Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 07:39

De ce nu pompe?

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

De ce nu pompe?

Mesajde blackcrotal pe 21 Feb 2016, 23:33

Salut,
Am gasit un anunt pe un alt site despre o lisa Benelli Supernova max4 comfortech. Citind despre ea am aflat ca este o pompa si am incercat sa gasesc ceva mai multe informatii despre aceasta pusca.
Tot o data am realizat ca pe forumul asta am gasit foarte putine lucruri despte acest tip de arma, si de asemenea ca nu prea am vazut pompe in magazinele de arme de la noi.
Este adevarat ca am gasit un topic mai vechi in care era scris despre cele 2 cartuse + 1 pe teava permise la semi in Romania.
Dar din cate stiu eu si semi de genul Beretta si probabil ca nu numai permit in magazie originala 4 sau 5 cartuse numai ca la noi pentru a se respecta legea este blocata magazia si permite numai 2 cartuse.
Deci care este motivul pentru care la noi sunt evitate pompele ?
Ce parere aveti de arme gen Benelli Supernova max4 comfortech ? Ceva argumente pro si contra ?
Multumesc
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: De ce nu pompe?

Mesajde Sly_Fox pe 22 Feb 2016, 01:48

De ce nu pompe? Cine a spus ca nu?
Sistemul de tip pump-action, atat de apreciat si folosit in State, nu a prins deloc la noi si nu doar la noi ci in toata Europa. Acelasi lucru si in cazul lever-action, in SUA la greu, in Europa subtire de tot.
Cred ca este vorba de o diferenta in cultura armelor de foc, o linie continua dar diferita in evolutia si istoria armelor de foc pe cele doua continente. Atat americanii cat si europenii se vor a fi niste traditionalisti in domeniul armelor, fiecare preferand tipurile de arme care au facut istorie si care s-au potrivit cel mai bine cerintelor locului. Globalizarea si dezvoltarea comertului cu arme de foc au mai modificat preferintele, aproape radicale, ale celor doua tabere, insa tendintele traditionaliste se mentin.
Eu unul nu ma vad vanand cu o pompa, chiar ar reprezenta ultima solutie de pe fata pamantului, acelasi lucru si in cazul unei lever. Si ca mine spun majoritatea vanatorilor, cel putin pe unde am umblat nu am vazut decat o singura pompa autentica, si vreo cateva sisteme duale pompa-semi, folosite bineinteles pe modul semi. :D . In rest clasicele juxtapuse, suprapuse si semi-automate care au luat mare avant, mai ales in randul generatiilor de vanatori din ultimii ani ( cam 10 as spune eu).
Aceeasi situatii si in cazul ghintuitelor, majoritatea bolt-action, in principal sistem Mauser, cu o crestere a semi si sistem Remington in ultimii ani, cel mai probabil datorita importului si publicitatii acerbe a noilor sisteme de arme. (Personal prefer clasicele bolt cu sistem Mauser, alea considerate astazi de catre unii depasite, grele, supradimensionate in culate etc).
De ce sunt evitate pompele? Pai sigur nu din cauza functionalitatii lor, ci din cauza ca nu atrag vanatorii, pur si simplu nu au lipici la public, nici la publicul clasic, care au preferat si prefera basculantele, nici la cel nou aparut si care plin de entuziasm au imbratisat semi-automatele cu n cartuse, musai magnum si super-magnum.
Lucrurile s-au mai schimbat, vanatorii au mai fost cernuti, noii recruti ai Dianei ajungand la un compromis, o lisa clasica sau o moderna semi, pompa ramanand bineinteles pe dinafara.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: De ce nu pompe?

Mesajde blackcrotal pe 22 Feb 2016, 09:22

Adica daca inteleg eu bine "nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie"
Ma gandesc ca fiecare probabil ca macar formal invoca argumente care din punctul lor de vedere motiveaza preferintele.
Americanii in afara de traditia si vechimea acestui sistem pe pamantul lor au argumente ?
Europenii la randul lor ce argumente afiseaza ?
Argumete pro pentru pompe eu cred ca ar fi:
- Simplitate constructiva, piese mai putine, deci sanse de defect mult mai mici decat in cazul semi
- Pret mai mic

Argumente pro pentru semi din cate am citit :
- viteza mai mare in executarea focului 2 si urmatoarele
- posibilitatea existentei unui recul mai mic

De fapt asi vrea sa inteleg pentru un viitor la inceput de drum, care nu are nici un obicei creat de experienta bunicilor, parintilor sau filmelor vazute in copilarie, si care in societatea actuala nu a fost obligat sa se multumeasca cu un Ij pt ca altceva nu exista atunci cand s-a apucat de vanatoare ce agrumente reale sunt pro si contra unei pompe.
Despre celelalte sisteme de lise am citit mult in primul rand pe acest forum dar nu numai .
Am citit si am bagat la tartacutza diferentele intre inertiale si cu imprumut de gaze ( acest sistem il cunosteam de mult timp de la armele facute pe platforma AK ) . Chiar ma fixasem mental spre Beretta cand am avut surpriza sa citesc ca acea marca de arma are o varianta de arma cu repetitie care functioneaza atat in sistem semi cat si in sistem pompa. Asta m-a mirat pt ca , chiar nu inteleg de ce ar trebui sa existe ambele sisteme pe aceeasi arma . Chiar m-am gandit ca in anumite conditii geoclimaterice, arma functioneaza mai bine ca si pompa ...
Nu stiu daca este asa, dar apoi am citit despre pompa Beneli ( deci se poate sa existe acest sistem si la alte case mari )
Deci argumente practice exista impotriva pompelor sau numai argumente sentimentale ?
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: De ce nu pompe?

Mesajde violiv pe 22 Feb 2016, 09:58

Istoric vorbind, lever-action si pump-action sunt mai vechi decat o bolt sistem M 98 respectiv o semi.
Numa ca acum 125 de ani inca se pastra o mare reticenta de o parte si de alta a Atlanticului fata de realizarile stramosilor, respectiv urmasilor.
Mai pe romaneste: fiecare cu aia a masii.
Pompele au fost folosite la un moment dat in politia engleza, de ex., insa nu au prins mai deloc la vanatori. Un motiv cred ca a fost masa mare a acestor arme acum 100 de ani, mai mare decat a basculantelor clasice ce ajunsesera la apogeul creatiilor.

Normal ca o categorie de arme atat de bine reprezentata nu avea cum sa-mi scape asa ca mi-au trecut prin mana doua: o clasica Remington si o mult mai moderna Benelli Nova, diferita de modelul SuperNova de care intrebi doar prin pat, adica Super are pat Confortech iar surioara mai ieftina unul de plastic.
Cu Remi am vanat un sezon si am si impuscat cu ea. Am vrut si o teava cu ghinturi la ea, n-am gasit destul de iute si a plecat la un amic.
Cu Nova am vanat de cateva ori sezonul acesta si am nimerit si cu ea.
Din punct de vedere al functiei si calitatii constructive ambele sunt arme recunoscute ca foarte bune.
Din punct de vedere al utilitatii:
- ambele sunt greusoare, adica Nova are peste 3,6 kg cu 5 boabe in magazie si curea si nici Super nu-i mai usoara. Cu Nova am fost de doua ori la iepuri, din zori si pana-n seara ... si m-a rupt.
- imediat dupa apasarea tragaciului inchizatorul se deblocheaza si mana stanga ce strange ulucul il antreneaza catre inapoi vreo 2 cm, cam cat trebe ca sa dezavorasti complet; restul miscarii nu mai este din recul si trebe actionat serios ... ei bine, cam trebe sa-ti amintesti sa faci asta si nici cu Remi, nici cu Nova nu-mi amntesc suficient de repede ca sa dublez usor in caz ca-i nevoie. Cum sezonul asta am alternat Nova cu o semi Franchi am avut probleme tot timpul: cu pompa uitam sa armez, cu semi tot trageam de uluc si nu stiam de ce nu merge. Noroc ca doar in unu din cinci cazuri am avut nevoie si de al doilea foc si de doua-trei ori data am tras si al treilea. Cum n-am tras munitie mai grea de 36 g, batrana Franchi m-a satisfacut mai plenar - cu numai 3 kg, patul inclinat cat imi trebe (la Nova patul e fix si mi-e un pic prea drept si in inaltime si in derivatie) si recul 0 e mult mai placuta la folosire asa c-am ramas cu ea. SuperNova are patul Comfortech, care se poate cu saibe de ajustare la fel ca la orice Benelli si gasesti sigur o pozitie confortabila iar amortizarea reculului este net superioara, mai ales la munitii grele. Camera de 89, nu c-ar fi neaparat nevoie de super-magnum-uri dar la o adica e bine sa fie acolo, o face foarte versatila. Sistemul pompa se blocheaza de 10 ori mai rar ca cel semi. Apropo, sistemul dual a fost dezvoltat pentru aplicatii "tactice" pentru a putea reincarca iute si munitii neletale, care sunt prea slabe ca sa cicleze in orice semi.
Pretul armei de care zici e unul foarte competitiv, practic ai o arma Benelli la pret de Ij - carcasa e aceeasi, inchizatorul e acelasi, teava e aceeasi cu tot cu socurile bune. Daca exersezi si tragi numai cu ea, in doua sezoane n-o sa mai fie nevoie sa-ti reamintesti sa armezi. In conditii foarte vitrege, gen ploaie de gheata, ger extrem, mizerie pompa nu se opreste pe cand semi mai dau rateuri.
Totul e sa tolerezi masa destul de mare a armei ... o super-magnum numa usoara nu poate fi. Sincer, m-a tentat si pe mine sa fac trecerea la patul Comfotech atunci cand am vazut anuntul. Da' nu mai rabd sa car multa arma asa ca pleaca si Nova din dulap, nu de alta dar mi se potriveste si lucreaza atat de bine batranica Franchi ca ar fi adevarat masochism s-o schimb.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: De ce nu pompe?

Mesajde AXP pe 22 Feb 2016, 10:07

Am o semiautomata, de peste doi ani, o Benelli M1 Super 90, inainte de a o cumpara, ..., analizam si eu altenativele, ..., oscilam intre o Benelli semi M2 si o pompa M3, ... pe scurt diferenta dintre semi M2 (urmasa lui M1) si pompa M3 este cca 0,4 kg, ..., insa a aparut oportunitatea cu M1 (pret bun) si fiind varianta cu magazie scurta este si mai usora ca M2, are cca 3 kg , diferenta de masa fata de pompa M3 fiind de cca 0,5 kg. Deci, cel putin la arme lise, pompele sunt mai grele decat semiautomatele inertiale cu cca 0,4 kg.

P.S.
Scuze, in timp ce lucram la redactarea mesajului, a aparut postarea lui @violiv, ..., din care rezulta si ceea ce spuneam eu.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: De ce nu pompe?

Mesajde sean pe 22 Feb 2016, 10:41

Eu sunt fan pompe...am un Remington 870 si un Mossberg 500 Mariner.
La Remington am si teava ghintuita despre care vorbea Vio...am un Eotech xps2 pe ea si e ce trebuie pentru mistreti...cu munitia potrivita te intinzi lejer la 100 de metri (am reglat eotechul la 80 de metri si bagi usor 5 boabe intr-o portocala,sprijinit)...nu greutatea ma deranjeaza (e cam tot aia cu ARGO+Pitbull) ci faptul ca la noi munitia dedicata,cu sabot, este rara si scumpa.
Cu teava lisa merg la gasca (rar)...cu soc extra-full te intinzi cu ea de nu-ti vine sa crezi insa loveste ca un catar...i-am pus un pad super-cell care o imblanzeste bine dar incarcaturile grele isi spun cuvantul.
Cu putin antrenament dublezi focul aproape la fel de rapid ca la semi...este o arma simpla si de mare incredere,tragi orice munitie cu ea si nu prea are ce sa se strice.
De ceva timp vanez in zona de munte si folosesc mai mult un ARGO in 9,3...totusi Remingtonul nu someaza ci lucreaza in mainile varului meu...cand mi se arata cate o goana la ses iau Mossbergul,e foarte manevrabila cu teava aia de 18,5".
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: De ce nu pompe?

Mesajde yoghi pe 22 Feb 2016, 11:29

Bile albe pt "pompa"
nu se blocheaza precum semi
nu este limitata la cartușele din magazie
este f ieftina mai ales sh.

bile negre
mai grea un pic
mai incomoda la reîncărcate
un zgomot în plus la reîncărcare
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: De ce nu pompe?

Mesajde violiv pe 22 Feb 2016, 11:41

Eu n-am renuntat la idee. Doar ca acum incerc sa ma hotarasc la una din cele doua variante de pompa in configuratie bull-pup, cu cate doua magazii, cu capacitate totala de 12-14 boabe. Una e americana, una turceasca. Contrar asteparilor turcoaica merge bine, e si usoara (goala, ca numa boabe bagi de peste 500 g in ea), e disponibila in Europa si e si mai ieftina.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: De ce nu pompe?

Mesajde biriuck pe 22 Feb 2016, 12:16

Greutatea la o arma de vanatoare este foarte importanta daca in timpul vanatorii esti nevoit sa parcurgi ceva teren mai greu. Daca doar cobori din masina si te asezi in stand nu e problema...

Eu mi-am luat un lever de tavaleala pentru goana doar ca sa menajez batranul meu bolt (cu care reincarcam suficient de repede) pe care o sa il folosesc doar la dibuit si panda. Diferenta de la 2.9kg la 3.7kg pare ridicola insa se simte in teren si nici nu-mi permite sa tin mult arma pe tinta ce nu se misca la trasul din maini :x

Avantajul la reincarcare fata de bolt este foarte mare dupa ceva antrenament (practic nu iau arma de la ochi) si cred ca este similar ca viteza cu sistemul cu pompa. Sa nu uitam insa ca primul foc conteaza cel mai mult la vanatoare...
De ce nu semi? Din motive estetice (nu-mi plac deloc) si practice (o arma de vanatoare n-are voie sa se blocheze). As lua oricand o pompa sau un lever inainte de o semi.
Daca vorbim de lise, eu prefer o juxtapusa sau un bock sub 3kg cu tragaci dublu si independent (sistem folosit de milioane de utilizatori atata amar de ani).
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: De ce nu pompe?

Mesajde AXP pe 22 Feb 2016, 12:20

@violiv, si care este turcoaica? Sunt curios, ..., americanca de la Keltec, o stiu.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: De ce nu pompe?

Mesajde Anndrei pe 22 Feb 2016, 13:04

Personal imi pare mai greu de re-incarcat, epolat si ochit fata de o arma traditionala sau semi. Banuiesc, cu un pic de antrenament se poate rezolva. Cu bock-ul nu ma grija asta, totul e in instinct. Nu trebuie sa re-epolez si sa ochesc din nou. Nu sint reticent, dar nu am inca o pompa ca sa ma joc cu ea. Ar fi buna la gugu sau prepe ptr inceput; ca sa vad daca reusesc sa ma acomodez cu un nou gen de arma. :roll:
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: De ce nu pompe?

Mesajde Anndrei pe 22 Feb 2016, 13:08

Violiv, nu am vazut pina acum arma aia in format bullpup. Am ramas placut surprins! Care e turcoaica? pe la cit ajunge la noi in tara ca pret? :geek:
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: De ce nu pompe?

Mesajde violiv pe 22 Feb 2016, 13:56

S-ajung acasa si va dau toate datele ... cam pe maine seara.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: De ce nu pompe?

Mesajde Anndrei pe 23 Feb 2016, 00:21

Așteptăm cu interes!!!
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: De ce nu pompe?

Mesajde ventura pe 23 Feb 2016, 08:40

Mi-ar placea o pompa asa cum mi-ar placea si un lever...
Dar nu se compara cu o semi la viteza de reincarcare (fiindca s-a adus vorba despre asta).
Am avut 2 semi (una cu teava lisa si una cu ghintuita) si am renuntat la ele doar din considerente de ... nu stiu de ce am renuntat la ele... :lol:
Browningul BAR in 30-06 a ramas in familie la tatal meu echipat cu Eotech.
L-am cumparat acum 5 ani si de atunci a tras aproximativ 500 de focuri si a participat la aproximativ 250 de vanatori. NU A FOST CURATAT NICIODATA (cu rusine recunosc ca nu ma pricep sa-l desfac :oops: ) si NICIODATA nu s-a blocat.
Cred ca odata sau de 2 ori am facut dubleu cu ea si asta s-a intamplat fiindca a fost necesar... eu nefiind omul care sa arunce focuri in tot ce misca, deci nu asta a fost motivul pentru care am dorit semi, ci pentru ca ai posibilitatea (si s-a intamplat de cateva ori) sa dublezi sau sa triplezi (o fi corect termenul ???) repede focul ajuns intr-o zona mai putin vitala a animalului.
Pentru cei ce vaneaza la goana ori dibuit recomand in ordine descrescatoare: Dublu-expres, Semi sau un Bolt cu incarcare liniara.
Eu am ajuns la ultima varianta fiindca un dublu-expres care sa traga bine bine, sa fie usoara, ieftina si sa-mi placa nu am gasit inca...
Din fericire cu Boltul ma impac din ce in ce mai bine, asa ca in viitorul apropiat nu cred ca voi shimba arma...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: De ce nu pompe?

Mesajde blackcrotal pe 23 Feb 2016, 17:05

ventura scrie:Mi-ar placea o pompa asa cum mi-ar placea si un lever...
Dar nu se compara cu o semi la viteza de reincarcare (fiindca s-a adus vorba despre asta).
Am avut 2 semi (una cu teava lisa si una cu ghintuita) si am renuntat la ele doar din considerente de ... nu stiu de ce am renuntat la ele... :lol:
Browningul BAR in 30-06 a ramas in familie la tatal meu echipat cu Eotech.
L-am cumparat acum 5 ani si de atunci a tras aproximativ 500 de focuri si a participat la aproximativ 250 de vanatori. NU A FOST CURATAT NICIODATA (cu rusine recunosc ca nu ma pricep sa-l desfac :oops: ) si NICIODATA nu s-a blocat.
Cred ca odata sau de 2 ori am facut dubleu cu ea si asta s-a intamplat fiindca a fost necesar... eu nefiind omul care sa arunce focuri in tot ce misca, deci nu asta a fost motivul pentru care am dorit semi, ci pentru ca ai posibilitatea (si s-a intamplat de cateva ori) sa dublezi sau sa triplezi (o fi corect termenul ???) repede focul ajuns intr-o zona mai putin vitala a animalului.
Pentru cei ce vaneaza la goana ori dibuit recomand in ordine descrescatoare: Dublu-expres, Semi sau un Bolt cu incarcare liniara.
Eu am ajuns la ultima varianta fiindca un dublu-expres care sa traga bine bine, sa fie usoara, ieftina si sa-mi placa nu am gasit inca...
Din fericire cu Boltul ma impac din ce in ce mai bine, asa ca in viitorul apropiat nu cred ca voi shimba arma...

Salut Ventura,
Scuze dar subiectul este referitoare la pompe lise si intrebarea este : DE CE NU sau DE CE DA?!, deci te rog sa ma ajuti sa nu devieze discutia de la subiectul propus.
Multumesc mult,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: De ce nu pompe?

Mesajde Marius pe 23 Feb 2016, 17:10

blackcrotal scrie:Deci care este motivul pentru care la noi sunt evitate pompele ?

Eu nu mi-as lua pompa!
Nu-s genul cheltuitor, dar cand vine vorba despre vanatoare nu-mi plac compromisurile. Pentru mine, o pompa reprezinta compromisul celui care nu vrea sa cheltuie cat trebuie pentru o semiautomata. Daca e asa, tot nu e bine, pentru ca poate face un compromis acceptabil cumparand o semiautomata s.h.
Nu vad nici un motiv pentru care sa nu poti trage doua sau trei focuri unul dupa altul, fara sa fi nevoit sa reincarci.
Avand in vedere ca vorbesc de vanat mic, consider ca dezavantajul posibilitatii improbabile ca o semiautomata sa nu reincarce (lucru care mi s-a intamplat de doar 3-4 ori in 20 de ani), trebuie asumat, pentru ca miza e proportionala cu talia vanatului. Ce se poate intampla? Pierd o rata sau o gasca? Si ce?
Nu contrazic pe nimeni, fiecare cu parerea lui, dar conform experientei mele, e foarte important sa poti trage imediat focul doi si uneori focul trei.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: De ce nu pompe?

Mesajde violiv pe 23 Feb 2016, 20:48

Anndrei scrie:Așteptăm cu interes!!!



Uite un articol cu principalele modele existente. La vremea cand aveam Saiga (si puteam primi cam orice voiam de peste ocean) am fost suparat ca nu se facea kit-ul de conversie si pentru varianta in cal. 20. Nici acum nu mi-ar displace.

http://hubpages.com/sports/Best-Bullpup-Shotguns

conversiile pentru Remi si Moss fac armele sa fie foarte grele, nu mi s-au parut interesante.

Kel-Tec e deja pe piata de ani buni si a cam aratat ce poate

http://www.keltecweapons.com/ksg/

turcoaica UTAS 15 e o aparitie ceva mai noua, de circa 3 ani, inca mai scartaie ...

http://www.utas-usa.com/

https://www.youtube.com/watch?v=XEabY57cZnY
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: De ce nu pompe?

Mesajde ventura pe 24 Feb 2016, 09:09

blackcrotal scrie:
ventura scrie:Mi-ar placea o pompa asa cum mi-ar placea si un lever...
Dar nu se compara cu o semi la viteza de reincarcare (fiindca s-a adus vorba despre asta).
Am avut 2 semi (una cu teava lisa si una cu ghintuita) si am renuntat la ele doar din considerente de ... nu stiu de ce am renuntat la ele... :lol:
Browningul BAR in 30-06 a ramas in familie la tatal meu echipat cu Eotech.
L-am cumparat acum 5 ani si de atunci a tras aproximativ 500 de focuri si a participat la aproximativ 250 de vanatori. NU A FOST CURATAT NICIODATA (cu rusine recunosc ca nu ma pricep sa-l desfac :oops: ) si NICIODATA nu s-a blocat.
Cred ca odata sau de 2 ori am facut dubleu cu ea si asta s-a intamplat fiindca a fost necesar... eu nefiind omul care sa arunce focuri in tot ce misca, deci nu asta a fost motivul pentru care am dorit semi, ci pentru ca ai posibilitatea (si s-a intamplat de cateva ori) sa dublezi sau sa triplezi (o fi corect termenul ???) repede focul ajuns intr-o zona mai putin vitala a animalului.
Pentru cei ce vaneaza la goana ori dibuit recomand in ordine descrescatoare: Dublu-expres, Semi sau un Bolt cu incarcare liniara.
Eu am ajuns la ultima varianta fiindca un dublu-expres care sa traga bine bine, sa fie usoara, ieftina si sa-mi placa nu am gasit inca...
Din fericire cu Boltul ma impac din ce in ce mai bine, asa ca in viitorul apropiat nu cred ca voi shimba arma...

Salut Ventura,
Scuze dar subiectul este referitoare la pompe lise si intrebarea este : DE CE NU sau DE CE DA?!, deci te rog sa ma ajuti sa nu devieze discutia de la subiectul propus.
Multumesc mult,


Atunci rezuma-te doar la a doua propozitie din mesajul meu, si-mi cer scuze pentru divagare.
Am incercat sa-ti intind o mana de ajutor expunand niste situatii cu care m-am intalnit in timp.
Ca si tine, la prima arma, am "studiat" bine situatiile cu care ma pot intalni, am intrebat in stanga si in dreapta, mi-am facut o parare si am ales.... prost...
Dupa vreo 15 ani de incercari am ajuns la o combinatie multumitoare pt. stilul meu de vanatoare.
Toate cele bune!
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: De ce nu pompe?

Mesajde blackcrotal pe 24 Feb 2016, 12:50

Salut,
Domnilor, va multumesc tuturor pentru postarile voastre care, indiferent ca obtiunea era pro sau contra pompa m-au ajutat foarte mult sa inteleg partile bune si mai putin bune ale pompelor.
Va rog sa nu va suparati dar ca de obicei @violiv ma uluieste cu vastitatea cunostintelor pe care le detine in domeniul armelor.
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: De ce nu pompe?

Mesajde Anndrei pe 24 Feb 2016, 17:36

Dl Violiv, multumesc de info!
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: De ce nu pompe?

Mesajde Nautilus pe 28 Feb 2016, 22:13

Sly_Fox scrie:Acelasi lucru si in cazul lever-action, in SUA la greu, in Europa subtire de tot.
Cred ca este vorba de o diferenta in cultura armelor de foc


Motivul financiar. Pe vremea când s-au inventat bolt-action moderne, condiţiile financiare erau altele pentru omul de rând. În zilele noastre spunem că 2500-4000 de lei pentru o carabină e enorm, jaf la drumul mare... în vremea producţiei de masă, a supermarketurilor, industriei moderne, salariilor care sunt cum sunt, a oamenilor biroului, atelierului şi computerului.

Cât îl costa o armă asemănătoare, ca procent din veniturile lui, pe un om obişnuit, nu moşier, demnitar sau om de afaceri, al anilor de dinainte de 1914? Al vremurilor în care se locuia cu chirie în case-vagon (cum sunt cele care au supravieţuit la Uranus/Sabinelor sau Buzeşti) cu closetul în fundul curţii?

Cea mai performantă armă pe care şi-o permitea un european obişnuit, la el în ţară sau în colonii, era o fostă armă militară vândută la solduri. Mauser 98, Lee-Enfield, Martini-Henry, Lebel, Mauser spaniol M93. Sau, în Rusia Ţarilor, o Berdan. Mosin-Nagant era un lux.

Ori armatele statelor europene nu au folosit practic niciodată arme cu levier în număr semnificativ. Aşa încât carabina vânătorului obişnuit a rămas cea cu bolt.

Ceea ce nu e tocmai rău. Leii de la Tsavo au fost doborâţi cu o armă fostă militară în .303 :mrgreen:
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: De ce nu pompe?

Mesajde blackcrotal pe 28 Feb 2016, 23:50

Nautilus scrie:
Motivul financiar. Pe vremea când s-au inventat bolt-action moderne, condiţiile financiare erau altele pentru omul de rând. În zilele noastre spunem că 2500-4000 de lei pentru o carabină e enorm, jaf la drumul mare... în vremea producţiei de masă, a supermarketurilor, industriei moderne, salariilor care sunt cum sunt, a oamenilor biroului, atelierului şi computerului.

Cât îl costa o armă asemănătoare, ca procent din veniturile lui, pe un om obişnuit, nu moşier, demnitar sau om de afaceri, al anilor de dinainte de 1914? Al vremurilor în care se locuia cu chirie în case-vagon (cum sunt cele care au supravieţuit la Uranus/Sabinelor sau Buzeşti) cu closetul în fundul curţii?

Cea mai performantă armă pe care şi-o permitea un european obişnuit, la el în ţară sau în colonii, era o fostă armă militară vândută la solduri. Mauser 98, Lee-Enfield, Martini-Henry, Lebel, Mauser spaniol M93. Sau, în Rusia Ţarilor, o Berdan. Mosin-Nagant era un lux.

Ori armatele statelor europene nu au folosit practic niciodată arme cu levier în număr semnificativ. Aşa încât carabina vânătorului obişnuit a rămas cea cu bolt.

Ceea ce nu e tocmai rău. Leii de la Tsavo au fost doborâţi cu o armă fostă militară în .303 :mrgreen:

Salut Nautilus,
Eu cred ca este bine sa vorbim numai si numai despre "oala" noastra ( chiar daca nici pe asta nu o stim intoatdeauna prea bine ) . Ce se intampla la vecini este mai greu de controlat asa ca se lasam lor (vecinilor) sa-si analizeze propriile probleme.
Carabinele folosite de paturile cu venituri medii si sub medii la vanatoare in Romania inainte de 1947 au fost marea majoritate arme aduse de de participantii la cele 3 razboaie :
1977 Razboiul ruso-romano-turc, 1913 Razboiul romano-bulgar si 1917 - 1918 Razboiul 1 Mondial .
Acestea erau arme gratuite care cu aprobarea Regelui Carol 1 au ajuns in casele fostilor soldati . Sigur ca nu toti soldatii au fost musai si vanatori dar asta este alta poveste.
Important este ca folosind aceste arme pe fondul foametei de dupa razboi la un moment dat Romania era gata - gata sa ramana fara vanat mare ( cerbi, cerbi lopatari si chiar si ursi ) care nefiind protejat de nici o lege si de nici un organism specializat urmarile erau cele expuse mai sus.
Nu stiu ce marci de arme erau cele folosite in acele razboaie dar "rezultatul " folosirii lor ma fac sa cred ca nu erau chiar atat de rele.
Din informatiile pe care le am in preajma anului 1900 inca se mai foloseau arme care se incarcau pe teava.
In colectia revistei Carpatii am gasit "reclame" facute unor arme care acum sunt arme de colectie si se vand cu preturi foarte mari.
Sigur ca Badea Ion sau Badea Vasile poate ca nu-si permiteau sa cumpere arme care atunci erau "varfa de lance" dar in anii '60 am gasit la un frate al bunicii o justapusa cal 16 pe care o numea Krup 3 inele si acea arma a trezit interesul si poftele unor "tovarasi militieni" care ar fi vrut sa o insuseasca dar atata timp cat vanatorul isi platea taxa anuala la AGVPS nimeni nu putea sa-i confiste fara motiv arma.
In anii de dupa razboiul 2 mondial armele care se comercializau in magazinele din Romania erau aduse din URSS si din RDG. In privinta armelor rusesti chiar de curand am auzit pe cineva spunand ca armele cu stanta " fabricat in URSS" sunt mult mai bune si mai bine facute decat cele care au stanta "Fabricat in RUSIA" cu alte cuvinte ca armele mai vechi erau mai bune decat cele actuale.
Despre armele RDG-iste de asemenea se vorbea foarte frumos.
Acum aud lucruri nu prea frumoase despre carabinele fabricate la Cugir dar pe vremuri , pana se se apuce sa fie interzise la vanatoare stiu destui de multi vanatori care aveau cate una acasa.
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: De ce nu pompe?

Mesajde Sly_Fox pe 29 Feb 2016, 00:45

Nautilus scrie:Leii de la Tsavo au fost doborâţi cu o armă fostă militară în .303 :mrgreen:

Ai dreptate doar pe jumatate.
Prima data am cautat sa vad ce arma a folosit colonelul John Henry Patterson in vanarea celor doi lei de la Tsavo, ce au bagat spaima in lucratorii de le linia ferata ce tocmai se construia peste raul Tsavo, dupa ce am vizionat filmul The Ghost and the Darkness.
Se pare ca atat Colonelul Patterson cat si Val Kilmer, care a interpretat rolul colonelului in film, au folosit o pusca Lee-Speed, o varianta sportiva, foarte apreciata de civili, in special de catre vanatorii britanici, derivata din carabina militara Lee-Metford. Deci in niciun caz nu era o arma fosta militara, ci una derivata dintr-o arma militara, destinata civililor, adica ceva mai de finete fata de grelele si militaroasele Lee-Metford.
Calibrul intradevar s-a pastrat si la variantele destinate vanatorilor, adica 303. British.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: De ce nu pompe?

Mesajde Cristi pe 04 Mar 2016, 19:17

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: De ce nu pompe?

Mesajde yoghi pe 05 Mar 2016, 00:59

#:-s
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: De ce nu pompe?

Mesajde blackcrotal pe 05 Mar 2016, 12:22

yoghi scrie:#:-s

Ai dreptate MARE SEF, munca multa dar si distractie pe masura. Ma uitam la pistoalele si pustile folosite in intreceri de acei oameni si-mi aduceam aminte de filmele americane vazute in copilarie. Cu armele alea a fost cucerit "VESTUL " si cu oameni ca aceia a ajuns America in 500 ani prima putere a lumii .
Am vazut mai de mult un filmulet cu un omulet care era ( este ) campionul Americii la pistol viteza . De fapt el tragea cu pistoale din acelea cu butoias ( model Colt cred) si i se cronometra timpul de la momentul cand se dadea startul pana spargea un balon tragand in el. In timpul acesta el trebuia sa scoata pistolul din tocul de la brau , sa-l armeze si sa traga . Toata aceasta chestie dura mai putin de o secunda . A si sa nu uit, detinatorul titlului de cel mai tare din parcare era roman :)
deci eu cred ca daca vrei , poti daca nu vrei , struguri sunt acrii =))
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: De ce nu pompe?

Mesajde tehărău pe 05 Mar 2016, 14:25

Razvane, eu îți răspund chiar ca unui prieten. Lasă naibii părerile, că nu te ajută. Ia-ți în pălăria mea permisul ala odată, că m-am plictisit de când ne ameninți. Apoi, nu îți cumpăra nimic. Nu mașină, nu echipament, nu pușca. Sau na, ia o lisă ieftină, să nu zici că n-ai armă. Vino un sezon la vânătoare cu prietenii tai. Dacă n-ai, duminică dimineață până seara, mergi cu mine, de la mine la mine, nu te costă nimic. Apoi, vezi tu singur de ce ai nevoie.
Pompa e grea în față, nu e gândită pt vânătoare. Mai bine fă un topic pentru prisăcari, că mulți vânători au trecut pe stupi. :wink:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: De ce nu pompe?

Mesajde blackcrotal pe 05 Mar 2016, 15:38

tehărău scrie:Razvane, eu îți răspund chiar ca unui prieten. Lasă naibii părerile, că nu te ajută. Ia-ți în pălăria mea permisul ala odată, că m-am plictisit de când ne ameninți. Apoi, nu îți cumpăra nimic. Nu mașină, nu echipament, nu pușca. Sau na, ia o lisă ieftină, să nu zici că n-ai armă. Vino un sezon la vânătoare cu prietenii tai. Dacă n-ai, duminică dimineață până seara, mergi cu mine, de la mine la mine, nu te costă nimic. Apoi, vezi tu singur de ce ai nevoie.
Pompa e grea în față, nu e gândită pt vânătoare. Mai bine fă un topic pentru prisăcari, că mulți vânători au trecut pe stupi. :wink:

Salut Liviu ,
Tie iti este usor sa vorbesti asa, esti inca "flacau" . Eu trec in curand in 65 si plesneste pipota in mine sa ajung vanator si sa am pusca mea in spate, in mana, in dulap ( nici macar nu stiu unde ) . Iti aduci aminte cum a fost cand te-ai dus la prima intalnire la care te asteptai sa se lase cu un hatza- hatza ? Ai dormit cu o seara inainte ?
Ei gandeste-te ca eu astept hatza- hatza cu pusca de atat de multi ani incat nici nu sunt sigur ca pot sa-i numar .
Sigur ca daca va plictisesc eu pot sa-mi fac propriul forum si acolo in fiecare zi sa nu fac altceva decat sa ma intreb singur, eu pe mine :
- ce arma ?
- am sa trag in prima lighioana, dar in urmatoarele sau am sa ma multumesc cu un poligon ?

Dar numai adevarata intrebare nu am sa o pun nici acolo asa cum nu o pun nici aici pt ca, nu vreau sa patesct ca Bula cand s-a dus prima data la femei :-o
In privinta invitatiei tale, iti multumesc frumos si se intelege ca o accept. Macar asa ajungem sa ne vedem la ochi !
respect
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: De ce nu pompe?

Mesajde biriuck pe 05 Mar 2016, 17:24

Plus ca daca te-a invitat Liviu ai sansa sa il intalnesti in carne si oase pe nea Romica, tatal ursilor de pe valea Buzaului :lol: sau pe nea Nicu, cel cu picioare de fier
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate