensiunea glontului.
Parerea mea, si cred ca a multora de aici de pe Forum.

O seara faina la toti Ursarii
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: .308w la urs .

Mesajde ventura pe 13 Sep 2017, 20:58

Chiar mulți nu sunt care sa rezone, văd eu.
67% au spus Nu
33% Da
Dintre cei cu Da, o parte nu au luat în considerare specificația goana sau apărare.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: .308w la urs .

Mesajde biriuck pe 13 Sep 2017, 21:02

OVI762 scrie:Lisa e sfanta la inghesuiala,tragi instinctiv si dublezi repede daca e autoaparare,la Tikka a doua boaba s-ar putea sa o bag pe lumea ailalta.De aia vreau arma scurta,secundara,pentru si doar pentru vanatori,dar aia e alta discutie.

N-ai timp s-o scoti, ovi! Multi vad ursul drept un animale mare si greoi, in realitate e mai degraba o felina de 300kg :mrgreen: Daca ai tras cu carabina si ai dat rau, slabe sanse sa mai scoti 44ul si sa-l plesnesti ca in filme, iti rupe capul sau iti scoate matele cu o singura laba.
Ca regula generala, cand apare ursul, eu dau siguranta si nici nu-mi trece prin cap ca, in caz ca ar avea hemoroizi, as putea sa dublez. Poate doar sa am un avantaj de inaltime, gen hochstand sau o rapa mai abrupta dar nu prea am eu noroc de asa ceva...
De fiecare data cand plec la mistreti iau carabina ca sa ma pot intinde si peste traditionalii 50m si de fiecare data cand apare ursul regret ca nu am luat lisa mea cu tragaci dublu si mecanisme independente ;) Este o decizie asumata, sacrific ceva siguranta din "lacomie" :oops:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: .308w la urs .

Mesajde teuton pe 13 Sep 2017, 21:10

La urs, in general nu se trage la cap!!
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: .308w la urs .

Mesajde ventura pe 13 Sep 2017, 21:37

Niciodata nu se trage la cap.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: .308w la urs .

Mesajde OVI762 pe 13 Sep 2017, 21:44

Vine ursul peste mine,imi trage una peste pusca de zboara cat colo si ma pune la pamant,balind peste mine.Ce fac?
1-ma rog la un zeu inexistent.
2-ma mai rog o data.
3.ii spun ursului ca sunt de la wwf si ma lasa in pace :lol: :lol: :lol:
4-cu dintii la soare si cu moartea in buci pun mana pe ce am la brau si,in ultima clipa de luciditate,descarc tot ce am,si am greu, in capul ursului.Scap?500 s & w.greutati.alea,alea...ca doar e auto-aparare,
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: .308w la urs .

Mesajde cybelle pe 13 Sep 2017, 21:56

Leonardo...spune si tu tata ceva...cum e cu ursul?!?
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: .308w la urs .

Mesajde mialxx pe 13 Sep 2017, 22:10

Nu se trage la cap, asta daca vrei sa te faca el trofeu!? Eu tin foarte mult la etica vinatoresca, dar ma pot lasa foarte repede de ea cind e vorba de blana mea. :lol:
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: .308w la urs .

Mesajde OVI762 pe 14 Sep 2017, 01:49

asa,,asa.ii trag si la pancreas daca asta ma scapa cu zile.vreau arma scurta la centura,aia ma scapa.vreau 70000 bmg in six shooter,daca ma ataca predator si-i fut una in cap sa planga si neamurile lui de pe planeta ALENIA.asta vreau.vreau ca daca pot sa am 12 sa pot sa am orice ,fara restrictii, de la 22lr,inclusiv,la 50 bmg.marksmen,do you feel me?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: .308w la urs .

Mesajde Marksman pe 14 Sep 2017, 02:51

OVI762 scrie:asa,,asa.ii trag si la pancreas daca asta ma scapa cu zile.vreau arma scurta la centura,aia ma scapa.vreau 70000 bmg in six shooter,daca ma ataca predator si-i fut una in cap sa planga si neamurile lui de pe planeta ALENIA.asta vreau.vreau ca daca pot sa am 12 sa pot sa am orice ,fara restrictii, de la 22lr,inclusiv,la 50 bmg.marksmen,do you feel me?


I feel you bro.. all the way ! :lol: :D

308 NU este un calibru pentru Grizzley .. prea mic pentru "stoping power "...
Nu inseamna ca o lovitura in coloana vertebrala nu ar pune ursul jos instant , dar sansele sunt mici sa lovesti precis un urs in miscare exact acolo unde vrei tu .. Un grizzley ranit ( aici in Canada este ff periculos ) eu prefer sa nu trag daca nu stiu ca pot sa il lovesc bine , este mult mai de dorit sa nu tragi . Decat sa te aperi de un urs ranit ,cand este ranit bagi "draci in el" si apoi incepe balamucul ..
Da am zis ca am fost 4 baieti cu mine 5 cand am tras eu la grizzley .. eram la o ferma la niste prieteni rusi langa FORT ST JHON :D . Nu stiu daca o sa ma credeti dar eu singur aveam arma cu mine .. trebuia inca un baiat sa aiba o lisa cu el ( 12 gauge ) shoutgun cu teava taiata selfdefance gun el avea brenek ( cred ca se cheama ) slug ii spunem noi . Da a lasa-to/uitato in masina :D el trebuia sa fie" back up shooter" adica daca nu fac eu fata cu arma si ursul ataca trebuia sa il puna el jos .Daca cineva este interesat pot sa va dau numele baiatului care a fost cu mine este roman/ American , nu este pe situl asta , dar este pe Long Range Shooting Romania si sigur poate confirma ce am scris aici .
Ceilalti trei rusi au venit cu mine avand mainile in buzunare ca la circ .. nu ne asteptam atunci sa dam de grizzley se intuneca si am facut doar o ultima tura inainte de a merge la culcare .. Intr-o poza postata la subiectul "Vanatoare in Canada" se poate vedea ca ursoaica era legata/ ridicata sus de picioarele din spate cand statea asea intinsa era aproape inca o data de inalta ca mine :D , nu a fost un urs mic apoi ( au venit unul din baieti ( rusi ) care era cu mine rapid cu un stivuitor ( foorklift ) dela ferma si am dus ursoaica la ferma lor la lumina ca sa o putem jupui .
Sincer am fost singuru cu arma acolo in acel moment .. am tras si a cazut la primul foc .. i-am rupt coloana . Dar am mai tras si al doilea foc probabil cred din cauza adrenalinei trebuie sa recunosc am fost ingrijorat .. nu vroiam sa se mai ridice :D . Am auzit prea multe povesti de la rusi.. si de ce este in stare un grizzley ranit . :D
Stiu ca primul foc a terminato deoarece dupa 30 min cand m-am apropiat de ea a trebuit sa ii scot picioarele de sub ea ca sa facem poze . :D . A cazut traznita cu picioarele sub ea .. :D
Daca cineva vrea poze cu de la ferma, cu ursul sau numele baiatului cu care am fost in Nord pot sa trimit privat si tot ce am scris se poate confirma ..
Repet aici in Canada nu as trage cu 308 la Grizzley .. ai doar sance mari sa il ranesti ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: .308w la urs .

Mesajde ventura pe 14 Sep 2017, 05:54

mialxx scrie:Nu se trage la cap, asta daca vrei sa te faca el trofeu!? Eu tin foarte mult la etica vinatoresca, dar ma pot lasa foarte repede de ea cind e vorba de blana mea. :lol:


Nu. Nu se trage niciodată la cap (atenție , în conyinuare vorbim de goană sau aparare) pentru ca ai șanse mari sa nu lovești capul, sI de al doilea foc nu cred sa ai timp...
Doar unul care nu a văzut vreodată un urs alergând crede ca e un dulap mișcător ca mistrețul.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: .308w la urs .

Mesajde ventura pe 14 Sep 2017, 05:58

@mialxx, spune-mi te rog, în ce zona vânezi și ce animale ai vanat la goana cu 308?
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: .308w la urs .

Mesajde soimu` pe 14 Sep 2017, 07:07

sa il aleg sa merg la goana...NU,
sa fie sanse sa ma intalnesc cu el in curte...am incredere ca am sanse bune cu 308
acum 3 saptamani maraia ursul la 20 metrii de gardul de la cabana... si nu aveam la mine numai un briceag.
Nu mai merg acolo fara 450 Marlin....
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: .308w la urs .

Mesajde bogus pe 14 Sep 2017, 07:58

Deci in concluzie dupa tot ce s-au postat aici, cel mai bine ar fi in cazul in care la goana iti iese urs sa ai o lisa semi cu teava scurta, concluzionez asta deoarece daca tragi la 60m cu carabina atunci sansele sa fi invinut ca nu a fost legitima aparare sunt foarte mari si daca ursul se apropie in 20m atunci e preferabila o lisa usor manevrabila si care are posibilitatea instanta de dublaj, adica o semi scurta in teava. Din fericire genul asta de arma e buna si la porc la goana in scurt.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: .308w la urs .

Mesajde mialxx pe 14 Sep 2017, 08:25

ventura scrie:@mialxx, spune-mi te rog, în ce zona vânezi și ce animale ai vanat la goana cu 308?


Servus. Suntem aproape unul de celalalt, in zona Tecuci, dar locuiesc in Elvetia. La goana nu vinez cu 308 ca arma e destul de grea pt. goana.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: .308w la urs .

Mesajde mariusk pe 14 Sep 2017, 08:53

Pe vremuri se vana mai mult cu lisa.D-zeu stie citi ursi au murit de trei la fund....Paznicii ,unii dintre ei,aveau mixte ZH cu 7x57 si nu tuseau ursii dupa el....Normal ca este mai bun un breneke sau un 9,3 ca stop in 10m dar intrebarea se refera la 308...Daca incepem sa tot facem comparatii atunci vom ajunge la AG9.Nu stiu grizzley(sper ca am scris corect)cit este de rezistent la foc dar,daca stati de vorba cu vinatori care au avut de-a face cu ursi veti constata ca este mai slab la foc decit mistretul.oricum,cine-si permite autorizatie la urs banuiesc ca are si calibrul suficient pt el iar daca,doamne-fereste e vorba de legitima aparare e bun orice ,chiar si dintii...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: .308w la urs .

Mesajde ventura pe 14 Sep 2017, 08:53

@mialxx
Am inteles.
Deci nu te intalnesti cu ursi la vanatorile tale.
De asta intrebam. E destul de diferita vanatoarea la goanele care tin ursi de celelalte goane.
Apare inevitabil factorul emotional care este determinant in ecuatie.
La unii se manifesta prin blocaj (vanatorul efectiv nu are reactie).
Altii se manifesta nepotrivit (urla, trag focuri de arma, desi ursul nu este pe directia lor ori nu i-a simtit).
Am vazut tot felul de reactii si nu doar la neinitiati in tipul tipul asta de vanatoare.
Inca odata spun: nu cred ca e ok sa facem afirmatii a priori.
Iar referitor la afirmatia ca nu ai ce face daca te ataca, nu prea sunt deacord.
O lisa (preferabil basculanta) sau un calibru mare si lent (9.3 as spune. Eu cu 8-ul meu am emotii), un foc plasat in fata (zona pieptului) il da de pamant suficient timp pentru a putea repeta focul in conditii mai bune.
Clar, nu trebuie sa ma ascultati pe mine, fiecare avand dreptul sa-si aleaga calea, dar nu pot sa nu impartasesc cu voi ce am invatat in ceva vreme de cand ma izbesc de ei.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: .308w la urs .

Mesajde mialxx pe 14 Sep 2017, 09:26

@ventura
Ai perfecta dreptate ca unii reactioneaza aiurea sau se blocheaza, eu stiu pe unul ce sa cacat pe el cu pusca in mina doar ca mistretul a trecut pe linga el, omul sa blocat pur si simplu.

Eu am sustinut, si sustin in continuare, ca 308 are putere sa puna Ursul jos, "daca" e bine plasat.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: .308w la urs .

Mesajde ventura pe 14 Sep 2017, 10:05

Și am scris mai sus: garantat și 223 îl pune jos daca-I bine plasat.
Dar, la goana sau apărare, nu poți plasa unde dorești.
Dacă ai urs pe hârtie la goana, nu dai în cap clar.
Dacă te aperi, și daca vrei sa-I dai în cap e riscant.
Și de-ți iese, tot nu putem vorbi decat de noroc, iar ideea deschiderii topicului (presupun) ca exclude varianta asta...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de urs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate