Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 23:55

reducere cotizatia de vanator

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

reducere cotizatia de vanator

Mesajde danyelvl pe 30 Aug 2014, 12:08

Va salut. am si eu o neclaritate in privinta cotizatiei de vanator.
Sunt membru vanator la AJVPS Ialomita de 3 ani si in fiecare an vin in Romania la vanatoare doar in luna decembrie si vanez.
As vrea sa stiu daca am reducere la cotizatia anuala tinand cont ca eu vanez nu mai mult de 30 zile pe an.
Va multumesc
danyelvl
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Aug 2014, 11:37

Re: reducere cotizatia de vanator

Mesajde Alin3006 pe 30 Aug 2014, 13:26

Bun venit pe forum.
Ai face bine daca ai citi regulite astea de utilizare pana la capat, atunci ti-ai da seama ca ai postat unde nu trebuie.

Legat de intrebarea ta, ai doua variante: te intelegi cu cei din asociatie, sau te faci membru in alta asociatie unde e cotizatie simbolica - exista astfel de asociatii care iti pot oferi doar statutul de membru, contra unei sume modice- iar la Ialomita sa mergi sa platesti doar ziua de vanatoare. Evident, daca cei de acolo te vor mai primi ca ¨nemembru¨. Ce pot sa-ti spun este ca nu exista o regula generala.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: reducere cotizatia de vanator

Mesajde Sly_Fox pe 30 Aug 2014, 15:39

danyelvl scrie:Va salut. am si eu o neclaritate in privinta cotizatiei de vanator.
Sunt membru vanator la AJVPS Ialomita de 3 ani si in fiecare an vin in Romania la vanatoare doar in luna decembrie si vanez.
As vrea sa stiu daca am reducere la cotizatia anuala tinand cont ca eu vanez nu mai mult de 30 zile pe an.
Va multumesc

Si eu sunt membru la Ialomita,fiind reprezentant si in Adunarea Generala,asa ca iti pot spune cum s-a hotarat lucrurile la votarea statutului. Cel mai usor,ca si membru al acestei asociatii, ar fi fost sa citesti acest statut. Dar la noi mai greu cu cititul,trecandu-se direct la impuscat. :mrgreen:
Vanatorii acestei asociatii care lucreaza in strainatate tot timpul anului,si care nu vaneaza deloc,au dreptul la 75 % reducere. Asta este prevazut in statut,dar pentru ca mai sunt vanatori care vin de sarbatori si vor sa iasa de cateva ori in acea perioada (am un amic care se afla exact in situatia ta) s-a hotarat ca acestia sa plateasca 50 % din valoarea cotizatiei,fiind scutiti si de zilele de lucru in folosul asociatiei.
Pentru a beneficia de aceasta reducere,trebuie depusa o cerere la secretariatul asociatiei,aprobata de catre director,apoi depusa o copie de pe contractul de munca din strainatate,din care sa reiasa perioada de angajare si programul de lucru.
Copia contractului din strainatate trebuie autentificata la un notar autorizat din tara respectiva sau de la noi.
Ai inteles ce ai de facut?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: reducere cotizatia de vanator

Mesajde yoghi pe 30 Aug 2014, 21:16

copie a contractului ?
scrie asta ? si daca omul lucreaza la Satu Mare ?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: reducere cotizatia de vanator

Mesajde Sly_Fox pe 30 Aug 2014, 22:10

Nu inteleg ce vrei sa spui. Unde sa scrie,in statut?
In statut se specifica doar reducerile si pentru ce categorii se fac ele,mentionandu-se inclusiv persoanele ce lucreaza in strainatate.
Se cere copia contractului de munca din tara respectiva,pentru a se face dovada ca omul lucreaza intr-o tara straina. In contractul respectiv se va preciza,ca in orice contract de munca,tara,angajatorul,programul,locul de munca,etc. In plus persoana in cauza va face o cerere, la care se va anexa o declaratie pe proprie raspundere, ce se depune la secretariatul asociatiei.
Tot ce trebuie sa faca omul este sa se duca la asociatie,sa depuna aceasta cerere cu anexa si contractul de munca din strainatate. Acum ai inteles?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: reducere cotizatia de vanator

Mesajde vinatorul iscusit pe 31 Aug 2014, 18:24

Si contractul de afara legalizat? Si aici tradus si autentificat?
eu n am inteles.....asa complicat.....
daca anul asta nu poti face vanatoare , ceva asa simbolic n ar putea omul sa plateasca, fara atata incurcatura, oricum nu i dai autorizatie si nu l treci pe nici o autorizatie,
cei care vaneaza vor completa necesarul diferenta, oricum au plan de recolta mai mare, nu?
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: reducere cotizatia de vanator

Mesajde Sly_Fox pe 31 Aug 2014, 21:42

Nu poate sa plateasca ceva simbolic cum sugerezi. Totusi o asociatie vanatoreasca nu trebuie confundata cu o piata unde sa te tocmesti. In cadrul unei asociatii exista un statut,niste reguli,niste drepturi si obligatii votate in Adunarea Generala de catre vanatori.
Diferente,planuri de recolta, nu fac subiectul acestui topic,asa ca nu are rost sa o lalaim.
Cred ca omul a inteles ce are de facut, asta daca vrea sa beneficieze de o reducere la plata cotizatiei.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: reducere cotizatia de vanator

Mesajde danyelvl pe 01 Sep 2014, 21:49

Va salut,

Va Multumesc pt sfaturile date. Mi-au fost de mare ajutor.
danyelvl
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Aug 2014, 11:37

Re: reducere cotizatia de vanator

Mesajde alinboboc pe 02 Sep 2014, 07:31

Asta cu tradus si legalizat contract de munca ii floare la ureche, tinand cont ca afara nu se foloseste stampila.....Era smecherie daca cereau apostila!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: reducere cotizatia de vanator

Mesajde biriuck pe 03 Sep 2014, 20:29

alinboboc scrie:Asta cu tradus si legalizat contract de munca ii floare la ureche, tinand cont ca afara nu se foloseste stampila.....Era smecherie daca cereau apostila!


Faci romanului o concesie de bun simt si imediat vede "oportunititati" :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori

Publicitate