Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:59

Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde Madalin Preda pe 16 Oct 2017, 18:58

Salutare colegii. Dețin un Baikal IJ27 (Bock) fabricat in URSS in 1985. Întâmpin o problema si poate ma puteti ajuta: Mi s-a desprins patul de lemn la imbinarea cu fierul ( vezi foto ). Pe lateralul armei deasupra la tragace, in zona una se imbina lemnul cu fierul( in caz ca nu mai funcționează link-ul) Am fost la un atelier si mi l-a lipit si apoi strâns. Domnul armurier a spus ca nu va tine foarte mult si ca va trebui sa imi facă un pat nou . Pretul patului depăseste pretul armei. S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Un numar de la armurieri sa sun sa vad ce pret imi ofera? Mulțumesc anticipat




https://ibb.co/i6jsMR
Vânător la început de drum.
Membru vânător la: A. V. P. S Diana București.
Avatar utilizator
Madalin Preda
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Oct 2017, 18:40
Locaţie: București

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde OVI762 pe 16 Oct 2017, 20:10

Unde locuiesti?Poate te ajuta un coleg din zona ta cu un mester priceput.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde yoghi pe 16 Oct 2017, 22:12

Madalin Preda scrie:Salutare colegii. Dețin un Baikal IJ27 (Bock) fabricat in URSS in 1985. Întâmpin o problema .......Pretul patului depăseste pretul armei. S-a mai confruntat cineva cu problema asta?


:lol: Coleguu daca ai avea o masina din 1985 si ai vrea o usa noua...un scaun nou sa nu zic tapiterie noua ...cum zici ca ar fi raspunsul.

Nu cred sa gasesti un pat de arma facut de fabrica sau armurier fara 800 _1000 lei.Trebuie sa realizezi ca munca mesterului este aceeasi , pt un pat de Ij sau de Beretta.
La targuri traditionale se cere aceasi suma pe o scluptura vai de ea intr-o scandura.

Daca nu te "coafeaza" pretul incearca varianta comunista a reparatiei....un surub ce strabate lemnul de la stanga la dreapta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde Madalin Preda pe 17 Oct 2017, 09:18

OVI762 scrie:Unde locuiesti?Poate te ajuta un coleg din zona ta cu un mester priceput.


Locuiesc in Bucuresti.
Vânător la început de drum.
Membru vânător la: A. V. P. S Diana București.
Avatar utilizator
Madalin Preda
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Oct 2017, 18:40
Locaţie: București

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde Madalin Preda pe 17 Oct 2017, 09:20

yoghi scrie:
Madalin Preda scrie:Salutare colegii. Dețin un Baikal IJ27 (Bock) fabricat in URSS in 1985. Întâmpin o problema .......Pretul patului depăseste pretul armei. S-a mai confruntat cineva cu problema asta?


:lol: Coleguu daca ai avea o masina din 1985 si ai vrea o usa noua...un scaun nou sa nu zic tapiterie noua ...cum zici ca ar fi raspunsul.

Nu cred sa gasesti un pat de arma facut de fabrica sau armurier fara 800 _1000 lei.Trebuie sa realizezi ca munca mesterului este aceeasi , pt un pat de Ij sau de Beretta.
La targuri traditionale se cere aceasi suma pe o scluptura vai de ea intr-o scandura.

Daca nu te "coafeaza" pretul incearca varianta comunista a reparatiei....un surub ce strabate lemnul de la stanga la dreapta.



Am sunat la un armurier si mi-a cerut 600lei pentru un pat nou de armă din lemn de nuc . Este mai ok 600lei decat 1000lei cat mi s-a cerut initial.
Vânător la început de drum.
Membru vânător la: A. V. P. S Diana București.
Avatar utilizator
Madalin Preda
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Oct 2017, 18:40
Locaţie: București

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde laurul pe 17 Oct 2017, 10:25

Adi Gheta
0721215 050
E pe forum .
Cauta armurier giurgiu
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde ravenstein pe 17 Oct 2017, 10:33

Cateodata momentele astea pentru mine reprezinta o oportunitate. De exemplu de banii aia ai putea sa incerci sa achizitionezi alta arma noua.(daca mai pui niste bani de la tine ).
Poate e arma cu semnificatie, dar cateodata schimbarea e buna in orice. :)
respect
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde kama3 pe 17 Oct 2017, 13:00

Lemnul poate fi reparat cu rasina epoxidica.
Daca reparatia s-a realizat corect atunci nu mai are moarte.
Lipit, slefuit, o mana de lac si gata.
Rasina epoxidica gasesti la www.polydis.ro
Daca nu vrei sa realizezi singur reparatia poti incerca la cineva care lucreaza cu rasina (barci home made - ca industrial se foloseste rasina polyesterica si aia nu e buna, aeromodele, navomodele etc). Nu trebuie sa duci toata arma, e suficient sa demontezi patul.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde Madalin Preda pe 18 Oct 2017, 10:27

Mulțumesc mult colegule pentru sfaturi.
Vânător la început de drum.
Membru vânător la: A. V. P. S Diana București.
Avatar utilizator
Madalin Preda
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Oct 2017, 18:40
Locaţie: București

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde Madalin Preda pe 18 Oct 2017, 10:28

laurul scrie:Adi Gheta
0721215 050
E pe forum .
Cauta armurier giurgiu


O sa sun. Multumesc mult
Vânător la început de drum.
Membru vânător la: A. V. P. S Diana București.
Avatar utilizator
Madalin Preda
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Oct 2017, 18:40
Locaţie: București

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde Madalin Preda pe 18 Oct 2017, 10:30

ravenstein scrie:Cateodata momentele astea pentru mine reprezinta o oportunitate. De exemplu de banii aia ai putea sa incerci sa achizitionezi alta arma noua.(daca mai pui niste bani de la tine ).
Poate e arma cu semnificatie, dar cateodata schimbarea e buna in orice. :)
respect


Am vorbit cu mai multi armurieribsi aceștia m-au sfatuit sa o recondiționez decat sa imi cumpar alta arma. Toti au spus ca este o arma care nu se defectează deloc din punct de vedere mecanic. Astea sunt problemelor lor: patul ; pana si in timp capata joc datorita frangerilor dese.
Vânător la început de drum.
Membru vânător la: A. V. P. S Diana București.
Avatar utilizator
Madalin Preda
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Oct 2017, 18:40
Locaţie: București

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde violiv pe 19 Oct 2017, 08:10

Jocul il capata datorita tragerilor dese nu frangerilor, asa se uzeaza ea...

Am avut aceeasi problema la prima arma a tatalui meu, IJ 27 de prin anii "80. Mai mult, a calcat pe uluc si l-a craoat in lung. Le-am incleiat, prins in dibkuri, suruburi ...bla-bla, a tinut de n-a mai putut. Am cumparat un set pat+uluc, aproape noi, de la un vanator stangaci ce si-a facut pe comanda pat stanga....vreo 150 E din Ungaria. Au trebuit ajustate finut pentru ca desenulbasculei la cele vechi e un pic diferit. Cu ocazia asta i-am rezolvat si jocurile, rebrunat tevile ... acum e ca noua. Da' a ajuns catre 1000 lei cu totul. A fost doar un moft, de nostalgie, ca orixum n-o mai foloseste de ani buni.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde Madalin Preda pe 19 Oct 2017, 09:09

violiv scrie:Jocul il capata datorita tragerilor dese nu frangerilor, asa se uzeaza ea...

Am avut aceeasi problema la prima arma a tatalui meu, IJ 27 de prin anii "80. Mai mult, a calcat pe uluc si l-a craoat in lung. Le-am incleiat, prins in dibkuri, suruburi ...bla-bla, a tinut de n-a mai putut. Am cumparat un set pat+uluc, aproape noi, de la un vanator stangaci ce si-a facut pe comanda pat stanga....vreo 150 E din Ungaria. Au trebuit ajustate finut pentru ca desenulbasculei la cele vechi e un pic diferit. Cu ocazia asta i-am rezolvat si jocurile, rebrunat tevile ... acum e ca noua. Da' a ajuns catre 1000 lei cu totul. A fost doar un moft, de nostalgie, ca orixum n-o mai foloseste de ani buni.


Am inteles. Ce înseamnă brunat??
Vânător la început de drum.
Membru vânător la: A. V. P. S Diana București.
Avatar utilizator
Madalin Preda
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Oct 2017, 18:40
Locaţie: București

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde the_mav pe 19 Oct 2017, 09:21

Madalin Preda scrie:
violiv scrie:Jocul il capata datorita tragerilor dese nu frangerilor, asa se uzeaza ea...

Am avut aceeasi problema la prima arma a tatalui meu, IJ 27 de prin anii "80. Mai mult, a calcat pe uluc si l-a craoat in lung. Le-am incleiat, prins in dibkuri, suruburi ...bla-bla, a tinut de n-a mai putut. Am cumparat un set pat+uluc, aproape noi, de la un vanator stangaci ce si-a facut pe comanda pat stanga....vreo 150 E din Ungaria. Au trebuit ajustate finut pentru ca desenulbasculei la cele vechi e un pic diferit. Cu ocazia asta i-am rezolvat si jocurile, rebrunat tevile ... acum e ca noua. Da' a ajuns catre 1000 lei cu totul. A fost doar un moft, de nostalgie, ca orixum n-o mai foloseste de ani buni.


Am inteles. Ce înseamnă brunat??

@Vio: daca ai prin spital p'acolo ceva pt rabdare, pune-ma printre primii pe lista, TE ROG!
:? :? :?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde violiv pe 19 Oct 2017, 13:30

Otelul tevilor nu e inox, rugineste si trebuie protejat cumva. Brunajul e una din solutii, printre cele mai folosite si consta in transformarea unui strat foarte fin de metal in ceva oxizi complexi care ruginesc ceva mai greu ... dau culoarea albastrui-negru specifica armelor. In timp, tot frecandu-se de duverse chestii, se curata de pe metal si acesta ramane expus, asa ca se bruneaza din nou.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde adrian1123 pe 19 Oct 2017, 21:50

@mav multi vanatori vad forumul ca pe o solutie la problemelor lor ,majoritatea cauta solutii ieftine asa zis salvatoare sau de criza sau de moment. Doar cei pasionati citesc si aprofundeaza despre arme balistica sau...brunarea e o chistie tehnica .Colegul nostru cred ca va citi despre brunare doar cand va vrea sa si bruneze singur tevile armei ca doar toata lumea poate...
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde Madalin Preda pe 19 Oct 2017, 21:55

adrian1123 scrie:@mav multi vanatori vad forumul ca pe o solutie la problemelor lor ,majoritatea cauta solutii ieftine asa zis salvatoare sau de criza sau de moment. Doar cei pasionati citesc si aprofundeaza despre arme balistica sau...brunarea e o chistie tehnica .Colegul nostru cred ca va citi despre brunare doar cand va vrea sa si bruneze singur tevile armei ca doar toata lumea poate...


Am intrebat de brunare ca nu stiam ce înseamnă. Nu sunt vânător cu vechime...

Am întrebat pe forum poate gasesc o rezolvare la problema mea. Pentru ca eu știu ca atunci cand ai mai multe informații esti mai deștept. Citesc peste tot pareri si o sa o aleg pe cea mai bună. Momentan arma este in stare buna. Astept momentul csnd o sa cedeze de tot patul si sa fiu pregătit.
Vânător la început de drum.
Membru vânător la: A. V. P. S Diana București.
Avatar utilizator
Madalin Preda
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Oct 2017, 18:40
Locaţie: București

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde yoghi pe 20 Oct 2017, 00:18

coleguu
Asta e tare .

parca ai fi Iliescu.(presedintele...fostul)
o intorci pina se potriveste

ori stare buna ori e ...pe duca!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde the_mav pe 20 Oct 2017, 06:13

Madalin Preda scrie:
adrian1123 scrie:@mav multi vanatori vad forumul ca pe o solutie la problemelor lor ,majoritatea cauta solutii ieftine asa zis salvatoare sau de criza sau de moment. Doar cei pasionati citesc si aprofundeaza despre arme balistica sau...brunarea e o chistie tehnica .Colegul nostru cred ca va citi despre brunare doar cand va vrea sa si bruneze singur tevile armei ca doar toata lumea poate...


Am intrebat de brunare ca nu stiam ce înseamnă. Nu sunt vânător cu vechime...

Am întrebat pe forum poate gasesc o rezolvare la problema mea. Pentru ca eu știu ca atunci cand ai mai multe informații esti mai deștept. Citesc peste tot pareri si o sa o aleg pe cea mai bună. Momentan arma este in stare buna. Astept momentul csnd o sa cedeze de tot patul si sa fiu pregătit.

Oare am exagerat mai sus?!?
:( :( :(
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde Madalin Preda pe 20 Oct 2017, 11:00

yoghi scrie:coleguu
Asta e tare .

parca ai fi Iliescu.(presedintele...fostul)
o intorci pina se potriveste

ori stare buna ori e ...pe duca!


Este lipit patul de lemn. Armurierul mi-a spus ca o sa fie o chestie de scurtă durata pana o sa se desprinda iar sau se rupă
Vânător la început de drum.
Membru vânător la: A. V. P. S Diana București.
Avatar utilizator
Madalin Preda
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Oct 2017, 18:40
Locaţie: București

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde pipabh pe 20 Oct 2017, 12:37

the_mav scrie:
Madalin Preda scrie:
adrian1123 scrie:@mav multi vanatori vad forumul ca pe o solutie la problemelor lor ,majoritatea cauta solutii ieftine asa zis salvatoare sau de criza sau de moment. Doar cei pasionati citesc si aprofundeaza despre arme balistica sau...brunarea e o chistie tehnica .Colegul nostru cred ca va citi despre brunare doar cand va vrea sa si bruneze singur tevile armei ca doar toata lumea poate...


Am intrebat de brunare ca nu stiam ce înseamnă. Nu sunt vânător cu vechime...

Am întrebat pe forum poate gasesc o rezolvare la problema mea. Pentru ca eu știu ca atunci cand ai mai multe informații esti mai deștept. Citesc peste tot pareri si o sa o aleg pe cea mai bună. Momentan arma este in stare buna. Astept momentul csnd o sa cedeze de tot patul si sa fiu pregătit.

Oare am exagerat mai sus?!?
:( :( :(

NU
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde Dragan pe 20 Oct 2017, 22:07

Singura solutie este ,din nefericire, pat nou.La modelul asta nu poti pune un surub transversal,nici un lipici nu rezista ,deoarece lemnul este imbibat cu ulei.Vorbesc din postura unuia patit,posesor de ij27.Arma buna,ieftina,rezistenta,trage bine dar...pacatul ei este lemnul.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde Madalin Preda pe 20 Oct 2017, 22:11

Dragan scrie:Singura solutie este ,din nefericire, pat nou.La modelul asta nu poti pune un surub transversal,nici un lipici nu rezista ,deoarece lemnul este imbibat cu ulei.Vorbesc din postura unuia patit,posesor de ij27.Arma buna,ieftina,rezistenta,trage bine dar...pacatul ei este lemnul.


Multumesc frumos de rapsuns. Acelasi lucru ce mi-ati spus dvs mi-a spus si armurierul.
Vânător la început de drum.
Membru vânător la: A. V. P. S Diana București.
Avatar utilizator
Madalin Preda
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Oct 2017, 18:40
Locaţie: București

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde adrian1123 pe 20 Oct 2017, 22:18

Mav nu ai exagerat dar nici "suflet"nu pune ca ....Ma abtin.Sper sa se gaseasca mereu solutii la orice problema.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Problemă pat lemn Baikal IJ27 Bock

Mesajde Dragan pe 20 Oct 2017, 22:33

Din fericire (pentru mine)cu ocazia ruperii patului am invatat sa fac paturi de arma,panoplii pentru trofee de vanatoare.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Zeres Ciprian şi 94 vizitatori

Publicitate