Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 17:27

Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Krieghoff pe 12 Noi 2015, 19:30

@jon2004 total de acord cu ce ai spus tu, asta intr-o situatie normala. In cazul de fata nu este.
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Alin3006 pe 12 Noi 2015, 20:12

jon2004 scrie:In concluzie , care este problema daca s-a mai infiintat o asociatie/federatie ?
Pana acum ne dadeam de ceasul mortii ca agvps-ul nu ne reprezinta , ca fura, ca drege, ca vanatorul roman nu stie sa se organizeze etc . Acum daca cineva a luat initiativa sa infiinteze o alternativa la agvps , tot nu e bine . Ca de ce ei , ca cine sunt , ca aia , ca ailalta . In loc sa va concentrati pe ceea ce se intampla in asociatiile din care faceti parte , acordati prea multa atentie unei asociatii/federatii in care nu sunteti membri .
Problemele majoritatii vanatorilor romani , apar din cauza neimplicarii in activitatea asociatiei din care face parte . In acest fel , niste secretari si directori de asociatie ajung sa se comporte ca niste mosieri si toate astea se intampla din cauza vanatorilor . Asa ca sa-i lasam pe cei din federatie sa-si vada de obiectul lor de activitate si sa ne uitam fiecare in ograda lui , pentru ca acolo sunt problemele care ne afecteaza .


Mai @john 2004,

Tu de la o vreme ori nu citesti cu atentie, ori pricepi cam greu.
Dat fiind ca se tot repeta incep sa-mi pun semne de intrebare in ce te priveste.
Unde ai vazut sau citit tu ca are cineva o problema ca s-a infiintat o alternativa la AGVPS?
Ce facem, ne jucam cu limba romana ca la legea 295, de nu mai stim ce e aia a folosi si a modifica?

Uite, repet si scriu si cu bold si italice, sa vezi si sa pricepi mai bine: NU are nimeni o problema cu infiintarea acestei federatii ci cu faptul ca ne-a mintit, inselat si manipulat. Comprende?

@Agiuta - nu avem o problema numai cu Catalin, am trecut peste in speranta ca putem discuta constructiv, insa domnul Vrabie a profitat de moment sa ne mai dea o tura de mistocareli.
Cu toate astea nu am o problema cu el personal sau ca are un loc in CNV. Bravo lui, sa fie sanatos!

Eu am o problema cu faptul ca federatia asa in care speram la o schimabre, se comporta mai rau decat aia de vroiam sa-i schimbam. Asa ca daca tot vorbim de pozitia coiului, prefer un coi pasiv decat o p…a in cur! Asa, pe romaneste.

@nicu nicuta - vezi fratioare ca aici nu suntem la congresul PSD sa aplaudam luarile de cuvant.

Daca va simtiti voi reprezentati si confortabili cu o Federatie care minte, manipuleaza si fura idei ca sa isi rezolve treaba, nu aveti decat sa va faceti membri de onoare.
Si sa aplaudati frenetic luarile de cuvant mincinoase si vrajelile fabricate ca sa va forteze o reactie.

Dar nu mai ne bagati fitile si vrajeli din astea nevinovate, ca ne-am saturat de ele ca de saracie.Ia uite frate, nu ne mai intelegem om cu persoana si ne jucam de-a limba romana. Ma baieti, nu suntem prosti toti, lasa-ti-o naibii de treaba!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde NicuNicuta pe 12 Noi 2015, 20:36

Alin3006 scrie:@nicu nicuta - vezi fratioare ca aici nu suntem la congresul PSD sa aplaudam luarile de cuvant.

Daca va simtiti voi reprezentati si confortabili cu o Federatie care minte, manipuleaza si fura idei ca sa isi rezolve treaba, nu aveti decat sa va faceti membri de onoare.
Si sa aplaudati frenetic luarile de cuvant mincinoase si vrajelile fabricate ca sa va forteze o reactie.

Dar nu mai ne bagati fitile si vrajeli din astea nevinovate, ca ne-am saturat de ele ca de saracie.Ia uite frate, nu ne mai intelegem om cu persoana si ne jucam de-a limba romana. Ma baieti, nu suntem prosti toti, lasa-ti-o naibii de treaba!

De cate ori imi este scris numele ma simt responsabil sa dau replica. Ca sa fiu succint imi cer permisiunea sa enumar ideile, nu de alta dar e si seara si vinul bun.

a) apelativul l-as considera ca o forma de adresare intr-un mod camaraderesc, asa e la vanatoare. Nu mi-as putea inchipui ca ar putea reprezenta 'limbaj de cartier'

b) faptul ca nu suntem toti prosti, sper ca nu m-a vizat; tocmai ati concluzionat acum ceva zile intr-o postare ca nu sunt prost. Sper ca sunteti consvins de asta.

c) nu suntem la congres, dar surpriza, sunt scolit de PSD, studii finalizate cu diploma de master recunoscuta de Ministerul Educatiei si Cercetarii, stupoare. Cu toate astea nu am fost activ nici macar o zi in vrer-un partid si nici nu am de gand. Nici nu-l cunosc pe Catalin Vrabie si nici nu stiam cu ce se ocupa, pana sa citesc un articol de presa; si nici nu cunosc alte persoane din judete; doar la centru ca acolo e miezul :D

d) sper ca nu locul din CNV e o problema, adica faptul ca se alege la ceva ani.

e) mai este loc pentru 10 federatii.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde aghiuta pe 12 Noi 2015, 21:21

Alin3006 scrie:Daca va simtiti voi reprezentati si confortabili cu o Federatie care minte, manipuleaza si fura idei ca sa isi rezolve treaba, nu aveti decat sa va faceti membri de onoare.

Aci chiar m-ai pierdut.
Eu intelesesem ca Federatia este o suma a altor ASOCIATII DE VANATOARE legal constituite si nicidecum o asociatie de vanatoare in care intra X sau Y,fie ca "membru al organului" fie ca simplu bagator de seama.
Fiind o suma de asociatii (daca am inteles eu bine) nu cred ca AJVPS Buzau sau AJVPS Ialomita (actualmente membre in AGVPS) vor migra catre Federatie.Poate mai degraba asociatiile care inca nu sunt afiliate nicari sa intre, sau nu.
Alin3006 scrie:Si sa aplaudati frenetic luarile de cuvant mincinoase si vrajelile fabricate ca sa va forteze o reactie.
Dar nu mai ne bagati fitile si vrajeli din astea nevinovate, ca ne-am saturat de ele ca de saracie.Ia uite frate, nu ne mai intelegem om cu persoana si ne jucam de-a limba romana. Ma baieti, nu suntem prosti toti, lasa-ti-o naibii de treaba!

Iar m-ai pierdut.Si aici.
Te referi la "luarea mea de cuvant" sau asa,in general ?
Daca e vorba despre ce am scris eu,este parerea mea si nu "luare de cuvant mincinoasa".
Parere pe care mi-o mentin.
P.S.
La finalul facultatii au luat cuvantul diversi profi pe care-i invitasem la cursul festiv.Pe langa "luarile de cuvant" standard tinute de diversi profi,am si acum am in minte scurta "povata" data de Proful nostru de oftalmo,Mungiu (tatal lui Cristian,regizorul si al Alinei,politoloaga) care ne-a spus succint sa ne urmam chemarea,fie ca practicieni fie in invatamant,sintetizand: "cine stie,face;cine nu face,invata pe altii".
Ar fi si un corolar la zicere dar nu e cazul acum.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde jon2004 pe 12 Noi 2015, 21:52

Alin3006 scrie:Mai @john 2004,

Tu de la o vreme ori nu citesti cu atentie, ori pricepi cam greu.
Dat fiind ca se tot repeta incep sa-mi pun semne de intrebare in ce te priveste.
Unde ai vazut sau citit tu ca are cineva o problema ca s-a infiintat o alternativa la AGVPS?
Ce facem, ne jucam cu limba romana ca la legea 295, de nu mai stim ce e aia a folosi si a modifica?

Uite, repet si scriu si cu bold si italice, sa vezi si sa pricepi mai bine: NU are nimeni o problema cu infiintarea acestei federatii ci cu faptul ca ne-a mintit, inselat si manipulat. Comprende?



Mai @Aline 3006 ,

Afla de la mine ca citesc cu mare atentie si pricep mai mult decat se vrea sa para ca se spune .
Nu toti avem aceeasi capacitate de pricepere . Nu-i nimic , mai ai timp sa recuperezi .

Tu nu poti accepta ca membrii forumului sa organizeze o intalnire , fara sa aiba acceptul marelui PROPRIETAR de forum , asa ca inteleg reactia ta , la gestul necugetat a unui forumist de a infiinta o asociatie /federatie , fara sa aiba ”aprobare” de la PROPRIETAR . Sa-ti fie rusine Catalin Vrabie :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Alin3006 pe 12 Noi 2015, 22:39

Mai baieti, ia beti voi cate o cana de apa rece si calmati-va!

@nicu nicuta - eu din pacate sunt pe uscat, insa tot sper ca ne intelegem pana la urma, asa ca-ti raspund tot pe puncte:

a. Ti-ai inchipuit corect. Mai exact era o camaraderie de forum, ca la vanatoare n-am fost impreuna. Iar limbajul de cartier imi repugna, dar nici nu ne vorbim aici cu dumneavoastra.
b. Nu te-a vizat in nici un mod. Expresia se referea nu la faptul ca vreunul dintre cei citati de mine ar fi prost ci ca ne crede prosti pe cativa de pe aici; dar nici macar in sensul asta nu m-am referit la tine.
c. Serios? Mare surpriza!
d. Am aflat ca imediat ce a ajuns in CNV,Catalin s-a si apucat de treaba si asta ma umple de multumire. Poate se urnesc lucrurile si in vanatoarea din Romania, in sfarsit. Sa vedem insa in ce directie.
In tot cazul, cu siguranta ca in ambele sensuri cel mai bun lucru din toata treaba e ca se schimba la cativa ani!!!
e. Cu ce ne ajuta asta? Si ce relevanta are in discutie? Noi vorbeam de Federatia astaca nu e ok.
Si ca ne-au mintit. La urmatoarele 10, om trai si om vedea. Si cu siguranta, vom fi mai atenti si mai putin creduli.

@aghiuta - daca vrei sa facem toata noaptea teoria coiului pasiv, n-ai decat, vad ca esti tare profund in seara asta. NU ma interesaza sa pun nici o problema DIN INTERIORUL FEDERATIEI pentru ca nu imi plac mincinosii si nu voi adera la o organizatie care minte. Punct.
Din eleganta am redeschis discutia crezand ca se poate civilizat. Eroare. NU se poate. Pacat.

Legat de ¨luari de cuvant¨ era la modul general, nu legat de ce ai postat tu. Vine din dezamagirea ca ceva ce speram sa fie o alternativa viabila e un alt rahat, ascuns sub o frunza mare de brustur. Si ca nu m-am prins de asta decat DUPA ce am calcat in el.

Dar ça idée, Federatia va fi o suma a altor ASOCIATII DE VANATOARE legal constituite. Ca momentan nu cred ca au aderat inca asociatii. Vad ca e mare secret cine, cum, ce.
Ce legatura au insa AJVPS Buzau sau ialomita, ca n-am inteles EU nimic?!!

Inainte de a infiinta o asociatie , se identifica scopul . In mod sigur cei care au infiintat federatia au scopuri si interese . Cei care s-au asociat si se vor mai asocia au interese si scopuri comune . Asta este treaba cu asocierile . Un lucru foarte important : nu este obligatoriu ca vanatorul roman sa se inscrie in aceasta federatie :)
- aici scopul a fost clar declarat, desi in mod involuntar: ¨galbenii din cotizatii¨.

Eu speram altceva din Federatia asta, nu un aparat de luat cu japca fonduri de vanatoare de la AGVPS ci o organizatie care sa apere interesele vanatorilor. Ale toti vanatorilor. Se pare ca scopul difera intr-adevar, fata de ce speram eu. Si abordarea, ca mie unul nu imi plac minciuna si manipularea.

Fiecare liber sa aiba o parere. A mea este ca Federatia a plecat cu stangul. Grav de tot! Si continua tot cu stangul.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Alin3006 pe 12 Noi 2015, 22:42

jon2004 scrie:[quote="Alin3006
Mai @Aline 3006 ,

Afla de la mine ca citesc cu mare atentie si pricep mai mult decat se vrea sa para ca se spune .
Nu toti avem aceeasi capacitate de pricepere . Nu-i nimic , mai ai timp sa recuperezi .

Tu nu poti accepta ca membrii forumului sa organizeze o intalnire , fara sa aiba acceptul marelui PROPRIETAR de forum , asa ca inteleg reactia ta , la gestul necugetat a unui forumist de a infiinta o asociatie /federatie , fara sa aiba ”aprobare” de la PROPRIETAR . Sa-ti fie rusine Catalin Vrabie :D


:oops: :oops:

Macar n-o mai dai cu manta ca nu intelegem nu stiu ce. Adevarul ca ai o mare capacitate de pricepere, imi amintesc cum incercai sa ma convingi ca forumul are de castigat ca e expus publicitar la intalnirea la care faci referire catre …forumisti. O logica de fier, trebuie sa admit. Fiecare cu frustrarile lui.

Si fiecare poate sa faca bors, intalniri, federatii. Iti repet. Pe romaneste, MI SE RUPE!
Dar sa vina aici si dupa ce ne-a mintit sa ne si jigneasca nu e ok.
Cum nu e ok nici sa o faci pe prostul ca sa convingi oamenii ca noi nu suntem ok, ca nu acceptam infiintarea unei federatii cand am spus simplu si clar ca nu infiintarea ne deranjeaza ci abordarea!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re:

Mesajde aghiuta pe 13 Noi 2015, 02:33

Alin3006 scrie:@aghiuta - daca vrei sa facem toata noaptea teoria coiului pasiv, n-ai decat, vad ca esti tare profund in seara asta.

Profund am fost de cand ma stiu.Macar in chestiunile importante.
Alin3006 scrie:NU ma interesaza sa pun nici o problema DIN INTERIORUL FEDERATIEI pentru ca nu imi plac mincinosii si nu voi adera la o organizatie care minte. Punct.

Nici n-ai avea cum s-o faci si daca ai vrea.
Din cate inteleg, Federatia este constituita din mai multe Asociatii iar daca intre timp nu ti-ai facut propria ta asociatie la care sa ai si un cuvant de spus...asta e.
@jon are asociatia lui,la fel si eu si mi-s si director.
Nu stiu daca @jon se vrea in Federatie iar Asociatia fondata de mine nu prea mai are vlaga dupa ce am plecat.
Alin3006 scrie:Din eleganta am redeschis discutia crezand ca se poate civilizat. Eroare. NU se poate. Pacat.

De atata eleganta a inceput sa mi se aplece;ca de la prea mult dulce.
Pana la pagina 4 din topic nu am citit(cu mici exceptii)despre cat de venala,ba chiar malefica este Federatia,fara ca macar unul din postaci sa scrie cu subiect si predicat ce este malefic sau venal in statutul ei.
Imi pare rau ca nu mai traieste Tutea sa-si termine teza cu tema "Datul cu presupusul la romani".
Alin3006 scrie:Dar ça idée, Federatia va fi o suma a altor ASOCIATII DE VANATOARE legal constituite. Ca momentan nu cred ca au aderat inca asociatii. Vad ca e mare secret cine, cum, ce.

Crezi sau stii sigur?
Daca stii sigur,baga mare.Daca doar crezi,vezi mai sus titlul tezei lui Tutea.
Alin3006 scrie: Ce legatura au insa AJVPS Buzau sau ialomita, ca n-am inteles EU nimic?!!

Singura legatura dintre ele este ca ambele sunt in AGV.La fel de bine puteam sa scriu AJVPS Braila sau AJVPS Constanta sau whatever.
Si am facut referire la asociatii (momentan) membre in AGV pentru ca,cine stie,poate unele renunta la AGV si intra in Federatie.Parca Tulcea s-a dezafiliat candva si urmarea am vazut-o cu totii la scurt timp:s-a interzis vanatoarea in Delta,pe motivul rezervatiei si alte bla,bla de adormit fraierii.
Alin3006 scrie:Eu speram altceva din Federatia asta, nu un aparat de luat cu japca fonduri de vanatoare de la AGVPS

Stii sigur asta sau ne intoarcem la Tutea?
Alin3006 scrie:...ci o organizatie care sa apere interesele vanatorilor. Ale toti vanatorilor. Se pare ca scopul difera intr-adevar, fata de ce speram eu.

Scopul unei Federatii a asociatiilor este in primul rand de reprezentare a intereselor asociatiilor inscrise in ea.Daca in statut scrie ca Federatia apara SI interesele vanatorilor de rand (asa cum scrie degeaba in statutul AGV) e alta gasca.Personal nu am citit statutul.
Alin3006 scrie: Fiecare liber sa aiba o parere. A mea este ca Federatia a plecat cu stangul. Grav de tot! Si continua tot cu stangul.

Te asigur ca de asta ne-ai convins pe toti.Si nu doar pe acest topic.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Ghinda pe 13 Noi 2015, 09:14

Va faceti si ne faceti de c....t! Mai ho!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde aghiuta pe 13 Noi 2015, 10:10

Mugurele,am sa incerc sa "vorbesc in imagini" (cum zic des suedezii).
Avem una bucata tzugulan cu mare chef de futai.
Se duce omul nostru la un bordel,sa-i spunem Romanica,unde da peste doua curve.
Una dintre ele e batrana si zbarcita,fututa in toate gaurile,rea de gura si care a "cadorisit" in timp clientii cu ceva sculament sau sifilis,sa-i zicem Agevica.
Mai gaseste si alta curva,mai proaspata da' tot curva,care e mai tinerica,mai coafata trendy si mai machiata,n-a prea practicat nobila meserie pana acum,sa-i zicem Federica.
Tzugulanul futacios n-are decat trei optiuni:
1.fute una din curvele din oferta bordelului
2.schimba bordelul
3.aduce alta curva pe gustul lui,daca se poate fata mare si cu control medical la zi.
Ce zici ? Destul de "in imagini" expunerea ?
P.S.
Textul poate oricand capata si alte "imagini", ca imbunatatire. :ymblushing:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde madalin122582 pe 13 Noi 2015, 11:11

Am ras de m-am prapadit...Agevica si Federica...curve amandoua =))
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde laurul pe 13 Noi 2015, 11:27

Doctore, filmuletul tau este impecabil doar ca are un mare neadevar in continut....
Agevica si Frederica il fut pe tugulanul pofticios, nicidecum invers.

Eu va propun sa va opriti aici si sa dea Domnul sa fie bine.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde aghiuta pe 13 Noi 2015, 11:57

laurul scrie:Doctore, filmuletul tau este impecabil doar ca are un mare neadevar in continut....
Agevica si Frederica il fut pe tugulanul pofticios, nicidecum invers.

Eu va propun sa va opriti aici si sa dea Domnul sa fie bine.

Este posibil sa ai dreptate,desi nimeni nu-l obliga pe tzugulan sa intre in bordel.
V-ati gandit ce s-ar intampla daca NICIUN vanator din Romania n-ar mai plati cotizatia macar un an(sau doi) si ar face pauza de vanatoare,sa spunem cu nobilul scop de a da o sansa vanatului sa se regenereze ?
Eu ma opresc, dar Domnul n-o sa dea (si nici nu baga in traista) sa fie bine din ce vad eu ca "emana" din legile
romanesti.
P.S.
Agevica sau Federica nu se pot fute singure,fara ajutorul tzugulanului.
Daca tzugulanul nu trece pe la gaurica,fac fetele paianjeni si inchid sandramaua.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde the_mav pe 13 Noi 2015, 12:02

aghiuta scrie:V-ati gandit ce s-ar intampla daca NICIUN vanator din Romania n-ar mai plati cotizatia macar un an(sau doi) si ar face pauza de vanatoare,sa spunem cu nobilul scop de a da o sansa vanatului sa se regenereze ?
...

Da. Toti, ar ramane fara arme. Stii si tu de ce.
:!: :idea: :!:
Cum facem?
:evil: :evil: :evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde aghiuta pe 13 Noi 2015, 12:09

the_mav scrie:
aghiuta scrie:V-ati gandit ce s-ar intampla daca NICIUN vanator din Romania n-ar mai plati cotizatia macar un an(sau doi) si ar face pauza de vanatoare,sa spunem cu nobilul scop de a da o sansa vanatului sa se regenereze ?
...

Da. Toti, ar ramane fara arme. Stii si tu de ce.
:!: :idea: :!:
Cum facem?
:evil: :evil: :evil:

Nu cred ca ramane cineva fara arme.Spre exemplu mie-mi expira permisul de arma abia in 2019. ;)
Pot face pauza de cotizatie.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde the_mav pe 13 Noi 2015, 12:31

ihim....sigur.
cum era aia cu vanatorul este membrul unei asociatii?!?
in cat timp de la nerespectarea conditiilor crezi tu ca ramai pe tusa cu armele?!?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde aghiuta pe 13 Noi 2015, 12:44

the_mav scrie:ihim....sigur.
cum era aia cu vanatorul este membrul unei asociatii?!?
in cat timp de la nerespectarea conditiilor crezi tu ca ramai pe tusa cu armele?!?

Bai nene,mai cititi si voi docomentele asociatiilor.
Faci cerere ca te retragi din asociatie pe motiv de boala (doar exemplu) si apoi tot cugeti in ce alta asociatie sa te treci.Si te gandesti temeinic,ca la fo' doi ani.Daca nu-ti expira permisul de arma sau nu vrei sa-ti mai cumperi alta arma in perioada de gandire e ok.
Daca tu-mi spui care articol de lege prevede ramanerea fara arme in perioada de gandire......
Da' din cate vad eu, chiar si in nemernicia asta de modificare de Lege 295 se spune clar:
"Art. 28
Anularea şi suspendarea dreptului de deţinere a armelor
(1) Dreptul de deţinere a armelor se anulează dacă titularul se află în una dintre următoarele situaţii:
..
f) a pierdut,din motive imputabile lui,calitatea prevăzută la art.13 alin.(2)-(4)"
Mai exista varianta ramanerii intr-o asociatie doar ca membru,fara drept de vanatoare,cu plata a 10% din cotizatia asociatiei.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde the_mav pe 13 Noi 2015, 12:50

"bai nene" ia verifica fosta ta asociatie ce abuzuri face si cum trimite hartii catre membrii care nu vor sa isi mai plateasca cotizatia spunandu-le ori platiti, ori va pierdeti arma ca va elimin din asociatie...

de unde ai scos 10% din cotizatie? de ce 10% si nu 7% sau 38%? sunt cumva hotarari de consilii (cum era si cea conform careia daca era vremea proasta se oprea doar 20% din tariful de organizare)?
:!: :!:
:evil: :evil: :evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde aghiuta pe 13 Noi 2015, 12:59

the_mav scrie:"bai nene" ia verifica fosta ta asociatie ce abuzuri face si cum trimite hartii catre membrii care nu vor sa isi mai plateasca cotizatia spunandu-le ori platiti, ori va pierdeti arma ca va elimin din asociatie...

Mavule,culmea este ca Ialomita(desi nu mai sunt membru acolo de ani buni)nu face abuzuri.Trimite somatii catre cei care NU au facut cerere de retragere si au "uitat" sa mai plateasca.
La astia ca mine,care AM FACUT CERERE de retragere,n-au trimis nimic.
the_mav scrie:...de unde ai scos 10% din cotizatie?

Din propria experienta. :wink:
the_mav scrie:..sunt cumva hotarari de consilii

Bingo !!
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Ghinda pe 13 Noi 2015, 14:03

the_mav scrie:ihim....sigur.
cum era aia cu vanatorul este membrul unei asociatii?!?
in cat timp de la nerespectarea conditiilor crezi tu ca ramai pe tusa cu armele?!?


Definitia vanatorului este una.
Alta este practicarea vanatorii.
Atata timp cat nu practici vanatoarea, te doare la basca daca esti sau nu membru.
Nu are de a face cu armele, decat eventual la faimoasa viza.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde ventura pe 13 Noi 2015, 14:20

Mai nou, nu mai este asa...
Daca modificarile vor trece in forma asta (si astazi am avut o discutie si am inteles ca cel putin la acest capitol nu se va umbla) nu mai este necesar sa astepti viza...
Asociatiile probabil, vor trimite listele cu membrii vanatori, iar politia va controla pe cei ce figureaza cu arma de vanatoare dar nu se regasesc in lista cu membri vanatori.
Nu apartii uneia gestionare de fond cinegetic, iti pierzi armele...

Art. 28
Anularea şi suspendarea dreptului de deţinere a armelor

(1) Dreptul de deţinere a armelor se anulează dacă titularul se află în una dintre următoarele situaţii:
....
f) a pierdut,din motive imputabile lui,calitatea prevăzută la art.13 alin.(2)-(4) sau nu mai are calitatea prevăzută la art.13 alin.(5), care a condiţionat acordarea dreptului de deţinere a armelor;”


Art. 13
Categoriile de persoane fizice care pot fi autorizate să procure arme letale
..........
(3) Vânătorii pot procura arme de vânătoare, precum şi arme de tir, numai din categoria armelor lungi.

.............

Daca mai coroboram si cu definitia vanatorului... (membru al unei asociatii gestionare de fond cinegetic...)... intrunim conditiile prevazute la Art 28 litera f) .....
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde the_mav pe 13 Noi 2015, 14:52

chapeau, Ventura.

uite cineva care stie sa le puna cap la cap. fix asa se intampla deja.
:!: :idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde aghiuta pe 13 Noi 2015, 15:01

Dragilor,voi chiar nu mai stiti a citi ?
Ce dracu' este imputabil vanatorului daca din varii motive s-a cerut afara dintr-o asociatie si asociatia a fost de acord ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde NicuNicuta pe 13 Noi 2015, 15:14

aghiuta scrie:Dragilor,voi chiar nu mai stiti a citi ?
Ce dracu' este imputabil vanatorului daca din varii motive s-a cerut afara dintr-o asociatie si asociatia a fost de acord ?

Ca e un act unilateral( ♦ (Jur.; despre contracte) Care dă naștere la obligații numai pentru una dintre părți.), la fel ca si demisia ?
https://dexonline.ro/definitie/unilateral
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde aghiuta pe 13 Noi 2015, 15:43

Renunt.
Faceti cum va taie capu',dar in loc sa gasiti calea legala,faceti tot posibilul sa intrati mai adanc sub papuc.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Ghinda pe 13 Noi 2015, 16:25

Tare sunt curios, daca or sa trimita listele cu membrii, cum o sa se puna capa la cap listele, la toate politiile ca sa vada ce si cum. Daca unul din Bucuresti, asa ca exemplu, e membru pe la dracu cu carti, cum o sa sa faca rost de lista?

Si daca este membru la o asociatie din U.E. ca tot ne cacam pe noi ca suntem europeni, ce o sa se intample?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde adigeo pe 13 Noi 2015, 16:39

Pai cred ca militia te poate chema cu actele si pentru verificari ,,,, in ordine alfabetica sau a numerelor de pe tricou . Poate unii care n-au numarul asteptat de cotizanti le trimit ei din proprie initiativa , sa vada sefu' de la arme ce zelosi sunt . Interesanta treaba cu asociatia din UE ,,,, ne inmatriculam la bulgari sau in alta parte ?
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Alin3006 pe 13 Noi 2015, 22:06

laurul scrie:Doctore, filmuletul tau este impecabil doar ca are un mare neadevar in continut....
Agevica si Frederica il fut pe tugulanul pofticios, nicidecum invers.

Eu va propun sa va opriti aici si sa dea Domnul sa fie bine.


Subscriu! Iar descrierea...de mare exceptie @aghiuta. Destepti "suedejii" astia domne! :lol: :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Sly_Fox pe 16 Noi 2015, 16:46

De ceva timp ne plangem ca exista reprezentare doar la nivel de asociatii,nu si la nivel de vanatori. De putin timp politica AGVPS-ului a devenit mult mai maleabila,si chiar am avut reprezentanti din cadrul forumului la intalnirile desfasurate sub coordonarea AGVPS-ului.
Intrand pe site-ul asociatiei,am gasit o chestie noua. De acum AGVPS se implica si in gestionarea problemelor vanatorilor neafiliati,nu doar a asociatiilor afiliate,primii avand dreptul sa participe la dezbaterea,cu drept de vot,a problemele majore ale cinegeticii romanesti.
Cotizatia 25 euro/an se va elibera legitimatie de membru individual.
Cred ca este un mare pas in fata,mai ales ca se pune problema reprezentarii directe a intereselor vanatorilor,acestia avand si drept la cuvant si drept de vot direct.
http://agvps.ro/docs/membri%20ind.pdf
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Alin3006 pe 23 Noi 2015, 13:24

laurul scrie:Am zis ca tac si nu ma mai bag... dar va vad talibani.
Catalin, am tot sperat ca sesisezi intr-un tarziu ca asocierea ta si a federatiei cu un anumit grup iti este nociva. Inca nu s-a intamplat dar tot mai sper.
Cataline, lasa de la tine ca vectorul de imagine curent lasa de dorit.

Aline, lasa si tu, ca n-o fi foc. Iti inteleg adversitatea fata de caricaturisti si supararea pe sustinerea lor de catre Catalin. Dar interesul vanatorimii e altul.

Catalin,Biriuck si Slyfox... , s au spus vorbe grele,e cazul de scuze si acceptari... o rezolvati voi barbateste ca intre gentlemani.
Plm, parca sunteti la coafor si va certati pe retete de zacusca in timp ce piata e goala si bucataria neutilata...


Pentru cei care cred ca se poate purta un dialog cu …Federica. Si apropo de discutia de mai sus.
Fiecare intelege ce si cat poate. Si fiecare are propriul nivel, chiar daca presupune atac la persoana si minciuni. Va urez mult succes cu Federatia, mie mi s-a luat de subiectul asta si il inchid. Nu imi plac nici curvele, nici pestii lor, ca sa merg mai departe pe paralela lui Aghiuta. By the way doctore, problema cu curvele e ca ti-o trag cand nu mai au nevoie de tine, sa tii cont de asta.
Cu Federica ce sa zic…O imagine face cat o mix de cuvinte. Asta e nivelul. Nu trebuie sa-i faca nimeni de cacat, se fac singuri.

QED! 8-}
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Andrei0794, Viorel Florin şi 59 vizitatori

Publicitate