Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:59

Cu ce protejati patul?

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Cu ce protejati patul?

Mesajde nedeaalexandru pe 20 Apr 2017, 07:02

Salut dragi ortaci
Am o intrebare...cu ce dati pe pat si pe uluc pentru a le proteja?folositi ceva?si daca tot suntem aici ...dupa ce curatati arma cu ce ungeti arma...vreun ulei?folositi si unsoare?daca da de care?
Va multumesc anticipat
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Cu ce protejati patul?

Mesajde salus pe 20 Apr 2017, 09:13

Eu folosesc Ballistol, de mai bine de 10 ani. Cam miroase dar este ok!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Cu ce protejati patul?

Mesajde laurul pe 20 Apr 2017, 09:34

Atentie cu Balistolul pe paturile sintetice, in special cele cauciucate, gen Argo.
Nu il folositi ca il faceti zebra.

Pe lemn dau cu Balsin , pe metal am folosit 20 de ani Balistol fara probleme si mai nou cu NanoProtech.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cu ce protejati patul?

Mesajde OVI762 pe 20 Apr 2017, 22:25

Pe lemn dau cu carpa si pe tevi cu zdreanta,prima cu un pic de uleide in si a doua cu Balistol.Si daca ne mai zici ortaci iti spun si cu ce ung interiorul tevilor :mrgreen: :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cu ce protejati patul?

Mesajde marc12/76 pe 21 Apr 2017, 19:31

De mici copii,băieți fiind, am reparat/stricat/uns/spart/lipit/șlefuit/tăiat/zidit/turnat/înlocuit/pilit//gaurit/înșurubat/sudat....si mai stiu eu ce alte procedee mecanice sau chimice am folosit care ne-au definit ca ,,bărbați ce suntem,, in casa si in societate.Am învățat pe propria piele ce sa pui /nu pui , unde sa pui /cat sa pui/ de care sa pui/ de ce sa pui un anumit lucru si de ce sa nu-l pui, fie el plastic, lemn,fier,foc ,apa,ulei,rășini/ulei/vaselina/adeziv,.. ,, Unsoare,,..si alte si alte....chestii.Si trecând prin viață am ajuns si vanatori., deci tre sa știm sa lucram cu fieru,' lemnul,praful de pușcă,pielea si îmbinările aceste materiale...

Personal fiecare arma achiziționata am curatat-o bine de uleiul din fabrica si am făcut un tratament ceramic - ca altfel nu prinde , la lise interiorul basculei /îmbinările care freacă una pe alta, iar mecanismele arc si cui percutor cu vaselina care nu se întărește la temperaturi negative. La final șterg bine si dau cu un puf de Balistol
La paturile cu truoil fara prea mult balistol, ca e lemn si se umfla :))
Interiorul țevilor e alta mâncare de peste...nici sa nu te gândești sa bagi ,,Unsoare,, ca nu mai :)) rotește Breneke-ul.
După fiecare vânătoare,mai ales iarna aștept ca fierul sa ajungă la temp camerei/dulapului, pastrand-o in camere mai reci si neapărat scoasa din husa.Am văzut un benelli de 3 ani a unui coleg care o baga cu tot cu husa in dulap, si ia ghiciți ce are pe țeavă? pete de rugina

Dar daca studiezi forum-ul găsești o groaza de informații.
Spor la uns
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: Cu ce protejati patul?

Mesajde marc12/76 pe 21 Apr 2017, 22:30

MODERAT.
@MARC- REVIZUIESTE-TI LIMBAJUL DIN POSTARI.
CONSIDERA ACEST MESAJ DREPT AVERTISMENT.
SINGURUL....

marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: Cu ce protejati patul?

Mesajde pipabh pe 21 Apr 2017, 23:20

marc12/76 scrie:MODERAT

Ce-ai facut colegu?!!! Ai cam dat-o rau de gard cu postarea de mai sus! Acestea sunt vorbe? Nu pe acest forum si stii bine dar nu stiu ce te-a apucat!
Ca nu esti de acord cu postarile colegului in care """ne invata despre vanatoare""" asta e altceva. Dar comenteaza intr-un limbaj adecvat.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cu ce protejati patul?

Mesajde marc12/76 pe 23 Apr 2017, 22:54

Scuze pentru limbaj; scuzele de rigoare le cer,dar nu pot sa vad deținători de arme care ,, stabilesc " reguli de vanatoare, dau sfaturi si au urmatoarea dilema: cu ce ungem patu? Poate sunt perfectionist, dar este o regula in viata, primordială in reusita:
Decat cel mai bun dintre cei mai rai, mai bine cel mai rău dintre cei buni. Cand am mers la femei, am studiat totul despre dansele: Freud, Ninctze,Osho. Când am inceput sa conduc masini am studiat tot ce se putea despre ele,inginerie idem, la vanatoare idem , cred ca daca normativele si legile românesti nu impun cunostinte D-voastra sunteti singurii care puteti relativ ,,educa" dar prin consecventa si severitate, ca nu e scoala generala, este vanatoare, sunt arme, si e nevoie de responsabilitate si maturitate.Asta o spun in calitate de martor la un incident care a avut loc cu cativa ani in urma si tocmai înfăptuită de un ,,imatur" .Decizia va apartine, ori suntem bărbați si stabilim reguli ; ori lăsăm loc altora...si ma retrag după ce am citit toate subiectele de pe forum de doua ori ...
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: Cu ce protejati patul?

Mesajde OVI762 pe 26 Apr 2017, 01:47

De ce iti ceri scuze?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cu ce protejati patul?

Mesajde nedeaalexandru pe 26 Apr 2017, 13:24

Nu am apucat sa citesc ce ati scris mai sus dar nu va inteleg indignarea...alta chestie pe care nu o inteleg este de ce sunteti domnul Marc atat de suparat...ce sa intamplat?ce va deranjat asa de mult...sunteti atat de priceput ? am incercat sa fac niste materiale de care eu am avut nevoie atunci cand am incercat sa devin vanator si nu le-am gasit si care din feedback-ul primit au ajutat...eu va sfatuiesc...daca imi permiteti... sa incercati sa va calmati...e o intrebare normala din puntul meu de vedere...sunt colegi de ai nostri care detin o arma de foare mult timp si e normal sa intreb cu ce si-au intretinut arma...ce produs din punctul dumnealor de vedere e mai bun...In speranta ca o sa va linistiti va doresc numai bine si aplicati o metoda relativ simpla...nu va place atunci nu va uitati.
Cu stima
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Cu ce protejati patul?

Mesajde nedeaalexandru pe 26 Apr 2017, 13:30

Aaaa si inca ceva
-Există oameni care sunt cu înverşunare împotriva mea. Nu m-au văzut vreodată, nu m-au ascultat niciodată, nu ştiu ce fac şi totuşi sunt cu înverşunare împotriva mea. Uneori este surprinzător. Chiar şi pentru a fi împotrivă trebuie ca mai întâi să fii aproape, să cunoşti, să priveşti, să observi. Ei nu m-au văzut vreodată. Dacă ne-am întâlni pe stradă ar trece pe lângă mine deşi mă urăsc de moarte.-
Va las pe dumneavoastra domnul Marc sa spuneti cine a scris aceste randuri si daca aveti timp incercati sa cugetati putin
Cu stima pentru ultima oara in acest subiect
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

Publicitate