Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 06:43

Reviw Beretta Silver Pigeon 1

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Reviw Beretta Silver Pigeon 1

Mesajde nedeaalexandru pe 26 Mar 2017, 04:55

nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Reviw Beretta Silver Pigeon 1

Mesajde Septimiu pe 27 Mar 2017, 08:44

Multumesc pentru review. Imi este foarte util acum cand incep si eu sa imi caut prima arma.
Banuiesc ca are camera de 76 dar nu stiu ce lungime are teava. Ai tras unice cu ea?
Referitor la instructiuni in romana, eu stiu ca orice produs care se vinde in Romania trebuie sa aiba instructiuni traduse in limba romana. Daca acest lucru nu il asigura producatorul, trebuie asigurat de catre distribuitor.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Reviw Beretta Silver Pigeon 1

Mesajde radubichis pe 27 Mar 2017, 08:53

Septimiu ,armele lise sunt fabricate sa traga cu alice si ca extraoptiune sa traga cu proectile unice .Arme lise dedicate sa traga cu proectil unic au tevi ghintuite sau in unele cazuri o teava lisa si una paradox .Astea din urma reprezinta o combinatie folosita si la vanatoare de mistret si la vanatoare de sitar sau becatina
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Reviw Beretta Silver Pigeon 1

Mesajde liviur pe 27 Mar 2017, 14:13

@septimiu am eu silver p. I sporting cu tevi optimabore si am tras cu proiectil unic (la cartoane) : bp rosu, bp negru, rottweil exact si chedite dar nu mai tin minte modelul. Dintre toate cel mai bine a mers rottweil exact, cu proiectil palla, nu brenneke !
Silver p. Standard nu are tevi optimabore.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Reviw Beretta Silver Pigeon 1

Mesajde hanter pe 28 Mar 2017, 09:38

Salut si eu detin o arma beretta silver pigeon 1 12/76 tevi de 71 si am tras cu proiectil unic merg super mai ales cu rottweil 12/76 de 39 g punct ochit punct lovit.
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: Reviw Beretta Silver Pigeon 1

Mesajde Septimiu pe 28 Mar 2017, 10:15

@radubichis, Multumesc pentru precizari! Stiu ce zici de armele lise dar eu intrebam tocmai de aceasta situatie, sa ii spunem ocazionala pentru ca nu o sa imi permit sa cumpar din prima 2 arme - una pentru alice si una pentru proiectil unic. O sa imi cumpar o lisa pe care o sa o folosesc cel mai mult cu alice si, ocazional si cate un unic pana o sa vina a doua arma...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Reviw Beretta Silver Pigeon 1

Mesajde hanter pe 30 Mar 2017, 07:47

Garantat faci o alegere buna cu Beretta Silver Pigeon 1.
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: Reviw Beretta Silver Pigeon 1

Mesajde Sly_Fox pe 30 Mar 2017, 16:17

Aceasta denumire de ''piesa a treia" este o reminiscenta a vocabularului comunist, care din pacate inca se mai pastreaza si este preluata de catre tinerii vanatori. Comunistii, in ,,nemarginita lor cunoastere proletara", au dat aceasta denumire datorita neinspiratiei sau poate dorintei de a schimba vechile denumiri. Astfel ''pana'' armei s-a transformat peste noapte in ''piesa a treia''. Bine ca nu stiau pe atunci de socurile mobile, ca astazi am fii vorbit despre ele ca despre piesele patru, cinci, sase s.a.m.d.
Daca tot esti vanator tanar si pasionat de acest domeniu al cinegeticii, iti recomand sa ii spui pana, asa cum este normal, si nu piesa a treia.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reviw Beretta Silver Pigeon 1

Mesajde yoghi pe 30 Mar 2017, 20:55

coleguu
vezi ca "pana" e denumirea ce vine de la forma lemnului folosit la armele clasice.
La boc si semi nu mai are forma de pana.

"pai ce facusi mai nene măăă"
:ymhug:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Reviw Beretta Silver Pigeon 1

Mesajde Septimiu pe 31 Mar 2017, 06:33

Nici mie nu imi place cum suna "piesa a treia". Oare uluc e mai corect? :think:
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Reviw Beretta Silver Pigeon 1

Mesajde Sly_Fox pe 31 Mar 2017, 14:16

yoghi scrie:coleguu
vezi ca "pana" e denumirea ce vine de la forma lemnului folosit la armele clasice.
La boc si semi nu mai are forma de pana.

"pai ce facusi mai nene măăă"
:ymhug:

Pana este denumirea generala, indiferent in ce plan sunt dispuse tevile. Mai nene maaa, cum vrei tu sa o dai din vanatoare in geometrie.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reviw Beretta Silver Pigeon 1

Mesajde the_mav pe 31 Mar 2017, 16:07

io-mi iau floricele de pe acum, ca se prefigureaza ceva frumos, ceva deosebit :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :D :D :mrgreen:

ps: peste cateva pagini de dezbateri, va propun sa-l intrebam pe Nea Mircea, eu cred ca mergem "la sigur" cu el :D :D :D :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Reviw Beretta Silver Pigeon 1

Mesajde violiv pe 31 Mar 2017, 21:59

Numa in limba romana se foloseste denumirea "pana". Anglo-saxonii, francezii, italienii ii spun cu totul altfel.
Si numele romanesc nu vine de la forma ci de la functie: "pana" sau "ic" este o piesa folosita ca sa tina alte doua la un loc, gen pana din coada toporului ca sa stea lama pe lemn, pana care fixeaza o roata dintata de axul ei, etc.
Cum "piesa a treia" asta face - leaga celelalte doua piese mari ca sa nu se desfaca, termenul se poate folosi si la juxtapuse si la bocuri ba chiar si la semi-automate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate