Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 08:31

Campanie PRO vanatoare

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Campanie PRO vanatoare

Mesajde tehărău pe 10 Mai 2015, 16:26

Saptamana trecuta am cerut argumentat conducerii executive a AGVPS o intrevedere in care sa explic necesitetea unei noi abordari a transparentei si o promovare a vanatorii traditionale si a vanatorului, ecologist si etic prin definitie, constient de actunile sale, in societate, media si in mod deosebit in mediul on line.
Pentru a sustine si din punct de vedere tehnic ceea ce doream sa exprim, am apelat si la trei colegi ai forumului vinatorul.ro, colegi impreuna cu care promovam mai demult aceasta activitate. Toti membrii ai unor asociatii afiliate. O sa le las lor placerea de a-si dezvalui identitatea si de a isi scrie impresiile, cand vor considera de cuviinta.
Intalnirea cu domnul Director General al AGVPS N. Selaru, a decurs, din punctul meu de vedere, foarte cordial. Argumentele pro si contra au fost ascultate si dezvoltate de toti cei prezenti de-a lungul a mai bine de 4 ore, timp in care s-a schitat si un parteneriat in vederea sustinerii scopurilor prezentate. In perioada imediat urmatoare vom prezenta un plan schematic de masuri si actiuni. Trebuie sa subliniez ca actiunile noastre sunt pro bono, neexistand nici o pretentie financiara sau alt avantaj din partea noastra. Conform normelor interioare, acest partenership va fi prezentat Consililui AGVPS in urmatoarea sedinta. In functie de raspunsul Consiliului, urmeaza actiuni concrete.
Trebuie sa apreciez "mana intinsa" oferita de Domnul Selaru si elasticitatea si adaptarea de care da dovada contrazicandu-mi imaginea deplasata ce mi-a fost creata a priori, de informatia si folclorul on-line. Sper ca viitoarea colaborare sa confirme aceasta impresie.
Ii rog pe toti cei interesati de obiectivele acestei initiative, sa urmareasca si sa vina in sprijinul ei prin idei, critica constructiva si orice fel de alte contributii. Cele materiale sunt excluse.
Multumesc de colaborare!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde jon2004 pe 10 Mai 2015, 17:25

Pentru a avea succes o astfel de campanie , Dl. Selaru trebuie sa puna "seaua" si pe unele ajvps-uri , care prin modul in care gestioneaza si organizeaza vanatoarea , aduc atingere imaginii tuturor vanatorilor din Romania , afiliati sau nu .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde tehărău pe 10 Mai 2015, 17:34

jon2004 scrie:Pentru a avea succes o astfel de campanie , Dl. Selaru trebuie sa puna "seaua" si pe unele ajvps-uri , care prin modul in care gestioneaza si organizeaza vanatoarea , aduc atingere imaginii tuturor vanatorilor din Romania , afiliati sau nu .


Subiect atins in discutie, chiar mai transant decat ai spus-o, @Jon2004.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde AXP pe 11 Mai 2015, 06:51

Salutare;
Stimate coleg @teharau, te felicit pentru initiativa, ma bucur pentru acest pas si sper sa se materializeze aceasta colaborare.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde pipabh pe 11 Mai 2015, 08:11

Respectabila initiativa, sincere felicitari!
Va trebui sa incercam sa "punem umarul" macar cu idei.
Asa cum v-ati prezentat la discutie cu cei de la AGVPS, cred , cu un program de discutii , nu ar fi rau sa ne destainuiti subiectele de discutii sa venim cu pareri si de ce nu sa ne spuneti si agenda viitoarei intalniri.

Spor si mult succes.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde Ghinda pe 11 Mai 2015, 08:46

Doamne ajuta! Asa cum am mai afirmat, structura avem, trebe doar gandire pro!
Poate se rezolva si treaba asta si nu o sa ne mai cacam pe noi ca nu avem reprezentare. Cu idei putem veni cu totii, dar mai pe privat, ca daca le scriem aici sigur se gaseste careva sa huiduie!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde the_mav pe 11 Mai 2015, 09:01

Puteti confirma ca subiectul PR-ului a fost atins (poate chiar dezbatut mai pe larg) in cadrul intalnirii?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde biriuck pe 11 Mai 2015, 10:09

Sunt unul din cei 3 colegi forumisti mentionati de @teharau.
Am fost destul de surprins de deschiderea cu care am fost primiti si indraznesc sa cred ca se pot pune bazele unei colaborari ce va aduce mari foloase intregii tagme vanatoresti. Ambele "parti" prezente la intalnire sunt constiente (poate nu in egala masura) de importanta comunicarii si transparentei (atat intern cat si catre profani)
Eu sper sa pot acoperi partea ce tine de tehnica (site (-uri), aplicatii mobile) in putinul meu timp liber.

@the_mav DA, inclusiv paranteza.
@pipabh in lucru
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde Remo pe 11 Mai 2015, 10:49

Felicitari pentru initiativa si sper sa reusiti sa o puneti in practica, pentru interesul nostru, al tuturor. Sincer, nu sunt deloc surprins ca intalnirea cu dl. Selaru a decurs cordial. Toti cunoscutii mei care l-au intalnit personal au spus ca e o persoana deosebit de agreabila. De altfel, era si normal sa fie asa, nu poti avea atata succes intr-o organizatie daca nu posezi "people skills".

Totusi, nu cred ca trebuie sa multumiti conducerii AGVPS pentru bunavointa de a va primi. Ati cheltuit din timpul si energia voastra pentru o activitate care este, practic, esenta slujbei lor.

Mi s-a parut trist ca a trebuit precizezi ca toti participantii sunt membrii in asociatii afiliate. Oare daca ar fi participat un vanator "neafiliat" ce s-ar fi intamplat? Se pare ca AGVPS nu reuseste inca sa treaca peste resentimentele profunde pe care le are fata de unii vanatori.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde jon2004 pe 11 Mai 2015, 10:57

Remo scrie:Mi s-a parut trist ca a trebuit precizezi ca toti participantii sunt membrii in asociatii afiliate. Oare daca ar fi participat un vanator "neafiliat" ce s-ar fi intamplat? Se pare ca AGVPS nu reuseste inca sa treaca peste resentimentele profunde pe care le are fata de unii vanatori.


Totusi sa nu uitam ca AGVPS , reprezinta niste asociatii AFILIATE . Daca eu nu fac parte dintr-o asociatie , cu ce drept m-as prezenta la discutii cu membrii sau reprezentantii unei alte asociatii ???
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 11 Mai 2015, 10:57

Spre uimirea asistentei si eu sunt unul dintre cei care a participat la discutie. Spun spre uimirea asistentei dat fiind ca la un moment dat am fost in razboi deschis cu Dl. Selaru si deja au inceput sa circule zvonuri ca m-a cumparat, ca am intors armele si alte narozii de genul asta.

Pentru mine declicul s-a produs odata cu campania SOR si spotuletul cu vanatorul ucigas si ciocarlia draguta. Mie in momentul ala pur si simplu mi s-a umplut paharul, mai ales ca vinatorul.ro a fost citat ca sursa de ProTV. Si am simtit nevoia sa fac ceva. Asa ca i-am contactat pe cei de la SOR si m-am intalnit cu PR-ul lor.
I-am explicat ca abordarea a fost gresita, ca exista alte probleme mai mari, gen monoculturi, pesticide etc.
Omul mi-a replicat ca stie, ca in povestea cu spotul am dreptate dar ei au avut in vizor legea vanatorii nu agricultorii si mai ales mi-a spus ca noi nu avem reprezentare in presa, ca suntem dezbinati si ca o parte din vanatori ne fac de ras cu adevarat prin actiunile lor…
La ultimele argumente am inghitit galusca, desi amara a dracului…Ce sa-i raspund?

In final, am ajuns la o intelegere si am stabilit ca exista multe subiecte de interes comun: vezi potarnichea, de care se discuta si pe alt topic… Si am mai stabilit ca genul asta de abordare in care suntem prezentati ca si ucigasi nu e ok…

Pasul urmator a devenit interesant: am fost contactat de o domnisoara reporter de la Digi TV, care dorea sa prezinte subiectul si care, la indrumarea PR-ului SOR a caror pozitie o avea deja, m-a contactat pentru a sustine subiectul din perspectiva unui vanator. A fost foarte deschisa si extrem de uimita de cateva aspecte pe care nu le cunostea. Ca majoritatea oamenilor, avea senzatia ca noi vanatorii iesim cu pusca in natura si tragem in tot ce ne iese in cale, fara discernamant. I-am explicat cum se fac lucrurile de fapt, ca nu tragem la intamplare, am vorbit de monoculturi, pesticide etc. In final i-am spus ca eu nu am pana la urma o calitate oficiala ci exprima parerea uni simplu vanator si ca vorbesc in numele unei comunitati online, jignita de abordarea din spot. Ca daca vrea o pozitie oficiala, cel mai in masura sa o furnizeze e dl Selaru, pe care ar face bine sa-l contacteze. Si asa s-a si intamplat, in final, iar asta mi-a dat curaj sa cred ca intiativa lui @teherau ar putea avea succes.

Asa ca m-am dus la meeting si consider ca fine am facut, desi mi-am ¨calcat pe mandrie¨si gestul deja a nascut comentarii de trei lei in diverse medii. Mi-am dat seama insa ca am doua variante: sa latru steril pe diverse medii online, sa sa fac efectiv ceva, sa incep o campanie PRO vanatoare, in care sa intorc armele nu impotriva forumistilor cu am fost acuzat, ci sa intorc TOATE armele catre cei care ne ataca in presa.

Episodul intalnirii cu SOR a confirmat ca diplomatia e mai eficienta decat abordarea in forta. E posibil ca diplomatia sa poata crea o punte de intelegere si in alte directii.

PR-ul, imaginea vanatorilor in ochii presei si tot ce inseamna asta s-a dezbatut in amanunt. Si se va face ceva in acest sens. Si nu oricum, ci impreuna cu noi, asa ca pentru a ii raspunde si lui Ghinda, orice idee e bine venita, daca e exprimata decent. Circ ieftin nu vom tolera, ca avem prea multa treaba sa ne pierdem tipul cu asa ceva. @MAV - daca ai mai raspunde la telefon, ai afla mai din vreme unele chestii.

Nu pot garanta ca va iesi ceva de vesnica pomenire din asta pana nu incercam sa o facem. Poate nu iese nimic bun, dar si daca iese? Sunt perfect constient pe de alt aparte ca ne vom face o droaie de ¨prieteni¨ cu aceasta intiativa, in cazul meu deja a inceput circul pe Planeta Maimutelor.
Insa consider ca merita sa incercam. Apoi vedem cine rade la urma, daca nu cumva rade mai bine.

Cum a fost la meeting, a spus deja Biriuck. Ma asteptam la o atmosfera mult mai ostila, sa fiu sincer la cu totul altceva. Dar numai in timp vom vedea exact ce si cum se va intampla. Macar facem ceva nu latram steril la luna.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 11 Mai 2015, 11:24

Remo scrie:Totusi, nu cred ca trebuie sa multumiti conducerii AGVPS pentru bunavointa de a va primi. Ati cheltuit din timpul si energia voastra pentru o activitate care este, practic, esenta slujbei lor.

Mi s-a parut trist ca a trebuit precizezi ca toti participantii sunt membrii in asociatii afiliate. Oare daca ar fi participat un vanator "neafiliat" ce s-ar fi intamplat? Se pare ca AGVPS nu reuseste inca sa treaca peste resentimentele profunde pe care le are fata de unii vanatori.


Good point. Toate partile implicate au facut un efort, in cazul nostru fiind clar unul pro bono.

Nu am fost ¨afiliati¨ decat pentru ca asa s-a nimerit. Eu chiar am vrut sa iau pe cineva ¨neafiliat¨ ca al patrulea participant, dar nu ne-am sincronizat, ar fi fost interesant. Aici insa e o chestie de noanta. Intalnirea nu a fost cu directorul pe asociatiei vanatorilor afiliati si neafiliati la un loc, pentru ca nu exista asemenea organizatie. Noi ne-am vazut cu directorul AGVPS, care e platit sa repreazinte interesele celor afiliati lui, nu ale tuturor vanatorilor. E o chestie de nuanta care recunosc ca mi-a scapat si mie mult timp.

Discutia pe de alta parte, a fost despre imaginea vanatorilor in general, cel putin din punctul meu de vedere. Forumul reprezeinta TOTI vanatorii care se regasesc in filozofia acestui mediu online, afiliati sau nu la diverse tipuri de asociatii. Noi am fost acolo pentru a vedea daca putem stabili o punte de comunicare cu presa, atat ca vanatori afiliati cat si ca vanatori independenti. Pe forum sunt multi vanatori care NU fac parte din AGVPS si noi le vom apara imaginea in fata presei in egala masura.

Exista si o a treia categorie as spune: cei care nu se simt reprezentati nici de AGVPS nici de forum, pe care eu unul ii invit cu mare placere la masa tratativelor. Si in definitiv nu ii opreste nimeni sa rupa din timpul lor si sa isi faca o campanie de reprezentare in paralel, daca vor considera ca e mai bine asa.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde the_mav pe 11 Mai 2015, 11:34

biriuck scrie:@the_mav DA, inclusiv paranteza.
@pipabh in lucru

multumesc pentru raspuns.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde the_mav pe 11 Mai 2015, 11:39

jon2004 scrie:
Remo scrie:Mi s-a parut trist ca a trebuit precizezi ca toti participantii sunt membrii in asociatii afiliate. Oare daca ar fi participat un vanator "neafiliat" ce s-ar fi intamplat? Se pare ca AGVPS nu reuseste inca sa treaca peste resentimentele profunde pe care le are fata de unii vanatori.


Totusi sa nu uitam ca AGVPS , reprezinta niste asociatii AFILIATE . Daca eu nu fac parte dintr-o asociatie , cu ce drept m-as prezenta la discutii cu membrii sau reprezentantii unei alte asociatii ???

ca invitat - spre exemplu. :idea: :!:
dreptul=mandatul care ti-l acorda cine te trimite. :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde pipabh pe 11 Mai 2015, 12:27

biriuck scrie:Sunt unul din cei 3 colegi forumisti mentionati de @teharau.
Am fost destul de surprins de deschiderea cu care am fost primiti si indraznesc sa cred ca se pot pune bazele unei colaborari ce va aduce mari foloase intregii tagme vanatoresti. Ambele "parti" prezente la intalnire sunt constiente (poate nu in egala masura) de importanta comunicarii si transparentei (atat intern cat si catre profani)
Eu sper sa pot acoperi partea ce tine de tehnica (site (-uri), aplicatii mobile) in putinul meu timp liber.

@the_mav DA, inclusiv paranteza.
@pipabh in lucru


Multumesc. Urmaresc cu mare atentie ce s-a demarat prin acest proiect, sper si imi doresc sa "iasa ceva".
Mult succes si sa stiti ca nu sunteti singuri.

Comentariile , lipsa de politeturi , lucruri de doi lei care se vor spune... la cos cu ele!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde biriuck pe 11 Mai 2015, 12:55

biriuck scrie:Am fost destul de surprins de deschiderea cu care am fost primiti si indraznesc sa cred ca se pot pune bazele unei colaborari ce va aduce mari foloase intregii tagme vanatoresti.


Tin sa subliniez (daca nu a fost destul de clar) ca efortul din colaborarea ce se creioneaza eu il inteleg ca un bine comun. Nu ma intereseaza daca un vanator este afiliat sau nu, sau unde este afiliat. A inceput de ceva timp o campanie generala impotriva vanatorilor (aia cu arme) la nivel UE si SUA iar noi, romanii, suntem cu nadragii in vine (cum altfel ?!) :evil:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde OVI762 pe 11 Mai 2015, 14:54

Bravo voua!Ati trecut la nivelul urmator si pentru asta,din partea mea,toata cinstea si lauda.Ziceti-ne si noua in continuare cum decurg ''ostilitatile'', ca macar cu o idee sa punem umarul,daca nu altfel.Bravo voua!
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 11 Mai 2015, 15:11

Cred ca e o buna definire a situatiei: s-a trecut la nivelul urmator. De aici incolo, fapte nu vorbe :mrgreen:

Am mers pe ideea ca vanatorii romani,fie ca sunt membrii ai unei asociatii afiliate AJVPS, fie ca sunt membri la cele ne afiliate, fie ca sunt in Suedia ca Aghiuta sau prin alte parti ca multi membrii ai acestui forum, au nevoie de reprezentare media in fata presei care le terfeleste imaginea. Si e important sa fim solidari, ca intre a face un razboi cu cei din breasla si a face zid si front comun in fata presei care ne toaca, e mai importanta varianta a doua.

De acum, la treaba...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde Alexandru Nicu pe 11 Mai 2015, 15:52

Mii/milioane/miliarde de felicitari!

Eu pot sa spun ca am inceput o campanie de genul fara sa vreau, printre tinerii din aceeasi sau apropiati generatiei mele. Am tendinta de a-mi face prieteni usor si repede si de aceea ma trezesc ca trebuie sa spun destul de des "povestea vanatorii". Totul incepe cu o privire mare si cu intrebarea: "Wow, pe bune?" si se termina cu povesti din experienta personala sau clasicele povesti vanatoresti :lol:.

Am avut si un caz in care persoana respectiva era total impotriva vanatorii, dar dupa o discutie de vreo 5 ore, multa rabdare si bere, discutie in care am plecat de la Adam si Eva si am ajuns la exemplele zilelor noastre, am reusit sa o fac pe persoana respectiva mai receptiva si i-am trezit un anumit nivel de interes asupra fenomenului. Destul de bine, zic eu.

Felicitari inca odata si spor la treaba! Sa ne spuneti cu ce va putem ajuta!
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde madalin122582 pe 11 Mai 2015, 16:34

Asta chiar e un pas inainte. Eu va multumesc sincer ca ati ales sa rupeti din timpul vostru pentru un bine al nostru...al "forumistilor" ;).
Si trebuie sa il apreciem si pe dl. Selaru ca si-a aratat disponibilitatea la dialog. Vreau sa va spun ca eu ma simt foarte bine reprezentat de Alin, de Biriuck si de Teharau. Si, cine stie, poate ma voi simti pe viitor reprezentat si de AGVPS.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde Remo pe 11 Mai 2015, 16:56

Pentru mine, o veste importanta a fost aceea ca Alin3006 a avut o discutie civilizata cu cei de la SOR. Mi se pare vital ca vanatorii sa poarte un dialog serios cu ONG-urile care-si propun sa protejeze mediul inconjurator, mai ales ca avem mult mai multe interese comune decat motive de divergenta. Nu-l cunosc personal pe Alin3006 dar, dupa ce l-am "citit" de atata timp, nu-mi vine in minte o persoana mai calificata pentru a purta un dialog in beneficul nostru. Are, deci mandatul meu scris sa continue.

Cat despre implicarea conducerii AGVPS, sunt destul de sceptic, dar sper sa fiu contrazis de realitate, ocazie cu care va fi placerea mea sa prezint scuze publice persoanelor implicate. Unul dintre motivele de scepticism: spuneau mai multi colegi ca nu conteaza in ce organizatie suntem membrii, conteaza doar ca suntem vanatori si avem interese comune. Eu sunt perfect de acord, nu insa si AGVPS, care stabileste prin statut ca orice asociatie afiliata trebuie sa excluda orice membru care mai este membru si intr-o asociatie neafiliata. Cel putin asa scrie in statutul publicat de AGVPS (art. 19 lit. m).
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde madalin122582 pe 11 Mai 2015, 17:15

Remo scrie: Eu sunt perfect de acord, nu insa si AGVPS, care stabileste prin statut ca orice asociatie afiliata trebuie sa excluda orice membru care mai este membru si intr-o asociatie neafiliata. Cel putin asa scrie in statutul publicat de AGVPS (art. 19 lit. m).

Si aici putem sa schimbam ceva sau cel putin eu asa cred. Vezi ca e un topic unde se discuta modificarea statutului AGVPS. Eu l-am cerut pe mail si o creionez niste pareri/propu eri.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde biriuck pe 11 Mai 2015, 17:53

Prevederea aceea cu excluderea este pe lista de modificari propuse

@teharau a postat deja aici atat pentru statutul afiliatelor cat si pentru statutul AGVPS
http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=112&t=13994&start=180#p220384

Idei de imbunatatire n-au prea venit de la forumisti insa :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde tehărău pe 11 Mai 2015, 20:17

Are cineva cunostinte in randul celor din top-ul campaniei "salvati padurile"? Padurile sunt si ale vanatorilor...
O colaborare cu ei ar fi binevenita :wink:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde Ghinda pe 12 Mai 2015, 07:36

Nu. O sa incerc sa iau pulsul, dar nu garantez. Aia cu salvati, in general, cam dau pe langa. Nu au o consiliere de specialitate si daca o au, e din aia perversa.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde wachtelfeld pe 12 Mai 2015, 11:29

Bravo Alin si Biriuck, buna treaba. Felicitari din tot sufletul. Sa dea D-zeu sa reusim ceva. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 12 Mai 2015, 13:00

Multumim pentru votul de incredere si gandurile bune. Speram sa iasa cu adevarat ceva constructiv.
Fara a ne asuma vreun rol in comunicatul de mai jos, pentru ca nu avem nici unul, va invit totusi sa aruncati o privire, e o dovada ca macar in sensul comunicarii se invart rotite, chiar daca la inceput incet si ezitant. Macar a aparut un comunicat legat clar de campania ¨salveaza ciocarlia¨ in care cineva puncteaza si alte aspecte ale modificarilor din lege, cele benefice atat vanatorilor cat si conservarii biodiversitatii.

http://www.rador.ro/2015/05/11/opinie-p ... vanatorii/

Mai e tare mult pana la ce mi-as dori sa se intampla, insa tot e mult mai bine decat nimic. Si simt nevoia sa mai punctez un aspect care m-a determinat sa ajung la acea intrevedere: oricat de bine intentionati am fi noi forumistii, oricat de documentati am fi ca autodidacti, cu cateva exceptii nu suntem niste profesionisti in cinegetica. In unele cazuri e nevoie de cifre, argumente si puncte de vedere generate de profesionisti, care sa fie scoase in presa tot de o echipa de profesionisti - de data asta in PR si comunicare. Teoretic, e reteta perfecta si ar trebui sa dea rezultat. Practic, ramane de vazut.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde the_mav pe 12 Mai 2015, 13:13

"...iniţiativă legislativă atacată de mercenarii unor societăţi neguvernamentale, plătiţi, probabil din ţară şi străinătate, pentru a ataca vânătorii"
Nu te supara, dar unde e PR-ul din articolul respectiv :?: :idea: :!: :idea:
Sunt mai multi care nu doar fac PR, ci pe deasupra se si pricep la asa ceva...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde laurul pe 12 Mai 2015, 13:21

Ma bucur sa citesc asa ceva.... e un semn ca daca se vrea se poate !
Organismul il avem, specialistii in stiinta cinegetica ii avem... trebuie doar o grefa de PR si Comunicare plus o injectie de solidaritate.
In viitor, acest gen de replici vor fi preluate de alti vectori informationali de la sine;
Pana atunci, trebe nitzica sudoare.
Mavule, e un inceput..... eu ma bucur ca exista chiar si in forma asta!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Campanie PRO vanatoare

Mesajde the_mav pe 12 Mai 2015, 13:35

laurul scrie:...plus o injectie de solidaritate.

TOUCHE! si nu injectie, ci perfuzie. hai ca a zis cineva in cele din urma fundamentul problemelor.
partea nasoala e ca la romani acest lucru n-are leac :evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 17 vizitatori

Publicitate