Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 26 Iun 2019, 10:07

socuri briley

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: Cristi

socuri briley

Mesajde hunterb pe 07 Ian 2019, 15:22

Va salut si La multi ani pe 2019!

Am o intrebare, daca ma poate lamuri cineva. As vrea sa cumpar online din USA un soc (choke) Briley pentru o semi Benelli.
Aveti idee ce incadrare vamala are si cat as plati in plus fata de pretul de factura?

Multumesc anticipat,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
hunterb
Membru important

Locaţie: Bucuresti

Re: socuri briley

Mesajde the_mav pe 07 Ian 2019, 16:02

la Trulock nu prea ai mare lucru.
Chiar nu ai pe nimeni ce poate sa ti-l comande local si sa-l aduca cand vine? sezonul e gata in cateva saptamani oricum...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
the_mav
Veteran

Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Sly_Fox pe 07 Ian 2019, 16:36

Sunt mai bune șocurile acestea decât cele care echipează armele Benelli?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Ialomita

Mesajde UlissePro pe 07 Ian 2019, 17:18

Nu știu cu cât sunt mai bune. Eu le am luat pentru ca Raffaello vine la pachet doar cu choke cilindric și 1/2. Dar dacă arma a venit echipata cu set complet de choke uri, ca e Benelli sau Beretta sau ... nu cred ca își are rost investiția.

Eu le am cumpărat de la Briley Europe (pshqeurope) - Europe pe naiba pentru ca tot din USA le trimite cu toată distracția cuvenita - taxe vamale, TVA + Shipping.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
UlissePro
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde valhalla pe 07 Ian 2019, 22:58

Astazi mi-au venit socurile Briley comandate acum o luna. Eu aduc din US cu ajutorul farataxe.com
valhalla
Nou membru

Mesajde hunterb pe 08 Ian 2019, 10:16

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si scuze ca am intarziat cu raspunsul dar nu am avut acces internet..
Daca sunt mai bune decat cele originale Benelli, cred ca nu, dar am mai avut (versiunea spectrum black oxide - extended) aduse de cineva si mi-au placut mai mult decat cele de fabrica, plus ca imi era mai comod sa le schimb cu mana, fiind extended. Stiu ca si Benelli face socuri extended dar sunt tot la fel de scumpe ca cele Briley si vin in cateva luni, plus estetic sunt mai grosolane :oops:

Multumesc mult pentru ajutor,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
hunterb
Membru important

Mesajde hunterb pe 18 Ian 2019, 10:12

Va salut,

Ca sa inchid subiectul, multumesc inca o data pentru ajutor, am luat pana la urma doua socuri din gama benelli crio plus - spectrum oxide black, unul Modified si unul Xtra full.
La vama am platit TVA la valoarea produselor plus transport.

Multumesc,

hunterb
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
hunterb
Membru important

Mesajde Sly_Fox pe 18 Ian 2019, 15:53

La cât de pompoasă este denumirea acestor șocuri ar trebui să dea jos gâștele din nori. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Mesajde hunterb pe 18 Ian 2019, 19:23

@sly_fox :lol: :lol:
tare asta cu gastele :lol: ca sa fiu sincer, in 20 de ani de vanatoare am fost de 2 (doua) ori la gasca si am impuscat 1 (una) bucata...si acum cand ma gandesc cred ca era depresiva tare :D
Ma bate gandul mai spre primavara, sa merg in poligon si sa trag la 30 de metri comparativ cu socurile originale Benelli si cu astea Briley si apoi sa pun aici rezultatele cu poze.

hunterb
hunterb
Membru important

Mesajde Sly_Fox pe 18 Ian 2019, 20:23

Interesantă inițiativa cu testul comparativ. Chiar este o idee bună. Așteptăm primăvara!
Sly_Fox
Veteran

Mesajde mexx20_ro pe 21 Ian 2019, 21:13

hunterb scrie:@sly_fox :lol: :lol:
tare asta cu gastele :lol: ca sa fiu sincer, in 20 de ani de vanatoare am fost de 2 (doua) ori la gasca si am impuscat 1 (una) bucata...si acum cand ma gandesc cred ca era depresiva tare :D
Ma bate gandul mai spre primavara, sa merg in poligon si sa trag la 30 de metri comparativ cu socurile originale Benelli si cu astea Briley si apoi sa pun aici rezultatele cu poze.

hunterb

Eu as vrea sa vad comparativul si la 50 m dar cu mai multe tipuri de cartuse, iar aici as recomanda in special B&P Mythos 3.5 si 4 mm vs Rottweil Semi Magnum de 3.5 si 4 mm. Daca mai pui la bataie si niste carti de telefoane ude ar fi deja mult prea frumos! :D
www.dronaoradea.ro
mexx20_ro
Membru important

Locaţie: Oradea / Stei

Mesajde hunterb pe 23 Ian 2019, 10:13

Buna idee! 8)
De altfel, pentru asta am luat socul xtra full...cartusul meu favorit e B&P Mythos HV 12/76 si 46 de grame alica nickelata de 3.9mm (cu ea imi voi regla aimpointul micro S1) iar pe locul 2 e tot B&P Mythos HV dar 12/70 si 40 de grame alica nickelata de 3.5mm :mrgreen: ce sa ii faci, arma de jnitzalar :mrgreen: :mrgreen:
Daca vreau sa fiu si eu un "domn" macar pentru 5 minute, imi iau Beretta 486 parallelo de 20 cu B&P de 25 de grame si ies la prepelita, gugustiuc chestii din astea..
Sa vedem cum grupeaza la 30 de metri si apoi cat pot sa ma intind...mai mult de 45-50 de metri nu cred ca e eficient (pentru ce am eu nevoie).

Sa vedem,

hunterb
hunterb
Membru important

Mesajde madalindo pe 05 Feb 2019, 10:02

Nu as vrea sa deschid alt topic si atunci intreb aici:

A folosit cineva socul de la Briley special pentru proiectil unic?
Ce parere aveti se merita? "Mobil Choke Hunting Choke rifled slug/sabot"

Multumesc!
madalindo
Nou membru

Locaţie: Ploiesti / Valea Doftanei

Înapoi la Arme de vanatoare lise