Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:40

Urs 2019

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderatori: Ghinda, CCM

Urs 2019

Mesajde biriuck pe 19 Apr 2019, 21:44

Autorizatie de urs emisa pentru daune,
urs vanat de personalul tehnic dupa mai bine de 2 saptamani de panda
reactie tip neanderthal a unor localnici in frunte cu primarul
stomacul plin de carne
dintii terminati (probabil de la vreo sufa)


==> mult rahat de mancat de catre "jurnalisti"
Imagine
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/2019/04/19/comunicat/

P.S. Inca un urs a dat atacul acolo. Nu e vorba de o greseala, pur si simplul nu e singurul care s-a invatat la animale domestice
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Urs 2019

Mesajde tehărău pe 20 Apr 2019, 03:43

Pur și simplu sunt prea mulți.
Pedepsirea prin împușcare a ursului care mănâncă carnea animalelor domestice nu e deloc o soluție. E o idee de a face un compromis temporar între o decizie proastă au unui ministru pe măsură și dezastrul ecologic ce se întrevede.
Dintr-un cadavru obținut de un urs mic, va manca și un urs mare aflat în zonă. Iar ursul mic va fi îndepărtat dar nu va schimba zona. Și când ii va fi foame, ghici ce va face!
Și dacă pesta va urca la munte, urșii vor avea o perioada excelenta. Va crapă blana pe ei de atâta mâncare. Rusoaicele vor fata câte 3,4 ursuleți. Va fi bine un an. Apoi...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Urs 2019

Mesajde Tragaciul pe 20 Apr 2019, 08:03

Suntem prosti prin definitie! Daca vedem ca ONG sunt cu ochii beliti si cu bale la coltul gurii, asteptand cea mai mica greseala din partea noastra, ca sa ne dea la cap,,, noi ce facem? In loc sa ne vedem de treaba noastra, ne apucam care cum a impuscat o musca ceva sa rupem Facebooku,,, cu tot felu de idiiotenii ca vezi doamne ce mare lucru am facut noi si ce mari vanatori suntem. Prostul cand găsește un c.... sare cu bătu la el. Io zic asa,,, daca nu suntem in stare sa fim uniti si sa luptam si sa ne aparam cauza, atunci macar hai sa fim mai rezervati si sa nu mai postam toate prostiile pe toate retelele de socializare!!!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Urs 2019

Mesajde mialxx pe 20 Apr 2019, 10:57

Tragaciul scrie:Suntem prosti prin definitie! Daca vedem ca ONG sunt cu ochii beliti si cu bale la coltul gurii, asteptand cea mai mica greseala din partea noastra, ca sa ne dea la cap,,, noi ce facem? In loc sa ne vedem de treaba noastra, ne apucam care cum a impuscat o musca ceva sa rupem Facebooku,,, cu tot felu de idiiotenii ca vezi doamne ce mare lucru am facut noi si ce mari vanatori suntem. Prostul cand găsește un c.... sare cu bătu la el. Io zic asa,,, daca nu suntem in stare sa fim uniti si sa luptam si sa ne aparam cauza, atunci macar hai sa fim mai rezervati si sa nu mai postam toate prostiile pe toate retelele de socializare!!!!


+10

Ai perfecta dreptate! De unde vinatori uniti atit timp cit sunt doar interese la mijloc.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Urs 2019

Mesajde biriuck pe 21 Apr 2019, 17:45

Imaginile alea de rahat au fost postate de primar, nu de vanatori :roll:
Efectiv s-au strans "ca la urs". Incearca sa ii tii la distanta cat timp esti cu hoitul pe teren public sau chiar pe pamanturile lor :)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Urs 2019

Mesajde kama3 pe 21 Apr 2019, 18:39

Pai daca e atata inversunare impotriva recoltarii ursilor cu probleme de ce ii mai recoltati? Lasati-i sa se spele pe cap cu ei. Sa-i pazeasca ONG-urile.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Urs 2019

Mesajde Tragaciul pe 21 Apr 2019, 19:06

biriuck scrie:Imaginile alea de rahat au fost postate de primar, nu de vanatori :roll:
Efectiv s-au strans "ca la urs". Incearca sa ii tii la distanta cat timp esti cu hoitul pe teren public sau chiar pe pamanturile lor :)

In cazul asta asa este ai perfecta dreptate dar sunt atatea postari aiurea, care nu isi au rostul,, mai ales ca stim cu totii ca opinia publica se oripileaza si de la un paduche strivit sub talpa daramite de la un urs sau un mistret hăituit de caini. Astea sunt vremurile pe care le traim si altele mai bune nu cred ca vom mai apuca, decat daca punem mana pe bate ca ciobanii luam si copoii cu noi si daramam usa ministerului. Asta stiu ca nu se va intampla,, asa ca macar daca nu suntem in stare de altceva, sa fim mai rezervati si de ce nu mai uniti un pic.!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Urs 2019

Mesajde cybelle pe 22 Apr 2019, 17:28

Din poza observ ca dintii canini de sus sunt foarte tociti.
Poza este facuta din fata si este greu sa ne dam seama, dar parca acest lucru este din cauza unui prognatism inferior foarte pronuntat. In acest caz caninii de sus se toceau(ascuteau) ca la mistret, insa la urs acest lucru inseamna un -, nu un +.
Sufa sau alte minusuri, acest urs era clar naravit la mese usoare...si nonconcurenta din partea altor masculi.
Daca este asa, acest urs a cautat prazi mai usoare si o slaba concurenta inca de tanar.
Cat despre poze, stiristi si primari...
:(
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Urs 2019

Mesajde pipabh pe 23 Apr 2019, 12:19

Ar fi un bun inceput!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Urs 2019

Mesajde ventura pe 24 Apr 2019, 06:29

Cam asta am spus si eu.
Hai sa facem. Noi. Vânătorii.
@salus, @mialxx, la ce asociatii sunteti membri?
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Urs 2019

Mesajde ventura pe 24 Apr 2019, 16:10

Iti explic in cateva cuvinte.
Am muncit pe fondul de vânătoare, am participat activ la tot ce inseamna gestionare, avem rezultate foarte bune, drept pentru care suntem mulțumiți.
Frustrarea majorității vanatorilor nu vine din legislația existenta ci din raportul cotizație vs vanat.
Dacă grupele (si de asta tot bat moneda pe treaba asta) s-ar implica in tot ce tine de gestionarea fondurilor, altfel ar sta treaba.
Vanez pe un fond de deal înalt.
Vanatul principal il reprezinta mistrețul.
Suntem 10 vânători (efectiv) in grupă si am împușcat sezonul trecut 44 de mistreți, 2 capriori, 6 capre, 1 cerb si 2 ciute.
Am avut o cotizație de 1350 lei, adică 50% din cat reprezintă o zi de vânătoare la un "privat".
Eu zic ca este decent.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Urs 2019

Mesajde Ghinda pe 26 Apr 2019, 09:12

Dupa ce, intr-un final, m-am prins ca sunt MODERATOR, am sters tot ce nu era legat de subiect.
@baieti, laudatio in honor pentru ong cu pricina, se face la sectiuni dedicate ong sau in alta parte. Valabil si pentru mine!

MODERATORUL
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Urs 2019

Mesajde tehărău pe 26 Apr 2019, 10:49

tehărău scrie:
Ghinda scrie:Dupa ce, intr-un final, m-am prins ca sunt MODERATOR, am sters tot ce nu era legat de subiect.
@baieti, laudatio în honor pentru ong cu pricina, se face la sectiuni dedicate ong sau in alta parte. Valabil si pentru mine!

MODERATORUL


E Vinerea Mare. Sa lăsăm măcar azi trivialitatile. Ne injuram de luni :)

Mugutele, ai făcut bine. Mergeau și mutate la secțiunea respectiva discuțiile. Moderate sa fie! Nu e corect ca la orice subiect sa ajungem tot la vechea galceava.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Urs 2019

Mesajde laurul pe 26 Apr 2019, 12:21

N-am apucat sa vad.
Care e colegul cu trivialitatile?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Urs 2019

Mesajde yoghi pe 27 Apr 2019, 11:39

-ghinda.. zicea ceva de dintii ursului ...cica a muscat de fund pe cine nu trebuia :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Urs 2019

Mesajde proteam pe 07 Mai 2019, 12:33

In afara de lipsa de unitate a vanatorilor consider ca principala problema este ca nu avem nici un fel de activitate de PR. Aici suferim cel mai mult deoarece oamenii vad in mass-media numai cazurile "bomba" cu braconieri, dar nici un caz in care cari 1 km un sac de 40kg de porumb prin zapada pana la p...a sa dai la mistreti de mancare. Fiecare are o motivatie buna pentru lipsa de implicare in PR: asociatiile mici ca nu au bani, cele mari (gen AJVP, dar nu numai ei) ca au o imagine proasta si de ce sa investeasca in PR pentru toti vanatorii ca doar unii sunt ai lor , restul platesc cotizatia la "concurenta". In acest timp suntem bombardati cu mailuri de donatii pentru usrsuletul BRUNO care are nevoie de banii nostrii, de lupusorul p.za masii care nu mai poate trai in padure fara o mica donatie pt. ong-ul "nu stiu care" care , bine inteles, supravegheaza vanatorii-braconieri ...
Normal ca televiziunile private sa caute subiecte "de senzatie", "pe targhet", etc ca ele traiesc din audienta si cand nu au nici o baba violata trebuie sa dea ceva pe post. Dupa aparitia reportajului cu ursul, asociatia cu pricina avea drept la replica. Nu am vazut unde a aparut reportajul, dar toti sunt OBLIGATI de legea Audio-vizualului si de practica jurnalistica sa dea drept la replica si celeilate parti. Trebuia luat jurnalistul si dus sa ia interviu si la cei care au suferit pagubele facute de urs. Explicat ca la tembel sa inteleaga, iar in final, va aparea la TV tot ce vrea jurnalistul ala sa spuna, dar macar mai apare si o mica explicatie a noastra, taiata la montaj si trunchiata (de nu intelege nimeni nimic) ca "nu a avut spatiu de emisie" . De , daca unuia eliberat din parnaie tocmai i s-au aprins calcaiele dupa vreo baba neatenta, ce sa-i faci.
Batalia cu televiziunile este deja pierduta. Eu o am din 2004 pe alte subiecte , dar daca ii duci sa vada realitatea apare, cel putin , un reportaj mai putin tendentios. Asta e marea realizare: inainte sa apara ceva pe post te intreaba si pe tine. Apoi, Dumnezeu cu mila...
In zona Brasovului avem o mare "experienta" cu asemenea situatii. Dar, dupa ce ii pui in brate 2 bibliorafturi cu actiunile intreprise pentru indepartarea ursilor si cu pagubele create de ei in tultimul an, jurnalistii simt ca sunt pe nisipuri miscatoare si o cam lasa balta.
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Urs 2019

Mesajde tehărău pe 07 Mai 2019, 13:20

@proteam,
E adevărat ce spui. Numai ca ma mănâncă tastatura sa amintesc ca aceasta comunitate, de pe acest forum, a făcut foarte mult în ceea ce privește PR. Pro bono și bine. Rezultatul? Cei implicați au cam luat-o la gioale din toate părțile. Cotonogeala și de la cine nu ne așteptăm și sprijin la calendele grecești. Și acolo, mai mult de la cine ne așteptăm mai puțin.
Și atunci ce ne mai plângem?!? Vânători mea are ce merită...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Urs 2019

Mesajde Tragaciul pe 08 Iul 2019, 10:12

Iarăși, Iarăși si din nou.!! Copii atacati la Sibiu, jandarmi atacați prin Moldova unul dintre ei trage 12 focuri cu rahatelul din dotare,, ursul moare sta la poze si apoi dispare!!!! Iarasi ma doare capul si strang din dinți si nu mai înțeleg in ce tara traiesc si de ce drc n am plecat din ea pana acum!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Urs 2019

Mesajde Ghinda pe 09 Iul 2019, 06:22

Al dracului Carpatiul! =)) M-am cam crucit cand a auzit ca ar fi decedat ursul. Eu, sincer, ma mir ca nu l-a sarjat si pe pistolar. Dar, pana la urma, bravo lui, sange in instalatie!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Urs 2019

Mesajde biriuck pe 09 Iul 2019, 11:58

Mai nou, Jandarmeria da autorizatii la urs :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Urs 2019

Mesajde AXP pe 09 Iul 2019, 18:40

Sigur, Jandarmeria, va da autorizatie la urs, dar numai in conditii stricte, a folosirii calibrului 7,65x17, ..., poate cu derogare la .22LR, ..., :D :)) , calibrul 9x19 este considerat deja “overkill”, ... :D
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Urs 2019

Mesajde yoghi pe 13 Iul 2019, 12:46

Eu ma ofer nada la urs. Mai vine cineva cu mine? Imi iau un 9'3 sa fie acolo .

Fac un grratar in zona ursului ..ma ataca ..si trag si eu in legitima aparare ca jandarmul.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Urs 2019

Mesajde Tragaciul pe 13 Iul 2019, 14:32

yoghi scrie:Eu ma ofer nada la urs. Mai vine cineva cu mine? Imi iau un 9'3 sa fie acolo .

Fac un grratar in zona ursului ..ma ataca ..si trag si eu in legitima aparare ca jandarmul.

Vin si io ca martor!! Si mai iau cu mine si un prieten! Ala nascut pe 30 iunie!! :D
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Urs 2019

Mesajde biriuck pe 14 Aug 2019, 13:05

Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Urs 2019

Mesajde tehărău pe 15 Aug 2019, 15:20



BRAVO!!! acelei instanțe!
Există oameni zdraveni la cap și integri.
Rămâne de văzut dacă se și pune în aplicare. Ar fi un bun precedent.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24


Înapoi la Vanatoare de urs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate