Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:46

Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde ssteffan pe 08 Feb 2012, 21:22

vinatorul iscusit scrie:
Alin3006 scrie:
Cat timp vom mai cotiza la ei, se vor pisa pe noi in continuare...




eu mi am dat demisia de la 3 AJVPS uri; voi vana contra cost poate si la ei ,cred ca ma va costa mai putin.p.s.AVPS VANATORUL ISCUSIT-din Bucuresti primeste vanatori ORFANI, te costa mai nimic 10lei/an,si primesti un carnet de membru .


Am un prieten care a renuntat la mult hulita asociatie de pe la noi dar acum nu-si mai poate preschimba permisul. Il primiti in asociatie?
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde vinatorul iscusit pe 09 Feb 2012, 08:25

da,dar nu avem fonduri de vanatoare,nu putem preschimba permise de vanatoare.respect.
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde ssteffan pe 09 Feb 2012, 21:54

Ok, multumesc. O sa-l intreb oricum. Il primiti cu permisul vechi?
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde cyp pe 22 Feb 2012, 01:02

anul asta voi merge in polonia la muflon selectie si la cerb lopatar. abia astept ca din cate am inteles e foarte misto. nu am aflat inca costurile [toate].astept inca raspunsurile. ajvps nu merita banii aia de 1000+.oricum sunt aproape mancati,in curand or sa ramana doar cu sediile ca fondurile se duc unul dupa altul. asa le trebuie ca nu stiu sa isi tina membrii aproape.cotizezi ca prostu [si eu am fost prost candva :lol: ] si trebuie sa te duci sa te rogi de toate fufele de pe la birouri sau de sub birouri dupa caz ,pentru eliberarea unei autorizatii. voiam sa imi invat foxul la vizuina si am zis sa fiu in legalitate si nu mi-au dat voie pe motiv ca deranjez terenul.....cuuuuuuuuum?care teren?ce deranj?....cretini mai sunt.in zona colcaiau tafurile stanile cu zecii de caini aferenti .......si eu cu un pui de fox terrier deranjam? atunci am dat de o asociatie particulara care fara sa dau nimic mi-a dat voie sa fac tot ce doresc cu vulpile din terenul lor cu caine fara caine cu arma sau fara arma. mi-au si multumit dupa ce am recoltat 19 bucati din care am facut un covor de toata frumusetea.cum vi se pare isi merita taxa agvps?eu zic ca nu si nu imi va schimba nimeni parerea.nu stiu daca va tine mult treaba cu vanatul cu ziua,e cu cantec treaba asta.dar o sa facem ca cu masinile mergem si cotizam ca membrii vanatori in bulgaria sau unde o fi mai comvenabil :idea:
oricum speram sa ies cu baiatul meu la vanatoare in romania pe terenurile familiei dar se pare ca e posibil sa nu mai avem cum practica nici foto huntingul..... :cry:
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde stefantr pe 27 Feb 2012, 18:11

AVPS VANATORUL ISCUSIT-din Bucuresti primeste vanatori ORFANI, te costa mai nimic 10lei/an,si primesti un carnet de membru .[/quote]


si cu asigurarea cum sta treaba?
stefantr
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 03 Sep 2009, 19:25
Locaţie: bucuresti

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde vinatorul iscusit pe 27 Feb 2012, 20:17

asigurarea poti sa o faci la OMNIASIG (TEL 0758234245),se face pe an calendaristic ,costa aprox 20euro,este valabila in toata Europa.oricum in pretul cotizatiei aveti o asigurare,negociata + -,de Asociatia X,pret care nu difera mult de aceasta suma.
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde vinatorul iscusit pe 27 Feb 2012, 20:21

ssteffan scrie:Ok, multumesc. O sa-l intreb oricum. Il primiti cu permisul vechi?

DA,;asocierea este liber consfiintita,oricind si oriunde! copie bi,copie permis arma,copie permis vanator,2 foto,cerere ,si....10lei.respect.
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde adrian113 pe 02 Mar 2012, 10:06

Am citit cu atentie comentariile la acest topic .
O data cu intrarea in vigoare a noii legi nu mai este obligativitatea de a fi membru la o asociatie de vanatoare pentru a detine si folosi arme de vanatoare , dar..........normele de aplicare nu au iesit deci nu-si poate face efectele .
In cazul in care nu mai este obligatorie inscrierea intr-o asociatie ,acestea vor face pe banda rulanta vanatori , bineinteles cu banii jos . Dupa ce a obtinut statutul de vanator acesta poate depune o cerere de iesire din asociatia respectiva , se elibereaza locul , iar asociatia poate organiza din nou examen pentru ocuparea locurilor vacante , iar numarul vanatorilor va creste exponential .

Ordinul ministrului Mediului si padurilor nr 539/2009 -anexa 1
REGULAMENT
pentru obţinerea permiselor de vânătoare
CAPITOLUL I: Dispoziţii generale
Art. 1. Permisul de vânătoare permanent şi permisul de vânătoare temporar, prevăzute deLegea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completărileulterioare, atestă dreptul titularului de a practica vânătoarea, în condiţiile legii.
Art. 2. (1) Permisul de vânătoare permanent se eliberează doar solicitanţilor care îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 28 alin. (3) din Legea nr. 407/2006, cu modificările şicompletările ulterioare.
(2) Permisul de vânătoare permanent se poate dobândi doar în limita locurilor vacante existente la fiecare organizaţie vânătorească, stabilite în funcţie de suprafaţa fondurilor cinegetice gestionate de aceasta şi de zona geografică în care se găsesc fondurile cinegetice, în conformitate cu prevederile art. 5 alin. (3) din Legea nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare
legea 407/2006 dispune
Art. 5. -
(3) Suprafaţa minimă necesară pentru un membru vânător este de:
a) 150 ha la câmpie şi în Delta Dunării;
b) 250 ha la deal;
c) 350 ha la munte.

Intr-adevar suntem liberi la asociere ,nimeni nu ne obliga sa fim membri al o asociatie afiliata agvps ,dar din cate inteleg eu , din cele 2 ordine ale MMP , practic cei care sunt gestionarii in domeniu , suntem legati de glie la o asociatie afiliata agvps sau nu .

Privitor la protectia vanatului, cred noi toti pentru care vanatoarea este o pasiune ,o modalitate de iesire la aer dar si mai important o intalnire intre prieteni putem face mai mult .
Trebuie sa-i tragem de maneca pe "colegii" nostri care vaneaza oriunde,oricat si orice cu sau fara hartii , cu obladuirea sau nu a paznicului de vanatoare , la adapostul intunericului , cu dispozitive care mai de care mai performante .
Trebuie sa facem ceva cu proprietarii de stane care au cate 18-20 de caini (lucru intalnit in teren )care distrug vanatul tanar sau vanatul mic . Camerele noastre de supraveghere de la hranitori ne-au aratat cainii de stana care vin si haituiesc vanatul .

Tarifele la asociatia noastra pt sezonul care a trecut:
- la vanatoare colectiva 75 lei pt vanatorii asociatiei si 150 pentru cei din afara
- autorizatie caprior 500 plus 100 organizare (auto+paznic)
- autorizatie mistret 700 plus 100
- autorizatie cerb selectie 1500
- autorizatie cerb vitel 1200
- autorizatie pasari 150
adrian113
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2011, 13:42
Locaţie: Brasov

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde Dragan pe 11 Mar 2012, 12:26

Dupa toate discutiile privind tema platii cotizatie la AJVPS-uri,eu va spun sincer ca nu m-am lamurit .Unii zic una, altii alta,ceeace dovedeste inca odata ca legile din tara asta sunt facute de persoane cu putina experienta in domeniul respectiv,lasand loc de interpretari,si liber la manipulari de tot felul.Sunt interesat de aceasta tema deoarece platesc taxa cu toate ca nu mai locuiesc in tara de 8 ani,timp in care am reusit sa vin in tara -in sezon de vanatoare-doar doua saptamani si am participat la vreo patru zile de vanatoare la goana.Din acest an nu as mai plati cotizatia.Nu as vrea sa pierd dreptul la permisul de portarma,si nici armele ce le detin in tara.Plata cotizatiei respective o vad ca pe un produs sau serviciu de care nu beneficiez,in schimbul banilor platiti.(opinia mea).
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde stefantr pe 20 Dec 2012, 17:20

(AVPS VANATORUL ISCUSIT-din Bucuresti primeste vanatori ORFANI, te costa mai nimic 10lei/an,si primesti un carnet de membru .)

am incercat sa dau de o persoana de contact de la AVPS Vanatorul Iscusit,dar nu am reusit.poate ma ajuta cineva.
multumesc stefan
stefantr
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 03 Sep 2009, 19:25
Locaţie: bucuresti

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde stefantr pe 31 Ian 2013, 15:54

[.AVPS VANATORUL ISCUSIT-din Bucuresti primeste vanatori ORFANI, te costa mai nimic 10lei/an,si primesti un carnet de membru .[/quote]

buna ziua
nu stiu cum sa citez doar ce vreau,dar ma intereseaza si pe mine asociatia asta ,dar pana acum nu am reusit sa dau de cineva care sa ma indrume.
poate reusesc .......sa scap de "birocratie"
multumesc
stefantr
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 03 Sep 2009, 19:25
Locaţie: bucuresti

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde Alin3006 pe 31 Ian 2013, 16:28

vanatorul iscusit- prezent pe forum, te poate lamuri; trimite-i un mesaj.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde vladluca pe 04 Ian 2014, 20:48

vinatorul iscusit scrie:
ssteffan scrie:Ok, multumesc. O sa-l intreb oricum. Il primiti cu permisul vechi?

DA,;asocierea este liber consfiintita,oricind si oriunde! copie bi,copie permis arma,copie permis vanator,2 foto,cerere ,si....10lei.respect.

Buna ziua
Dati-mi va rog detalii -date de contact,cont,adresa de corespondenta,etc-cu pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a ma putea inscrie in asociatie.Multumesc!
vladluca
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Feb 2011, 09:26
Locaţie: braila

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde Rainmaster pe 30 Dec 2014, 17:30

Buna ziua,
Nu stiu daca mai citeste cineva acest topic(fiind vechi de 2 ani) dar azi m-am trezit cu o somatie de la AJVPS Hunedoara precum ca nu am platit taxa pe anul 2014. In 2013 pentru a ridica permisul de port arma am fost obligat sa platesc taxa pe intreg anul (adica pe 2013) integral. Cand am platit l-am instiintat pe directorul de la agentie ca nu doresc sa raman la ei din cauza ca eu lucrez in alt judet si doresc sa ma inscriu la alta asociatie.
Acum va intreb daca poate sa ma oblige sa platesc taxa pe 2014, daca in noiembrie 2013 l-am sunat pe directorul de la filiala si mi-a spus ca nu-l intereseaza daca eu raman la asociatia asta sau nu si mi-a zis sa nu-l mai deranjez cu "prostii de genu asta".
P.S. Sper sa vada cineva si postarea mea.

SARBATORI FERICITE!
Rainmaster
 
Mesaje: 3
Membru din: 20 Feb 2012, 19:17

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde Ursus2006 pe 30 Dec 2014, 17:48

Acesta e stilul tovarasului Jan Dorin " Magneziu" !!!
Nu te poate obliga sa platesti ! Si nici nu merita un asemenea specimen sa te obosesti sa faci cerere de iesire din asociatie. Oricum, daca nu doresti, poti sa nu platesti nicio cotizatie, la nicio asociatie, nu e obligatoriu.
Permisul de port-arma sau permisul permanent de vanatoare nu l-ai putut ridica ( cardul ala verde ) ???
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde Rainmaster pe 30 Dec 2014, 18:06

Nu a vrut sa imi elibereze permisul permanent (da cel mic verde cu poza pe el)
Rainmaster
 
Mesaje: 3
Membru din: 20 Feb 2012, 19:17

Anterior

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori

Publicitate