Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:51

AGVPS - Alegeri 6 Mai 2017- Brasov

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde biriuck pe 18 Apr 2017, 08:53

@Ghinda asta?
12. Perfecţionarea dialogului iniţiat cu membri asociaţiilor afiliate, dar şi cu membri asociaţiilor neafiliate şi alte persoane fizice interesate în domeniul nostru de activitate, pe site-ul, forum-ul şi facebook-ul AGVPS, condiţionat însă de respectarea, din partea acestora, a condiţiilor impuse pentru păstrarea dialogului la un nivel eficient şi elevat.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 18 Apr 2017, 09:28

Ghinda scrie:Ati citit careva pct 12 de la obiective prioritare? Ala in care zice ca daca nu zici ca ei, out!
Si mai sunt destule care sunt aceleasi de o viata si nu se intampla nimic.
Ghinda scrie:Ati citit careva pct 12 de la obiective prioritare? Ala in care zice ca daca nu zici ca ei, out!
Si mai sunt destule care sunt aceleasi de o viata si nu se intampla nimic.

Dar asa la lectura, unt si miere, nu alta. Iti vine sa te afiliezi in regim de urgenta. De ce au asociatiile probleme? Ca le pleaca membrii? Oare de ce le pleaca? Oare de ce nu iau masuri reale?
quote]

biriuck scrie:@Ghinda asta?
12. Perfecţionarea dialogului iniţiat cu membri asociaţiilor afiliate, dar şi cu membri asociaţiilor neafiliate şi alte persoane fizice interesate în domeniul nostru de activitate, pe site-ul, forum-ul şi facebook-ul AGVPS, condiţionat însă de respectarea, din partea acestora, a condiţiilor impuse pentru păstrarea dialogului la un nivel eficient şi elevat.


Nici eu nu am inteles. Cred ca la aia face referire. Dar aia e de bun simt. Daca o dai in cearta, e pierdere de timp.

Ghinda scrie:Dar asa la lectura, unt si miere, nu alta. Iti vine sa te afiliezi in regim de urgenta. De ce au asociatiile probleme? Ca le pleaca membrii? Oare de ce le pleaca? Oare de ce nu iau masuri reale?


Asociatiile sa isi ia masurile pe care le considera benefice si, prin membrii consiliului AGVPS pe care si-i vor alege, prin presedinte, vicepresedinti si presedinte executiv, prin comisiile de ajutor, sa decida ce e de facut si sa faca! Pana acum, daca ceva nu era bine, aveau o scuza, ca asa se conduce de la centru. Acum sa-i vedem!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 18 Apr 2017, 11:38

cross67 scrie:Atata timp cat functia de Presedinte Onorific are doar un rol de reprezentare si de ,,imagine publica a vanatorilor",vin cu o propunere ,Tudorel Toader.
Cred ca experienta juridica a domniei sale ne-ar putea fi de folos pentru schimbarea imaginii AGVPS, in contracararea ideilor ,,binevoitoare" ale verzilor(Cristiana Pasca Palmer),suport profesional pentru amendamentele la legea vanatorii.........


Nu merge asa. Propune un nickname '(eu de acum ii zic romaneste: PORECLA), deci propune o porecla, pe un forum comercial, cine sa fie presedintele unui ONG. Total neproductiv!

http://agvps.ro/docs/Situatia%20numarul ... membri.pdf

Cei ce nu au platit cotizatia, nu au drept de vot. Asociatiile isi desemneaza, prin vot, reprzentantii ce pot candida, din partea lor, la functia de membru al Consiliului AGVPS.

Pentru functiile de Presedinte, Presedinte Executiv, Vicepresedinti, candidaturile se depun separat:

http://agvps.ro/docs/Congres%202017.pdf

Chiar daca domnul in cauza ar putea fi o solutie castigatoare, este demonstrat ca sistemul cu propunere si vot imediat este depasit si ca nu are rezultate. Cine doreste o functie, trebuie sa ne spuna, sa ne lase timp sa ne gandim si apoi, prin reprezentantii nostri, sa o votam. Dupa parerea mea, la asta cu membrii electori mai trebuie lucrat. Nu ca nu ar fi democratica (e ea valabila in SUA!) ci pentru ca mai sunt inca cazuri cand sunt alesi, la randul lor, de persoane in necunostinta de cauza.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde cross67 pe 18 Apr 2017, 12:26

de obicei nu ma ascund dupa nimic, nici macar dupa un nickname....,98% din acest forum posteaza in spatele unui nickname,asa ca nu am vrut sa incalc ,,regula"....
revenind la propunere, sa stii ca e doar o propunere nu o impunere.....

cu deosebita consideratie,Nicu Statache
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 18 Apr 2017, 12:59

Domnule Statache, aia cu porecla e doar ca discutie generala, nu cu trimitere directa. Apoi, nici prin cap nu mi-a trecut ca postarea dumitale ar fi mai mult dacat o propunere. Ba chiar una buna, daca ne referim la greutatea numelui propus.
Ceea ce am raspuns, e chiar clar, zic eu. Hai sa schimb formularea. Care nu e adresata cuiva anume. Ii e adresata utilizatorului de on line, multime din care fac parte:

Noi, astia de "vrem" nu prea facem efortul de a ne informa. Nu avem timp, nu avem de unde, nu avem, uneori, cunostintele necesare. Intampinam si meteahna ca transparenta este uneori opaca. Pentru a veni in ajutorul celor dornici "sa stie", persoane fara de care vanatoarea are un viitor sumbru, s-au creat niste mijloace de informare. Linckurile pe care le-am pus duc catre reguli si regulamente. Cine le urmeaza, se poate lamuri de ce zic ca "nu merge asa".
Nu stiu ce as putea sa mai adaug pentru a demonstra ca raspunsul meu este unul ce nu cauta motiv de galceava, ci este pur si simplu ceea ce am scris.

PS: Daca ii cunosti pe domnul in cauza si il poti contacta, fa-o! Daca depune o candidatura, are mari sanse (parere personala) sa si obtina majoritatea voturilor.
Aveti in curand adunare generala. Acolo trebuie puse problemele. Si, neaparat facuti oamenii sa ridice mainile. Iar ce se spune, sa se scrie pe hartie si sa "nu se uite" la redactare. Apoi hartia aratata tuturor si hoatrarile trecute acolo, respectate. Eu nu am reusit asta nici macar la nivel de grupa. Poate dati voi exemplu. Stii care e paradoxul? Ca la nivel de AGVPS, hotararile sunt afisate. Si tot ei sunt cei mai huliti...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde biriuck pe 18 Apr 2017, 14:31

Liviu Mircea-tehărău scrie:Stii care e paradoxul? Ca la nivel de AGVPS, hotararile sunt afisate. Si tot ei sunt cei mai huliti...

Si la unele AJ-uri :D http://www.ajvpsph.ro/anunturi/
Eu stiu doar acest exemplu, poate mai sunt si altele.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde cross67 pe 18 Apr 2017, 16:33

Domnule Liviu Mircea,raspunsul meu este unul pacifist, si-mi doresc sa fie inteles ca atare.

Domnul Toader Tudorel nu este vanator,asa ca nu poate fi propus de o asociatie si nici nu-si poate depune candidatura,dar poate fi o alternativa de luat in calcul de cei care tin fraiele AGVPS. Eu am facut aceasta propunere gandidu-ma la faptul ca un jurist ar fi mai bun decat un ,,bancher".
Tot ce se petrece in tara asta se invarte in jurul politicului,chiar si legislatia este modificata dupa nevoile si interesele lor. De ce echipa care conduce AGVPS sa nu aiba in componenta cativa juristi de ,,talie mare",care sa nu fie neaparat vanatori sau pescari,dar sa mi;liteze pentru drepturile noastre.

P.S. Mi-ar placea sa am o relatie atat de apropiata cu dl. Toader Tudorel ,sa-i pot propune sa candideze la functia de Presedinte Onorific al AGVPS. Continui sa cred ca ,,altcineva' ar trebui sa faca propunerea.
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde biriuck pe 18 Apr 2017, 16:52

E macar pescar?

Cred ca Liviu a facut o referire si la schimbarea sistemului din alegeri in sensul ca nu mai e cu "propuneri" ca pana acum ci cu pas in fata. Adica cei ce doresc sa se implice trebuie sa isi doreasca si sa isi exprime dorinta in fata adunarii iar cei din adunare sa il valideze sau nu.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 18 Apr 2017, 17:49

Vorbim discuții. Mă duc la observație, sunt în criză de timp. Prin statute, atât cadre cât și AG se spune că pentru a ocupa o funcție de conducere, trebuie să ai o anumită vechime ca vânător într-un anumit sistem.
Apoi, ca părere personala și fără a insista pe ea, cred că avem destui vânători care să ne reprezinte, nu e chiar așa criză încât să cerem ajutor de afară. Cat despre specialiști sau oameni cu relații sau foarte deștepți, cred că nu sunt relevanți atât timp cât nu își doresc să ne reprezinte. Un tânăr de 30 de ani poate fi mult mai util breslei decât o somitate dezinteresata. Asta, în cazul în care ii exploatezi puterea de muncă și inteligenta, dar îl și motivezi corespunzător.
Să lăsăm discuțiile fără rezultat și să ne întoarcem la subiectul topicului.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 19 Apr 2017, 10:08

Scrisoare deschisa adresata vanatorilor ce se pregatesc de alegeri.

Colegi vanatori,

Sunt in incurcatura: vreau sa transmit ceva fara a folosi termenii: "sa facem totul", "strans uniti", "cauza comuna", "acum, mai mult ca niciodata", "conjuctura ne obliga sa", "interese potrivnice" si toate cele pe care deja le intuiti. Au ele inteles direct, dar s-au utilizat atat de des incat si-au capatat, la randul lor, o categorisire: "limbaj de lemn". Iar orice folosire a "limbajului de lemn", in urechile modernistilor, inlatura valoarea mesajului continut. Il face repulsiv, repelent chiar. In acelasi timp, dam vina pe altii, cum ca ne cotropesc Dacia noastra, cu limba cu tot!
O sa spun ce am de spus, simplu, ca la vanatoare, sa se inteleaga repede.
Am ajuns in prag de alegeri. Daca pana acum a fost bine sau rau, o va spune istoria, am mai scris asta, nu ma mai repet. Ce a fost bine trebuie pastrat, ce e rau, inlaturat. La nivel de filozofie, afirmatia e banala. Mai greu e la nivel de aplicabilitate. Pentru ca oamenii nu definesc binele si raul in acelasi fel.
Inainte de a alege, dumneavoastra, cei ce aveti dreptul (acum) de a candida si de a fi alesi, dar si cei ce sunteti indreptatiti sa manuiti votul (in sensul propriu, de a il introduce in urna), reflectati si la ce zic mediile on line. Nu zambiti! Mediul on line a pus presedinti de state, ar fi timpul sa il luati serios in considerare.

Functiile alese, onorifice.

Persoanele ce le ocupa trebuiesc motivate cumva sa doreasca aceste functii. Nu e de ajuns doar respectul implicit, venit odata cu functia. Pentru ca atacul media al unui descreirat face mai mult rau imaginii respectivului ales decat tot respectul celorlalti. Gasiti solutii de motivare: invitatii la vanatoare, cate una pe asociatie, autorizatii facute cadou din partea asociatiilor, premieri, orice credeti de cuviinta. Se practica oriunde si in toate domeniile. Sunt si cazuri in care se acorda premieri in bani (vezi consilii de administratie). Domnilor, daca dorim reprezentare si implicare, trebuie sa stim ca asta costa. Fixati oferta, faceti-o publica (fara a face din asta talcioc) si cei interesati vor aparea. In acelasi timp, trebuie sa ii fixati celui ce va va reprezenta si indatoririle, cu termene si obiective. Mijloacele de control si inlocuire in cazul necesitatii trebuie sa fie clare si la indemana. Exemplele exista si in economic si in politic. Vremea onoarei a cam trecut, intelegerile au forma de regulamente si contracte.

Presedintele executiv.

Neaparat salariul trebuie sa fie mare. De fapt, direct proportional cu obligativitatile. Vrem sa fim mandri de prestanta sa? Sa faca peste noapte un proiect de lege, de intampinare la ceva petrecut la miezul noptii si cu impact asupra celor ce asteapta stirile de dimineata? Vrem sa nu fie tentat sa-si faca singur parte? Vrem sa nu accepte ofertele tainuite ale celor ce au interese contrare? Vreti sa fie invitat la toate adunarile cu caracter vanatoresc ca parte a solutiei si nu a problemei? Asta costa. Si nu putin. Recrutarea dintre cei cu "origini sanatoase" si verificati de departamentul cadre nu ajunge. Cine are alta parere, am exemple destule. Puneti pe hartie ce doriti de la dumnealui, aratati-i cat de bine si de des ii verificati activitatea si puneti alaturat salariul. Nu ne vom mai scuza invocand nesansa.

Membri consiliului AGVPS.

Sunt alesi de catre Adunarile Generale ale Asociatiilor afiliate si apoi sunt votati, in Congres, sa reprezinte un grup de judete. Aici avem de a face cu o grava omisiune a democratiei ce duce la discriminare. Pentru toate celelalte functii se depun candidaturi. De ce nu se depun candidaturi si pentru consilieri? Daca e doar o eroare, va invit sa o remediati cat mai curand. Vrem sa votam consilierii in cunostinta de cauza. Timp mai este.

Solutii la probleme curente.

- Renuntarea vanatorilor la a mai plati cotizatie. Nu e greu sa ii aduci inapoi. Aplicati cele de mai sus si la nivel de asociatie. Urmati transparenta AGVPS si aplicati-o in asociatiile pe care le conduceti. Am un singur exemplu punctual (sa ma scuze cei ce sunt la fel de laudabili, dar nu i-am observat): AJVPS Prahova. Hotararile adunarilor generale, hotararile consiliului, data/ora/locul desfasurarii vanatorilor colective, desfasuratoarele de venituri si cheltuieli, toate sunt afisate pentru toti ce interesati. Omul sfinteste locul. Felicitari domnului presedinte Mihailescu Mircea!
http://www.ajvpsph.ro/anunturi/
Mijloacele pentru promovarea asociatiilor afiliate sunt create si gratuite. AGVPS le-a pus la dispozitie logistica necesara. Domnilor ce conduceti acum asociatiile, cereti-va drepturile ce va revin din munca pe care o depuneti si, concomitent, lasati la vedere actiunile domniilor voastre. Voi, vanatori cotizanti, intelegeti ca ori de avem functii neplatite sau prost platite si kilograme mai putine la vanatul vandut, parandarat la contractele cu prestatorii de servicii, sifonari de fonduri, hraniri suplimentare numai pe hartie si cate altele le banuim, ori de ii platim corect pe cei ce ne conduc, pe noi tot atat ne costa. Puneti conditii de control adecvat si eficient, clauze de penalizare si rezilierea contractului de munca si asigurati salariu mare. In mod sigur lucrurile se vor schimba in bine.
- Inainte de orice sedinta anuntati public ordinea de zi intr-un mod inteligibil. Daca avem rezultate mai putin bune, ele se datoreaza manipularii facute in sedinte. Regizarile prin care se aleg oameni pe functii de conducere prin propuneri venite in plen si cele prin care se cauta solutii de moment care trec prin vot fara a fi cugetate sau propunerile care nu sunt trecute in procesele verbale cu toate ca sunt votate, nu mai pot fi folosite.
- Atragerea oamenilor ce pot ajuta asociatia. Nu e o regula, dar acolo unde se intampla cum explic eu, e jale! Hai sa o luam de jos in sus. Paznicul are cea mai mare influenta in grupa. Mai inchide ochii, mai pune pustile dupa preferinta, mai zice ca la actiunile de gospodarire au participat si cei pe care nu i-a vazut nimeni, cum-necum e important. Cand vin alegerile, secretarul ii spune cam cine trebuie sa iasa, el le zice la tovarasii din grupa si... rau-i facut! Principiul dominoului este aplicabil, astfel incat executivul isi impune oameni obedienti si nicidecum reprezentativi. Apoi se plang de sponsorizari, de braconaj, de opozitia facuta de cei ce iubesc vanatoarea dar si democratia. Statutele sunt functionale in conditiile de alegeri libere. In cazul in care executivul conduce dar si sforareste, treaba nu are cum sa mearga bine.
- Hotarati si afisati clar criteriile care duc la luarea deciziilor.
Revin la subiectul alegeri. Observ o asteptare anormala din partea asociatiilor afiliate. Stau in expectativa si asteapta propuneri pentru persoanele ce vor candida. Cei ce candideaza vor sa fie siguri ca si castiga, altfel le este stirbit orgoliul. Nu e adevarat, cel ce participa este respectat in mod egal ca si cel ce castiga. Iar cel mai indreptatit sa critice nerealizarile celui victorios e participantul la confruntare. Normal ar fi ca pana acum sa avem macar cate un candidat pe fiecare functie venita din partea unei regiuni, daca nu chiar din fiecare judet. Noi trebuie sa propulsam oamenii care si-au aratat valoarea la nivel local. Impunerea lor de la centru e tot atat de castigatoare ca si jocul la ruleta. Din experienta stim ca unii merita laude, altii au fost doar un nume pe hartie. Vremurile s-au schimbat in mod evident. Ori ne schimbam odata cu ele, ori dificultatile intrezarite ne vor crea probleme. Hai s-o spun pe aia dreapta: gasiti oameni cinstiti care sa puna osul la treaba si mintea la contributie daca trenul ce a tot dus problemele vanatoresti vreti sa mearga mai departe. Pana acum a avut Locomotiva...

19.04.2017
Liviu Mircea-teharau
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde laurul pe 19 Apr 2017, 10:43

Toata echipa de la AJVPS Prahova merita felicitari !!!!
De la consilieri la presedinte plus executivul !
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde vinatorul iscusit pe 19 Apr 2017, 20:52

La 10 ore după comentariul lui Tehărău, observ o totală lipsă de reacție și de comentarii !
Haideți ! ne pasă?
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde cosmin5555 pe 20 Apr 2017, 12:38

Domnul Teharau are perfecta dreptate.

Domnilor participanti la congres, domnilor cu drept de vot, veniti cu propuneri pentru functiile in discutie din fiecare judet sau zona. Macar in ceasul al 12-lea sa iasa ceva bun in urma axcestui congres. Sa schimbam odata macazul in directia pe care o vor majoritatea vanatorilor si pescarilor romani.

Doamne da minte si judecata celor care au puterea sa faca ceva bun!
cosmin5555
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 24 Feb 2017, 10:40

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde ventura pe 20 Apr 2017, 12:43

Nu merge cu propuneri....
Trebuiesc depuse candidaturi pana pe 25.04
Cel care si-o depune si este ales, trebuie sa-si asume rolul si sa raspunda pt. ceea ce face.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 21 Apr 2017, 09:22

vinatorul iscusit scrie:La 10 ore după comentariul lui Tehărău, observ o totală lipsă de reacție și de comentarii !
Haideți ! ne pasă?


Iscusitule, avem ce meritam. A reactionar mai repede AGVPS decat colegii. :ymhug: :mrgreen: ~x(
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 21 Apr 2017, 09:23

Imagine
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde vinatorul iscusit pe 21 Apr 2017, 19:56

Colegii or să fie surprinși dacă noua conducere nu va face minuni!
Pot cere transparență,implicare ,prezență media mai mare,inițiative legislative; dar în "ogradă" tot ei vor trebui să și facă curătenie! și cam e de lucru....
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: AGVPS - alegeri aprilie 2017

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 21 Apr 2017, 20:33

vinatorul iscusit scrie:Colegii or să fie surprinși dacă noua conducere nu va face minuni!
Pot cere transparență,implicare ,prezență media mai mare,inițiative legislative; dar în "ogradă" tot ei vor trebui să și facă curătenie! și cam e de lucru....


Aurel, forumurile au si oameni ce vor sa gaseasca solutii. Dar au obosit sau s-au plictisit. Cat timp se mai facea misto si se injura la greu, activitatea era mai intensa. Cand intrebi de ceva concret, cand se cere o fraza prin care sa se aduca o solutie, se lasa linistea. Am zis ca de la pagina trei topicurile nu mai au vlaga :) .
Cred ca asta e de fapt starea de normalitate. Solutiile trebuie cautate de cei ce le aplica. Noi doar ne dam cu parerea din cand in cand.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: AGVPS - Alegeri 6 Mai 2017- Brasov

Mesajde the_mav pe 27 Apr 2017, 10:21

Teharau, ai scris acum cateva zile, in alta postare, tangential si cu titlu de exemplu pozitiv, despre o asociatie afiliata care facea totul transparent, inclusiv minutele sedintelor/intalnirilor care erau la moment desfasurarii lor trecute pe un centralizator, care la randul lui (centralizatorul) putea fi consultat de oricine dorea sa aiba acces la informatii discutate anterior. BRAVO - transparenta totala si ceva normal, care din pacate nu se intalmpla (inca) prea des in Romania.
Adica sa nu mai lasam "nr cu bis" in registru, sa nu mai existe foi volante, necapsate, neinregistrate, inlocuiri ulterioare de documente, afisari selective, etc, etc - vechi metehne balcanice de care ne-am lovit cu totii candva/cumva.

Mai vroiam sa scriu ceva, dar m-a sucit un prieten... poate alta data.
Succes candidatilor. Sanatate.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: AGVPS - Alegeri 6 Mai 2017- Brasov

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 27 Apr 2017, 10:58

@mav, te-ai prins. In loc sa stau si sa scriu unui prieten pe care mi-l imaginez pe un ecran (fac o trimitere glumeata catre un dialog avut mai devreme cu alti useri), ma duc pe la oameni, scriu ce cred ca are impact, mai o vorba, mai o fapta. Ma bucur ca imi urmaresti activitatea. Are si montorizarea un aspect benefic.
Cat despre ce e bine si ce e rau facut in curtea fiecaruia, putem comenta. Dar de aici si pana la a ii impune ceea ce cred eu, tu, ala, ca e normal, e distanta mare. Se pot face pasi si atat.
In mod sigur lista mea cu ce ar fi de facut e mai lunga decat a altora. Sigur, si cea cu ceea ce s-a facut...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: AGVPS - Alegeri 6 Mai 2017- Brasov

Mesajde the_mav pe 27 Apr 2017, 11:12

Mai oameni buni....
Teharau TE ROG stai deoparte aici...TE ROG.

Mai oameni buni, cum e posibil ca Lupu sa depuna candidatura specifica pt vicepresedinte si membru in consiliu (atentie - subliniat in cererea lui cu semnatura olograf; azi dim sa aiba O SINGURA CERERE AFISATA PE SITE AGV) si acum sa apara si la restul categoriilor?
:evil: :evil: :evil: :evil:
atasat: centralizatorul de azi dimineata (cand apropos au fost scoase toate candidaturile - NU e ok asta!!!) si cererea UNICA a lui Lupu si print screen cu ce era azi dimineata incarcat pe site-ul agv.

chiar se face cu picioarele?!?!
ventura, zi-mi de imaginea agv....
zi-mi de ce candidatura lui isarescu la presedinte (aia pt care am sarit eu ca e nesemnata) a fost INLOCUITA cu alta la presedinte de onoare (evdent cu alt numar, in timp ce cea initialaa afost scoasa), ce pare a avea semnatura ... greu olografa.
Fa-l frate direct onorific ca e clar ca merita, e o personalitate indubitabil, DAR NU O FACE ASA!!!! SCHIMBA-TI STATUTUL daca trebuie, cum zicea Teharau candva, DAR NU O FACE ASA!!!!
Restul de ce au fost afisate la 2-3 zile dupa, si nu in aceeasi zi precum candidaturile lui ghinda?!?!
:evil: :evil: :evil: :evil:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: AGVPS - Alegeri 6 Mai 2017- Brasov

Mesajde the_mav pe 27 Apr 2017, 11:15

Later edit: nu au fost scoase candidaturile, lasate, ci a fost creata o sectiune noua cu centralizatorul - imi cer scuze pt sconfuzie, imi apartine.

Intrebarile si marile semne de intrebare referitoare la candidatura dnului Lupu raman in continuare.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: AGVPS - Alegeri 6 Mai 2017- Brasov

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 27 Apr 2017, 11:33

@Mav, stai nene calm ca nu e nicio smecherica. Lupu (nu il cunosc, succes), are in cerere, la titlu, TOATE functiile. Jos, are doar Vice si Consiliu.
Ca sa nu iasa discutii, ii dai posibilitatea sa candideze LA TOATE si daca are ceva impotriva, poate sa isi retraga candidatura pentru o anumita sectiune.
Daca tot citesti, citeste tot.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: AGVPS - Alegeri 6 Mai 2017- Brasov

Mesajde the_mav pe 27 Apr 2017, 11:43

Citesc, tocmai de aceea spunem ca este un formular tip de inscriere, in care probabil dumnealui a uitat sa ajusteze Si titlul, iesind acest rezultat.
Ori cine a centralizat datele pt agv a citit doar titlurile (corect indicate dealtfel la ceilalti), fara sa centralizeze datele din continutul documentelor (unde dumnealui a indicat ca isi doreste sa candideze doar la vicepresedinte sau membru).

Tocmai in spiritual transparentei, e bine sa sesizam si eliminam aceste inadvertente. Nu de alta, dar e lupta stransa (si) pt presedinte :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: AGVPS - Alegeri 6 Mai 2017- Brasov

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 27 Apr 2017, 11:53

Calm.
Daca te uiti pe cerere, inadvertenta a fost sesizata si subliniata chiar din momentul depunerii. Dar daca asta a depus omul, asta e. Apoi, democratic si transparent e sa il lasi sa candideze la MAXIMUL de posibilitati exprimate pentru ca altfel te poti trezi ca, prin referire la titlu, solicitantul iti reclama ca l-ai obstuctionat. Astfel e se poate decide in sedinta sa candideze sau nu pentru una din functii, fara a prejudicia scopul congresului, adica alegeri libere.
Acum, fiecare vede ce parte vrea din exemplul cu paharul. Tu @Mav, ca titlul unei cereri nu e la fel cu continutul. Altii (nu putini) ca alegerile de anul acesta nu s-au facut cu usile inchise, pe baza de circulare cu caracter intern, cu propuneri in plen si vot prin ridicare de maini.
E foatre la indemana sa uzitezi termeni ca "penibil" sau "tampiti" fiind in oricare din tabere.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: AGVPS - Alegeri 6 Mai 2017- Brasov

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 27 Apr 2017, 12:05

Si inca ceva:
cererea tip are ..... (puncte puncte) in titlu, la functia la care candidatul doreste sa se inscrie. Si le-a completat fiecare dupa cum a crezut, nu cum zici tu @Mav ca a uitat sa le stearga.
Chiar ca m-am saturat sa fiu pe post de infirmiera (iar o trimitere pe care nu o inteleg dect cei cu care am facut misto pe aceasta tema).
Hai inapoi la platformele program care observ ca lipsesc cu desavarsire si lasati fumigenele.
Ultima oară modificat de Liviu Mircea-tehărău pe 27 Apr 2017, 12:07, modificat 1 dată în total.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: AGVPS - Alegeri 6 Mai 2017- Brasov

Mesajde the_mav pe 27 Apr 2017, 12:06

Fii atent la interpretarea mea: de ce imi limitezi (prin interpretarea ta) si apartenenta mea la a doua varianta, pe care sincer eu nu am negat-o niciodata?
Da, vad si eu ca anul asta e altceva (nu trebuie sa si verbalizez asta), tocmai ceea pe langa faptul ca am un preferat intre candidati, fac si ce pot sa atrag atentia asupra inadvertentelor. Cred ca ambele chestiuni sunt complementare, nu eliminatorii!

Inca ceva: cred ca si inainte au fost libere alegerile, doar ca de aceasta data sunt si (mult mai) transparente!
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: AGVPS - Alegeri 6 Mai 2017- Brasov

Mesajde the_mav pe 27 Apr 2017, 12:08

Liviu Mircea-tehărău scrie:Hai inapoi la platformele program care observ ca lipsesc cu desavarsire si lasati fumigenele.

rabdare... or sa vina (unele cel putin)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: AGVPS - Alegeri 6 Mai 2017- Brasov

Mesajde Ghinda pe 02 Mai 2017, 14:46

Mai baieti, s-a retras dl. Selaru din toate cele?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: AGVPS - Alegeri 6 Mai 2017- Brasov

Mesajde ventura pe 02 Mai 2017, 15:03

Ca Luna dintre stele... :lol:
Ti-ar surade? :lol:
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate