Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 07:16

Combinatie alice si proiectil unic

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Combinatie alice si proiectil unic

Mesajde AlinCL pe 20 Mar 2018, 18:30

Buna ziua !
Doresc sa va cer parerea in legatura cu urmatoarele: intentionez sa achizitionez o arma lisa pe care sa o pot folosi atat la vanatoare de pasari cat si in goana la vanatoarea de mistreti!
Va intreb asta deoarece pe timpul vanatorii la mistret (autorizatie mare) in 99% din cazuri prefer sa merg "pe goana", iar bugetul nu imi permite sa cumpar o arma pentru fiecare tip de vanatoare.

PS: momentan, pe langa carabina Sabatti cal. 300WM, detin un superb Baikal MP 27 E1C, cu o precizie a proiectilului unic egala cu 0 !

PS 2: acum sunt cu ochii pe o Silma Gardone VT cal 12, dar am citit pe forum ca ~italiencele~ sunt cam sensibile la incarcaturi de 36 grame!

Va multumesc!
AlinCL
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Sep 2015, 10:36

Re: Combinatie alice si proiectil unic

Mesajde alexbanulescu pe 23 Mar 2018, 14:40

Salut!

Cum ai testat precizia Baikal-ului? Ce grupaje scoate la 25-30 de m?
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Combinatie alice si proiectil unic

Mesajde bogus pe 23 Mar 2018, 16:24

Sunt si eu curios de parerile despre aceasta Slima ca si pe mine ma batea gandul la o juxtapusa de la ei, dar tare ma tem ca la preturile pe care le au e facuta in Turcia iar calitatea....
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Combinatie alice si proiectil unic

Mesajde violiv pe 24 Mar 2018, 00:22

Nu-i facuta in Turcia ci in Italia. E simpla dar bine facuta.
Si nu are Arrow suficiente pentru toti.....vreo 1-2 ramase din vechime. Nu s-au mai importat de mult.

Practic 36 g sint inventate de italieni. Daca le tragi dintr-o arma de la 1930 s-ar putea sa se simta sensibila. Daca le tragi dintr-o italianca actuala nici nu-si face incalzirea bine.

Ma mir de precizia proasta a IJ-ului cu proiectile unice. De obicei grupeaza bine dar nu in punctul ochit...cum ti-e norocul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Combinatie alice si proiectil unic

Mesajde CALUTUL pe 25 Mar 2018, 00:47

Fortat de imprejurari, dupa ce mi-au iesit din mana celelalte doua arme lise pe care le aveam, am vanat in acest sezon cu Saint Etienne-ul juxtapus in cal. 12(a fost la vanzare pe forum cu ceva timp in urma), care are teava din dreapta slug, si cu care, desi il am de circa 10 ani, nu iesisem niciodata la vanatoare. La inceput am fost putin retinut, cum sa trag alice dintr-o teava slug, o sa fie o diferenta intre teava slug si lisele cu care eram invatat eu sa trag proiectilele unice?
Dupa un sezon de vanatoare cu arma va pot spune urmatoarele: pentru ca teava slug imprstie alicele, la vanatul la care am tras in maxim 15 m, nu s-a mai intimplat niciodata sa dau pe langa; proiectilul unic din teava slug are o precizie de care am ramas uimit, desi am tras cu unice de 22 de lei/10 bucati atat la cartoane cat si in vanat si nu am ratat nici o piesa. Distanta maxima la care am tras a fost de circa 80 de metri.
Deci ca o prima impresie o arma cu care poti merge la iepure sau fazan, cu care la rata sau gasca nu ai decat un un foc dar, care, in goana la vanatul mare este mai aproape de carabina decat de lisa.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Combinatie alice si proiectil unic

Mesajde AlinCL pe 05 Iun 2018, 10:08

alexbanulescu scrie:Salut!

Cum ai testat precizia Baikal-ului? Ce grupaje scoate la 25-30 de m?


grupajele sunt bune, problema e ca teava de sus imi deviaza in sus cam 10 cm. am tras cu socul full si fara soc, aceleasi rezultate

incerc acum sa caut niste socuri bune, dar cei de la AMIS nu mai importa socuri TRULOCK(cu speranta ca problema e la socuri)
AlinCL
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Sep 2015, 10:36

Re: Combinatie alice si proiectil unic

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iun 2018, 12:52

Ai încercat mai multe tipuri de unice? De obicei se brodește măcar un sortiment de unice cu care o armă să tragă bine.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Combinatie alice si proiectil unic

Mesajde Clujeanul pe 05 Iun 2018, 21:12

Daca patul armei mi se potriveste si tot nu reusesc sa scot grupaj multumitor, as schimba arma...
La fel si daca grupeaza super, dar prea departe de ochiul de taur...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate