Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 23 Iul 2019, 13:04

tehnica incarcarii cartuselor "in casa"

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Mesajde Ursus2006 pe 22 Aug 2006, 21:20

Eu vreau doar niste capse si pulbere. Amis, cum sa fac ?
Ursus2006
Veteran

Locaţie: Deva. HD

Mesajde amis pe 22 Aug 2006, 21:31

dai o fuga pana la Pitesti :!: sau iti aduc eu daca facem o vanatoare pe acolo.
amis
Veteran

Locaţie: Pitesti

Mesajde bigdaddy pe 22 Aug 2006, 21:39

Amis spune ceva preturi la

pulbere,capse,ceva tuburi cu capsa,bure,alice ,capacele,proiectile unice tip ideal,bila crestata,capete de sertizat si alte dracii...
bigdaddy
Membru activ

Locaţie: Bucuresti

Mesajde violiv pe 24 Aug 2006, 09:53

Salut!
Fratilor, mai incet cu confectionarea cartuselor acasa! Legea nu mai permite persoanelor fizice sa incarce cartuse acasa, doar armurierii autorizati mai pot incarca si numai cartuse pentru tevi lise. Incarcarea artizanala de cartuse pentru tevi ghintuite este interzisa cu desavarsire.
Am incarcat si eu sute de cartuse, pe vremea Munirom, erau si mai bune si, mai ales, mult mai ieftine. Acum nici nu mai poti sa cumperi pulbere sau capse. Si nu cred ca vor iesi mai bune decat cartusele de firma. Chiar si vanatorii din vest nu mai incarca personal cartuse cu alice decat in scopuri particulare (incarcaturi cu doze mai mici decat minimul gasit in comert sau supermagnumuri cu alica de plumb in loc de otel) iar pretul este foarte apropiat de cele din comert, nemaipunind la socoteala manopera.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde violiv pe 24 Aug 2006, 10:07

Despre proiectilele unice pentru tevi lise inca se discuta la nesfarsit, desi (dupa parerea mea) nu prea mai e loc de discutii. Am cumparat, pe vremuri, de la mosu` din Grivita idealuri si bile. Nu cred ca performanta lor e mai buna decat a glontului breneke original (firme serioase, specializate in testat arme si munitii spun ca este suveran). Poate doar modelele noi cu miez dur (cupru, arama, otelul e interzis la munitia civila!). Am incarcat in urma cu 2 ani cartuse cu breneke cu miez de cupru (un mic cilindru, de lungimea glontului, 5 mm diametru, ce proemina sub forma unui varf rotunjit din proiectilul de plumb, bura de pasla lipita de plumb). Gloantele erau fabricate in Turcia (nu mai stiu firma), le-am gasit la un magazin in Tulcea (le aveau pe stoc de mai multa vreme, fiind si cal. 16). Am tras la mistret si s-au comportat foarte bine, mai ales in tinta. Mistret de ~ 100 kg, lovit lateral stanga, un pic din spate, cam la 50 m distanta, glontul a traversat cavitatea toracica trecand prin plamani si inima. Camasa de plumb s-a desfacut frumos - ciupercuta - si s-a oprit in peretele toracic drept iar miezul s-a desprins si a iesit lasand o gaura mica, fara distructii importante ale tesuturilor. Mistretul a cazut in foc, dupa 1-2 m.
Zi buna, Vio
violiv
Veteran

Mesajde ave25 pe 24 Aug 2006, 11:37

violiv scrie:Salut!
Fratilor, mai incet cu confectionarea cartuselor acasa! Legea nu mai permite persoanelor fizice sa incarce cartuse acasa, doar armurierii autorizati mai pot incarca si numai cartuse pentru tevi lise. Incarcarea artizanala de cartuse pentru tevi ghintuite este interzisa cu desavarsire.
Am incarcat si eu sute de cartuse, pe vremea Munirom, erau si mai bune si, mai ales, mult mai ieftine. Acum nici nu mai poti sa cumperi pulbere sau capse. Si nu cred ca vor iesi mai bune decat cartusele de firma. Chiar si vanatorii din vest nu mai incarca personal cartuse cu alice decat in scopuri particulare (incarcaturi cu doze mai mici decat minimul gasit in comert sau supermagnumuri cu alica de plumb in loc de otel) iar pretul este foarte apropiat de cele din comert, nemaipunind la socoteala manopera.

In proiectul noii legi a armelor si munitiilor se prevede expres ca vanatorii au dreptul sa detina o cantitate de pulbere si capse de initiere suficienta pentru fabricarea a 500 de cartuse. Banuiesc ca daca vei avea voie sa detii pulberea si capsele de initiere, operatiunea fizica de a umple tubul cartusului cu "ingrediente" va fi permisa, chiar daca in acceptul legii inseamna operatiune cu munitia, iar pentru aceasta trebuie sa fii armurier autorizat. Sau te duci cu saculetul de pulbere, alicele, capsele si tuburile la armurier?
ave25
---------------------
hunter 440 5,5mm
Tasco 6-24x50AOE
ave25
Membru important

Mesajde violiv pe 24 Aug 2006, 12:08

Ai spus bine "in PROIECTUL noii legi". In cea actuala este interzis. Daca va amintiti, in permisele de arma model RSR era rubrica si pentru pulbere, de obicei 1 cutie, cam echivalentul celor 2-300 de cartuse pe care aveai voie sa le detii. In legea acuala nu este prevazut nimic in acest sens, doar interzis.
violiv
Veteran

Mesajde florin.t pe 24 Aug 2006, 13:50

violiv scrie:Ai spus bine "in PROIECTUL noii legi". In cea actuala este interzis. Daca va amintiti, in permisele de arma model RSR era rubrica si pentru pulbere, de obicei 1 cutie, cam echivalentul celor 2-300 de cartuse pe care aveai voie sa le detii. In legea acuala nu este prevazut nimic in acest sens, doar interzis.

Zi-mi te rog nr. articolului cu interzicerea !

Nu multi de pe aici au apucat ca vanatori vremea RSR ... :lol: :wink:
florin.t
Veteran

Locaţie: malu' Crisului

Mesajde bigdaddy pe 25 Aug 2006, 08:14

Am constatat o problema la o parte din proiectilele ideal cumparate din zona grivita .

Probabil ca matrita nu a fost strinsa bine si astfel jumatate din proiectil e mai groasa cu un milimetru. practic e compromis.

Atentie! la cumparare verificati fiecare proiectil!
bigdaddy
Membru activ

Mesajde violiv pe 25 Aug 2006, 09:34

legea 295/2004, art. 88, art 92, art 109/b, art 138 si HG 130/2005, sectiunea 3, art 111. Nu este prevazut expres nicaieri ca persoanele fizice nu au voie sa confectioneze cartuse ci doar ca numai armurierii autorizati au voie. Mie mi-au atras atentia de la Biroul de Arme B., in urma cu 3 luni cand am fost sa iau o autorizatie de cumparare. Asteptam legea noua.
Vio
violiv
Veteran

Mesajde florin.t pe 25 Aug 2006, 09:39

Eu sunt pasionat de incarcarea cartuselor, am turnat ceva bile, idealuri si de altele si stiu cam cu ce se mananca treaba. Daca se vede cu ochiul liber diformitatea proiectilelor e o adevarata problema :!: . Daca sunt rotunde sau nu se masoara cu micrometrul nu cu ochiometrul :lol: . Altfel n-ati facut nici o branza. Sigur n-o sa aveti precizia cartuselor de fabrica :wink: (asta daca nu cumva va decalibrati armele sau umflati tevile).
florin.t
Veteran

Mesajde florin.t pe 25 Aug 2006, 10:26

Am uitat sa scriu mai sus - foarte important e si aliajul din care se fabrica, dozarea componentelor la ochi sau cu cantarul de bucatarie ...

Aceste proiectile diforme au fost trase de-a lungul timpului in general din IJ-uri (dintre care multe erau magnum) si se constata o dispersie a alicelor din ce in ce mai proasta pe tinta. Multi nu stiau cauza, de aceea preferau sa traga cu posuri la vanatul mare existand incetatenita ideea (si din cauza lipsei de precizie) ca berneke-urile, idealurile si bilele nu sunt bune de nimic si strica pusca.
florin.t
Veteran

Mesajde bigdaddy pe 25 Aug 2006, 11:03

Salut Florin , scapa :roll: niste secrete sau informatii. Eu astept matritele din fabricatie sa ma apuc de turnat. Am plumb 10 kg adunat de la baterii auto (bornele si puntile dintre elementi). Ce parere ai de genul asta de plumb? Ce retete de aliaje ne divulgi ? TE RUGAM FRUMOS!
bigdaddy
Membru activ

Mesajde razvy pe 25 Aug 2006, 16:58

De cite ori reincarci acelasi tub ?
Hunt Safe
razvy
Veteran

Mesajde florin.t pe 25 Aug 2006, 19:51

Bornele si puntile alea nu sunt bune ! Poate sa fie (este in cele mai multe cazuri) deja plumb aliat. Alierea nu prea este o treaba care sa o faci acasa pentru ca nu ai cu ce sa verifici temperatura si sa o mentii constanta la amestecare. Iti trebuie scule sa masori duritatea la fiecare sarja si densitatea. Altfel poti avea surprize. Motivul pentru care nu dau retete e ca nu vreau sa am pe nimeni pe constiinta (tevi sparte, arme dezmembrate, degete lipsa, etc) chiar daca nu din vina retetei ci a preparatorului. Ce poti sa faci tu e sa-ti procuri plumb curat (nu stiu de unde :oops: ) si sa torni in matritele respective. Cu asta sigur nu spargi pusca.
E o intreaga poveste cu raportul dintre duritatea glontului si greutatea acestuia cu gramajul si viteza de ardere a pulberii. Trebuie tinut cont de asemenea de modul de sertizare, tipul capsei, tipul amorsajului (burei).

Deja devin filozof :oops: ! Mai bine dute la magazin si cumpara-ti cartuse :oops: !
florin.t
Veteran

Mesajde bigdaddy pe 25 Aug 2006, 20:27

Plumbul din baterii e mai mult ca sigur aliat, e mai dur decit cel pur. Eu folosesc 80% cartuse facute de mine si le fac foarte riguros . Cei drept nu am foarte multa experinta in ce priveste cartusele cu proiectil unic dar perseverez . Desi pretul fabricarii cartuselor acasa e mai mare uneori de cit a celor din comert placerea de a le face si migala depusa scuza pretul.

Cum ma asteptam nu am primit foarte multe informatii de la tine si te inteleg.
bigdaddy
Membru activ

Mesajde razvy pe 25 Aug 2006, 20:29

Voi discutati aici de virfuri pentru carabine din plumb ? adica virfuri facute si la exterior sint plumb ?
Hunt Safe
razvy
Veteran

Mesajde bigdaddy pe 25 Aug 2006, 20:41

nu. vorbim de cartuse gen slug: breneke, bila crestata, ideal, pentru lisa
bigdaddy
Membru activ

Mesajde razvy pe 25 Aug 2006, 20:45

am inteles credeam ca virfuri de caruse pentru carabina.
Hunt Safe
razvy
Veteran

Mesajde Dima pe 27 Aug 2006, 21:38

Raposatul mester de pe Petru Maior - Dumnezeu sa-l odihneasca! - se numea Contzescu, licentiat al Academiei Comerciale, dupa cum ii placea sa spuna. Prin anii '70 ani avea atelierul langa pasarela Basarab. Locuiesc f aproape de atelier, cel care l-a urmat in mestesug vine din cand in cand, nu are program afisat. Daca vreti ceva, spuneti.
Dima
Veteran

Mesajde florin.t pe 28 Aug 2006, 07:28

mmarius scrie:Am facut cartuse in casa peste 10 ani, bunicul, tata,...au facut. Nu e chiar asa cu spartul tevilor. Sunt batrani care au folosit bile de fier, capete de la cuiele de potcovit caii, etc, etc.

Intr-adevar am auzit si eu de astfel de incarcaturi dar se trageau (acum 50-60 de ani) din tevi groase de 1 cm in perete pe care nu le curata nimeni decat atunci cand se infundau total.
Am mai citit mai de mult de unul Munchausen care spunea ca ramanand fara alice a tras cu vergeaua de curatat arma si a impuscat un stol de rate care au ramas infipte pe vergea ca in frigare .... :wink:

Au trecut timpurile cand nu se gaseau cartuse, diferenta de 2-3 mii ROL nu cred ca ar trebui sa ne faca sa tragem cu cartuse facute la nimereala.
Daca le facem, zic eu, ar trebui sa le facem mai bune ca si cele de fabrica, daca nu, magazinul e la coltul strazii ... si nu ne mai batem capul.
florin.t
Veteran

Mesajde dabija pe 28 Aug 2006, 08:37

Bun vanator baronul ala ... :lol: cred ca era "tata" vanatorilor din toate timpurile :lol: :lol: :lol: noroc ca nu la avut tata pe GIOTO ... ca-i ramaneau ratele insirate pe nas :lol: :lol: :lol: nici nu mai trebuia sa traga cu vergeaua :lol: :lol: :lol:
CZ 200S+luneta Bushnell 6-24X50
revolver Gamo R77 Combat
www.d-petre.ro
dabija
Membru important

Locaţie: Resita, Caras Severin, www.d-petre.ro

Mesajde bigdaddy pe 28 Aug 2006, 11:38

Este un program pe Discovery Myth Busters in care sa incercat distrugerea unor arme prin obturarea tevilor. Au reusit in final sa distruga citeva tevi dar cu eforturi considerabile.

Concluzia postarilor anterioare e ca Florin e precaut si nu stie ce ne poate mintea, asa ca ne sfatuie de bine. Magazinul din colt. Si eu as da acelasi sfat unor prieteni virtuali (momentan). Ca de, sunt niste chestii care fac BUMMMMMMMMMMMM, si nu e de joaca.
bigdaddy
Membru activ

Mesajde florin.t pe 28 Aug 2006, 13:04

bigdaddy scrie:Este un program pe Discovery Myth Busters in care sa incercat distrugerea unor arme prin obturarea tevilor. Au reusit in final sa distruga citeva tevi dar cu eforturi considerabile.

:lol: :lol: Sper ca ai vazut si emisiunea aia in care incercau sa vada daca un glont e mortal in apa (tragand cu arma scufundata total in apa) si unde tragand cu o lisa juxtapusa s-a facut teava varza si s-a rupt bascula ... :? :shock:

Daca tot faceti cartuse aveti grija macar la pulbere, in loc de 2.4 gr cat se foloseste la pulberea obisnuita (la cal 12), producatorii de pulberi moderne recomanda 1.7 gr (sertizaj rotund) si 1.6 gr (stea) la armele cal. 12 la 36 gr de alice ...
florin.t
Veteran

Mesajde bigdaddy pe 28 Aug 2006, 13:28

Am vazut, cei drept din toate armele lisa a iesit cea mai distrusa. Interesant a fost si testul cu trasul din exterior in apa
bigdaddy
Membru activ

Mesajde florin.t pe 28 Aug 2006, 20:53

bigdaddy scrie:Am vazut, cei drept din toate armele lisa a iesit cea mai distrusa. Interesant a fost si testul cu trasul din exterior in apa

Aia n-am vazut-o ... :? Ne spui cum a iesit ?
florin.t
Veteran

Mesajde Johny Wolf pe 29 Aug 2006, 07:25

Doreau sa vada daca poate fi imuscat un om care se afla sub apa. Concluzia sub 0,5 m esti in siguranta. Cele mai eficinte arme au fost cele care aveau o viteza,a glontului, mica la iesire. Au tras si cu cal 50 (sper sa nu gresesc) si inafara ca au aruncat apa din piscina la 5m inaltime, a fost total neeficinta, glontul explodand la contactul cu apa.
Stafie Ionut
Johny Wolf
Veteran

Locaţie: Iasi

Mesajde bigdaddy pe 29 Aug 2006, 07:38

Arma cea mai puternica avea 25 kg dar eficienta ei a fost cea mai mica in schimb putea fi folosita cu succes in irigatii :D
bigdaddy
Membru activ

Mesajde claudiu pe 08 Sep 2006, 08:35

Dima scrie:Raposatul mester de pe Petru Maior - Dumnezeu sa-l odihneasca! - se numea Contzescu, licentiat al Academiei Comerciale, dupa cum ii placea sa spuna. Prin anii '70 ani avea atelierul langa pasarela Basarab. Locuiesc f aproape de atelier, cel care l-a urmat in mestesug vine din cand in cand, nu are program afisat. Daca vreti ceva, spuneti.

Contescu e mort de vreo 3-4 ani. Am mers la el sa iau alica acum vreo 3 ani . Totul era inchis iar pe gard era anunt de vinzare a utilajelor de turnat alica.

Nu l-am cunoscut personal dar cunostintele mele vorbeau f. frumos de dumnealui. Odihneasca-se in pace!

Claudiu
claudiu
Veteran

Locaţie: Bucovina

Mesajde claudiu pe 08 Sep 2006, 08:54

bigdaddy scrie:.... Desi pretul fabricarii cartuselor acasa e mai mare uneori de cit a celor din comert placerea de a le face si migala depusa scuza pretul.

Subscriu! Dupa parerea mea cea mai buna combinatie pt cartusele "home made" este folosirea burei de pisla impregnata superficial cu parafina in tuburi de carton. Asigura o presiune uniform distribuita.

Simti o implinire cind pica vinatul cu cartusul home made. Diametral opusa e situatia in care ratezi cu acelasi cartus dintr-o pozitie clara. De obicei asta se intimpla cind bati pulverea efectul fiind o presiune mult prea mare si neuniform distribuita. Deci atentie mmarius: pulberea nu se bate si nici nu o presezi. Bucata de lemn care arata ca un mai in miniatura este utilizata pt a impinge usor bura impregnata pina la pulbere.

E usor sa spui: dute si cumparati cartuse de la colt. Miine poimiine vom inventa proiectilul care urmareste tinta dupa amprenta IR. Consider ca tehnica fabricarii cartuselor in casa bine stapinita e parte integranta a traditiei vinatoresti.

Eu personal depling faptul ca in comert in ultimii 2 ani nu se mai gaseste pulbere si sunt obligat sa trag cu munitia "ce se gaseste la magazinul din colt".

Daca si anul asta tot asa o fi poate cineva dintre voi stie unde se mai poate gasi munitie RC JK8. As vrea sa cumpar citeva cutii. Am tras cu RC JK6 si am fost f. placut surprins .

Cam atit am avut de spus.
Bucovina .... leaganul vinatorii
claudiu
Veteran

Locaţie: Bucovina

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva forumului