Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2014, 20:10
Arrow International
Beretta Romania
MLD Guns
Lampi tactice
Trivetorex
STEYR
STEYR

cu ce si cum vedem noaptea??

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete , red dot , samd Prin acest dispozitive vanatul pare mai acesibil !

Moderator: Cristi

cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde Ray pe 01 Noi 2009, 21:33

:D hai sa spunem ca e un topic fierbinte,

dar fiecare dintre noi stie despre ce e vorba. :!:
folosirea aparaturilor night vision .
rezolvari, schimb de informatii, etc.
eu sincer sa fiu, folosec un bushnell ranger, 5 X 42, si im-i usureaza multele.
cum e montat??
sa vedem pe parcurs ce interese sunt!
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Ray
Membru important

Locaţie: Alzenau

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde george_ciprian86 pe 02 Noi 2009, 04:18

Ce generatie e Bushnell-ul tau ?
Te intreb pentru ca are o magnificatie destul de mare dupa parerea mea, pentru un night vision.
Totate aparatele pe care le-am folosit eu au fost de prima generatie iar magnificatia pe care o aveau era de 2x.

Si daca nu te deranjeaza spune-mi cu ce te ajuta concret. Pe mine nu prea m-au ajutat cu nimic. Eu tot trageam sperante ca-mi vor fi de folos dar nu prea a fost asa...
Acum ca m-am lamurit cu astea de prima generatie as fi curios sa incerc o pereche de ochelari de generatie 2 sau 3. Cu aia inca mai am ceva sperante. :D

Aparatele astea de prima generatie isi cam au limitele lor... Ceea ce vreau sa spun e ca nu poti vedea cu ele la sute de metri nici chiar in camp deschis. Cand vine vorba de padure, distanta scade dramatic.
Plus ca exista raza laser fara decare in conditii de bezna totala aparatul este inutilizabil. Daca luna e pe cer nu e nevoie de raza laser.
george_ciprian86
Veteran

Mesajde violiv pe 02 Noi 2009, 10:41

E suficient sa citesti specificatiile lor tehnice ca sa realizezi ca nu te ajuta mare lucru. Raza laser nu e nici raza si nici laser - e fascicul de lumina in infra-rosu :wink:
Ce este cu adevarat de folos, cu distanta eficace (nu numai detectie ci si recunoastere a tintei) de ~200 m reali este un dispozitiv cel putin de generatia III si asta daca este ajutat cu 1-2 lanternute cu I-R. La cat costa un astfel de dispozitiv prefer s-astept Luna plina.
O alta chestie este faptul ca dispozitivele de vedere (nu de ochire) nu te ajuta cu mai nimic practic indiferent de cat ar fi de rasarit. Cu el la ochi poate vezi bine ce se intampla dar daca-l dai la o parte si pui luneta de pe arma la ochi s-ar putea sa nu mai vezi nimic si atunci numa stii c-a trecut pe acolo....daca e sa studiezi terenul noaptea poate ca merge dar daca e sa vanezi e "bani aruncati".

Ce ar fi cu adevarat folositor ar fi un dispozitiv de ochire cu posibilitatea de a "vedea" si noaptea, si acesta tot mai rasarit ca generatie. Cum la noi sunt interzise n-am experienta cu asa ceva. Din prospectele lor ma deranjeaza o singura chestie: distanta pupilara mica-mica de tot...poate pe o semi in 223 sau chiar 308 sa nu fie probleme dar pentru o bolt-action in 300 wm imi pare a fi mult prea aproape de ochi ca sa indaznesc sa trag.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde Tranan pe 02 Noi 2009, 12:21

Personal nu recomand de loc folosirea dispozitivelor NV de Gen.1. Sunt mai mult jucarii si la o folosire serioasa nu fac fata de loc.
Daca e sa va bagati la NV, cel putin gen.2 sunt de recomandat.
Una dintre absolut cele mai bune alternative este ATN PS-22 Gen.2+. Nu este un dispozitiv ca toate celelalte. Modalitatea in care functioneaza este prin a se monta pe luneta deja existenta pe arma, transformand-o intr-o luneta NV Gen 2+. Daca se alege si modelul de CGTi se apropie deja destul de mult de gen.3.
In general face fata fara probleme la distnate de ca. 150m ceea ce e mai mult decat sufiecient pt. scopul la care se foloseste, redand o imagine de calitate buna.

Avantajul e constituit de faptul ca luneta nu trebuie data jos de pe arma, ci poate fi folosita in mod normal in timpul zilei, iar noaptea in cateva secunde, se monteaza ATN-ul in fata ei si o transforma in NV.
Sunt o gramada de smecherii legate de NV, dar daca nu aveti de gand sa mergeti in Afganistan, nu aveti ce face cu ele. Un ATN PS-22 face fata tuturor nevoilor si chiar mai mult, la un pret extrem de accesibil fata de alte dispozitive.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Tranan
Veteran

Locaţie: SUEDIA

Mesajde George08 pe 02 Noi 2009, 19:46

Acel pret fiind...
George08
Membru important

Locaţie: Bucuresti

Mesajde george_ciprian86 pe 02 Noi 2009, 19:49

George08 scrie:Acel pret fiind...

Generatia 2 de la 3000$ in sus iar generatia 3 de la vre-o 4500$ in sus.
george_ciprian86
Veteran

Mesajde Tranan pe 02 Noi 2009, 23:49

George08 scrie:Acel pret fiind...

Pe la noi pe aici, un ATN-PS 22 Gen 2+ CGTI (deci este calitativ intre gen.2 si gen.3) se poate procura la €1825 cu tot cu convertorul potrivit lunetei de pe arma. Singura problema pare insa sa fie faptul ca sunt interzise la voi, altfel.... :wink: :mrgreen:
Tranan
Veteran

Mesajde Ray pe 03 Noi 2009, 21:54

Bushnell ranger, pe baza digitala, care se poate compara cu generatia 3 ( cel putzin asa zice bushnell )
ce sa spun, la banii astia ( 429 EUR ) i-si face treaba.
la distantze de pana la 50 m, nu ai probleme cu dotarile lui, cu ajutorul reflectorului IR se vede perfect,
dar totul in alb negru.
dar cu mici ajutoare :wink: devine, la un pretz de 550 de EUR un utilaj comparativ cu cel
Tranan scrie:e la noi pe aici, un ATN-PS 22 Gen 2+ CGTI (deci este calitativ intre gen.2 si gen.3) se poate procura la €1825 cu tot cu convertorul potrivit lunetei de pe arma. Singura problema pare insa sa fie faptul ca sunt interzise la voi, altfel.... :wink: :mrgreen:
:wink:
si din pacate luna plina e doar o data pe luna, si poate si aia la cer acoprit :(
pentru cei interesati ... pm :wink:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Ray
Membru important

Mesajde Tranan pe 03 Noi 2009, 22:59

Hmmm, Bushnell Ranger Gen 2+ nu e la fel cu gen. 3 insa se apropie. Din pacate este un monoclu/binoclu fara posibilitate de montat pe arma. Folosit la observatii functioneaza insa acceptabil, atata timp cat se cumpara aceasta versiune de 2+.
Cele mai interesante insa sunt versiunile de instalat pe arma, altfel nu sunteti altceva decat ornitologi ca mine si va uitati numai la bufnite. :)
Tranan
Veteran

Mesajde violiv pe 03 Noi 2009, 23:07

Decat ~3000 E pe un night-vision care poate-poate face ceva, mai bine dau banii astia pe o Zeiss din aia facuta pentru armata 6-24x72 si-mi mai raman si de o lanterna bengoasa, cu lumina alba si care bate mai departe decat cele cu IR si cu aceasta combinatie vad mult mai bine.
Cat despre sculele ce folosesc senzori digi de sensibilitate foarte mare ... imi par ca sunt abea la inceput dar cred ca acestea vor fi viitorul...si ca performante si ca preturi.

Am avut prilejul sa ma uit cam 15 minute printr-o chestie "suparata rau" - Gen V (cinci). Prin aia chiar merita sa te uiti. Nu cred ca merita sa dai 6-7000 $ pe ea dar beleaua e ca tin minte imaginea si cand ma mai uit prin orice flecustet mi se pare ca-mi pun ochelari de orb. Scuze! Cu Bushnell Ranger nu-i chiar ca si cu ochelari de orbi - e ca si cand ai incerca sa te uiti afara in curte, noaptea, prin gaura cheii, usa fiind situata la 1 m de ochiul tau. :mrgreen: Bani aruncati in vant.
violiv
Veteran

Mesajde Tranan pe 04 Noi 2009, 09:00

:lol: , da @violiv. Faza cu lanterna e buna, dar depinde la ce o folosesti. Daca e sa tragi dupa tiganii ce iti fura lemne din padure, e mai bine cu NV ca nu te vad cand tragi dupa ei, plus ca au aparut niste smechere de poti chiar sa le faci poza inainte de a-i impusca, asta asa numai ca sa ai o dovada. :lol: :lol:
Tranan
Veteran

Mesajde Tranan pe 04 Noi 2009, 09:19

Stiu @violiv ca tu ai o gramada de prieteni care scule mai bune decat ale tale :lol: :wink: , si stiu ca sunt cativa constanteni ce au ATN-urile descrise de mine. Poate ca te uiti si tu printr-un unul si ne spui cum ti se pare. Ar fi interesant sa auzim si parerea ta. In Romania nu am vorbit cu foarte multi si mi-a fost greu sa-mi dau seama cum se potriveste la nevoile voastre.
Tranan
Veteran

Mesajde violiv pe 04 Noi 2009, 14:43

Eu nu stiu pe nimeni cu asa ceva in Ct.

Revenind la oile noastre, daca as putea tare mi-ar place sa incerc asta:

http://www.atncorp.com/units/nightvisio ... tn2-6x68-2

in modul de zi este o luneta care poate face fata cerintelor unei lunete de vanatoare, mai putin la goana unde campul relativ micut chiar si la 2x nu prea o avantajeaza.
Modulul de noapte se instaleaza pe loc, nu schimba reglajul, nu modifica distanta pupilara (foarte important) dar reduce un pic din campul vizual.
violiv
Veteran

Mesajde Tranan pe 04 Noi 2009, 15:36

Nu-i rea jucaria dar nu mi se pare la fel de interesanta ca PS-22. Unul dintre motive este ca trebuie sa iti iei si luneta si nu e sigur ca vrea lumea. Cu un PS-22, daca vrei il pui pe luneta de goana, daca vrei il pui pe alta. Combinajul cel mai fain pe care l-am vazut a fost Zeiss Diarange 3-12x56 cu un PS-22 montat pe el. O minunatie!
De considerat e si faptul ca lunetele ATN, din pacate, nu sunt prea incantatoare optic. Nu stiu daca are insa importanta asa mare cand e vorba de 2-6x68, o magnificatie la care si o luneta chinezeasca se descurca acceptabil, dar oricum. Procedeul fiind acelasi (montezi si demontezi ocularul de noapte), e mai interesanta alternativa in care esti liber sa alegi luneta pe care o vrei fara sa fii legat de a lor.
Apropos, am avut prilejul zilele trecute sa vad un US Optics 6-24x80. Wow :shock: ! Ce luminozitate!!!!
Tranan
Veteran

Mesajde violiv pe 04 Noi 2009, 19:00

Exista cateva chestiute de finete care fac diferenta intre sistemul pentru orice luneta si combinatiile dedicate de la ATN. Poate ca lentila de ATN n-o fi ca aia de Zeiss dar as paria ca rezultatul e mai slab combinand o Zeiss cu asa ceva decat "amaraciunea" de la ATN.

Nu chiar exact ce vedem pe site la ei dar foarte aproape folosesc americanii de cativa ani in armata lor. Si chiar functioneaza si functioneaza bine atat in configuratie de zi cat si in cea de noapte. Cel mai important este ca nu trebe decat sa scoti un capac de pe obiectiv pentru conversie......STOP, vad ca iar incepem sa polemizam discret si eu sunt in inferioritate - n-am acces la asa ceva si nu-mi place sa vorbesc din auzite.

P.S. referitor la polemici, un amic, partizan al lunetelor "ieftine si bune" mi-a spus ca a avut ocazia sa foloseasca o Z6 si s-a convertit pe loc......acum nici nu mai gandeste ca Bushnell sau Weaver sau chiar Leopold sunt lunete. Deocamdata n-are fonduri de Swaro da' strange bani :wink:
violiv
Veteran

Mesajde Tranan pe 04 Noi 2009, 19:21

violiv scrie:......STOP, vad ca iar incepem sa polemizam discret si eu sunt in inferioritate - n-am acces la asa ceva si nu-mi place sa vorbesc din auzite.

P.S. referitor la polemici, un amic, partizan al lunetelor "ieftine si bune" mi-a spus ca a avut ocazia sa foloseasca o Z6 si s-a convertit pe loc......acum nici nu mai gandeste ca Bushnell sau Weaver sau chiar Leopold sunt lunete. Deocamdata n-are fonduri de Swaro da' strange bani :wink:

@violiv, eu polemizez cu drag cu tine intrucat stiu ce om esti si ce cunosti si cu cat polemizam mai mult cu atat mai multe amanunte sunt analizate si cu atat mai buna imagine isi creeaza cei interesati despre ce discutam. Fata de tine, si multi altii, am numai respect!
In ce priveste NV-urile nu sunt de loc as intrucat, "nu se folosesc nici la noi" :wink: deci nu am o experienta prea indelungat a lor, de aceea as fi ascultat cu drag ce aveai de spus la un PS-22, intrucat apreciez opinia ta. Din cat le-am testat, mi-au placut foarte mult si le-am considerat extrem de flexibile si de calitate.

Ma bucur de P.S-ul tau! Ma bucur sa stiu ca nu vorbesc numai prostii. :lol: Cand o sa-i urmezi si tu sfatul prietenului? :wink: Sau tot prost sunteti platiti in domeniul medical? :lol: :lol:
Tranan
Veteran

Mesajde violiv pe 05 Noi 2009, 09:31

Sincer, m-am uitat de multe ori prin Swaro din mai multe generatii, am si tras cu ele, cu una chiar am tras mult de la 50 la 300 m si mi-a placut. Ce ma retine sunt trei aspecte: cel financiar ar putea fi depasit la un moment dat daca "dorul" ar fi chiar mare dar al doilea nu prea - nu e pe gustul meu. :? E prea finuta in comenzi, prea limpede imaginea, prea simple reticulele. :lol: Al treilea ar fi ca sunt fan IOR si nu intentionez sa schimb prea curand furnizorul... :mrgreen:

Revenind la topic. Se poate sa fie doar o parere personala izvorata din necesitatile personale. Dupa cum am mai spus-o, la o luneta pe care s-o folosesc la vanatoare apreciez mult campul de vedere - prefer magnitudini mici si camp mare chiar daca trag la distanta mai mare pentru ca nu vreau sa pierd din ochi tinta in momentul focului din cauza miscarii de recul. Poate ca o arma mai grea si un calibru micutel ar merge bine si sub lunete mari ca magnitudini sau N-V care au mai toate campuri micute. Cum nu trag cu nicio arma in calibre micute si mai toate se misca mult din recul pierderea tintei din "vizor" ma deranjeaza.
Pe o noapte cu Luna pot trage la o tinta de talia unei vulpi pana spre 150 m doar cu o luneta obisnuita. Pentru acelasi rezultat ar trebui sa investesc intr-un dispozitiv N-V mult mai mult decat costul lunetei. In plus, Luna imi ofera o vedere panoramica, pot surprinde miscarea si cu coada ochiului pe cand N-V-ul te limiteaza la minusculul camp. Pentru cine a mai umblat noaptea pe campuri e stiut cat de greu poate fi uneori sa incadrezi in luneta o imagine pe care o banui cu ochiul liber, mai ales daca imaginea nu e chiar in centrul campului vizual. Aici ajuta un camp de vedere bun si antrenamentul.
Orice vanator mai si rateaza si eu o fac suficient de des cat sa ma preocupe problema. La glont ratarile sunt putine-putine, sub numarul de degete al unei maini si vreau sa ramana asa. Am capatat pe undeva o fobie fata de ratare si ma pregatesc cat pot de mult si personal si ca echipamente pentru situatii "exceptionale". Pentru asta, arma si optica trebe sa-si faca partea perfect si sa-mi ramana mie partea problematica. Nu pot sa spun ca nu ma mai bucur de vanatoare dar prefer lovituri "la limita", ori ca distanta, ori ca situatie, ori ca lumina, etc.
E foarte posibil ca un N-V sa fie excelent la o panda la hranitoare, unde poti sa-ti pui arma pe genunchi si sa privesti fix prin luneta la gramada de porumb stiind sigur ca acolo va iesi dar pe la noi, in conditiile in care se desfasoara pandele nu s-a dovedit la inaltime. Stiu pe cineva care injura si acum intervalul de timp necesar luarii de la ochi a N-V-ului monoclu ca sa puna pusca in loc - suficient cat un mistret ca un taur sa dispara :oops:
Cu atat mai bun ar fi in padure, unde nici Luna nu reuseste mare lucru si copacii tin o umbra care limiteaza serios vizibilitatea.
Personal nu sunt contra lor si ma stiti ca nu rabd interdictii stupide. Incerc doar sa le vad prin prisma raportului intre cat costa si ce ofera. In mod sigur, daca as simti nevoia sau daca as fi descoperit un avantaj major in folosirea monoclului la vanatoare as avea unul.
Partea cea mai proasta este ca pretul unei chestii cu adevarat performante este enorm - de banii aceia as putea vana "traditional", cu autorizatie individuala, multe animalute.....si pana la urma asta e mai important. Eu raman la parerea ca trebe sa investesc in echipamente suma minima posibil astfel incat achizitia sa-si si faca treaba pentru care a fost conceputa si dorita. Ori la N-V nu prea merge cu "sume mici".
violiv
Veteran

Mesajde Ray pe 05 Noi 2009, 21:21

cateva solutii pentru folosirea aparaturilor N V

http://www.gutzeit-gmbh.de/html/informa ... ungen.html
:wink:
Ray
Membru important

Înapoi la Dispozitive de ochire