Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 08:27

Vesnicele plaiuri ale vanatorii... pe mapamond

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, von BRAUN

Vesnicele plaiuri ale vanatorii... pe mapamond

Mesajde biriuck pe 18 Oct 2014, 21:30

Sincer sa fiu nu prea stiu unde este mai bine sa deschid acest topic...
"Marea trecere", cum mai este cosmetizata lingvistic moartea, este un proces natural ce ne va prinde pe toti. Unii "la termen", altii mai ghinionisti se vor opri brusc si violent.

S-a tot vorbit pe aici pe forum de "intoarceri" la traditii, la normalitate (care o fi aia?!), etc. In ceea ce priveste un subiect capital din viata noastra - sfarsitul, cred ca sunt insa putine informatii despre ritualurile vanatorimii. Stiu de mutat crengute la palarie de pe o parte pe alta in zona eurpeana dar de curand am descoperit si chestii mai bizare pentru care opteaza cativa vanatori de peste ocean.

http://www.myholysmoke.com/About.html
Sfarsit orgasmic, nu? :mrgreen:

Stiu ca ritualurile aferente sunt asimilate predominant de diverse credinte religioase dar, asa ca sa nu murim prosti si nestiutori, ce alte ritualuri de trecere speciale pentru vanatori stiti ca se mai practica prin lume?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vesnicele plaiuri ale vanatorii... pe mapamond

Mesajde tomi pe 19 Oct 2014, 20:58

La noi baietii trag cu pusca in sus, au tras unii si la mormant si i-au umflat, ca nu erau garda de onoare.
Vezi ca in afara de brusc si violent, mai sunt n variante de a da coltul, de ex lent si chinuitor.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Vesnicele plaiuri ale vanatorii... pe mapamond

Mesajde biriuck pe 19 Oct 2014, 21:13

Aia o consider tot "la termen" ca si batranetea prelungita. Adica moartea este un eveniment nu doar posibil ci si foarte probabil in astfel de cazuri, chiar o curmare a chinurilor. (am avut cateva din astea in familie)

Pe langa aspectul sigurantei cand vine vorba de tras rafale in cimitir cred ca e si altceva ce nu mi se pare ok cu practica focurilor in aer in memoria ortacilor de vanatoare. Eu o vad ca pe o practica rezervata cinstirii memoriei militarilor. De preferat doar a celor ce au activat intr-un razboi, fie el la cotul Donului sau in satrele din Kabul, si nu pentru orice fost mare sef la izmene ce doar a frecat racanii prin unitati.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate