Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:35

Chestionar online pentru examen

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde GeKados pe 28 Noi 2011, 18:43

felicitari si bine ai venit printre noi!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Vrajitoru pe 28 Noi 2011, 19:41

Si eu pot sa zic acum: Bine ai venit printre NOI :)
Si "cu placere" la multumirile tale.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde comanM pe 04 Dec 2011, 19:12

multumesc distinsului domn care a muncit la aceste chestionare si mi-a usurat drumul pt a deveni vanator cu acte!Astazi am promovat si eu mult ravnitul examen,la Calarasi! :wink:
comanM
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Locaţie: curtea de arges

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde scirocco pe 04 Dec 2011, 19:47

Felicitari!Bine ai venit in asociatia noastra,colega!Sa ai parte de vanatori frumoase si catarea plina!
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde comanM pe 04 Dec 2011, 20:12

scirocco scrie:Felicitari!Bine ai venit in asociatia noastra,colega!Sa ai parte de vanatori frumoase si catarea plina!


Bine v-am gasit ca sa zic asa... :wink: am ramas placut surprins de amabilitatea celor care lucreaza acolo cel putin presedintele e de nota 10,dar si ceilalti nu se lasa mai prejos si sper si eu sa am parte de vanatori deosebite in acea zona! 8)
comanM
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Locaţie: curtea de arges

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Vrajitoru pe 04 Dec 2011, 20:31

comanM scrie:multumesc distinsului domn care a muncit la aceste chestionare si mi-a usurat drumul pt a deveni vanator cu acte!Astazi am promovat si eu mult ravnitul examen,la Calarasi! :wink:

Felicitari pentru promovarea examenului.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde criss75 pe 05 Dec 2011, 19:38

Super tare. Multumesc. Pe mine m-a ajutat enorm. Am facut 30. Raman dator
criss75
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Oct 2011, 05:31

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde rednose pe 07 Dec 2011, 14:28

Foarte buna ideea pentru cei care vor sa sustina examenul de vanator.Felicitari si multumiri.Din 800 de intrebari aleatoare am obtinut un procentaj de 95.12%.Asta imi da mari sperante pentru examenul ce-l voi sustine in martie 2012.Am o intrebare pentru cei care au sustinut examenul:proba practica este dificila,avand in vedere ca eu am tras doar 2 cartuse(asta recent) in viata mea? multumiri anticipate.
rednose
 
Mesaje: 12
Membru din: 08 Noi 2011, 16:05

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Vrajitoru pe 07 Dec 2011, 15:27

Eu iti impartasesc din experienta mea: nu e deloc greu si in toate examenele de care stiu eu nu a picat unu' la proba practica.
Eu de ex am treas 2 cartuse si arma era incarcata cand am primit-o in mana si langa mine erau doi instructori. Am ochit la tinta fixa si am tras si mi s-a aruncat un taler la care am tras. Mi-au luat arma din mana si asta a fost tot.
Dar ... cu toate astea te sfatuiesc sa iti cauti un poligon de talere mai aproape de tine si sa mergi acolo si sa exersezi. Pe mine de fapt asta ma pasioneaza: talerele.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde adivasile pe 13 Mai 2012, 11:02

Salut Vrajitorule,

In primul rand multumesc pt acest chestionar. Am exam sapt viitoare si fac zilnic intrebarile. Este fff tare. Merci inca o data! Am ajuns sa fac 800 din 800.
In al doilea rand vreau sa-ti spun de o intrebare:
347. Metodele admise la vânarea ursului sunt:
a) exclusiv la pândă şi la nadă;
b) la pândă, la nadă, la dibuit şi la goană;
c) exclusiv la pândă şi goană, raspunsul este b dar fara nada, este gresit in chestionarul lor. Vanarea usului la nada este strict interzisa.

Multe multumiri inca o data.
adivasile
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mai 2012, 10:51

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Vrajitoru pe 13 Mai 2012, 12:02

Stiu. Dar daca nu pui raspunsul gresit vei pica la intrebarea aia. Mai sunt si altele care nu sunt corecte. Si asta pentru ca sunt vechi.
Si bravo pentru 800 din 800. Bafta la ex. deci nu cred ca mai nevoie :)
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde liviur pe 13 Mai 2012, 16:49

Vrajitoru scrie:Eu iti impartasesc din experienta mea: nu e deloc greu si in toate examenele de care stiu eu nu a picat unu' la proba practica.
Eu de ex am treas 2 cartuse si arma era incarcata cand am primit-o in mana si langa mine erau doi instructori. Am ochit la tinta fixa si am tras si mi s-a aruncat un taler la care am tras. Mi-au luat arma din mana si asta a fost tot.
Dar ... cu toate astea te sfatuiesc sa iti cauti un poligon de talere mai aproape de tine si sa mergi acolo si sa exersezi. Pe mine de fapt asta ma pasioneaza: talerele.

Eu ştiu un candidat picat în 2010 la Buzău care s-a întors cu armă încărcată şi cu degetul pe tragaci şi în intoarcere a dat drumul la foc şi să vezi cum am sărit pe burta toţi. În alte condiţii nu cred că se poate pică.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Vrajitoru pe 13 Mai 2012, 18:16

liviur scrie:Eu ştiu un candidat picat în 2010 la Buzău care s-a întors cu armă încărcată şi cu degetul pe tragaci şi în intoarcere a dat drumul la foc şi să vezi cum am sărit pe burta toţi. În alte condiţii nu cred că se poate pică.

Da' langa el nu era nimeni?
E o tampenie. De unde sa stie ala ce si cum? Vorbim ipotetic acum, ca practic e la mintea cocosului ca nu te intorci cu arma catre oameni. Si va spun si de ce. Cursul de manuirea armelor e necesar pentru permisul de port arma. Proba practica, sau examenul in poligon de la ex de vanator e o aberatie. Nu ai nici un curs, nu ai voie sa pui mana pe o arma pana atunci. De unde sa stii? Daca se vrea sa se dea examen cu arma ar trebui ca inainte de ex de vanator sa iti ceara sa ai cursul de amanuire a armelor. Acolo nu e proba practica eliminatorie. E "antrenament" in poligon. Aia acolo ar trebui sa te invete nu sa te examineze. Ca nu ti-a datr nimeni nimic de invatat pe tema asta. Daca vrei sa te faci vanator dar nu vrei sa pui mana pe arma? Te faci numa' asa, de chichi, ca sa iti arati ca poti.
Asta cu poligonul pentru examenul de vanator e o tampenie. Ori iti da de invatat sau te pune sa faci cursul de arme inainte, ori te lasa in pace si te duci acolo numai asa, ca sa pui mana pe o arma si sa tragi si tu odata.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde adivasile pe 14 Mai 2012, 20:32

Merci , te tin la curent!
adivasile
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mai 2012, 10:51

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde adivasile pe 19 Mai 2012, 18:12

Vrajitorul = mare om mare caracter! Astazi am intrat si eu in randul vostru. Datorez ceva beri mai multe lui vrajitorul. Exact cum am stabilit: 30 din 30. O sa recomand prit.ro (deja l-am recomandat) la toti cunoscutii interesati. Inca o data multumesc pt chestionarele tale.

PS: Tu esti pe youtube la talere http://www.youtube.com/watch?v=PobsueaZIe4 ?
adivasile
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mai 2012, 10:51

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Vrajitoru pe 19 Mai 2012, 18:33

Cu placere.
Da, eu sunt la talere. Vezi ca sunt mai multe filme de la talere. Ala e doar primul.
Si azi am fost pa a la Ludus si am tras la parcurs vanatoresc.
Dar am fost jalnic. De parca as fi tras 200 de talere inainte sa ajung la poligon: concentrare jalnica, o groaza de greseli de epolare, focuri date aiurea... Ce sa mai zic. Mi-a fost si rusine sa cer fisele. Daca ma perzint asa si sambata viitoare vin acasa cu"zmeura de aur".
Am fost obosit, a fost soare puternic, si eram in pantalonii de moto in care imi fierbeau "bijuteriile".
Asta e. Data viitoare o sa fiu mai bun.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Margelatu pe 19 Mai 2012, 20:34

Zi merci ca ai tras ca eu am fost la poligon cu toate ca ploua in speranta ca poate se opreste sau macar mai scade in intensitate. Nu mi-a dat nici o sansa, m-am intors acasa suparat si cu 10 cutii de cartuse neatinse :x .
We may be human...but we're still animalls
Margelatu
Membru important
 
Mesaje: 251
Membru din: 19 Noi 2010, 22:10
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Vrajitoru pe 19 Mai 2012, 21:18

Mai bine nu trageam mai margr.
Ca am stricat cartusele degeaba.
De suparare nici macar nu curat pusca pana samnabata.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Margelatu pe 20 Mai 2012, 09:43

La noi aici era organizat si un concurs privat si erau si cativa tragatori profesionisti pentru demonstratii printre care si Florin Baban si imi pare rau pentru ca as fi vrut si eu sa ii vad la treaba. Pana la urma s-a tras dar pe la ora 16, cand s-a oprit ploaia, dar eram deja acasa si cu cumparaturile facute.
Am mai avut si eu momente de blocaj de genul acesta si sfatul meu pentru tine este sa incerci sa gasesti pozitii mai usoare din care sa tragi. Alfel nu faci decat sa consumi cartusele de pomana pentru ca te demoralizezi si nu iti mai iese nimic oricat te-ai chinui. Trebuie lucrat la incredere in acele momente.
We may be human...but we're still animalls
Margelatu
Membru important
 
Mesaje: 251
Membru din: 19 Noi 2010, 22:10
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Vrajitoru pe 20 Mai 2012, 10:35

@margelatu: tu observi ca toate topicurile le poluam cu pasiunea noastra de a trage la talere? Hihihi.
Si ca sa revin: ce incredere, ca la un parcurs de 15 talere nu cred ca am lovit 5 in total. La un moment dat m- am uitat pe tevi sa.vad daca nu sunt infundate si nu mai pleaca alicele. Asa eram de varza:)))))))
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde madalin122582 pe 20 Mai 2012, 12:57

asa iti trebuie daca nu m-ai sunat...eu te motivam sa nu iesi pe locul 2 ;)
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Margelatu pe 20 Mai 2012, 13:29

@Madalin Pai e mai bine ca a fost singur ca asa a iesit pe primul loc :lol: :lol: :lol: .

@Vraji Si mie mi se mai intampla asa, dar cel mai mult ma oftic ca atunci cand trag bine la distanta nu trag bine aproape si invers, iar cand sunt distrus complet trag asa ca sa nu ma intorc cu cartusele acasa.
Am fost la Decathlon si ca prin minune am gasit aruncata printr-un colt de magazin o vesta de talere cu pretul redus pana la 70 lei si sunt foarte bucuros de achizitie mai ales la banii astia. Mi-am luat si o pereche de ochelari cu lentile de schimb Allen si sa vedeti acum cand ne-om intalni cum trag 8) (nici nu mai e nevoie sa vin cu pusca ca se sparg talerele singure :lol: :lol: :lol: )
We may be human...but we're still animalls
Margelatu
Membru important
 
Mesaje: 251
Membru din: 19 Noi 2010, 22:10
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Street47 pe 22 Iun 2012, 13:00

S-a iti dea Dumnezeu sanatate si viata lunga cu multe impliniri !!!! Datorita tie am luat examenul din Bacau cu 29 din 30.. Inca odata...........sa traiesti o mie de ani !!!
Street47
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Mar 2012, 09:47

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Vrajitoru pe 22 Iun 2012, 16:44

Street47 scrie:S-a iti dea Dumnezeu sanatate si viata lunga cu multe impliniri !!!! Datorita tie am luat examenul din Bacau cu 29 din 30.. Inca odata...........sa traiesti o mie de ani !!!

Cu mare placere. Imi pare bine ca te-au ajutat.
Uite asa imi fac si eu mai multi prieteni vanatori :)
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde adrian_ppp pe 29 Iun 2012, 00:06

Street47 scrie:S-a iti dea Dumnezeu sanatate si viata lunga cu multe impliniri !!!! Datorita tie am luat examenul din Bacau cu 29 din 30.. Inca odata...........sa traiesti o mie de ani !!!



si cum arata urma tipar dropie ?
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde tonif pe 29 Iun 2012, 07:54

Nu e in grile ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Alin3006 pe 29 Iun 2012, 13:36

[/quote] si cum arata urma tipar dropie ?[/quote]

Da aia de Trex cum arata?

Sunt atatea alte chestii mai inportante. De fapt, cel mai important lucru este sa intelegi ca nu te apuci de tenis de masa sau golf. Indiferent cum ar fi examenul, indiferent cat de exigenta comisia, tot nu rezolva nimic, pana nu intelegi ca atunci cand ai de a face cu o arma de foc nu poate exista nici un compromis.
Asta legat de siguranta; etica, tinuta morala, pasiunea ...in fine tot ce te face sa fii cu adevarat vanator, alea nu se invata pentru examen.
Alea se invata in cei 7 ani de acasa, sau in ceilalti ani alaturi de familie si prieteni. Un om de cacat o sa fie un vanator de cacat. Punct.
Legat de grilele lui Selaru- Vraji a facut bine cu site-ul , oricum e o rusine de exament. Ce se intampla inainte sau dupa fac un candidat sa fie vanator, nu grila lui Selaru.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde ovi22222 pe 01 Aug 2012, 14:18

429. Care din imaginile de mai jos reprezintă găinuşa de baltă?
a) A
b) B
c) C

Care este raspunsul corect A sau B

In chestionarul on line al lui Vrajitoru este (a) si in grila de la minister este (b)


Va multumesc
ovi22222
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 19 Mar 2012, 18:08

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde Vrajitoru pe 01 Aug 2012, 15:20

vezi ca si in grila de la minister e A.
daca te uiti bine vezi ca in grila e ingrosat "a)" si pe urma e "B"
dar A e corect. Cauta pe google la lisita si vezi ca o sa gasesti pasarea B acolo.
deci A e gainusa de balta si B e lisita.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar online pentru examen

Mesajde ovi22222 pe 01 Aug 2012, 16:37

Multumesc
ovi22222
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 19 Mar 2012, 18:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 60 vizitatori

Publicitate