Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:42

Arme cu aer comprimat

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Mesajde Ahotnic pe 07 Feb 2008, 16:23

luca ... iepurele sa urcat in pom ????!!!
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde razvy pe 07 Feb 2008, 19:02

OAu ,, aratabine peletu ala . e o combinatie BB /pelet . Dar care e scopul ?
Arma mea nu cred ca ajunge sa traga cu viteza aia , daca trage cu 200 m /s e bine
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 07 Feb 2008, 20:13

Pai piletul normal e foarte "slabutz", e facut doar din plumb, cind nimereshte in os, se turteshte........ Acesta nu, BB-ul e facut din otzel, sparge osul. Am incercat cu pilete simple, shi scapau majoritatea pisicilor - cu asta foarte rar fug :lol:
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde Cris pe 07 Feb 2008, 20:44

eu am o CZ Slavia de 4.5 si am tras o singura data dupa o pisica...si n-a cazut.am tras cu un tip de pellet cu corp de otel,ascutit si imbracat in cauciuc pana de unde incepe varful(cam 3 sferturi din corpul total al pelletului)...mai demult trageam dupa porumbei ca isi facusera loc de adunare in varful casei(veneau cate 20 odata),dar daca nu-i loveam in cap nu cadeau...asa ca nu prea imi place sa trag decat la tinta cu arma aia.. unde scot niste grupaje de toata frumusetea :D .asta-i singura satisfactie care o am de pe urma armei asteia.
element eminamente eminent,emitent intermitent de epitete impertinente
Cris
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 27 Sep 2006, 13:43
Locaţie: Arad

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 07 Feb 2008, 21:01

pai daca tzinteshti la cutia toracica a pisicii..... mai fuge ea??? :lol:
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde ionutz2008 pe 07 Feb 2008, 21:36

Eu am o pusca Gamo CF30 cal. 4,5mm pe care ce-i drept am modificat-o putin si dobor cu ea cioara la aprox. 30 m cu pellet-uri Gamo ProHunter. Problema care ma deranjeaza putin este ca am pierdut putin la grupaj si asta cred ca din cauza plusului de viteza pe care i l-am dat in urma modificarii. Cand era noua si proaspat modificata gauream cu ea tabla unei galeti smaltuite la 25 m dar intamplarea a facut sa mi se rupa arcul si pana mi-am sat seama, un fragment din el mi-a zgariat tot capul pistonului.L-am reparat dar nu mai e ca nou.La pisici nu mai dau ca am ucis vreo 3 care mancau puii de gaina si nu e placuta imaginea. Oricum nu sunt chiar jucarii.
vor veni si zile mai bune ?
ionutz2008
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Ian 2008, 15:06
Locaţie: Iasi

Mesajde ionutz2008 pe 07 Feb 2008, 21:44

Cris scrie:eu am o CZ Slavia de 4.5 si am tras o singura data dupa o pisica...si n-a cazut.am tras cu un tip de pellet cu corp de otel,ascutit si imbracat in cauciuc pana de unde incepe varful(cam 3 sferturi din corpul total al pelletului)...mai demult trageam dupa porumbei ca isi facusera loc de adunare in varful casei(veneau cate 20 odata),dar daca nu-i loveam in cap nu cadeau...asa ca nu prea imi place sa trag decat la tinta cu arma aia.. unde scot niste grupaje de toata frumusetea :D .asta-i singura satisfactie care o am de pe urma armei asteia.
Daca o ai de mult timp verifica daca nu cumva s-a slabit arcul sau daca nu e rupt sau sa nu fie capul pistonului uzat pentru ca poti pierde compresie. Daca e un model mai vechi, capul pistonului are garnitura exact ca la pompa de umflat roti. E imposibil sa nu cada porumbeii cu arma aia.
vor veni si zile mai bune ?
ionutz2008
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Ian 2008, 15:06
Locaţie: Iasi

Mesajde Cris pe 07 Feb 2008, 21:56

Eugeniu Cerempei scrie:pai daca tzinteshti la cutia toracica a pisicii..... mai fuge ea??? :lol:


eu am tintit-o in cap,in spatele urechii...norocoasa matza :)
element eminamente eminent,emitent intermitent de epitete impertinente
Cris
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 27 Sep 2006, 13:43
Locaţie: Arad

Mesajde Cris pe 07 Feb 2008, 22:05

ionutz2008 scrie: Daca o ai de mult timp verifica daca nu cumva s-a slabit arcul sau daca nu e rupt sau sa nu fie capul pistonului uzat pentru ca poti pierde compresie. Daca e un model mai vechi, capul pistonului are garnitura exact ca la pompa de umflat roti. E imposibil sa nu cada porumbeii cu arma aia.


am arma de 6 ani,dar de cand o am tot asa merge...trebuie s-o desfac si poate ii fac ceva ajustari :D.ms de indicatii oricum !
element eminamente eminent,emitent intermitent de epitete impertinente
Cris
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 27 Sep 2006, 13:43
Locaţie: Arad

Mesajde ionutz2008 pe 07 Feb 2008, 22:19

Cris scrie:
ionutz2008 scrie: Daca o ai de mult timp verifica daca nu cumva s-a slabit arcul sau daca nu e rupt sau sa nu fie capul pistonului uzat pentru ca poti pierde compresie. Daca e un model mai vechi, capul pistonului are garnitura exact ca la pompa de umflat roti. E imposibil sa nu cada porumbeii cu arma aia.


am arma de 6 ani,dar de cand o am tot asa merge...trebuie s-o desfac si poate ii fac ceva ajustari :D.ms de indicatii oricum !
Eu am o arma (pe care o vezi mai sus la razvy)care din cauza ca are arcul slabit, propulseaza un pellet care la 10 m loveste scandura si cade jos. Daca as sti modalitatea as incerca sa tratez(calesc) arcul ca sa-i redau elasticitatea dar ma depaseste :(. Daca as gasi arc de cumparat ar fi si mai bine.
vor veni si zile mai bune ?
ionutz2008
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Ian 2008, 15:06
Locaţie: Iasi

Mesajde haiosu pe 08 Feb 2008, 02:05

pt mai multe lamuriri despre ac-uri pe www.clubairguns.ro
din pacate in ro nu este permisa vanatoarea si nici pest controlul cu ac. in plus nu exista arme de vanzare cu viteze mai mari de 215 m/s. vorbesc de vanzarea prin magazine... teste la "pana" sau la "blana' nu prea s-au facut, tocmaidin aceste motive.
razvy de regula armele din china sunt ieftine ca de fapt si alte produse, calitatea e cam ... dar asta e. noi aici nu le putem avea pe toate.. :(
Cand nu poti sa razi plateste pe altul sa o faca.Daca nu ai bani,transforma-te in mascarici.
Avatar utilizator
haiosu
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 25 Noi 2007, 20:39
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 08 Feb 2008, 09:01

ionutz2008 scrie:Daca as gasi arc de cumparat ar fi si mai bine.


la amis. evident in pitesti. numai bine
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Ahotnic pe 08 Feb 2008, 19:53

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde stan06bos pe 22 Mar 2010, 14:43

Salut!
Ce parere aveti de un Whisper X 5.5 de la Gamo?
Stiu ca este o arma noua si probabil nu i se cunosc performantele dar poate voi va pricepeti mai bine. Mie mi-a fost laudata, am vazut si niste filmulete, deci am cumparat-o. Nu am tras cu ea inca, nu am avut nici timp nici unde. Dupa ce o testez cu dispozitivele clasice de ochire as vrea sa ii montez si luneta. Am un Tasco 3-9x-32 si astept dispozitivele de prindere cu vizare. Nu ma pricep la reglajul ei dar sper sa reusesc ajutandu-ma de instructiuni. Poate totusi puteti sa imi dati niste sfaturi.
Multumesc.
stan06bos
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Mar 2010, 14:32

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde keops pe 16 Apr 2010, 09:57

Tot e extrasezon si citind pe forum despre AC mi-am amintit de hatsanul meu de 5.5.
Toate bune, numai ca de vreo 2 ani nu am mai folosit-o.
In momentul de fata am incercat sa reglez luneta si rezultatul este dezastruos.
Ultmia data dupa ce o reglasem, gauream dopul de bere la 25 de pasi.
Acum din cauza reculului se deplaseaza luneta din inelele de prindere, suporti de pe arma se deplaseaza si ei, devine un chin.
O sa mai incerc de cateva ori, poate dati si voi ceva idei.
Luneta e un tasco, si dupa amiaza fac ceva poze poate va uitati pe ele si ma sfatuiti in vreun fel.
Acum 2 ani ii facusem un reglaj de mare meserias :) la 20 m era pe 0.
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde MAsterD pe 16 Apr 2010, 19:06

eu la gamo aveam un opritor dupa inele ,
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde keops pe 16 Apr 2010, 19:15

are o singura placuta metalica pe sina de prindere.
maine pun pozele.
Nu exclud sa fi gresit eu ceva.
Poate discutam dupa ce le pun.
Mc mult
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde MAsterD pe 18 Apr 2010, 10:07

Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde ionutt pe 28 Apr 2010, 13:41

referitor la armele care sunt la inceputul topicului a incercat cineva sa faca asa ceva sau ceva asemanator acasa
ionutt
 
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mar 2010, 21:07

Re:

Mesajde eduatd pe 02 Sep 2013, 18:54

Marius scrie:
the_mav scrie:subiectul se poate insa completa cu o alta intrebare (si sincer sper sa nu imi sara forumul in cap, insa este o intrebare perfect pertinenta in acest context): ar fi etica vanatoarea cu geco? asta daca ar fi si permisa...


Eu as face un topic separat cu intrebarea asta, dar nu stiu cum se face chestia asta.

Pana atunci, raspunsul meu este: DA, vanatoarea cu .22lr este etica!
In copilarie, aveam la tara un vecin vanator care pe langa o lisa de 12 avea si un "geco". Trageam din curte sau de pe strada dupa gugustiuci la craca (fiind copil destul de mic, trageam numai sub supravegherea lui). Ce poligon? Care accidente?
Eu am avut un Walther semiatomat .22lr, cu care am vanat vulpe si gasca, dar l-am vandut in urma cu multi ani.
Acum mi-am luat un alt Walther G22, cal. .22lr, cu care mi-ar fi drag sa ies la vanatoare. Visez sa reusesc sa dau jos gasca in zbor(sa nu credeti ca sunt tzintashul lu' peste dar as strica cu placere 100 de cartuse pe experimentul asta).
In final, as repeta ca da, este etic sa vanezi cu .22lr cu conditia sa nu te intinzi la vanat mai mare decat e cazul.


Oare asta sa fie motivul pentru care este legea asa cum e? Unde este etica vanatorului care face o astfel de afirmatie? Chiar si tintasul lui peste are sanse mari sa raneasca gasca in zbor in conditiile descrise de tine.
Ultima oară modificat de eduatd pe 02 Sep 2013, 19:09, modificat 1 dată în total.
eduatd
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Aug 2013, 18:35

Re:

Mesajde eduatd pe 02 Sep 2013, 19:08

Hunter scrie:Tu ai avea curajul sa mergi cu AER la mistret de exemplu?

dap :-)
http://www.youtube.com/watch?v=7rlDfkkgloI
eduatd
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Aug 2013, 18:35

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde Sly_Fox pe 02 Sep 2013, 23:26

Asa si? Ce este cu tine pe aici? Cum de te-ai bagat prima data la arme cu ''aere'' ?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde ionutz pe 11 Mar 2014, 20:20

Salutare.
Poate nu are legatura cu topicul dar, poate sa-mi spuna cineva cum se face activarea pe forumul clubairguns.ro ?
Am 2 - 3 saptamani si cred ca sunt f. neseriosi din punctul asta de vedere. Cred ca nu mai au nevoie de membri.
ionutz
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Mar 2009, 13:48

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde ionutz pe 18 Iul 2014, 07:28

Salutare.
Daca avem un coleg amabil ce are cont si pe airgun forum, poate din intamplare este si admin, poate sa-mi activeze si mie contul?
ionutz
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Mar 2009, 13:48

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde OVI762 pe 20 Iul 2014, 07:57

M-ai facut curios si mi-am facut si eu cont pe club airguns acum 2 zile;pana acum,decat mailul automat mi-a fost trimis.Chiar vreau sa vad cat dureaza activarea unui cont si asa iti este si tie mai usor,ca asteptam impreuna :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde bogdan187 pe 21 Iul 2014, 14:32

dati 3 lei +TVA sa va rezolv eu ????
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde OVI762 pe 21 Iul 2014, 16:04

Ok.Trei lei intregi si unul eviscerat,atunci.Dau o talpa pana in Africa sa fac rost de ei :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde Dracones pe 21 Iul 2014, 16:21

Nu stiam ca se aplica TVA la leul african :lol:
VOERE LBW cal. 30-06, IJ 39 E cal. 12, GAMO SOCOM cal. 5,5 mm
Avatar utilizator
Dracones
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 17 Mai 2014, 21:55
Locaţie: Constanta

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde OVI762 pe 21 Iul 2014, 20:22

Cum pe forumul pasionatilor de AC se pare ca se intra mai greu decat in MareaLoja Masonica din Paris lansez aici intrebarea pe care doream sa le-o adresez colegilor de pe forumul cu pricina:excluzand PCP-urile caci nu fac obiectul pasiunii,cu levier sau cu armare prin frangerea tevii?Pe la jumatatea lui August se deblocheaza bugetul :lol: pentru un AC si sunt in dilema pe care si de care sa cumpar-bani sunt pe la 1000 ron,plus,minus,dupa caz.Musai noua.Nu neaparat cu optica pe ea ca la o adica mai deblochez o transa si pentru sticla si sarme de prins pe puscoci.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Arme cu aer comprimat

Mesajde OVI762 pe 21 Iul 2014, 23:28

S-a rezolvat cazul;m-am hotarat,dupa indelungi lecturi,la dracovenia asta http://www.arw.ro/produs.php?p=4946.Se pare ca isi face treaba decent iar in cal 5,5 e tocmai buna pentru sobolani...de plus,desigur,minunata lege din romanica nepermitand folosirea acestor arme la pest control nici macar in propria curte,delimitata,imprejmuita si unde oricum nu intra nici popa cu boboteaza fara permisiunea mea liber exprimata.
PS
Calde si cordiale salutari colegilor de pe clubairguns.ro prin a caror netarMUITA grija...nici acum nu am contul activ pe frumosul lor forum.Somn usor in continuare,dragi colegi,si nu va mai obositi cu activarea contului,nu mai este de actualitate;intre timp mi-am activat un cont pe mi6.uk si am plecat in Africa,la vanatoare de lei.Am primit chiar o autorizatie speciala la 2 lei,cum este sistemul vostru de activare al conturilor.Best regards,bre.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate