Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 07:57

KHAN arms

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

KHAN arms

Mesajde Donalexandro pe 21 Sep 2015, 14:29

salut colegi, am fost astazi intr-un magazin arrow sa imi cumpar niste cartuse pt fazan/iepure si am vazut in vitrina o arma frumoasa care mi-a incantat privirea, un bock sintetyc 12/76 de la firma KHAN arms, nu am mai auzit pana acum de aceasta firma si as cere si eu niste pareri , vanzatorul a spus ca sunt arme bune echivalentul a mp27 baikal. as fi interesat sa iau o arma de acest fel, dar astept si parerile voastre. Multumesc
se pot vedea vedea pe site-ul lor
Donalexandro
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 07 Oct 2014, 08:34

Re: KHAN arms

Mesajde gunsmith pe 21 Sep 2015, 15:40

Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: KHAN arms

Mesajde cristy_grasutzu pe 21 Sep 2015, 18:16

Nu arata rau deloc...
cristy_grasutzu
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Ian 2013, 12:29

Re: KHAN arms

Mesajde reyes pe 21 Sep 2015, 18:27

incearca un verney de la mld... :x
reyes
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 28 Dec 2013, 12:41

Re: KHAN arms

Mesajde cristy_grasutzu pe 21 Sep 2015, 18:58

reyes scrie:incearca un verney de la mld... :x

5x Khan = 1 Verney :)) despre ce vorbim :))
cristy_grasutzu
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Ian 2013, 12:29

Re: KHAN arms

Mesajde NicuNicuta pe 21 Sep 2015, 19:04

Poate un CZ-USA, tot in Turcia facut, dar parca e altceva.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: KHAN arms

Mesajde gunsmith pe 21 Sep 2015, 19:05

cristy_grasutzu scrie:
reyes scrie:incearca un verney de la mld... :x

5x Khan = 1 Verney :)) despre ce vorbim :))

Comparatia se refera la calitate? ;)
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: KHAN arms

Mesajde costel9974 pe 21 Sep 2015, 19:35

la pret :(
costel9974
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 21 Iul 2008, 16:49
Locaţie: BAIA DE ARAMA

Re: KHAN arms

Mesajde violiv pe 21 Sep 2015, 19:43

Oarece legatura intre celebrul producator francez si mai putin cunoscutul din Turcia exista.

http://www.verney-carron.com/matrix-plaine

http://www.khanshotguns.com/products.html?wip=Matrix

care de la care s-a inspirat, imprumutat sau colaborat :ymdaydream:
click pe poze si le puteti examina marite ... :-bd

De unde luati arma e doar alegerea voastra:

VERNEY-CARRON MATRIX PLAINE Woodstock Semi-Automatic Inertial cal.12/76 , cu lungimea tevi de 71 , 3,100 Kg , 3 chok 3 119,00
VERNEY-CARRON MATRIX PLAINE Synthetic Semi-Automatic Inertial cal.12/76 , cu lungimea tevi de 71 , 3,100 Kg , 3 choke 3 035,00

sau
KHAN ARMS
MATRIX NATURA 12/76/71 3 SOC Pret 2.495,52 lei
KHAN ARMS
MATRIX FIDELIO 12/76/71 3 SOC Pret 2.341,91 lei

Primele trec intai pe la CTC-ul Verney, apoi pe la bancul de teste national din Franta din St. Etienne, ultimele ajung direct la noi .... sursa e aceeasi :-??

Pe de alta parte, cele cateva firme din Turcia care sunt deja prezente constante la targuri impresioneaza an de an prin cresterea calitatii produselor lor. Ca sa intre pe piata europeana au nevoie de "aprobari europene". Nici chiar noi nu mai putem importa gioarse venite din cine stie ce hambare/fierarii din Pakistan.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: KHAN arms

Mesajde gunsmith pe 22 Sep 2015, 14:26

violiv scrie:Oarece legatura intre celebrul producator francez si mai putin cunoscutul din Turcia exista.

http://www.verney-carron.com/matrix-plaine

http://www.khanshotguns.com/products.html?wip=Matrix

care de la care s-a inspirat, imprumutat sau colaborat :ymdaydream:
click pe poze si le puteti examina marite ... :-bd

De unde luati arma e doar alegerea voastra:

VERNEY-CARRON MATRIX PLAINE Woodstock Semi-Automatic Inertial cal.12/76 , cu lungimea tevi de 71 , 3,100 Kg , 3 chok 3 119,00
VERNEY-CARRON MATRIX PLAINE Synthetic Semi-Automatic Inertial cal.12/76 , cu lungimea tevi de 71 , 3,100 Kg , 3 choke 3 035,00

sau
KHAN ARMS
MATRIX NATURA 12/76/71 3 SOC Pret 2.495,52 lei
KHAN ARMS
MATRIX FIDELIO 12/76/71 3 SOC Pret 2.341,91 lei

Primele trec intai pe la CTC-ul Verney, apoi pe la bancul de teste national din Franta din St. Etienne, ultimele ajung direct la noi .... sursa e aceeasi :-??

Pe de alta parte, cele cateva firme din Turcia care sunt deja prezente constante la targuri impresioneaza an de an prin cresterea calitatii produselor lor. Ca sa intre pe piata europeana au nevoie de "aprobari europene". Nici chiar noi nu mai putem importa gioarse venite din cine stie ce hambare/fierarii din Pakistan.

Cei de la Verney isi asuma acest lucru prin inscriptionarea Made in Turkey spre deosebire de alti producatori Europeni sau Americani care folosesc componente made in turkey si nu vorbim de partea din lemn, le asambleaza in fabricile proprii pentru a evita acesta inscriptionare. Veti fi surprinsi de cati mari producatori procedeaza in acest fel. La cele cateva modele produse in Turcia, Matrix si Vercar tevile sunt St. Etienne fapt atestat prin marcaje, nu stiu daca si cele de la Khan beneficiaza de aceleasi tevi. Referitor la ce scriam despre marii din domeniu care produc in turcia, ce ziceti de Webley & Scott 900.
Nu am nimic cu producatori turci chiar importam ceva arme de la ei, dar bine ca nu au voie sa produca carabine.
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: KHAN arms

Mesajde violiv pe 22 Sep 2015, 15:57

Ba produc si carabine. Fac si pentru armata lor si pentru piata civila o clona de G3 in care mai strecoara si piese luate direct din stocurile H&K. Se face si in 308 si in 223 si parerile utilizatorilor sunt foarte favorabile.
Nici in trecut n-au stat prost. Odata ce au standardizat modelul de produs, Mauser-ele facute in Turcia cu mai bine de jumate de secol in urma au stat perfect in rand cu ale producatorilor europeni de la mai la vest. In timpurile alea, ca si astazi de altfel in materie de productie civila, noi ne scarpinam in fund si puneam o stanta pe armele importate de la cehi.

Marcajul St.Etienne pe tevi nu inseamna neaparat ca sunt tevile facute acolo. Marocchi are voie sa scrie asa pe tevi pentru ca produce tevile din otel speficic, la standardul de calitate cerut de francezi.

Luat strict dupa calitatea armelor existente pe la noi prin rafturi, turcii ii depasesc si pe rusi la ce ne ofera.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: KHAN arms

Mesajde gunsmith pe 22 Sep 2015, 17:28

Normal ca produc militare, daca nu mă însel sunt a 7 armata din lume ar fi culmea sa nu aibe productie proprie de armament si cred ca sunt destul de performanti. Pentru piata civila stiu ca au unele limitari pe teava lunga ghintuita, dar o sa ma interesez sa nu spun prostii.
Pe armele fabricate sub sigla Verney Carron, otelurile sunt produse la St.Etienne.
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: KHAN arms

Mesajde blackcrotal pe 22 Sep 2015, 18:10

Salut,
Presupun ca este asematoare situatia cu cea de la lansetele de pescuit ( cu corecturile specifice de rigoare).
Majoritatea firmelor "MARI " producatoare de lansete de renume comanda sau produc vergile in China . In acelasi timp China inunda piata cu lansete lucrate la ei .
Diferenta o face CTC -ul si accesorile ( inele, mandrine , etc ) si pretul dar si "speranta de viata " a sculelor respective.
La fel si in cazul nadelor , momelilor si aditivilor care au foarte multe nume grele de producatori dar fabricile care le produc sunt de fapt cateva si ele produc mai multe nume mari de momeli etc. dupa retetele celor care le comercializeaza.
Astfel Benzar Szolt produce in Ungaria vestitele si apreciatele nade si momeli Benzar pe baza retetelor lui Benzar.

Acum faptul ca turcii produc arme care beneficiaza de NUME cunoscute cum este cazul CZ nu ma mira.
In anii '90 cand s-a produs ruptura "Cortinei de Fier " se stie ca au construit repede fabrici care produceau marfa ieftina ( si slaba calitativ) pt fostele tari est europene.
Sper ca armele lor nu fie facute cu "dedicatie" pentru Romania si diferentiate pentru Franta sa zicem
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: KHAN arms

Mesajde Donalexandro pe 23 Sep 2015, 07:51

din cele spune de voi am cam retinut urmatoarele, ca armele facute de turci ajung in franta unde este posibil sa contribuie la arma cu tevi facute la ei sau sa importe direct arma de la turci completa si ei doar sa o verifice
Donalexandro
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 07 Oct 2014, 08:34

Re: KHAN arms

Mesajde gunsmith pe 23 Sep 2015, 08:52

Donalexandro scrie:din cele spune de voi am cam retinut urmatoarele, ca armele facute de turci ajung in franta unde este posibil sa contribuie la arma cu tevi facute la ei sau sa importe direct arma de la turci completa si ei doar sa o verifice

Armele sub sigla Verney Carron sunt fabricate din materiale agreate de catre Verney cu exceptia tevii care este confectionata din acelasi material cu tevile produse in Franta la St. Etienne. Productia si verificarea armelor este supervizata de catre un reprezentant Verney in fabrica din Turcia pentru a nu avea surprize la bancul de teste din Franta, unde daca o singura arma nu trece testul se respinge tot lotul.
Pentru armele sub sigla fabricantului turc nu cred ca se aplica aceleasi reguli si in mod sigur nu sunt din aceleasi materiale, asta neinsemnand ca sunt arme proaste. Referitor la ce spunea colegul Violiv ca unele arme turcesti depaseste calitativ ijurile Rusesti, mi-e greu sa cred ca exista un producator cunoscut care sa nu-i depasesca la modul in care lucreaza in prezent.
Si in final pentru ca Donalexandro sa nu ramana cu impresia ca Verney Carron insemna arme produse in Turcia am sa-l rog sa vada urmatoarele.
https://www.youtube.com/watch?v=wVjblsapULs
Si cateva din produsele lor.
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 9356103838
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: KHAN arms

Mesajde Donalexandro pe 23 Sep 2015, 09:17

eu inteleg ce imi spuneti dumneavoastra , oricum industria este foarte mare si nimeni nu stie exact unde sunt facute piesele, ansamblate, fabricate. sunt f putini care au date concrete.
in concluzie armele verney sunt mai bine lucrate decat cele facute cu sigla turceasca ( nu am tinut doua paralele sa vad diferentele ) si diferenta se vede in pret.
Donalexandro
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 07 Oct 2014, 08:34

Re: KHAN arms

Mesajde bogus pe 27 Sep 2015, 10:51

Deci pana la urma care este opinia despre Khan Matrix, eu am acum un Baikal MP155 si l-as da sa i-au un Matrix, am vazut MAtrixul facut de Verney Carron si mi-a placut foarte mult, daca cel facut de Khan este identic atunci l-as lua, facand comparatie intre astea 2 Khan si Baikal ar merita "upgradeul" sau nu e nici o afacere?
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: KHAN arms

Mesajde violiv pe 27 Sep 2015, 13:22

Mi-e greu sa cred ca exista ceva mai urat in materie de semi, decat MP-ul 155. Si la nivel de cat de bine e lucrata nu prea cred sa aiba concurenta pentru locul din coada in ziua de azi. Efectiv, dupa juxtapusa "stil nou" asta e capacul sicriului producatorului rus.

Pe de alta parte, de ce tii mortis sa iei ceva nou? Mai ales un model de care se presupune ca vei scapa foarte greu si cu pierderi serioase, la o adica.
La 3-4000 lei sunt nenumarate oferte s-h de semi de firme serioase numai pe piata noastra.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: KHAN arms

Mesajde bogus pe 27 Sep 2015, 15:22

Chiar nu tin sa iau ceva nou, singurul lucru la care tin e sa scap de MP155, nu-i pot reprosa nimic din punct de vedere al functionarii dar nu mi-e draga de loc,
Matrixul VC ma impresionat foarte mult la tinutul in manat, epolat, manevrarea inchizatorului, calitate materiale, finisaje etc
asa ca daca si Matrixul K e la fel maine si merg sa cer autorizatia, de fapt ma duc dimineata la magazin la Arw si-mi fac o parere live ca ca din poze pe net nu pare a exista absolut nici o diferenta
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: KHAN arms

Mesajde bogus pe 28 Sep 2015, 13:30

Am fost astazi la Arrow Cluj sa vad arma, nu aveau Matrix, cica ar fi adus doar una in tara si aia e vinduta deja la Iasi dar intr-o saptamana doua ar veni un lot mai mare... sa speram
Dar aveau o suprapusa, Setter Premium parca, la prima vedere arata bine dar la un studiu mai in detaliu parca finisajele nu erau totusi foarte bine executate, dar asta este doar o prima impresie si nu despre Matrix si evident nu spune nimic depsre uzul arme in teren
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: KHAN arms

Mesajde Remo pe 28 Sep 2015, 14:46

Fara sa ma pronunt in legatura cu armele khan, pe care nu le cunosc personal, ai vazut anuntul colegului @inginerul despre beretta ES100 pe care o schimba sau o vinde? E tot o arma inertiala, ca si semiautomata Khan care te intereseaza, desi nu-i o copie exacta a sistemului Benelli, asa cum incearca Khan sa fie. Cunosc un posesor, e foarte multumit de ea...
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: KHAN arms

Mesajde bogus pe 28 Sep 2015, 15:32

Multumesc, interesanta ideea
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: KHAN arms

Mesajde violiv pe 28 Sep 2015, 16:26

Ba Beretta ES 100 este o copie cat se poate de exacta a sistemului inertial Benelli ... doar ca a primei variante, cea cu inchizator oscilant nu rotativ.
In cei cateva zeci de ani de cand se produce continuu si se utilizeaza la fel de continuu a dovedit ce poate. Iar ES 100 in particular a aratat si pe plaiurile noastre ca nu-i cu nimic mai prejos.
Singurul minus ar fi ca are camera "doar" de 76 mm.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: KHAN arms

Mesajde gunsmith pe 30 Sep 2015, 08:40

violiv scrie: La 3-4000 lei sunt nenumarate oferte s-h de semi de firme serioase numai pe piata noastra.

La 3-4000 lei se poate lua arma noua, FRANCHI Affinity Black synt.,produse de catre Benelli care au 7 ani garantie.
http://www.mldguns.ro/arma-semiautomata ... black-synt
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: KHAN arms

Mesajde blackcrotal pe 29 Feb 2016, 13:46

Salut,
Dupa cateva luni de la lansare a probat cineva KHAN ARMS MATRIX NATURA 12/76/71 3 SOC
http://www.arw.ro/arme-semiautomate/kha ... -71-3-soc/ ?
Pot eventuali proprietari de semi Khan Matrix sa ne impartaseasca si noua observatiile ref la aceasta arma ?
Multumesc,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: KHAN arms

Mesajde bogus pe 29 Feb 2016, 16:29

Remo scrie:Fara sa ma pronunt in legatura cu armele khan, pe care nu le cunosc personal, ai vazut anuntul colegului @inginerul despre beretta ES100 pe care o schimba sau o vinde? E tot o arma inertiala, ca si semiautomata Khan care te intereseaza, desi nu-i o copie exacta a sistemului Benelli, asa cum incearca Khan sa fie. Cunosc un posesor, e foarte multumit de ea...

Am uitat sa mai scriu aici dar iti multumesc de sfat am cumparat Beretta colegului nostru in toamna cand mi-a spus despre ea :D
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: KHAN arms

Mesajde Remo pe 29 Feb 2016, 18:05

Ma bucur ca esti multumit de ea. Sa ai mult vanat in catare - ca sa folosesc varianta eleganta a urarii ;)
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: KHAN arms

Mesajde rosu marius pe 26 Aug 2016, 19:51

Posesor de khan matrix sintetic,am tras o sesiune de 180 focuri nici un rateu se comporta foarte bine,e foarte manevrabila in concluzie sunt foarte multumit! :-) :-)
rosu marius
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 08 Mar 2009, 15:19

Re: KHAN arms

Mesajde SPV13R pe 09 Feb 2017, 17:30

Pai si acum ar trebui sa intelegem ca v-c isi asambleaza toate armele in turcia sau numai cele 2 modelein discutie?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: KHAN arms

Mesajde Sly_Fox pe 09 Feb 2017, 20:10

Verney Carron fabrica majoritatea modelelor in Franta, arme de foarte buna calitate desigur. Are si o divizie in Turcia, insa colo se produc armele mai ieftine, asa cum multe din marile firme europene o fac.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate