Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 20:51

Gun Fitting in Romania

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Gun Fitting in Romania

Mesajde cosmin5555 pe 16 Mar 2017, 21:49

Buna ziua tuturor. Exista cineva in tara care sa faca masuratorile personalizate dupa care sa poata fi confectionate paturi de arma adaptate perfect constitutiei fizice a vanatorului?
cosmin5555
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 24 Feb 2017, 10:40

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde silvium pe 16 Mar 2017, 22:52

Nu. Nu stiu sa posede cineva un try-gun in România.
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde yoghi pe 17 Mar 2017, 00:19

Da am eu

se masoara (stabileste)
lungimea ,inclinatia fata de teava, inclinatia crosei , inaltimea ,abaterea stanga -dreapta si centrul de greutate.

130E constatarea.
Cu datele obtinute va duceti la oricare armurieri vechi cu care nu colaborez.
Adrian....Giurgiu
Grigore....Bucuresti
Craciun....Codlea
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde silvium pe 17 Mar 2017, 06:56

Felicitări !
Prețul include si testare in poligon/cartoane ?
Ce model e?
Mulțumesc
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde yoghi pe 17 Mar 2017, 11:59

Domnilor.....a fost o gluma! :ymhug:

am postat aseara si pina acum am avut doua bile albe si doua negre.

Am vrut sa scot in evidenta ca orice serviciu in plus aduce costuri aditionale la patul de arma pt care majoritatea vanatorilor nu vor sa plateasca.

ps. am intalnit in ultimi ani cateva cazuri in care propietarul armei s-a deplasat la Beretta..Rizzini si chiar Perazzi pr masuratori si dupa o saptamana petrecuta acolo armele au mai trebuit putin modificate aici la armurierii nostri.

bafta!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde silvium pe 17 Mar 2017, 13:41

Pfff...
Era bine bine la 130, pe afara pleaca de la 250 si asta mi se pare fara try-gun, doar masuratul.
Ai fi fost inca un pasionat care are scule ce lipsesc maestrilor nostrii :))
Despre costuri, ce sa zic, depinde pt fiecare cat si ce reprezinta, atat pasiunea cat si obiectul. Daca faci o socoteala, s-ar putea sa iesi la pret de 1-2 cotizatii pt o arma care te va face fericit toata viata. Si nici pt maker nu mi se pare o investitie exagerata. Cateodata am impresia ca ambele tabere, atat manufacturierul cat si vanatorul roman, sunt lipsite de "ceva", parca e doar o alta afacere, merge si asa...si nu spun asta din auzite.
Cat despre firmele amintite, raman la parerea mea ca doar cele de casa, dedicate, ofera servicii de calitate, branduri mari ca Beretta, Blaser, etc, chiar daca te factureaza, nu-ti dau calitatea pe care o au la gamele de varf, gen Beretta Premium, Blaser Custom, etc...
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde adrian1123 pe 17 Mar 2017, 14:22

O sa am eu in scurt timp dar sincer eu m am descurcat (sant convins ca si colegii mei) fara arma respectiva cu care mai mult demonstrez clientului ca am dreptate.Daca fac un pat cu masuri luate corect cu try gun sau fara care teoretic clientului ai vine perfect dar epoleaza defectuos pt.ca asa a facut de o viata degeaba investitia mea si a lui.cred ca un tanar vanator(tragator) ar trebui la inceputuri sa mearga in poligon nu doar sa traga...poc poc, poc si atat.Ar trebui sa i PLATEASCA pe antrenor sa l invete ce si cum trebuie si pe urma sa aibe pretentie la arma.Teava omoara dar patul inpusca spun batranii si spun bine dar nu face minuni.Masuratorile cu try gun vor fi contra cost asa cum bine zicea colegul Yoghi.Costurile unui pat de pusca pentru majoritatea vanatorilor este destul de mare(asa spun ei) deci ulterior sigur vor vrea masuratorile cu try gun bonus....la Roman mu merge de loc fara bonusuri.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde Clujeanul pe 17 Mar 2017, 14:32

Cam cat costa un pat pentru IJ12 in cal. 16? Facut din lemn normal de nuc, pe masura vanatorului, bun, simplu si practic, fara obrazar si fara brizbrizuri...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde silvium pe 17 Mar 2017, 14:57

@adrian1123 felicitări !
Felicitări si pt reușitele de pana acum. Ai mare dreptate si in ceea ce privește exercițiul si învățarea corecta a epolarii. Rolul try-gun-ului nu este doar de confirmare, ci si de ajustări in funcție de mișcarea de epolare si priza fiecăruia pe arma. De multe ori doar din măsurători nu rezolvi problema.
Cat despre prețul prea mare ma abțin, nu vreau să-mi atrag energii negative :lol:
Nu-i rau nici cu bonusurile, rau e sa primesti mangleală in loc, chiar pt produsul respectiv, nu mai zic de bonus...
Topicul însă este despre gun fitting, ca asa de descurcat ne-om descurca si cu mâinele goale la nevoie !
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde UlissePro pe 17 Mar 2017, 15:08

silvium scrie:Cat despre firmele amintite, raman la parerea mea ca doar cele de casa, dedicate, ofera servicii de calitate, branduri mari ca Beretta, Blaser, etc, chiar daca te factureaza, nu-ti dau calitatea pe care o au la gamele de varf, gen Beretta Premium, Blaser Custom, etc...

Pai nu dau Silviu aceeași calitate, pentru ca finisajele alea sunt la alti bani si știi f bine. La Blaser un "super finish" este pe undeva la 325€ si il fac pentru mobilier de la gradul 8 in sus.
Tot pe meleagurile noastre cred ca rezolvam problema cel mai bine pret/calitate asa cum zice Yoghi!
Ca tot am pomenit de Blaser, este foarte simplu sa iei masuratorile un armurier, in tara sau afara nu conteaza atat timp cât sunt corecte, le trimiți la Blaser, iti croiesc aia patul pe măsura si il trimit la dealerul prin care ai făcut comanda. Nu lași pușca, nu duci pușca, mai simplu de atât nu se poate. Super treaba dar nu este ieftin deloc.
Am întors problema pe toate părțile si tot in România se rezolva astfel de probleme cel mai bine.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde cosmin5555 pe 17 Mar 2017, 15:54

Ok, vred am inteles cum sta treaba. Si unul ca mine care inca nu a cumparat arma dar care stie ce model vrea si pentru lisa si pentru carabina, are unde face masuratorile cat mai precis si pe baza lor sa comande arma la furnizor (prin dealer evident), arma la care sa se monteze direct patul personalizat?
Sau cumparam ce gasim, si cum gasim, iar apoi incepem cu modificarile prin atelierele armurierilor romani? In varianta aceasta platim doua randuri de paturi: cel de fabrica standard (eventual un compozit ca e mai ieftin decat lemnul), apoi cel personalizat facut manual in Romania. Complicata treaba...
cosmin5555
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 24 Feb 2017, 10:40

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde cosmin5555 pe 17 Mar 2017, 15:56

Ca eu sunt si stangaci, pe deasupra...
cosmin5555
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 24 Feb 2017, 10:40

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde silvium pe 17 Mar 2017, 16:19

Poate cea mai mare țigănie din partea Blaser este sa te constrângă sa iei un lemn de anumită clasa ca să-ți ofere "super finish" ! Pt cine nu știe înseamnă finisaj in ulei cu porii închiși, care nu e deloc o fiță sau numai aspect! Avem un coleg care a pățit-o pe propria piele la o vânătoare la capra neagră cand l-a prins ploaia, s-a umflat lemnul si cand a testat focul avea o abatere de 17cm! A trimis arma de vreo 2 ori înapoi să-i mai ia din ea, daca nu ma înșel, ca in cazul in care il mai prinde ploaia sa nu i se mai întâmple asta !!! Sa pățești asta după ore de urcat, de la 8-900€ pe animal, si de la 3500€ pe arma...
Si poti sa trimiți tu ce măsuri vrei, tot in cotele oferite pe configurator ți-o face. Daca vrei made to measure e de la 1350€ in sus facturica.
Nu am zis niciodată ca nu avem meșteri iscusiti, doar ca se întâmpla ca procedeele/metodele de execuție/prelucrare sa fie eronate si/sau calitatea materialelor sa lase de dorit.
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde Marksman pe 17 Mar 2017, 16:26

Gun fitting , custom guns .( arme la comanda ) .. prea mult am auzit in ultimul timp expresia asta si aici la mine , am prieneni care au asea ceva si cu parere de rau o spun rezultatele pe tinta lasa de dorit .. Eu compar acest" fenomen" cu un maraton :.unde trebiue sa respecti traseul si toate regulile de concurs ... dar sunt uni care ar dori sa sare peste acei 35 de km de sudoare si oboseala , si daca se poate sa alerge doar ce a mai ramas din cursa .. si ar fi bine sa treaca linia de sosire intre primi daca se poate .. asea ceva nu exista in shooting. :-o :-o
..... daca nu se face performanta personal nu cred ca este nevoie de gun fitting ..
@Cosmin 5555 sa nu intelegi ca asea ceva este rau in principiu , ce spun eu este ca peste 95% din vanatori ,tragatori nu au nevoie asta .. se poate demonstra ca o arma relativ buna poate sa faca acelas lucru sau mai bine pe tinta... in miinile unui tragator experimentat ... daca o compari cu o arma la comanda ..
Doar daca esti in acel 5% tragi pentru precizie maxima si realizezi ca arma nu face fata cerintelor si antrenamentului tau ... eu doar atunci as cauta pentru asea ceva ...In rest nu cred ca este nevoie de asea ceva .
Ce cred eu ca ai nevoie este de antrenament ,.. antrenor poate .. pentru a corecta unele" apucaturi ".
Probabil ca sunt cazuri speciale cand o persoana are un mic handicap fizic si atunci este nevoie de gun fitting ..
Eu as pleca de la premiza ca arma mea este mult mai capabila ca mine :D ( cand e vorba de tras ) .. asta m-ar motiva sa sa trag ...Constient .. doar asea poti sa cunosti arma, te poti cunoaste personal .. si o sa iti dai seama unde ai nevoie sa lucrezi pentru rezultatele dorite pe tinta .

Beneficile la ce am spus mai sus sunt ca tu o sa fi antrenat , intelegi ce inseamna shooting .... si o sa ai rezultatele dorite cu ori ce arma ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde silvium pe 17 Mar 2017, 16:36

@cosmin5555 știi bine vb aia si cu..., si cu..., nu se poate ! E ca si cum ai zice vreau o mașina sa prindă 100 in 4 secunde, dar n-am bani de Porsche. Iei un GTI si te apuci ușor de tunat :lol:
Cel mai simplu e cu vizita la fabrica, dar costa oricare brand ar fi.
Găsește pe cineva care sa te măsoare si ia ce e mai aproape, apoi poate ca cu mici ajustări o scoți perfecta pt tine. Mai orice producător oferă mai multe măsuri, gen s, l, m.
Nu uita sa vezi si care ti-e ochiul dominant (e simplu da un google). Daca nu esti 100% stângaci s-ar putea sa ai cea mai păcătoasa configurație, mâna stânga ochi drept, caz in care patul perfect e un cross over, adică bani si mai multi !
La carabina e mai simplu. De regula doar lungimea contează si cu un cheek pad rezolvi si alinierea pe luneta. Daca vrei sa intrii in detalii atunci e greu, pt ca contează si pistoletul, una e forma pt goana, de aproape, alta e pt distanță.
Plus ca pt câteva sute exista si variante modulare, gen GRS, KKC, daca îți place stilul.
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde UlissePro pe 17 Mar 2017, 17:20

Asa este Silviu, cel mai simplu este sa te duci la fabrica sa iti croiască patul pe configurația ta. Dar trebuie sa te ajute bugetul, si atunci toate lucrurile sunt mult mai simple.
Știi bine ca nu pomenit degeaba de Blaser - personal, cred ca varianta cu patul făcut in Rom, este mai buna decât vizita la fabrica. Un pat custom facut la fabrica pentru F3 este 1600€ iar lemnul nu cred ca este mai sus de gradul 2, pe cand aici ai văzut si tu ce a făcut Cristi cu Paralello aia a lui Bogdan.
Iar daca trecem la arme de nivel mai jos ca pret, 1000-2000-3000€ sa zicem, câți din cei ce își iau astfel de arme, vad simplu sa se ducă la fabrica sa dea peste 1300€ pe un pat croit pe ei?
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde silvium pe 17 Mar 2017, 17:40

Enumeram doar variantele, nu am spus nici ca una sau alta e mai buna. Surprize poti sa ai indiferent de varianta.
Am omis-o p-asta, cumpărat orice, refăcut patul in ro ar fi varianta de mijloc ca bani.
Imi place foarte mult cum lucrează Cristi Nițu si chiar vreau si eu să-mi fac ceva la el cand si daca va mai fi disponibil.
Numai ca daca faci la noi, tre sa fi foarte informat/pregătit si sa știi sa pui toate întrebările. Orice ți-ai face, nu de alta, dar sa nu ai surprize.
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde UlissePro pe 17 Mar 2017, 17:44

Si tu zici foarte bine. Trebuie făcute temele ffff bine înainte!
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde adrian1123 pe 17 Mar 2017, 18:33

Cristi este un mester bun si sunt convins ca pentru cei ce stiu sa intrebe Cristi va sti sa raspunda .Cel mai bine cred eu ca treaba iese buna cand mesterul si beneficiarul vorbesc aceeas limba si au pretentii asemanatoare unul calitativ si celalalt la pret.Problema romanilor este ca nici nu concep sa plateasca decat MAXIM jumatate din ce se cere afara la aceeas calitate(or fi si exceptii)Si atunci receptia lucrarii se face cu lupa sa se gaseasca si cele mai mici defecte .Pasionatii de frumos care inteleg complexitatea unei anumite lucrari sunt putini si din cauza aceasta mesterii autohtoni sunt nevoiti sa se plieze dupa cerinte si pretul oferit de beneficiar.Cineva trebuie sa repare si ij urile.Sunt tare curios cati vanatori vor plati masurarea cu try gun cand in Romania avem 70% arme sub 300E si la gandul ca dau pe un pat custom imensa suma de 150 E au frisoane .
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde UlissePro pe 17 Mar 2017, 19:14

Pasionați de frumos sunt foarte multi, oameni cu gusturi sunt si astia in număr mare, dar din păcate "good things don't come cheap" si aici este problema, banii. Cand o sa ceara piața vom avea si try gun-uri, si shooting shcool-uri si târguri ca in țările din vest.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde silvium pe 17 Mar 2017, 19:28

@adrian1123 ai foarte mare dreptate in aproape tot ce ai spus. Dar ai sa rămâi suprins sa afli ca sunt foarte multi si cei care își cumpăr arme scumpe. Ca in majoritatea cazurilor o fac direct din afara țării este si problema armurierilor si pt ca nu oferă si pt ca nu se promovează. Ce, pana sa apăra Soimu' nu își lua lumea cutie custom sau ti se pare ca sunt ieftine?
Din păcate de multe ori se oferă prețuri la jumătate pt ca si calitatea este la jumătate, iar pasionaților de frumos si/sau calitate mai trebuie sa le si dovedești si in unele cazuri chiar nu se poate. Nu mai zic de cazuri in care preturile le depășesc pe cele de afara.
Nu uita sa ne anunți si pe noi cand îți sosește try gun ul.
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde adrian1123 pe 17 Mar 2017, 22:01

Or veni si vremuri mai bune,atat ventru vanzatori cat si pentru cumparatori.Ma bucur ca exista si in RO cunoscatori si pasionati de arme si o fac public.Cand o sa soseasca arma respectiva o sa anunt,sper ca odata cu ea sa vina si aparat de verificat tragerea cu laser pe clibre diferite si proiectorul necesar uni ''poligon'' indor de incercare.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Gun Fitting in Romania

Mesajde yoghi pe 17 Mar 2017, 22:20

@cosmin5555 si altii care doresc o varianta buna!

Cumperi de la ce firma..reprezentanta vrei tu arma dar cu pat brut.(neprelucrat) .
1.pretul e mai mic
2.poti alege categoria lemnului fara mari costuri
3.transformarea lemnului o faci in Romania la un pret mult mai avantajos.300-400E
Singura conditie pusa de mesterii nostri este prezeenta pt minim doua masuratori.


si cateva intrebari care cam nemultumeste clientul.
Ai mai tras cu pusca ?
cate cartuse pe an
la ce vei folosii arma prelucrata.

a patra intrebare este ...arata-mi cum epolezi.

Deci
va astempam .Eu si Nea Grigore in Bucuresti sau Adrian la Giurgiu.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate