Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:20

schimbare asocitatie din cauza jobului

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde lucky2004alex pe 12 Aug 2014, 15:14

Buna ziua,
Abia am aluat si eu permisul si am fost nevoit sa ma inscriu in asociatia unde am facut stagiatura, si adica la Vaslui.
Pe data de 2 septembrie incep un nou job la Cluj.Stie cineva ce ar trebui sa fac? Sa ma duc la asociatia judeteana sa discut problema, pentru un transfer?Voi putea sa particip la actiuni chiar daca sunt membru in alta parte?Cred ca si mutarea armelor va fi o problema de rezolvat.
Va multumesc anticipat,Alex
Savage Axis StainleissSteel ,cal 308w
Beretta A300, cal 12
Gamo Whisper IGT ,cal 5,5
Avatar utilizator
lucky2004alex
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 10 Dec 2012, 12:20

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde bogdan_daniel pe 12 Aug 2014, 15:46

Pai ARMELE vor fi prima problema. Daca iti schimbi domiciliul ai cateva zile la dispozitie sa le faci o vizita celor de la arme, celor pe raza carora te vei muta, sa-ti anunti intentiile si sa modifici adresa in permisul de arma. Apoi iei asociatiile la rand si vezi care te primeste si in ce conditii. In principiu nu ar trebuii sa conteze ca esti membru la inca o asociatie, nu iti ingradeste nimeni dreptul asta, depinde de tine daca te tine buzunaru.
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde lucky2004alex pe 12 Aug 2014, 16:52

pai si eu daca o sa ma duc in chirie la cineva, pina ma mut, pina primesc aprobarea sa gauresc peretii omului, pina ma mut cu totul, nu cred ca se poate intr -o .Eu voi fi o perioada ca in delegatie.In timpul sapt la cluj, in weekend acasa :D
Savage Axis StainleissSteel ,cal 308w
Beretta A300, cal 12
Gamo Whisper IGT ,cal 5,5
Avatar utilizator
lucky2004alex
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 10 Dec 2012, 12:20

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde bogdan_daniel pe 12 Aug 2014, 17:22

Atunci iti muti armele cand o sa ai viza de flotant.
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde iliealexandruionut pe 12 Aug 2014, 18:07

salutare..putin off topic dar are legatura cu subiectul:am dorit sa fiu si membru ajvps arges eu locuind in pitesti cu viza de flotant de cca 4 ani pt ca de cand sunt vanator sunt numai membru ajvps giurgiu...am mers la ajvps arges si domnii ,,dinozauri'' de acolo mi au cerut o taxa de inscriere de 1700 ron pe langa cotizatia anuala de 1200 plus un an platit in avans.....drept si prin urmare pt ca am refuzat nici macar dreptul sa cumpar autorizatii nu mi da..

asa ca mare atentie!!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde lungu_aurel2000 pe 12 Aug 2014, 18:26

Se practica in ultimul timp, ca majoritatea asociatiilor sa perceapa taxa de inscriere in asociatie, nu doar cele din AGVPS. E dreptul lor. Ai posibilitatea sa mergi contra cost ziua de vanatoare,unde daca nu esti membru la ei, iti pot aplica tarifele de romsilva si te-au ingropat. Asta e sistemul....
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde lungu_aurel2000 pe 12 Aug 2014, 18:30

Lucky,poti scoate autorizatie de transport cand mergi la Cluj la vanatoare, iei armele cu tine si nu vad o problema sa le tii la cineva care are acelasi calibru.Oricum intreaba asta la serviciul arme.
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde NightSirc pe 12 Aug 2014, 20:21

lungu_aurel2000 scrie:Lucky,poti scoate autorizatie de transport cand mergi la Cluj la vanatoare, iei armele cu tine si nu vad o problema sa le tii la cineva care are acelasi calibru.Oricum intreaba asta la serviciul arme.

Autorizatie de transport pentru arma proprie?
Pai la ce DRACU mai avem PERMIS DE PORT ARMA daca de fiecare data cand iesi cu arma din casa ai nevoie de premis de trasport?
Eu zic sa dea sfaturi doar cei care sunt in cunostinta de cauza...
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde NicuNicuta pe 12 Aug 2014, 20:44

E adevarata distractie cu chiria, mai ales sa convingi proprietarul sa o faca legal cu acte.
Am experienta, si nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva, si nici sa spui proprietarului ca vrei sa tii arme acolo :D
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde Ursus2006 pe 13 Aug 2014, 07:40

Nu se pot tine armele in dulap la un prieten, o cunostinta in Cluj ?? Cu titlul de imprumut, facut ceva hartie "de mana" . Parca stiam ca se poate, ca nu mai e ingradirea aia tampita cu " arma de acelasi calibru ".
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde ladaman pe 13 Aug 2014, 11:28

Poti lasa armele la adresa de domiciliu pana cand te lamuresti cu locul unde le poti pastra legal in noua locatie si pana vei avea unde si cu cine sa mergi la vanatoare.
De asemenea ai nevoie de permis de transfer de la politie pt a muta armele dintr-o parte in alta,asa cum zicea si colegul @lungu_aurel,in deplina cunostinta de cauza.Permisul de transfer e ca cel de conducere:te intreaba de el doar politia si doar daca te opreste,altfel poti si fara el...
Permisul in care sunt inscrise armele de vanatoare se numeste "Permis de arma" nu "Permis de port-arma",iar drepturile si obligatiile care le avem ca detinatori sunt scrise intr-o lege(a armelor si munitiilor),a carei lectura si aprofundare nu a daunat nimanui,chiar din contra,o recomand!
Bafta si sa ne spui si noua cum ai dres-o!
ladaman
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 19 Mar 2012, 15:59
Locaţie: Arad

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde armi pe 13 Aug 2014, 13:02

ladaman scrie:Poti lasa armele la adresa de domiciliu pana cand te lamuresti cu locul unde le poti pastra legal in noua locatie si pana vei avea unde si cu cine sa mergi la vanatoare.
De asemenea ai nevoie de permis de transfer de la politie pt a muta armele dintr-o parte in alta,asa cum zicea si colegul @lungu_aurel,in deplina cunostinta de cauza.Permisul de transfer e ca cel de conducere:te intreaba de el doar politia si doar daca te opreste,altfel poti si fara el...
Permisul in care sunt inscrise armele de vanatoare se numeste "Permis de arma" nu "Permis de port-arma",iar drepturile si obligatiile care le avem ca detinatori sunt scrise intr-o lege(a armelor si munitiilor),a carei lectura si aprofundare nu a daunat nimanui,chiar din contra,o recomand!
Bafta si sa ne spui si noua cum ai dres-o!

E adevarat ceea ce spui pentru cei care au permise tip A pentru detinere!
Cred ca aici este vorba de permis tip B port si folosire!
Adica tu vrei sa spui ca daca eu imi doresc sa merg la vanatoare in maramu', iar eu locuiesc in bucuresti imi trebuie permis de transfer ???????????
Cred ca interpretezi gresit legea!
Colegul poate sa se plimbe cu maxim 3 arme dupa el cluj-vaslui-cluj oricand vrea el.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde vanatorul dibaci pe 13 Aug 2014, 14:47

ladaman scrie:Poti lasa armele la adresa de domiciliu pana cand te lamuresti cu locul unde le poti pastra legal in noua locatie si pana vei avea unde si cu cine sa mergi la vanatoare.
De asemenea ai nevoie de permis de transfer de la politie pt a muta armele dintr-o parte in alta,asa cum zicea si colegul @lungu_aurel,in deplina cunostinta de cauza.Permisul de transfer e ca cel de conducere:te intreaba de el doar politia si doar daca te opreste,altfel poti si fara el...
Permisul in care sunt inscrise armele de vanatoare se numeste "Permis de arma" nu "Permis de port-arma",iar drepturile si obligatiile care le avem ca detinatori sunt scrise intr-o lege(a armelor si munitiilor),a carei lectura si aprofundare nu a daunat nimanui,chiar din contra,o recomand!
Bafta si sa ne spui si noua cum ai dres-o!

Nu ar fi rau ca dumneata sa mai lecturezi si sa aprofundezi legea !
Permisul (asa cum si scrie mare si citet pe el ) tip B este : Permis De Arma -PORT SI FOLOSIRE ARME SI MUNITII !!!
Si cate arme are crestinul inscrise in permis si cantitatea de munitie trecuta -se poate plimba linistit si fara probleme din partea cuiva /cu respectarea normelor in vigoare (husa ,cutie transport etc).
In perioada intermediara (mutat etc) armele se pot depune in custodie la un armurier -dupa cand se muta omul linistit se prezinta la serviciul arme cu viza de flotant pusa pe C.I -si isi face Schimbarea de domiciliu -
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde AVIN pe 13 Aug 2014, 14:54

ladaman scrie:.........
De asemenea ai nevoie de permis de transfer de la politie pt a muta armele dintr-o parte in alta,asa cum zicea si colegul @lungu_aurel,in deplina cunostinta de cauza.Permisul de transfer e ca cel de conducere:te intreaba de el doar politia si doar daca te opreste,altfel poti si fara el...
Permisul in care sunt inscrise armele de vanatoare se numeste "Permis de arma" nu "Permis de port-arma",iar drepturile si obligatiile care le avem ca detinatori sunt scrise intr-o lege(a armelor si munitiilor),a carei lectura si aprofundare nu a daunat nimanui,chiar din contra,o recomand!
Bafta si sa ne spui si noua cum ai dres-o!


Sa te mai miri de unde le apar legiuitorilor nostri tot felul de idei din astea.... :twisted:
AVIN
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 03 Ian 2007, 11:52

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde armi pe 13 Aug 2014, 17:41

AVIN scrie:
ladaman scrie:.........
De asemenea ai nevoie de permis de transfer de la politie pt a muta armele dintr-o parte in alta,asa cum zicea si colegul @lungu_aurel,in deplina cunostinta de cauza.Permisul de transfer e ca cel de conducere:te intreaba de el doar politia si doar daca te opreste,altfel poti si fara el...
Permisul in care sunt inscrise armele de vanatoare se numeste "Permis de arma" nu "Permis de port-arma",iar drepturile si obligatiile care le avem ca detinatori sunt scrise intr-o lege(a armelor si munitiilor),a carei lectura si aprofundare nu a daunat nimanui,chiar din contra,o recomand!
Bafta si sa ne spui si noua cum ai dres-o!


Sa te mai miri de unde le apar legiuitorilor nostri tot felul de idei din astea.... :twisted:

Pai daca oamenii isi doresc... legiuitorul si politia le ofera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde NightSirc pe 13 Aug 2014, 18:10

ladaman scrie:... drepturile si obligatiile care le avem ca detinatori sunt scrise intr-o lege(a armelor si munitiilor),a carei lectura si aprofundare nu a daunat nimanui,chiar din contra,o recomand! ...

Foarte buna recomandarea, te rog sa o urmezi chiar tu primul!

Inca odata va rog sa nu va mai dati cu parerea atunci cand e vorba de intrebari precise, lasatii pe cei ce au citit si INTELES legea.

PS: Am avut ocazia in decursul anilor sa trec prin 2 filtre(vama si cautare evadat) si nu mai stiu cate controale ale politie fiind cu arma din permis de tip B in portbagaj(fara permis de transfer) cum credeti ca am reusit, ca mita nu dau si nici nu-mi place sa ma milogesc?!?(judetele in care am "plimbat" arma sunt VS, BC, NT, IS, SV, VN, BZ, PH, AG, VL)
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde alinboboc pe 13 Aug 2014, 21:12

@ladaman, omule, de unde doamne iarta-ma scoti asemenea perle?

" Permisul in care sunt inscrise armele de vanatoare se numeste "Permis de arma" nu "Permis de port-arma",iar drepturile si obligatiile care le avem ca detinatori sunt scrise intr-o lege(a armelor si munitiilor),a carei lectura si aprofundare nu a daunat nimanui,chiar din contra,o recomand!"

Pentru noi toti, ar trebui sa ne informam, sa intelegem si apoi sa dam sfaturi.Tu, esti intr-o mare eroare.Nu mai da sfaturi daca nu esti sigur.Parerea mea!

Daca-ti schimbi domiciliul sau resedinta,ai un termen rezonabil pentru a fi luat in evidenta de serviciul arme.Cu CI-ul avand aplicata viza de flotant,permisul de arma, mergi la serviciul arme, completezi cerere pentru schimbare domiciliu/resedinta si asta-i tot.Daca permisul de arma-i valabil, poti merge sin Vaslui la Calarasi, Contanta la Arad fara permis de transfer.....numai respectand conditiile de transport.
In perioada mutatului, armele se depun la un armurier autorizat.

Pentru eliberare autorizatie cumparare arma, nu este necesar a fi membru afiliat intr-o asociatie.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde lucky2004alex pe 14 Aug 2014, 09:15

Multumesc colegilor care mi au dat sfaturi.Ma bucur ca acest forum este receptiv si ajuta novicii ca mine :mrgreen: .
Pe data de 2 ar trebui sa incep la cluj, o sa vad exact ce si cum fac acolo, dar saptamanal voi face ,pentru o perioada naveta la vaslui.Cand voi avea totul la mana,chirie sau altceva, o sa iau o decizie.Va multumesc


PS: armele ar fi un gamo 5.5 aer comprimat si o beretta a300 cal 12
Savage Axis StainleissSteel ,cal 308w
Beretta A300, cal 12
Gamo Whisper IGT ,cal 5,5
Avatar utilizator
lucky2004alex
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 10 Dec 2012, 12:20

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde violiv pe 14 Aug 2014, 14:43

Legal armele stau la adresa din buletin.
Legea nu interzice sa ai mai multe adrese - una este domiciliul stabil, celelalte sunt resedinte. Poate ai remarcat pe cererea ce trebe completata cand vrei o arma noua ca exista o rubrica cu "resedinta" sub cea cu "domiciuliul". Pe cartea de identitate una este cea stabila, cealalta sau celelalte sunt "flotant". La fiecare din adrese poti tine arme, cu conditia sa instiintezi politia exact despre care arme este vorba.

Sa mergi la vanatoare prin tara e permis doar cu permisul. Nu-ti trebe niciun fel de autorizatie de transfer. Asa cum s-a spus mai sus, astfel de autorizatie trebe numai pentru armele din permisul A, cele pentru care ai doar dreptul de detinere. A mai fost discutia asta acum ceva ani cand un coleg mergea foarte convins sa ceara autorizatie de trasnfer de fiecare data cand avea de gand sa iasa la vanatoare cu grupa .... culmea e ca politistii i-au dat si l-au tot pe drumuri, unul nu i-a spus ca n-are nevoie de asa ceva.

Sa tii arme in alta parte decat adresa de domiciliu e cu bucluc .... adica, de esti la Cluj cu arma de vanatoare si vine un control pe la 2-3 din noapte si te gaseste cu arma in casa fara ca in prealabil politia sa fi fost instiintata ca tii arma acolo e nasol, chiar daca ai si dulap corect.

In zona nu e numai AJVPS sunt si mai multe asociatii private. Unele au si camera de arme pentru ca vaneaza mult cu vantori straini de judetul Cluj. Intereseaza-te, vezi cam ce asociatii sunt, cam care te-ar primi in conditii mai bune pentru tine, daca au camera de arme, etc. La ei se poate lasa arma in custodie legal si s-o scoti doar cand mergi la vanatoare.
Chestia cu imprumutul e iar la limita - tot nu s-a definit o limita de timp a ceea ce inseamna imprumut..... arma unui amic pot s-o tin o zi in teren sau o luna si in dulapul meu ???
Cand am avut nevoie de un "imprumut" pe termen mai lung, de exemplu un sezon, am tras o fuga la politie cu o copie dupa permisul celui de la care am imprumutat arma si i-am anuntat ca respectiva arma, a cutarescului posesor, e la mine pe perioada de la...pana la. Cred ca un drum pana la "arme" la Cluj ar fi de ajutor. In general nu sunt carcotasi atunci cand te duci frumusel sa intrebi. Sa o lasi temporar la un amic vanator, in dulapul lui, ar fi cea mai facila solutie.

Odata ce te aranjezi si pui pe CI o viza de flotant cu noua adresa, mergi si instiintezi politia de la Cluj repejor - termenul nu e deloc generos, e doar 10 zile si amenda e consistenta. Cu ocazia asta le spui si care din arme vor sosi si vor "locui" la noua adresa si asa esti in regula.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde lucky2004alex pe 16 Aug 2014, 13:56

multumim fromos pentru informare.sa auzim numai de bine
Savage Axis StainleissSteel ,cal 308w
Beretta A300, cal 12
Gamo Whisper IGT ,cal 5,5
Avatar utilizator
lucky2004alex
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 10 Dec 2012, 12:20

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde Vlad_tulcea pe 16 Aug 2014, 21:56

violiv scrie:Sa tii arme in alta parte decat adresa de domiciliu e cu bucluc .... adica, de esti la Cluj cu arma de vanatoare si vine un control pe la 2-3 din noapte si te gaseste cu arma in casa fara ca in prealabil politia sa fi fost instiintata ca tii arma acolo e nasol, chiar daca ai si dulap corect.

.

Domnu Violiv sunt putin confuz... Cand am primit permisul pt arma (acum un an) am intrebat la politie unde si cand ma pot deplasa cu arma si munitia si daca am nevoie de alte documente.Mi-au zis clar si raspicat "scrie drept de port si folosire ,ai dreptu sa o porti cu tine,dar in husa".Eu de exemplu o iau cu mine cand vin in Bucuresti,mai merg in poligon.Daca ma prinde politia cu arma in casa am sau n-am probleme?
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde yoghi pe 17 Aug 2014, 00:11

Permisul tip B ofera propietarului dreptul de a purta si folosi armele inscrise in el.
poti merge unde vrei in tara cu arma.poti dormi unde vrei cu arma dar sa fie linga tine.chiar si la hotel. Dar NU poti lasa arma in hotel si sa mergi la film.si nu poti lasa arma sub pat ,sa mergi la servici.
(""sa nu permita accesul la arma a unei persoane neautorizate""").

Ps.@ Vio ; Asociatiile de vanatoare NU au dreptul sa tina in custodie arme. Nu au in obiectul de activitate asta.E drept ca unele Politii Judetene nu dau importanta si trec cu vederea.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde Alban Costel pe 30 Iul 2018, 12:20

Buna ziua .
Observ ca discuția este cam veche și va întreb dacă s-a schimbat ceva din punct de vedere al legislației pentru ca eu ma mut din județ și as vrea sa ma înscriu și sa plătesc la Asociația din județul unde ma mut .
Cum se procedează merg și plătesc cotizația la județul un de ma mut sau trebuie sa plătesc la cea veche .
Va întreb deoarece doamna de la Asociația veche îmi spune ca e absolut obligatoriu sa plătesc la dumnealor ca dacă nu ma dau in judecată !
E corect așa ?
Mulțumesc
Alban Costel
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Iul 2018, 12:04

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde Mircea-B pe 30 Iul 2018, 13:10

Alban Costel scrie:Buna ziua .
Observ ca discuția este cam veche și va întreb dacă s-a schimbat ceva din punct de vedere al legislației pentru ca eu ma mut din județ și as vrea sa ma înscriu și sa plătesc la Asociația din județul unde ma mut .
Cum se procedează merg și plătesc cotizația la județul un de ma mut sau trebuie sa plătesc la cea veche .
Va întreb deoarece doamna de la Asociația veche îmi spune ca e absolut obligatoriu sa plătesc la dumnealor ca dacă nu ma dau in judecată !
E corect așa ?
Mulțumesc

In primul rand trebuie sa rezolvi cu SAEST/BAEST de la IPJ-ul de pe raza judetului unde te muti, dupa ce-ti schimbi CI (adica ti-ai facut mutatia la noul domiciliu), ca sa te ia in evidenta si sa-ti opereze schimbarea de domiciliu in permisul de arma (completezi niste formulare etc). In paralel, anunti si la IPJ-ul judetului din care pleci.
Cat despre cotizatie, du-te si plateste linistit la asociatia din judetul in care te muti, iar doamnei de la fosta asociatie nu-i acorda prea multa atentie (banuiesc ca este vorba despre AJVPS dupa forma de manifestare). Te vor exclude din asociatie pe motiv de neplata si cu asta basta. N-au ce sa-ti faca. Adeziunea la o forma de asociere este voluntara. La fel si plecarea.
Daca totusi vrei sa fii mai catolic decat Papa, si daca mergi tot la AJVPS dar in alt judet, poti face o cerere de transfer (nu stiu sigur daca mai exista......teoretic ar trebui).
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde bogus pe 30 Iul 2018, 14:34

Nu au cum sa te dea in judecata, doamna respectiva vorbeste tampenii si se bazeaza pe credulitatea membrilor, esti liber sa pleci cand vreo dintr-o forma asociativa, cum zice colegul mai sus ai intrat benevol si de iesit iesi cand vrei sau cand esti dat afara. Legat de noua asociatie mergi mai intati si vezi care este cea mai la indemama pentru tine si daca te primesc ca nu e absolut sigur ca vor avea si disponibilitatea sa te primeasca, un judet are si zeci de asociatii deci va trebuii sa chibzuiesti putin.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde Alban Costel pe 30 Iul 2018, 15:59

Ok .
Mulțumesc frumos pentru informații .
Alban Costel
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Iul 2018, 12:04

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde Sly_Fox pe 30 Iul 2018, 16:46

Alban Costel scrie:Buna ziua .
Observ ca discuția este cam veche și va întreb dacă s-a schimbat ceva din punct de vedere al legislației pentru ca eu ma mut din județ și as vrea sa ma înscriu și sa plătesc la Asociația din județul unde ma mut .
Cum se procedează merg și plătesc cotizația la județul un de ma mut sau trebuie sa plătesc la cea veche .
Va întreb deoarece doamna de la Asociația veche îmi spune ca e absolut obligatoriu sa plătesc la dumnealor ca dacă nu ma dau in judecată !
E corect așa ?
Mulțumesc

Prima dată îți găsești asociație și te înscrii în cadrul ei. După ce te înscrii în noua asociație faci un drum până la vechea asociație și depui o cerere de retragere, astfel încât să nu mai apari în evidențele lor ca membru cotizant. Este normal ca cei din vechea asociație să știe că te retragi și că din acel moment au un loc liber pentru un posibil viitor membru. Dacă nu te duci să faci cererea de retragere cei din vechea asociație nu au de unde să știe că tu ai plecat de la ei și te vor încadra în continuare ca membru vânător, în acest mod te trezești cu restanțe la plata cotizației și este posibil ca fosta ta asociație să te dea în judecată pentru a-și recupera banii.
Practic nu te costă decât o foaie de hârtie și un pix pentru a depune o cerere de retragere din asociație, și bineînțeles să ai cotizația plătită la zi. Apoi ești liber.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde Alban Costel pe 30 Iul 2018, 21:02

Dar in situația in care eu nu am plătit la Asociația veche taxa pentru anul acesta nu ar fi o problema , nu ?
O sa o plătesc la Asociația noua !
Nu ar fi acesta un motiv sa ma amenințe doamna respectiva , corect ?
Mulțumesc pentru clarificări !
Alban Costel
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Iul 2018, 12:04

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde ventura pe 30 Iul 2018, 21:42

Depinde...
Te-ai folosit de serviciile lor?
Asta cu Nu contează dacă nu am plătit la aia veche, ca oricum plătesc la aia noua... Nu tine...
Asociațiile din România nu au buget comun.
Nu mănânci la un restaurant si pleci fără să plătești, ca oricum iti va mai fi foame si plătești la următorul la care te vei opri...
Ar trebui să citești statutul asociației.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: schimbare asocitatie din cauza jobului

Mesajde adileafu pe 30 Iul 2018, 22:30

Cum sa se foloseasca de serviciile lor ????? Daca nu a platit , nu are asigurare , deci nu a participat la vanatoare . Pana in luna mai a anului curent a avut asigurare si a putut participa la vanatori (in contul sezonului trecut), daca nu mai vrea sa continue la acea asociatie trebuie doar sa anunte acest lucru . Amenintarea cu datul in judecata e vrajeala ieftina iar posibilitatea sa te dea in judecata pentru a-si recupera banii (care bani ? ) e total hilara !
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori

cron
Publicitate