Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 23:05

werk-haenel-suhl

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde Cristi pe 26 Ian 2011, 15:32

Blue Ranger scrie:Dl. Cristi pentru un novice WUM este tot un soi de AK 47 :D .
.

Nu am vrut decat sa scot in evidenta diferenta intre "permis" si " interzis"
Dar sa revenim la inelele alea pacatoase de la Haenel! Cele trei inele din sigla firmei Krupp reprezinta forma stilizata a trei roti de vagon de cale ferata, pe care Alfred Krupp a ales-o in 1875. Acease roti reprezentau inventia lui, care ii adusese acel impotant contract din partea guvernului prusac, si ii promovase firma in fruntea marilor producatori de otel.
Trecem in 1949, fabricantii de arme din Suhl , reuniti in cooperativa Thalmann din noul RDG, fac Sauere, Merkeluri, Haeneluri, Buhaguri, Simsonuri, dupa planurile originale ramase. Dar pe la inceputul anilor 50 stocul de tevi de otel Krupp se termina. De unde sa ia otel , in conditiile proaspatului razboi rece? Exact, ati ghicit, de la fratele cel mare de la rasarit!Si asa apare otelul cu 4 inele(dadea bine comercial, mai ales ca la Curtea Internationala fusese pierdut procesul intentat de Krupp privind folosirea ilegala a siglei cu 3 roti), in fapt otel de tevi rusesc . Pe atunci apare si Ij-ul 54, asa ca n-ar fi de mirare ca muncitorii fruntasi din Suhl sa fi facut schimb de experienta cu "fratii" sovietici! :D
Imagine

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde scirocco pe 26 Ian 2011, 15:41

Cristi scrie:Trecem in 1949, fabricantii de arme din Suhl , reuniti in cooperativa Thalmann din noul RDG, fac Sauere, Merkeluri, Haeneluri, Buhaguri, Simsonuri, dupa planurile originale ramase.


Presupun, ca numele uzinei "Thalmann",provine de la numele fostului sef al partidului comunist german, Ernst Thalmann,impuscat de nazisti in lagarul de la Buchenwald.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde teuton pe 22 Mar 2018, 12:47

Ma bate gandul sa cumpar un Suhl de 16
Am gasit ceva, dar nu sunt hotarat 100%, desi am dat un avans. Nu sunt multumit de faptul ca ejectoarele nu functioneaza, la fel martorii de foc. Ma gandesc pana iese autorizatia.
As vrea o arma fara defecte, cu tevile curate si lemnul fara fisuri. Buna si ieftina :roll:
Are cineva?
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde laurul pe 22 Mar 2018, 19:38

teuton scrie:Ma bate gandul sa cumpar un Suhl de 16
Am gasit ceva, dar nu sunt hotarat 100%, desi am dat un avans. Nu sunt multumit de faptul ca ejectoarele nu functioneaza, la fel martorii de foc. Ma gandesc pana iese autorizatia.
As vrea o arma fara defecte, cu tevile curate si lemnul fara fisuri. Buna si ieftina :roll:
Are cineva?

Buna si ieftina....nu exista , dar daca ai rabdare gasesti pe egun arme decente la preturi corecte.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde teuton pe 22 Mar 2018, 23:53

Am o luna timp de gandit, de căutat si de așteptat.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde yoghi pe 23 Mar 2018, 00:47

Am eu una de 16 clasica in stare "excelenta" .pret 1300E nu lei.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde teuton pe 23 Mar 2018, 08:27

buna si 'eftina!
:))
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde yoghi pe 23 Mar 2018, 10:58

laurul scrie:.... dar daca ai rabdare gasesti pe egun arme decente la preturi corecte.


1. pe Egun gaseai inainte un an doi preturi bune.
2.la pretul de licitatie mai adaugi 300E(licenta de ex, transferul bancar ,transportul aerian si comisionarul vamal)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde teuton pe 25 Mar 2018, 13:53

Pentru mine e curios cum de o arma de 50-60-70 de ani este inca atat de scumpa. Vorbesc aici de Suhl.
Ce au asa special?
In urma cu vreo doi ani am gasit pt un prieten un bock beretta de 12 (nu mai stiu exact modelul), care arata super, aproape nou si a costat 2000lei. Am impresia ca sunt mult mai scumpe suhl-urile sh decat beretta sh si nu inteleg de ce.
Am vorbit un pic cu un armurier care mai aduce arme sh de pe afara si spunea despre armele spaniole ca sunt f ok, mecanic asemanatoare cu suhl, au tevile cromate si cu toate astea sunt la jumatatea pretului unui suhl.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde yoghi pe 25 Mar 2018, 14:36

teuton scrie:.....mecanic asemanatoare cu suhl, au tevile cromate si cu toate astea sunt la jumatatea pretului unui suhl.



asta e diferenta!
armele vechi mai ales nemtesti,austriece,belgiene NU sunt cromate. Otelul e doar prelucrat.Nu poti zice asta despre italience sau rusoaice.
si mai departe:
Compozitia pulberei si a explozivilului din capse avea un efect coroziv asupra tevii.(asta a fost un motiv pt care s-a trecut la cromare si de curand la inghetare(Crio) a teviilor).
pt ca un Merkel sa ajunga dupa 50..60 ani sa fie oglinda pe tevi inseamna ca NU a fost folosit.
La asta se adauga gravurile manuale,finisarea imbinarilor si nu in ultimul rand calitatea otelului.
si totusi
un prieten are o Beretta din 67(silver hawk) parca , pastrata in aceleasi bune conditii.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde teuton pe 25 Mar 2018, 21:15

Pe un colectionar poate ca l-as intelege sa dea +1000euro.
La pretul asta sunt arme noi, bune zic eu, cu garantie, facute cu tehnologii moderne.
Stiti sa fie ceva rau in cromarea tevilor? Influenteaza in vreun fel performantele balistice? De ce sunt mai cu mot astea necromate?
Otelul? Nu cred ca nemtii au avut chiar cel mai cel otel pentru tevi.
Gravurile? Astea, da, ar putea sa ridice un pic pretul.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde yoghi pe 26 Mar 2018, 16:57

""la pretul asta....""
ia te rog orice arma noua de 1000 ...E si pune linga ea o""astea vechi"" (arme intretinute nu jafuri)
si cauta comparatii. la finisaj .imbinari,gravuri chiar daca sunt trei linii si doua cerculete ,asezarea in umar si grupajul focului pe tinta.

De ce este peste 1000...pt ca atunci cand era noua acum pretul era 2500-3000.

acum tota lumea cumpara Tika Savaje si Winchester .dar.
ai auzit de Funk, Simson ,Krico sau Beretta Mato astea fiind arme de serie la timpul lor.

pina la urma e chestie de gust si apreciere
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde teuton pe 27 Mar 2018, 07:41

Foarte correct raspunsul, dar:
-Chiar daca este frumoasa, este limitativa in utilizarea munitiei de astazi;
-Performantele balistice eu cred ca sunt sub ale unei arme moderne (in cazul folosirii aceleiasi munitii)
Sunt de accord ca e o chestie "de gust" si poate ceva nostalgie -de asta vreau sa iau si eu un Suhl- dar in afara de aspect, nu vad nimic care sa ii ridice pretul atat de mult.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde teuton pe 14 Iul 2018, 11:14

Am luat-o !
Calibrul 16, Merkel, model E47, facuta in '74, Q1
Ejectoarele functioneaza la o frangere mai hotarata; un martor de foc functioneaza, lemnul e destul de OK
Are carticica tehnica emisa de fabricant !!! Pe ea este trecut procentajul tevilor la testul din fabrica si are 65% teava dreapta si 71% teava stanga, la 35m cu alice de 3,5mm.
Am curatat-o si am dat-o cu ulei. Are ceva ciupituri, tevile nu sunt "oglinda"
Pretul a fost 1700 lei
Are deja 4 cotofene in lista cu victime pentru care sunt martor.
Imi place, e usurica si in afara de sortimentele de munitie din magazine nu cred sa aiba alte minusuri
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde adrian1123 pe 14 Iul 2018, 21:46

S o stapanesti sanatos,am si eu acum una (simson )de 16 curata,interior -exterior de 2,8 kg,e cam draguta.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: werk-haenel-suhl

Mesajde teuton pe 16 Iul 2018, 13:45

Multumesc!
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Anterior

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori

cron
Publicitate