Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:42

Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

semi cu imprumut de gaze
101
58%
semi inertiala
74
42%
 
Voturi totale : 175

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde NicuNicuta pe 25 Ian 2016, 20:05

Sly_Fox scrie:La voi,cei care ati iesit in weekend la vanatoare,cum a fost? Ceva probleme cu armele?

Acum o saptamana a fost pe la noi -15, Beretta Urika s-a comportat ca deobicei.
O singura data mi-a facut probleme in doi ani jumatate, in poligon, nu a fost percutia suficient e puternica.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde blackcrotal pe 25 Ian 2016, 20:31

Salut,
Din cele scrise de voi la frig au facut probleme toate marcile indiferent de producator si reactia a fost asemanatoare ( nu a percutat sau la al doilea foc nu a percutata ) indiferent de marca. Numai MP-ul 153, Breda si cele 2 Beretta mai vechi au functionat fara probleme
In schimb cele 2 bockuri IJ27 de 12 si respectiv Miroku de 20 au mers fara probleme .
doua intrebari :
1. Exista o diferenta constructiva care sa explice de ce MP-ul 153 a functionat fara probleme sau poate sa fie o simpla intamplare, eventual un arc mai tare care a facut sa loveasca capsa mai cu hotarare ?
2. Exista o diferenta constructiva esentiala care a facut ca cele 2 bockuri sa functioneze fara probleme ? Se poate spune ca in conditii de frig extrem ( pentru Romania) este de preferat un bock sau o justapusa ?

Ma gandesc ca aceleasi tipuri de arme sunt folosite si in nordul extrem unde - 30 sau chiar - 50 este in anumite perioade o temperatura normala. Oare cei de acolo nu folosesc arme cu teava lisa sau arme special construite pentru conditiile de la ei.
Ar fi interesant daca proprietarii armelor care nu au functionat ar trimite un mail la firma producatoare relatand aceste aspecte.
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde adrian1123 pe 25 Ian 2016, 22:20

In urma sesizarii producatorii respectivi cred ca ar avea N raspunsuri in mare parte adevarate :curatarea armei,uzura ei,uleiurile de functionare adecvate temperaturii de afara,munitia si reactia ei la temperatura(daca se masoara umiditatea???la cateva cartuse din aceias marca(aceias cutie)sigur nu va fi la fel.Asta mi a venit in minte mie acum la viteza.Spunetimi voi cand plecati la gaste de dimineata,cu noapte in cap,de cate ori verificati seara ,perechile de ciorapi (eventual si de schimb),ismenele ,manusile ,termosul...etc si de cate ori curatati semiautomata inaintea iesirii la -15-20 de grade,schimbati uleiul de vara cu altul care nu inghiata,adica chiar o pregatiti pentru-20 de grade.Care e mai buna?Aia care "ia foc"in orice conditii.aia pe care v o pemiteti si cu care inpuscati ceva totusi.Eu mai des trag cu un ij 58 de 16 si merge saraca, in legea ei dar merge.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde yoghi pe 26 Ian 2016, 01:00

am fost ieri la vanatoare .la 9dimineata erau -18grade la 12.00 erau -13 .arma a functionat perfect.vecinii cu Bereta 390 si tehniks au tras un ... "clik"

A ...benelii super90 de prin primavara lui 2000. arma care 6-7ani am folosit-o si la ....servici ,are peste 15000cartuse trase.

deci inertiala trebuie.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde OVI762 pe 26 Ian 2016, 08:00

adrian1123 scrie:In urma sesizarii producatorii respectivi cred ca ar avea N raspunsuri in mare parte adevarate :curatarea armei,uzura ei,uleiurile de functionare adecvate temperaturii de afara,munitia si reactia ei la temperatura(daca se masoara umiditatea???la cateva cartuse din aceias marca(aceias cutie)sigur nu va fi la fel.Asta mi a venit in minte mie acum la viteza.Spunetimi voi cand plecati la gaste de dimineata,cu noapte in cap,de cate ori verificati seara ,perechile de ciorapi (eventual si de schimb),ismenele ,manusile ,termosul...etc si de cate ori curatati semiautomata inaintea iesirii la -15-20 de grade,schimbati uleiul de vara cu altul care nu inghiata,adica chiar o pregatiti pentru-20 de grade.Care e mai buna?Aia care "ia foc"in orice conditii.aia pe care v o pemiteti si cu care inpuscati ceva totusi.Eu mai des trag cu un ij 58 de 16 si merge saraca, in legea ei dar merge.


Ma gandesc cum ca astia din Europa,baieti finuti si cu soriciul subtire ar trimite un mail de raspuns cam cum zici tu-ca uzura,ca curatare,ca hau bau.Sunt curios insa ce raspuns ar incropii rusii,cred ca in cazul lor un ''lob tvoiu mati''si alte urari de bine ar fi maximul posibil.Le fac chiar acum un mail(le spun ca nu a precutat sau le-a percutat pe amandoua,vad eu ce indrug :mrgreen: )sa vedem daca se obosesc sa ma injure macar :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde the_mav pe 26 Ian 2016, 08:38

OVI762 scrie:
adrian1123 scrie:In urma sesizarii producatorii respectivi cred ca ar avea N raspunsuri in mare parte adevarate :curatarea armei,uzura ei,uleiurile de functionare adecvate temperaturii de afara,munitia si reactia ei la temperatura(daca se masoara umiditatea???la cateva cartuse din aceias marca(aceias cutie)sigur nu va fi la fel.Asta mi a venit in minte mie acum la viteza.Spunetimi voi cand plecati la gaste de dimineata,cu noapte in cap,de cate ori verificati seara ,perechile de ciorapi (eventual si de schimb),ismenele ,manusile ,termosul...etc si de cate ori curatati semiautomata inaintea iesirii la -15-20 de grade,schimbati uleiul de vara cu altul care nu inghiata,adica chiar o pregatiti pentru-20 de grade.Care e mai buna?Aia care "ia foc"in orice conditii.aia pe care v o pemiteti si cu care inpuscati ceva totusi.Eu mai des trag cu un ij 58 de 16 si merge saraca, in legea ei dar merge.


Ma gandesc cum ca astia din Europa,baieti finuti si cu soriciul subtire ar trimite un mail de raspuns cam cum zici tu-ca uzura,ca curatare,ca hau bau.Sunt curios insa ce raspuns ar incropii rusii,cred ca in cazul lor un ''lob tvoiu mati''si alte urari de bine ar fi maximul posibil.Le fac chiar acum un mail(le spun ca nu a precutat sau le-a percutat pe amandoua,vad eu ce indrug :mrgreen: )sa vedem daca se obosesc sa ma injure macar :lol:

o sa iti recomande cu caldura juxtapusele sau suprapusele lor :mrgreen: :D :mrgreen: :mrgreen: :D
mai adaug ceva la cele spuse inainte: toate cele 4 arme de care eu am amintit mai sus au tras aceleasi cartuse: B&P LR 36g; ambele semi curatate seara temeinic, folosit ulei "de origine" de la fabricant dupa curatare.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde radubichis pe 26 Ian 2016, 09:26

Imi aduc aminte de o inchidere in Delta la Uzlina (de fapt a fost ultima vanatoare caci dupa aia nu s-a mai deschis) Vainam gasca mare si rata in padurea de salcii ,inundata din spatele satului .Era singura zona cu apa ,in rest era inghetat bocna si orataniile aveau magnet la zona respectiva,veneau din toate partile
Conditii meteo :-9 grade si ploaie
Toti participantii ne-am transformat in statui de gheta iar armele in turturi .
A functionat fara probleme un bock Browning ,o Beretta A 400 si arma mea un amarit de Hatsan Luxano .Inertialele Benelli ,3 la numar au fost un mare 0 barat
Deci eu inclin sa cred ca in conditii vitrege de vanatoare semiautomatele cu imprumut de gaze sunt net superioare celor inertiale
Pe frig puternic trebuie sa stergeti armele inertiale cu o cirpa cu ulei (sa le aratati uleiul )nu sa le scaldati in ulei .Oricit de bun ar fi uleiul ,daca e dat in cantitate mare pe frig coaguleaza , impiedica percutia si ingreuneaza miscarea pieselor care fac rearmarea si percutia
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde adrian1123 pe 26 Ian 2016, 10:14

ovi 762 m a distrat tare raspunsul tau si ai mare dreptate,mav,ce sa spun ...foarte bine ca au fost curatate ,regret ca nu au functionat.Dupa parerea mea,semiautomatele au multe piese cu suprafata mare de frecare in miscare si arcuri calibrate pentru presiuni diferite (24-36-40 etc. grame)deci la gelifierea cat de mica a uleiului,pisele se "lipesc"si functioneaza mai lent,defectuos.Basculantele au pise mai mici deci suprafata mai mica de frecare si arcuri mai puternice ne calibrate in general pe presiuni difrite,trebuie in general doar sa sparga capsa.Si Raniero Testa la pligonul Joita a patit "necazul"asta si nu erau cred minus multe grade(a se vedea filmuletul).Dupa parerea mea e neplacut dar nu o tragedie,mai scapa din vanat si asa e putin(glumesc nu te supara)
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Sly_Fox pe 26 Ian 2016, 11:30

Intre timp am auzit ca au mai patit-o si altii pe la alte grupe. Discutiile momentului pe aici sunt pe subiectul problemelor aparute la armele semi, la ger de -20 de grade.
Sunt si unii de nu le-au curatat de cativa ani,dar sunt si arme curatate (exemplul celor de la grupa din care fac parte) care au clacat in mod repetat. Se pare ca oricat ar fi de bibilite,pe ger mare semi tot mai dau rateuri.
Noroc ca perioadele geroase sunt scurte in tara noastra,asa ca vanatorii care au astfel de arme nu sunt afectati chiar asa de mult. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde the_mav pe 26 Ian 2016, 11:49

Mai e un avantaj secundar cu toate aceste probleme tehnice, la un astfel de ger: daca colegului de stand (sa presupunem) i se blocheaza arma pana la inutilizare, poate prelua cu incredere rolul de responsabil cu bautura calda (ceaiuri, cafele, etc) :mrgreen: :D :mrgreen: :D , daca esti norocos si cu vreo tigara, desi nu statea aprinsa mai mult de jum de minut :?
Partea cu chematorile s-a rezolvat repede, la gerul ala au inghetat dupa primele suflari in ele :mrgreen: :D :mrgreen: :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde violiv pe 26 Ian 2016, 13:45

Prima arma care a dat rateuri la ger, printre cele ce mi-au trecut prin mana, a fost un Ij 27 sovietic. Percutie slaba. Cauza a fost unsoarea din maruntaie, rezolvata eficient si fara probleme in urmatorii 20 de ani.
De peste 5 ani folosesc o vaselina luata dintr-o trusa de curatare a armei de la soldatul elvetian din anii "60. Trusa a fost facuta pentru o semi din dotarea armatei elvetiene din vremurile alea (STG 57), o semi particulara ca mecanica dar si ca realizare (adica lucrata la cote stramte de tot) si care trebuia sa functioneze la temperaturi foarte joase fara probleme. S-a dovedit ca respectiva vaselina merge la fel de bine ca un ulei special pentru temperaturi joase primit din Canada. Si cand trageam mult cu semi, singurele situatii in care n-au percutat au fost cand au avut mmmuuuulte impuritati in carcasa sau nu s-au inchis pana la capat.
Nu conteaza ca-i semi sau basculanta. Lantul cinematic al percutiei este aproximativ acelasi si foarte simplu. Singura diferenta la semi este prezenta unui percutor lung ce umbla intr-un canal stramtut si la care este destul de dificil de ajuns sau chiar daca se ajunge usor la piese (ca la Benelli) nimeni nu umbla acolo. Problemele de percutie aparute la frig tin intotdeauna de "cosmetica".
Am vazut la absolut toate marcile posibile de semi intalnite pe la noi, fie ele cu zeci de ani in spate sau noi-noute. La data aparitiei si de ARGO se plangea lumea ca nu merge la frig. Am folosit 3 in calibre diferite si nu mi s-a intamplat niciodata sa sufere la frig.

Mai frecvent am intalnit probleme cu ejectia unde mecanica si constructorul armei pot sa aiba influenta ceva mai mare decat ingrijirea de care a beneficiat arma.

Cand ploua cu gheata, de nu tii arma ascunsa sub haina poate sa fie si Cosmi de 10.000 E ca tot se transforma intr-un sloi si nici cu mana nu mai dai de inchizator.

La -15 in zori si cateva grade mai mult la 14.00 au functionat perfect toate Blaser-ele care au apucat sa traga precum si o Benelli M1 super90 care a tras doua rafale si o batrana basculanta ca si una mai noua ... la mistreti n-apuca toti sa traga ...

Umiditatea la -15 ??? E mai uscat ca-n desert atunci. Oricum cartusele moderne nu mai sufera asa tare din cauza umiditatii sau diferentelor de temperatura. Foarte posibil sa fie ceva metri/secunda mai putin la plecare si o distanta eficace un pic mai mica dar astea sunt arhicunoscute ... si nu influenteaza percutia.

Semi-automatele sunt arme "delicate", care se cer ingrijite cu atentie si stiinta. Mai nou am vazut ca se poarta o adevarata baie de ulei, care mai de care mai minunat prezentat de comerciant-producator ... chestie care face mai mult rau decat bine. Mai tot ce se vinde astazi in materie de semi au piesele de baza, de frecare sau solicitate facute din aliaje rezistente la coroziune sau cromate dur si sunt obisnuite sau chiar e recomandat sa lucreze "pe uscat". De tevi nu mai vorbesc ca interiorul nu rugineste nici in apa de mare si totusi stapanii toarna la greu ulei in ele ... cu arma verticala in rastel, uleiul se strange pe capul inchizatorului, curge pe langa percutor si face rau la frig.
Eu curat cu diluanti de genul Terpinol, D 509, chestii care duc bine mizeria deoparte, se evapora usor si lasa un strat fin de tot, cat sa nu scartaie metalul. Nici nu mai tin minte cand am patit ultima data sa nu percute o arma inchisa corect.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Sly_Fox pe 26 Ian 2016, 17:25

Daca desfaci armele pana la nivel de titireze cum sa nu mearga la tine. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde UlissePro pe 26 Ian 2016, 17:32

=)) tare de tot!
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde OVI762 pe 26 Ian 2016, 19:34

Om rau violiv asta;tre' sa-l cautam si sa-l batem.

PS
Sir,chapeau ^:)^
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Anterior

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 64 vizitatori

Publicitate