Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 01:24

șocuri mobile paradox

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

șocuri mobile paradox

Mesajde ovidiulapusanu pe 10 Iul 2016, 04:51

Are cineva astfel de soc? Cum se comporta in ce privește dispersia alicelor?
Stiu ca teoretic au fost inventate pt proiectil unic si ca se folosesc si pt dispersia alicelor, oarecum asemănător țevilor "ghintuite" pt dispersie ale armelor dedicate sitarului. Din ce am citit nu sant prea eficiente ca dispersie căci dau foc "găunos" , concentrând alicele la marginea snopului, cum fac si țevile dispersate (astea insa doar la peste 15 m de la țeavă).
Totuși văd că firme serioase reintroduc acest soc mobil în scopul dispersiei alicelor- vezi de exemplu Franchi Feeling Beccacia. Sant convins că inginerii lor stiu mai mult decât ce am citit eu si totuși le fac. Deci, știe cineva cum se comporta? Fac dispersie buna, adică negaunoasa?
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: șocuri mobile paradox

Mesajde Sly_Fox pe 10 Iul 2016, 17:11

O inventie veche care nici in vremea ei nu a prea fost apreciata. Si asta pe buna dreptate, pentru ca practic nu facea mare lucru, ba chiar in cazul proiectilelor unice, datorita tevilor paradox (atunci nu era cu socuri, ci se fabrica teava in acest fel) presiunile dezvoltate in teva, in dreptul ghinturilor, erau anormal de mari.
Gandite initial pentru vanatorii ce vanau in Africa, s-a renuntat rapid la ele. A fost un concept, s-a testat, nu s-au obtinut rezultatele scontate si a fost abandonat. Pana acum cativa ani, cand unii s-au gandit ca nu ar strica sa incerce o noua strategie de marketing, ca poate tine si au succes cu asa ceva.
Asa ca au facut niste socuri paradox, recomandandu-le celor care vor snopuri mai imprastiate. Minunea pe care o sperau ei si marea lovitura pe care sperau sa o dea cu aceste socuri, nu s-a intamplat. Vanatorii si-au dat seama ca mult mai bun este un cartus dispersant, sau un soc standard cilindric imbunatatit.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: șocuri mobile paradox

Mesajde ovidiulapusanu pe 10 Iul 2016, 21:00

Pe site-ul Franchi la suprapusa Feeling Beccacia este un articol despre arma si socul paradox. Pare cam eficient. Firme specializate în șocuri au început să îl facă (la noi vinde AGH socul paradox Gemini pt cam toate armele italiene). Eu întreb: are cineva dintre voi? L-a testat? Stiu ca în trecut a fost considerat ineficient si uitat dar lucrurile par in schimbare.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: șocuri mobile paradox

Mesajde Vlad_tulcea pe 10 Iul 2016, 23:54

Le-am vazut si eu in magazin la AGH as fi vrut sa vad cum merg unicele prin ele,daca fac vreo diferenta,a probat cineva?
Parca era destul de scump unu daca-mi aduc aminte bine in jur de 250.
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: șocuri mobile paradox

Mesajde ovidiulapusanu pe 11 Iul 2016, 06:44

ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: șocuri mobile paradox

Mesajde ovidiulapusanu pe 11 Iul 2016, 06:46

Costa 305 Ron.
Datele de mai sus cred că se referă la arme cu țevi Paradox. Nu stiu daca poți extrapola la țevi cu soc mobil paradox.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: șocuri mobile paradox

Mesajde bogus pe 11 Iul 2016, 08:11

ovidiulapusanu scrie:http://www.classicshooting.com/blogs/reading/17662388-paradox-bullets-against-game

Din ce vad articolul se refera la paradox bullet trase dintr-un paradox gun... in fine revenind la subiectul nostru am si eu o intrebare
Cum se comporta proiectilul unic tip sabot tras printr-un choke paradox, mai exact ma refer la Sauvestre. Se imprima miscarea de rotatie sabotului care la randul lui o transmite "rachetutei"? Da cadere mai mica la o distanta mai mare sau o destabilizeaza si merge aiurea. Practic datorita faptului ca o grupa unde imi face placere sa merg a interzis carabina la colectiva la porc am inceput sa tunez Beretta ES 100 adica gauri in culata, montat sina waver, dispozitiv de ochire de la Truglo care are si punct si cruce si cerc asa ca il pot folosii cu cercul si la alice, iar acum vreau sa pun si un paradox pt a imbunatatii performantele proiectilului unic plus ca-i si de design ;;)
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: șocuri mobile paradox

Mesajde kama3 pe 12 Iul 2016, 06:09

Fara a fi sub nicio forma de acord cu abuzul sub orice forma ar fi el, eu cred ca e bine sa existe controale.
Datorita tuturor "sicanelor" birocratice avem relativ putine accidente si incidente cu arme de foc.
Iar accidetele la vanatoare se intampla tocmai din cauza lipsei controalelor.
Ia sa stai cu sabia lui Damocles deasupra capului ca te opreste organul in padure, iti pune fiola si te lasa fara arma daca ai baut si sa vezi ca si accidetele ar disparea..
Revenind, atat timp ca suntem in regula cu toate cerintele legale, eu cred ca nu trebuie sa ne facem probleme in privinta controalelor.
Dar daca cineva evita organele e clar ca nu e in regula (nu vb de speta de fata ci in general).
Vrea organul sa faca control inopinat, foarte bine.
Sunt acasa ii dau drumu, nu sunt sa vina maine.
Deschide soacra, foarte bine, le arata dulapul si daca vrea ii invita si la o cafea!
Sa privim partea buna a lucrurilor: nu ne ie frica sa iesim pe strada ca ne luam un glont in freza, nu ne e frica ca daca ne uitam urat la cineva ne sare in aer masina, nu ne e frica ca daca ne certam cu sotia pune mana pe pusca ( chiar daca stie unde s cheile pana deschide doua lacate, asambleaza arma si o incarca deja e gata si partida de impacare).
Pe de alta pare, daca actiunile lor sunt abuzive nu trebuie sa stam pasivi atat timp cat legea e de partea noastra.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: șocuri mobile paradox

Mesajde violiv pe 12 Iul 2016, 08:25

bogus scrie:
Cum se comporta proiectilul unic tip sabot tras printr-un choke paradox, mai exact ma refer la Sauvestre. Se imprima miscarea de rotatie sabotului care la randul lui o transmite "rachetutei"? Da cadere mai mica la o distanta mai mare sau o destabilizeaza si merge aiurea?


Undeva la mijloc e o mica eroare. Stabilizarea proiectilelor in zbor se face in trei feluri: ori e sfera si merge cum stie ea, ori e cilindru si se stabilizeaza giroscopic prin acea miscare de rotatie ce i se imprima in cursul mersului prin teava, ori e sageata si are aripioare de stabilizare.
Proiectilele tip sabot sunt de doua feluri: unele dotate cu sabot dur, facute sa se infiga in ghinturile tevilor prevazute cu asa ceva si sa se roteasca, rotatie pe care o imprima apoi si varfului din interior pe care-l stabilizeaza giroscopic (foarte eficient daca si teava si proiectilul sunt imperecheate corect) si unele dotate cu sabot din plastic moale, facut sa intre usor si fara griji prin orice soc al unei tevi clasice si care contin in interior un proiectil cu profil sageata care se autostabilizeaza FARA ROTATIE, adica Sauvestre.

In concluzie, Sauvestre nu are nevoie de ghinturi, n-a fost conceput pentru asa ceva, sabotul lui doar se va razui la trecerea prin ghinturi si nu va face mai bine ci mai rau. Sauvestre se trage perfect prin teava cilindrica cu mentiunea ca din cele mai multe tevi ajunge pe tinta in cu totul alt loc decat alte unice, adica de iti pui dispozitiv de ochire trebe sa reglezi numai pentru el. Un alt lucru bun la Sauvestre este ca merge foarte bine si din tevi lungi, clasice pentru alice, de 66-70-76 cm, pe cand cele cu sabot dur au randament total mai bun cand sunt trase din tevi mai scurte, de 50-60 cm.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: șocuri mobile paradox

Mesajde OVI762 pe 12 Iul 2016, 10:19

Pana aci intelesei caci dom' doctor le zise bine si frumos,cum face de obicei.O intrebare,totusi:mie imi plac mult gogoloaiele de scrie pe ele Monolit32,12/70,alea fara plumb folosite alocuri la defrisari accidentale,iar pe cutie,printre altele,zice ca ''for smooth and rifled barrels''.E drept ca rifled nu e totuna cu paradox,dar,cumva,paradox e intre smooth si rifled :mrgreen: Deci...cum este?Forma proiectilului in cauza poate aduce,cumva,aminte de sageata de la Sauvestre insa nu e dar nici cilindru nu prea este ca seamana a sageata :-\
:D
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: șocuri mobile paradox

Mesajde violiv pe 12 Iul 2016, 17:55

Sageata are pene cum are aripioare racheta si Sauvestre si proiectilele de artilerie moderne trase din tevile de tun fara ghinturi ale tancurilor smechere germane sau americane. Alea nu au.

Sunt un fel de sageata, exact ca oricare unic clasic, stabilizate cat se pot stabiliza prin adaugarea unei portiuni usoare la fund, pe post de aripioare ... muta centrul de greutate in fata. Ca mai toate celelalte ajung in tinta cum pot si ele, mai pe lung, mai pe lat.

Eu nu vad vreun avantaj in a folosi soc cu ghinturi. Nu tot ce apare pe piata e si grozav. Unele apar pur si simplu pentru ca se cer. O teava ghintuita e altceva.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: șocuri mobile paradox

Mesajde Vlad_tulcea pe 12 Iul 2016, 21:40

Domnu' Violiv ati mentionat mai sus de Sauvestre si anume cum are alt punct de impact fata de unicele clasice si chiar fata de snopul de alice si da asa este,testat de multe ori de mine.
Sauvestre tras din teava de 71 cm (tribore de la Fabarm XLR ) nu poate fi folosit eficient la vanatoare cu arma standard,adica tras pe sina si catarea din fibra optica.Experimental am descoperit ca te apropii de tinta daca "ingropi" bumbul rosu aproape de tot in sina,astfel coborand puctul de impact,impractic la vanatoare.
Dar nu m-am lasat,alte cutii de Sauvestre,alte teste de data asta dupa ce am schimbat bumbul rosu cu un o catare truglo mai inalta cu aproape 1 cm decat sina armei plus inaltator reglabil,asa am ajuns la un grupaj bun si am uitat de toate cheltuielile dupa ce am reusit dubla la porc .
Astfel am ajuns sa schimb mereu catarea atunci cand folosesc Sauvestre la vanatoare si trebuie sa folosesc numai Sauvestre clasicele mergand mult mai jos,solutia ar fi sa avem o arma dedicata doar pentru trasul cu Sauvestre?
Cum va explicati diferentele atat de mari pe inaltime chiar si in distante vanatoresti 40-50 m ?
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: șocuri mobile paradox

Mesajde violiv pe 13 Iul 2016, 15:21

La toate tevile, fie ele cu ghinturi sau nu, in calibre de lise sau de glont, in timpul trecerii proiectilului prin teava aceasta vibreaza. Vibreaza si pe lung si pe lat si in spirala si armonic si disarmonic. Gura tevii vibreaza suficient de mult incat un proiectil ce o paraseste sa fie aruncat intr-o "un pic" alta directie decat un proiectil de alta marca, gramaj, viteza, etc. Asta ar fi o explicatie.
A doua este ca unicul clasic tras din lisa are o balistica foarte asemanatoare unui bolovan, adica incepe sa cada pe traiectorie imediat dupa ce a parasit gura tevii ... si tot cade, cu atat mai mult cu cat pierde viteza initiala foarte-foarte iute. Un proiectil de viteza, mai aerodinamic are si o curba mai plata. 50 m par putini pentru glont dar pentru un unic sunt cam la limita eficientei. Sauvestre are o limita de eficienta aproape dubla si la 50 m inca zburda.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 13 vizitatori

Publicitate