Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 05:27

alegere arma de vanatoare

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Mesajde violiv pe 03 Iun 2008, 05:55

La francezi este la un pret foarte bun, intr-adevar. Dar trebe sa ai in vedere un timp ceva mai lung pana la intrarea in posesie a armei - din ce am citit eu pe acel site

www.arc.lu

francezii vor acte pe hartie, trimise prin posta, nu pe mail si asta adauga un timp.
In plus, nu fac rabat la factura. Asa ca 450 + 450 + 150 (drum) ajunge la >1000 E, cu mult mai mult decat aici.
Camera de 89 mm chiar nu-ti trebe. Nu gasesti cartuse, chiar daca gasesti cele mai multe sunt incarcate cu alice de otel, sunt ingrozitor de scumpe si nenorocite la recul. Nu vei trage prea mult cu ele si tot la normale va fi baza. Din aceasta camera, cartusele normale pierd un 5% la viteza. Poate ca nu-i mult dar e cert mai eficient sa le tragi din camera de 76 mm.

O solutie mai "economica" este sa apelezi la Gianni Brignolli - timp mai scurt, formalitati mai putine si factura de s-h.
Preturile in Italia le gasesti aici:

http://www.primarmi.it/index.asp?PageAc ... ProdID=417

E un pic mai scumpa ca la francezi cea cu camera de 89. Cu alte cheltuieli cu drumul si acciza ajungi la pretul din Ro, poate un pic peste.

P.S. nu merita adusa de afara o arma de sub 1000 $ - nu faci nicio economie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Dudex pe 03 Iun 2008, 21:02

O.K.
Unde pot face comanda in Romania, la ce magazin? ma refer la un IJ mp 153 pe care sa il personalizez eu (camuflaj, sintetic, 76 teava, prelungitor, etc). Pt ca la Braila anul trecut in decembrie un ij cu pat de lemn era 2650 ron, fapt pt care m-am deplasat cu un prieten la Buzau la un mag Arrow si am achizitionat un ij 153 pat sintetic, aprox 2400.
Nu este prob de 2 mil in plus, numai ca in Braila mi s-a spus ca loturile vin de la Oradea, in concluzie vrei nu vrei mananci ce ti se da, si asta nu imi prea place.
Si inca ceva care mi s-a parut exceptional si tine de respect, bun simt si civilizatie: baiatul de la Arrow a stat cu noi jumatate de ora dupa ce s-a inchis magazinul si ne-a explicat cum functioneaza arma, a desfacut-o, ce treb avut grija la ea, etc.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde violiv pe 03 Iun 2008, 23:18

Mai niciun magazin din Ro nu aduce "la comanda".
dar poti aduce vopseluri cu care s-o vopsesti acasa cum vrei tu, ii poti aduaga o gramada de accesorii mai vanatoresti sau mai tactice.....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Dudex pe 04 Iun 2008, 18:03

O.K.
Mersi frumos de sfaturi.
O sa incerc la magazinele Arow din zona de est a tarii pt ca am vazut ca aici sunt concentrate cea mai mare parte din reteaua lor de vanzare.
Ca si alternativa la ij ma gandeam la un remington spr 453 (sper ca ma zis bine), omologul american al armei rusesti.
E mai scump dar ma uitam in poza, la gatul patului care e mai subtire decat la ij, ai control, il cuprinzi cu toata palma.
O sa vad. Oricum mersi inca odata.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde violiv pe 04 Iun 2008, 21:34

Vezi ca nu e deloc "omolog"! E chiar aceeasi arma, facuta tot de rusi si vanduta peste ocean sub sigla Remington. Inafara de pret nu-i nicio diferenta intre ele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Dudex pe 04 Iun 2008, 22:53

Fiind nou pe forum, am obligatia sa citesc mai mult si sa ascult si sa selectez in acelasi timp sfaturi pe care sa le si asimilez. Dar uite ca, pe fondul afirmatiilor "unui cunoscator" de pe forum, m-am dus pe site-ul remington si mi s-a parut ca are si dreptate in ceea ce spune. Se pare ca m-am inselat.
Am sunat in seara asta pe mobil (pe la ora 19) la 5 mag arrow din cinci judete, si mi-a raspuns doar o singura doamna din Constanta, care mi-a comunicat ca au pe stoc IJ.
Maine iau legatura din nou cu dansa. M-ai scapat de la o semi - teapa pe care era sa mi-o iau, fiind convins ca remington-ul e de fapt ceva diferit fata de IJ 153.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde adrian_ppp pe 05 Iun 2008, 07:55

Dudex, Violiv e din CT tre sa l cinstesti!
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde DragosV pe 05 Iun 2008, 10:54

Salut baieti !

Stie cineva ceva despre semiautomata Benelli Passion ? (eventual poze)

Va multumesc!
DragosV
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 07 Mai 2008, 10:58
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Dudex pe 05 Iun 2008, 21:51

Recunosc ca nu stiu cam cu ce se mananca fondul cinegetic in CT, ce e pe acolo, (presupun ca din toate categ mai putin urs), dar sa fim sanatosi pana la iarna si o sa il invit, daca o sa ii faca placere, la o vanatoare adevarata in IMB - insula mare a brailei, pt ca noi suntem cat de cat aproape.
Si ca sa creionez peisajul, nu o sa mergem cu masina ci cu o salupita sau cu barca, de tabla bineinteles, ca daca e din fibra o taie sloiul de gheata de zici ca nici nu a fost.
Oricum Adriane, sunt cativa "meseriasi" de calitate pe forum-ul asta, tot respectul pt ei. Nasol e de ceilalti care se cred...., se cred ceva, nu stiu ce. Bine ca sunt pasionati din acestia ca Vio, care iti impartasesc dezinteresat din experienta lor, pe care o poti "mirosi" de la o posta (citeste ce roman a scris cu referire la aspecte tehnice pe subiectul asta, si apoi compara cu altii care in afara de etalat ce arme au in colectie, altceva......... sa imi fie cu iertare). Oricum si ei sunt ai nostri, important este pasiunea pt hobby-ul acesta.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde Marius pe 07 Iun 2008, 08:07

Dudex scrie:Si ca sa creionez peisajul, nu o sa mergem cu masina ci cu o salupita sau cu barca, de tabla bineinteles, ca daca e din fibra o taie sloiul de gheata de zici ca nici nu a fost.


Nu-i rau nici cu masina. Eu am fost sezonul trecut vreo 8-9 zile si n-am simtit lipsa sloiurilor.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde violiv pe 07 Iun 2008, 08:33

Multam de invitatie! Nu mi-e necunoscuta Balta Brailei, 25 de ani am vanat la Galati iar "excursiile" in Insula au fost cam in fiecare an.
Dupa cum ai presupus, ce se vaneaza la Braila se gaseste si la Constanta. In plus, mai avem si cerbi :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Dudex pe 07 Iun 2008, 16:31

Marius am zis de barca pt ca atunci cand ingheata tot, sau e acoperit tot de ninsoare, gastele sunt absolut toate pe apa...... curgatoare, in plus ai surprize din acelea cu doi colti, si langa dig in padure, surprize cu patru picioare.
Vio, dupa cum am zis sa fim sanatosi pana atunci.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde adrian_ppp pe 18 Iun 2008, 14:10

Am observat ca sinele armelor sunt mai inguste sau mai late.
Eu m-am simtit mai bine cu cea lata.
Are vreo importanta daca sina este mai lata sau mai ingusta?
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde violiv pe 18 Iun 2008, 17:58

Ba chiar unele sunt cu o latime la baza si alta la varf. Altele sunt mai inalte la baza si mai joase la varf. Iar alte arme n-au deloc sina, doar catarea in varful tevii :wink: . Fiecare din aceste tipuri constructive incearca sa imbunatateasca ochirea pe acest aparat de ochire rudimentar. Cat de mult reusesc? Nu stiu! Cred ca e o optiune personala, pana la urma, ce fel de sistem de ochire folosesti.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Florin. pe 18 Iun 2008, 19:11

arma unui incepator din pct meu de vedere este : IJ 43 cal.12/70, juxtapusa, soc 1/2 si 1/4.
vant in catare si miere multa.
Florin.
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 09 Iun 2008, 19:48
Locaţie: Odobesti

Mesajde violiv pe 18 Iun 2008, 21:44

Asta daca vrea sa se lase de vanatoare dupa 2 sezoane si sa traiasca o viata cu ideea ca e complet antitalent :roll:
Cu atat mai mult cu cat este vorba de un incepator, ar trebui sa aiba norocul ca macar prima arma sa-i vina "turnata". Pe masura ce capata experienta va decide singur ce trebuie schimbat. Eu am avut norocul acesta si am trait multi ani cu ideea ca armele se potrivesc la fix oricui. Abea cand am ajuns sa le rotesc am ajuns sa inteleg ce rau poate face o arma prost croita si intr-un miss-match total cu tragatorul. Astazi pot trage suficient de bine cam cu orice arma pe care pun mana, chiar daca nu mi se potriveste, dupa 4-5 focuri de incercare dar adevaratul tir, cel "cu ochii inchisi", in care lucreaza mainile si ochii fara ajutorul mintii tot numai cu o arma "turnata" pe mine il pot realiza.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde adrian_ppp pe 18 Iun 2008, 21:57

cu uimire si dezamagire am observat ca arma pe care mi o doream nu mi vine ft bine.. asta in versiune standard in care nu adaug un recoil pad care sa prelungeasca patul ...
In schimb am gasit ceva care mi place cum imi vine si ma simt confortabil.. intra devar ce vroiam inainte arata altfel dar in final optez penu utilitate in defavoarea design ului ....
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Florin. pe 19 Iun 2008, 08:47

Florin. scrie:arma unui incepator din pct meu de vedere este : IJ 43 cal.12/70, juxtapusa, soc 1/2 si 1/4.
[u]

repet este parerea mea, eu personal asa am inceput si pana acum , contabilizand , am schimbat vreo 8 arme.
vant in catare si miere multa.
Florin.
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 09 Iun 2008, 19:48
Locaţie: Odobesti

Mesajde violiv pe 19 Iun 2008, 15:03

Pai si de ce ai schimbat-o daca e "cea mai buna"?
Dupa experienta mea, armele se schimba din mai multe considerente. In primul rand cand nu-ti vine. In al doilea rand cand vrei si altceva, desi te impaci bine cu arma. In al treilea rand cand devine inutilizabila. In cele 2 situatii din urma schimbul se face greu, existand mereu tendinta de a reveni la vechea arma. In prima situatie tot sari dintr-o arma in alta cautand-o pe cea mai potrivita, mai buna, etc.

P.S. mai exista si varianta tragatorilor ce nu au nimic de-a face cu trasul si schimba armele ca pe masini, haine, etc.
Pentru un incepator, la prima arma, e foarte important sa i-o aseze in umar unul mai cu experienta, sa-i vina bine de la inceput, sa-l ajute in invatarea trasului nu sa-l incurce.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Florin. pe 19 Iun 2008, 18:29

Pentru un incepator, la prima arma, e foarte important sa i-o aseze in umar unul mai cu experienta, sa-i vina bine de la inceput, sa-l ajute in invatarea trasului nu sa-l incurce.

Nene Violiv, pt mine a fost prima arma, ca si vanator cu acte in regula, pe care o am si acum, cu ea ma simt in siguranta, un sentiment pe care orice vanator de munte il doreste..............
Evoluand ( zic eu) si avand acces la vanat diferit, a trebuit sa imi imbunatatesc calitativ rastelul.

Raman la parerea mea, data de experienta personala.
vant in catare si miere multa.
Florin.
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 09 Iun 2008, 19:48
Locaţie: Odobesti

Mesajde violiv pe 19 Iun 2008, 21:31

Inseamna ca ai fost dintre putinii norocosi carora li s-a potrivit.
Cunosc sentimentele. Le traiesc si eu. Dupa 25 de ani cu prima arma (IJ 58), timp in care am tot incercat altele dar nu mi s-au parut cu nimic mai grozave si n-am schimbat-o, am decis ca e momentul s-o pun la odihna. Am refacut-o aproape complet, mai frumoasa decat cand era noua si acum sta la loc de cinste. Am trecut la alta, altele :roll: dar tare des ma mananca palmele s-o scot tot pe batranica, mai ales cand nu prea-mi ies socotelile cu armele cele noi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Florin. pe 20 Iun 2008, 19:38

esti de-a meu nene Vio.......... :lol:
vant in catare si miere multa.
Florin.
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 09 Iun 2008, 19:48
Locaţie: Odobesti

Mesajde adrian_ppp pe 21 Iun 2008, 19:43

am gasit o Beretta white onyx care mi vine ft bine, dupa ce m am hotarat pe arma , am aflat ce e versiune sporting
M-am interersat ce inseamna sporting:
-putin mai grea
-patul mai lung ca la armele de vanatoare
-nu are inele pentru curea
-au sina mai lata
Am mai aflat ca toate armle de la Beretta au sina ingusta, iar patul este stas.(mai scurt decat la versiunele sporting pe considerentul ca iarna fiind imbracat mai gros patul trebuie sa fie mai scurt)
Nu stiu ce sa fac?
Sa iau sporting-ul cu care sincer ma simt ft bine si mi vine bine sau sa merg cum m-au sfatuit altii pentru versiune de vanatoare si sa pun un recoil pad pentru prelungire
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 23 Iun 2008, 07:27

Daca vrei sa mergi la vanatoare iei pusca de vanatoare , daca te apuci de talere iei pusca in consecinta. Armele de tir au in general mult mai multe cartuse trase (daca e second hand), si 300gr dupa o zi de carat in spate se simte. Daca nu are curea cum crezi ca o cari ? Ar fi o varianta sa mergi la vanat numai vara la prepelite sau gugustiuci (unde elita spune ca e o rusine sa ai curea la pusca). E mare lucru sa poti cara pusca in spate intre 2 goane si in timpul asta daca e iarna sa bagi mainile in buzunare ...
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde violiv pe 23 Iun 2008, 08:32

Daca-ti vine bine ia-o! Modelul pentru vanatoare de la Cynergy a aparut 3 ani dupa Sporting si ce crezi, ca nu s-au dus la vanatoare cu el?
Dichisurile exterioare sunt un pic mai putin importante decat interiorul armelor. La firmele care se respecta mecanica este un picut superioara, gandita sa traga mai mult. Numa cele ieftine au agatat acest termen de o teava un pic mai lunga.
Curea se poate pune usor si elegant, nu-i asa un mare bai. Iar hainele de iarna m-au facut sa simt ca am un pat prea lung numa cand am luat o suba de imprumut cu 2 numere mai mari si nici atunci nu era patul prea lung ci manecile :lol: Si apoi, e chiar greu sa pui o geaca de ski pe tine si s-o incerci? Daca zici ca-ti trebe un pat mai lungut atunci inseamna ca esti suficient de "mare" cat sa porti 300 g in plus. Si apoi, astea fac bine cand tragi mult - reculul e mai blandut. Eu nu sunt prea mare in dimensiuni dar prefer o arma intre 3200 g si 3500 g decat una sub 3000 g.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Adrian S pe 23 Iun 2008, 08:51

Sunt intru-totul de acord cu Violiv.
Curea poti sa-ti pui iar arma pentru talere are recul mai redus, are o mai buna stabilitate fiind mai grea. Nu cu mult.
Cand o sa ajungi la 60 de ani atunci iti vei lua una mai usoara - cal. 20, dar pana atunci ramai la asta mai grea ca esti ditamai ghiolbanu :lol: .

Acu daca tot iti iei pusca noua, ce faci, te apuci sa-i pui prelungitoare la pat, stiind din start ca nu ti se potriveste?
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Mesajde adrian_ppp pe 23 Iun 2008, 11:14

Da, voi merge pe silver pigeon modelul de vanatoare si gata.
Nu merge cum vreau , luam alta..
:)
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde alinboboc pe 13 Iul 2008, 13:05

Multumesc acestor oameni minunati care sunt vanatorii:Am fost impresionat de numarul de mesaje primite si dupa mult timp, am ales beretta stonecoat gold.Sper sa-mi fie de folos.
Multumesc din nou si catare plina tuturor!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Mesajde cybelle pe 13 Iul 2008, 21:00

ooooo... :idea: :!: :idea:
bravos..
bravos..
esti muult peste ceea ce credeau multi ca o sa alegi. 8) :P
inca o data..
BRAVOS. :wink:
e una din cele mai bune alegeri.[si nu pt ca e semi..]. :wink:
PT. CA E BERETTA. :P

respect :wink:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde alinboboc pe 13 Iul 2008, 21:17

Mersi cybelle, dar fara ajutorul vostru sigur ma duceam in cap sa zic asa.Multumesc inca odata!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate