Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:56

3 oi dintr-un foc !

Discutii despre vanatoarea de lup, ras, pisica salbatica, vulpe sacal, jder, dihor - in general tot ce inseamna vanat rapitor

Moderatori: Ghinda, CCM

3 oi dintr-un foc !

Mesajde HappyHunter pe 10 Noi 2010, 18:42

Vinerea trecuta am plecat impreuna cu cativa prieteni la gospodaria de la tara din jud. Buzau,Comuna Manzalesti.Cateva bucati de pastrama puse pe gratar,cativa litri de vin,poze,ture cu ATV-ul,exercitii cu jagdterierulTores....toate bune si frumoase.
Duminica seara prietenii au plecat eu fiind nevoit sa raman pentru a umple fanaria cu fanul cumparat pt iernat.
Ieri dimineata in gradina unde inca de cand erau bunicii mei tineri se tin oile....in loc de 7 oi...gasesc numai 5 dintre care una aproape ca nu se mai pune(sparta la burta,aproape de ultimul drum).Cu gandul la cele intamplate,realizez abia dupa o ora si jumatate ca Tores lipseste.Un sfert de ora strig dupa el in continuu dar nimic.O iau usurel spre o gradina care se afla cam la un sfert de ora de casa,cu gandul sa il gasesc.
Tores al meu se invartea ca titirezul cu nasul in pamant,foarte agitat si in acelasi timp schelalaia incercand parca sa ia o urma dar fara rezultat.La 50 de m gasesc resturile unei oi,pe care o recunosc ca fiind a mea.
Ce-a de-a treia.....nici unrma de ea....
Caine?Lup?Sau urs?Dupa parerea mea....cainele hoinar iese din calcul fiind un numar de 3 oi!
Ce pareri aveti?
Seara buna tuturor!
Rupe-l Torres!Pune-l jos!
Avatar utilizator
HappyHunter
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 17 Ian 2009, 13:23

Re: 3 oi dintr-un foc !

Mesajde OVI762 pe 10 Noi 2010, 18:53

imposibil sa nu fie ceva urme.casca ochii bine ca altfel ramai si fara celelalte oi si e mai mare pacatul.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: 3 oi dintr-un foc !

Mesajde armi pe 10 Noi 2010, 20:26

chupacabra 100%
sau urs romanesc
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: 3 oi dintr-un foc !

Mesajde Sly_Fox pe 10 Noi 2010, 20:43

armi scrie:chupacabra 100%
sau urs romanesc

:lol:
El Chupacabra.
Baga stirea la televiziune, sa vezi ce agitatie o sa iasa. A aparut chupacabra in Romania, 3 dintr-o lovitura. :lol:
Happy Hunter i-mi pare rau de pierderea ta, insa facem si noi haz de necaz. Lupii sunt extrem de precauti, foarte putin probabil sa fi facut vreun raid in ograda ta, in plus daca erau lupii il luau si pe Tores ca desert. Ursul insa nu prea se da la o parte cand vine vorba de niscaiva oite, chiar pazite de catre stapan.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 3 oi dintr-un foc !

Mesajde gabi el cazador pe 11 Noi 2010, 10:30

la noi acelas lucru l-au facut sacalii
gabi el cazador
Membru important
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2010, 12:33

Re: 3 oi dintr-un foc !

Mesajde Iov Claudiu Ionut pe 11 Noi 2010, 10:42

La mine in zona in vreo 3,4 localitati in ultimile 2 saptamani lupi au cam facut praf tot.
intr-un staur 3 oi, in altul 30 de capre, in alt loc 8 oi
si stie toata lumea sunt greu de depistat
se muta mereu
Clau Hunter
Iov Claudiu Ionut
Membru important
 
Mesaje: 203
Membru din: 25 Mar 2009, 00:06

Re: 3 oi dintr-un foc !

Mesajde Alin3006 pe 11 Noi 2010, 19:42

armi scrie:chupacabra 100%
sau urs romanesc


Si eu zic la fel... :D Chiar nici o urma? Muscaturi pe oaie, urma de pas, fire de par in gard...nimic?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Rapitoare cu par

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate