Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:55

MP 155

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

MP 155

Mesajde kama3 pe 31 Ian 2017, 14:43

Salutare!
De ieri sunt fericitul posesor al unei semi Baikal mp155.
E prima arma de tip semi pe care pun mana si pe care am ocazia sa o butonez.
M-am limitat doar la a demonta ulucul si teava, urmeaza sa o curat de vaselina cu care a venit pe ea si sa o scot la proba de foc ori in teren ori la poligon cum o avea norocul.
Nu sunt familiarizat cu mecanismul de functionare al acestui tip de arma. De citit am citit, am vazut si cateva filmulete, dar una e sa vezi poze si alta cand ai obiectul in fata.
De exemplu mi s-a parut foarte diferit sistemul de asamblare fata de cele clasice. Adica la asta teava mi se pare ca e tinuta doar de uluc, fata de clasice la care e bascula, e zavorul si apoi antepatul.
Chiar numai ulucul fixeaza teava sau e doar o impresie de novice?
De asemenea, as vrea sa stiu daca e necesar s-o demontez de tot si s-o curat de vaselina sau sa dau jos doar ulucul si teava si sa curat doar piesele la care am acces?
Inafara de curatare inainte de a trage prima data cu ea mai sunt necesare verificari?
Cu privire la cartuse, am vazut ca unii recomanda in rodaj doar magnumuri, altii ca se pot trage de la inceput cartuse de 70. Ce ma sfatuiti?
Peste tot am citit ca arma e fiabila si rezistenta. Totusi nu vreau sa plec de la premisa asta si sa-mi bat joc de arma, chiar daca o fi ea rezistenta.
Multumesc!
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: MP 155

Mesajde Sebastian77 pe 31 Ian 2017, 18:36

Salut...eu sunt posesorul unuo mp 153...de care sunt foarte mandru si multumit.Cand am cumparat arma , noua fiind am curatat-o si eu..am desfacut ulucul, am luat jos teava, arcul, magazia de cartuse, piesa care tine percutorul...si am sters toate piesele la care am putut ajunge. Eu sincer nici in ziua de azi nu am desfacut mai mult de pe ea ( ma refer patul, tragaciul)...nu stiu daca am facut bine sau nu...dar mai mult nu ma incumet sa
desfac.
Sebastian77
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 07 Mar 2009, 12:44

Re: MP 155

Mesajde kama3 pe 03 Feb 2017, 07:45

Multumesc de sfat!
Cam la atat m-am rezumat si eu. Am demontat cat se putea, am curatat, surprinzator la asamblare nu mi-au ramas piese :D
Urmeaza proba de foc.
Ganduri bune!
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: MP 155

Mesajde Cristache17 pe 05 Iun 2017, 07:51

kama3 scrie:Multumesc de sfat!
Cam la atat m-am rezumat si eu. Am demontat cat se putea, am curatat, surprinzator la asamblare nu mi-au ramas piese :D
Urmeaza proba de foc.
Ganduri bune!


Salut kama3!
Vreau sa achizitionez saptamana asta o arma lisa si m-am cam decis la acest model.
Imi poti spune mai multe despre arma? Esti multumit de ea? Isi face treaba bine? Lucruri pozitive/negative de adaugat? Observatii din teren?
Cristache17
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Iun 2017, 07:14

Re: MP 155

Mesajde punking pe 24 Iul 2019, 14:56

punking
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Iul 2019, 14:46


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

Publicitate