Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 20:06

Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde AXP pe 05 Aug 2016, 12:48

Mai sunt "rataciti" pe acest forum, ca mine, care fac parte din asociatii neafiliate AGVPS, ..., asa ca eu unul nu-mi permit sa fac pe carcotasul in acest topic, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde ventura pe 05 Aug 2016, 13:01

salus scrie:Ma asteptam sa vad mai multe comentarii pe acest subiect si sunt convins ca nemultumiti de actualul sistem si de actuala conducere a AGVPS suntem peste 70% dintre cei ce frecventam acest forum. Asta nu inseamna ca ii uram pe cei 30% care sunt de alta parere. Sunt confratii nostri, le respectam optiunea si incercam sa ii convingem civilizat ca asa nu se mai poate.
As fi vrut sa vad si alte doleante, propuneri.........dar se pare ca iar am ramas cativa cei care facem pipi contra vantului, rest........ or fi la vanatoare?!
ALOOOOO.....VANATORIMEA ROMANA, UNDE SUNTETI TATI??? CHIAR ASA MULTUMITI DEPLIN, SAU NEIMPLICATI?


Poate din cauza ca ai incurcat putin socotelile...?
Sunt tare curios cum ai dedus ca cel putin 70% din membrii acestui forum sunt impotriva actualei conduceri a AGVPS din Romania. :-??
Cred totusi ca te referi doar la membri asociatiilor afiliate AGVPS.
Oricum nu cred ca ai dreptate in privinta procentului exprimat mai sus.
Parerea mea...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde adigeo pe 05 Aug 2016, 13:07

Unii sunt convinsi ca, dupa actuala conducere , nu va mai exista vanatoare in tara ,,,, In afara de forumul AGVPS , ati mai vazut mai multe reactii pro AGVPS decat aici ? Noi vorbim degeaba , cred ca mosul deja a dat spritul de sarbatorire a victoriei ,,,,, pulimea vrea la C.A.P. , sa plateasca birul pentru plimbari pe pustii,,,
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde vanatorul dibaci pe 05 Aug 2016, 13:30

@ Ventura ai dreptate ..sunt cam 85% nemultumiti (ca mai mult de 15% nu pot sa fie pupincuristi nicaieri)
Agvps..pfff...in ultima perioada se tin de autentificat proverbe,gen...*isi taie creanga de sub picioare* *isi fura caciula singur* etc...
AGVPS-ul seamana tare cu turismul la noi..au mostenit o bogatie mocca si au reusit maxima performanta sa o faca praf(si pulbere)!
Sintagma pompoasa *Bun de INTERES NATIONAL*...alta porcarie...Bai tata ,interesul national sa fie reprezentata de stalpii societatii - Educatie,Sanatate si Aparare ca sdaca suntem educati si sanatosi le facem pe toate cum trebuie.
Cum ma iei tu cu bun national...ce vine statul sa imi hraneasca animalele?....vine statul si imi populeaza si pazeste fondul de vanatoare?...bleah :evil:
Daca in 25 de anisori AGVPS-ul a demonstrat exact NIMIC...eu zic ca discutiile sunt sterile.
Cat despre congres,cunoastem rezultatul o sa fie exact asa https://www.youtube.com/watch?v=BhMQfYKb5UE
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde ventura pe 05 Aug 2016, 13:37

Sunt sigur ca delegatii desemnati de noi in Congresul AGVPS vor vota asa cum i-am delegat sa voteze.
Fiindca, .... noi desemnam delegatii pentru adunarea Cluburilor, adunarea Generala, Congres etc, deci de noi depinde cine va conduce AGVPS-ul....
Asa ca responsabilitatea este a noastra.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde ventura pe 05 Aug 2016, 13:40

vanatorul dibaci scrie:@ Ventura ai dreptate ..sunt cam 85% nemultumiti (ca mai mult de 15% nu pot sa fie pupincuristi nicaieri)



Ce sa mai spun?
Insemna ca s-a rezolvat problema. :-bd
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde laurul pe 05 Aug 2016, 15:03

vanatorul dibaci scrie:Cum ma iei tu cu bun national...ce vine statul sa imi hraneasca animalele?....vine statul si imi populeaza si pazeste fondul de vanatoare?...bleah :evil:


Daca in 25 de anisori AGVPS-ul a demonstrat exact NIMIC...eu zic ca discutiile sunt sterile.

Tocmai,statul a externalizat serviciul catre gestionari.
Sa acuzi ca nu baga mancare si nu pazeste vanatul, ca si cum m-ai acuza pe mine ca ti-am arendat un teren dar nu ti-l cultiv, nu recoltez si nu-iti aduc recolta acasa....

Desi AG nu a demonstrat mare lucru, sunt multe AJVS-uri care au facut-o.
Ca se putea si mai bine e alta poveste.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 05 Aug 2016, 16:48

the_mav scrie:+1@salus, cu urmatoarea completare, sau de fapt intrebare directa, anterioara celor mentionate de Salus, catre domnul Bolgiu:
"In eventualitatea ca veti castiga alegerile aGv, v-ati asuma un proiect de lege prin care statutul vanatului NU va mai fi res nullius?"


Va răspund cu oarecare intârziere din motive de internet. Azi am reintrat in legatura si acum pot sa reiau dialogul.
In acest moment oricine va spune ca va iniția aceasta schimbare minte. Mai întâi trebuie schimbată Constituția. Daca se va schimba definitia vanatului si acesta nu va mai fi considerat o resursa naturală, regenerabilă de interes național, atunci se vor putea începe, oficial si direct, demersurile in sensul spre care doriți si Dvs.
Daca va spun acum ca încep un asemenea demers as minți, pentru ca nu am o baza constituționala in spatele actiunii mele. Si sa mint pe cineva este ultimul lucru pe care il vreau.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 05 Aug 2016, 17:06

:@)
ventura scrie:Sunt sigur ca delegatii desemnati de noi in Congresul AGVPS vor vota asa cum i-am delegat sa voteze.
Fiindca, .... noi desemnam delegatii pentru adunarea Cluburilor, adunarea Generala, Congres etc, deci de noi depinde cine va conduce AGVPS-ul....
Asa ca responsabilitatea este a noastra.


Asta e in teorie.
Sunteți delegat la Congres ? Ne puteti spune pe cine ați delegat si ce l-ați împuternicit sa voteze ?
In acest moment nu se cunoaște, nominal si cu exactitate, nici un candidat. Daca cei pe care i-ați ales nu vor putea sa voteze pentru ca Asociatia nu si-a plătit cotizația ? Vorbesc la general, despre asociatiile afiliate. Deci, pana nu vedem listele cu delegații propuși de adunările generale ale asociațiilor si validati de Condiliu AGVPS, nu știm cine voteaza. Apoi, candidaturile vor fi cunoscute oficial doar in dimineata Congresului, cu doua ore.
Ori jocurile au fost facute, ori stiati candidații înainte de a-si depune candidaturile si i-ați recomandat delegaților pentru vot. Ceeace tot joc se chiama.
Ar mai fi o varianta la care m-am gândit acum. Sa fie postati pe site-ul AGVPS toti candidații pentru o funcție in organele de conducere ale asociatiei, validati de adunările generale. E un început. Doar dintre ei se vor alege conducătorii, nu dintre alții.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 05 Aug 2016, 17:21

ventura scrie:
salus scrie:Ma asteptam sa vad mai multe comentarii pe acest subiect si sunt convins ca nemultumiti de actualul sistem si de actuala conducere a AGVPS suntem peste 70% dintre cei ce frecventam acest forum. Asta nu inseamna ca ii uram pe cei 30% care sunt de alta parere. Sunt confratii nostri, le respectam optiunea si incercam sa ii convingem civilizat ca asa nu se mai poate.
As fi vrut sa vad si alte doleante, propuneri.........dar se pare ca iar am ramas cativa cei care facem pipi contra vantului, rest........ or fi la vanatoare?!
ALOOOOO.....VANATORIMEA ROMANA, UNDE SUNTETI TATI??? CHIAR ASA MULTUMITI DEPLIN, SAU NEIMPLICATI?


Poate din cauza ca ai incurcat putin socotelile...?
Sunt tare curios cum ai dedus ca cel putin 70% din membrii acestui forum sunt impotriva actualei conduceri a AGVPS din Romania. :-??
Cred totusi ca te referi doar la membri asociatiilor afiliate AGVPS.
Oricum nu cred ca ai dreptate in privinta procentului exprimat mai sus.
Parerea mea...


Dar Dvs cu ce argumente va susțineți afirmația ?
Întreb asta deoarece ambele comentarii au o doza mare de subiectivism in stabilirea procentelor.
Dar daca luam in calcul numarul comentatorilor, al comentariilor si al vioiciunii curgerii mesajelor pe Forumul AGVPS, cifrele sunt mai apropiate de prima estimare. Iar Dvs, fiind un scriitor activ si acolo aveți o imagine aproape de realitate in privinta opțiunilor vânătorilor.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 05 Aug 2016, 17:57

laurul scrie:
vanatorul dibaci scrie:Cum ma iei tu cu bun national...ce vine statul sa imi hraneasca animalele?....vine statul si imi populeaza si pazeste fondul de vanatoare?...bleah :evil:


Daca in 25 de anisori AGVPS-ul a demonstrat exact NIMIC...eu zic ca discutiile sunt sterile.

Tocmai,statul a externalizat serviciul catre gestionari.
Sa acuzi ca nu baga mancare si nu pazeste vanatul, ca si cum m-ai acuza pe mine ca ti-am arendat un teren dar nu ti-l cultiv, nu recoltez si nu-iti aduc recolta acasa....

Desi AG nu a demonstrat mare lucru, sunt multe AJVS-uri care au facut-o.
Ca se putea si mai bine e alta poveste.


A găsi vinovați si a acuza in dreapta si in stânga nu e greu.
Eu, personal, cred ca mai mult ca oricând solidaritatea vânătorilor a dispărut. Eu resimt acut o lipsa a dialogului civilizat, profesionist, constructiv si mobilizator( nu folosesc cuvinte mari). De mult timp nu mai discutam problemele comune, de mult deciziile sunt impuse sub sloganul solidarității si al unității. Orice poziție si atitudine "alături" de aceea de "unitate", te arunca in dizidenta si dizgratie.
Avem nevoie de diplomatie si profesionalism, de dialog si înțelepciune, de respect si colaborare. Indiferent cine va fi conducator al AGVPS, doar asa isi va capată respectul in interiorul asociatiei si in afara ei, asa va deveni un reprezentant respectat si ascultat in dezbaterile in care ne va reprezenta.
Inventarul problemelor e lung si complex. De la reașezarea imaginii vanatorii si a vânătorilor pe locul corect si respectat, de reașezare a legislației cinegetice si a armelor intr- un șablon simplu si clar, de promovare a reglementărilor, impuse de legislație, in regim de urgentă si de armonizare reala cu directivele europene, nu doar in privinta obligațiilor, ci in egala măsura si a drepturilor. Mai vad necesară reașezarea rolului vanatorii sportive si de relansare a competitivității trofeelor cinegetice, in paralel cu formarea evaluatorilor de trofee si de promovare a expozițiilor zonale si naționale etc.
Recunoașterea cu mult curaj si autoritate a situației actuale a majorității asociațiilor, dpdv economic , tehnic, al pregătirii si perfecționării angajaților, al relațiilor cu instituțiile statului, cu crescătorii de animale, cu proprietarii de terenuri, de culturi agricole si silvice. Medierea conflictelor si soluționarea tensiunilor între asociatiile afiliate si ceilalți gestionari, dar si între asociatiile mari si cele mici, unde diferențele de abordare ale managementului sunt diferite si de aici percepții diferite, cu influente negative, între membrii acestor doua tipuri de asociere etc.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde tibi_anghel pe 05 Aug 2016, 18:10

Mai rar cu scrisul, mai mult cu cititul. Membru si la "stat" si la privat. De participat, mai mult la privat. Nu vreau polemici insa as dori sa-mi satisfac niscai curiozitati: Al cui va fi vanatul daca nu va mai fi "res nulius"? Va fi al proprietarului de teren? Ce se intampla daca proprietarului nu-i e draga vanatoarea? Ce se va intampla daca proprietarul sau proprietarii va/vor dori sa-si rezolve problema pagubelor cu vanatori profesionisti(inca nu exista aceasta categorie dar poate sa apara), mai grijulii cu terenul, mai usor de controlat...? Sau daca proprietarul sau proprietarii are/au un grup de prieteni cu care va alcatui o grupa de vanatoare si nu-i place mutra ta sau a lui sau...? Sau daca proprietarii considera ca e dreptul lor sa vanda vanatul la preturi accesibile doar strainilor? Sau sa-l extermine prin alte mijloace daca provoaca pagube? Sau sa recurga la castrare chimica? Sau daca toti proprietarii de 1/2 de ha. vor dori cate un iepure, eventual prins de ei cu latul sau capcana? Ce se va intampla daca marii proprietari sau arendasi straini vor dori sa-si aduca ai lor co-nationali la vanatoare, pe bani sau fara, problema lor? Sunteti siguri ca nu se fac jocurile marilor proprietari de terenuri? Credeti ca odata cu schimbarea statutului vanatului vanatoarea va inceta sa mai fie o afacere? Credeti ca vanzarea vanatului se practica doar la AJVPS-uri? Sau doar in Romania? Sunteti pregatiti pentru ce ar putea sa urmeze?
Cred ca mai sunt cateva sute de intrebari pe care le-as putea enumera. O modificare mai profunda ar atrage alte modificari la fel de profunde in legislatie(Constitutie, ...). De ce se pune pe tapet statutul vanatului si nu alte schimbari, mai usor de facut si care ar putea sa aduca o rezolvare mai rapida a problemelor?
Voi stiti raspunsurile?
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 05 Aug 2016, 18:26

tibi_anghel scrie:Mai rar cu scrisul, mai mult cu cititul. Membru si la "stat" si la privat. De participat, mai mult la privat. Nu vreau polemici insa as dori sa-mi satisfac niscai curiozitati: Al cui va fi vanatul daca nu va mai fi "res nulius"? Va fi al proprietarului de teren? Ce se intampla daca proprietarului nu-i e draga vanatoarea? Ce se va intampla daca proprietarul sau proprietarii va/vor dori sa-si rezolve problema pagubelor cu vanatori profesionisti(inca nu exista aceasta categorie dar poate sa apara), mai grijulii cu terenul, mai usor de controlat...? Sau daca proprietarul sau proprietarii are/au un grup de prieteni cu care va alcatui o grupa de vanatoare si nu-i place mutra ta sau a lui sau...? Sau daca proprietarii considera ca e dreptul lor sa vanda vanatul la preturi accesibile doar strainilor? Sau sa-l extermine prin alte mijloace daca provoaca pagube? Sau sa recurga la castrare chimica? Sau daca toti proprietarii de 1/2 de ha. vor dori cate un iepure, eventual prins de ei cu latul sau capcana? Ce se va intampla daca marii proprietari sau arendasi straini vor dori sa-si aduca ai lor co-nationali la vanatoare, pe bani sau fara, problema lor? Sunteti siguri ca nu se fac jocurile marilor proprietari de terenuri? Credeti ca odata cu schimbarea statutului vanatului vanatoarea va inceta sa mai fie o afacere? Credeti ca vanzarea vanatului se practica doar la AJVPS-uri? Sau doar in Romania? Sunteti pregatiti pentru ce ar putea sa urmeze?
Cred ca mai sunt cateva sute de intrebari pe care le-as putea enumera. O modificare mai profunda ar atrage alte modificari la fel de profunde in legislatie(Constitutie, ...). De ce se pune pe tapet statutul vanatului si nu alte schimbari, mai usor de facut si care ar putea sa aduca o rezolvare mai rapida a problemelor?
Voi stiti raspunsurile?


Felicitări ! Un mesaj plin, clar si explicit. Asta este esența problemei.
Doar schimbarea proprietarului vanatului nu rezolva problema vanatorii. Abea de aici încolo începe încurcătura. Conflictele si abuzurile, in situatia schimbării vor fi nesfărșite. O lista a avantajelor si a dezavantajelor acestor doua "stări" de legalitate, completate cu măsuri clare de aplicare, ar lămuri multa lume spre ce direcție trebuie mers. Asteptand sa se modifice Constituția avem timp suficient sa citim întrebările Dvs. si sa dam răspunsurile care sa contureze decizia.
Pana atunci, sunt alegeri peste doua saptamâni. Noi pe vine votam ? Vorba lui Nenea Iancu, ploieșteanul nostru.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde Sly_Fox pe 05 Aug 2016, 18:41

vanatorul dibaci scrie:Sintagma pompoasa *Bun de INTERES NATIONAL*...alta porcarie...Bai tata ,interesul national sa fie reprezentata de stalpii societatii - Educatie,Sanatate si Aparare ca sdaca suntem educati si sanatosi le facem pe toate cum trebuie.
Cum ma iei tu cu bun national...ce vine statul sa imi hraneasca animalele?....vine statul si imi populeaza si pazeste fondul de vanatoare?...bleah :evil:

Avand in vedere aceasta parte din postare, cred ca se refera la comentariul meu anterior.
Eu nu stiu cat de dibaci esti tu la vanatoare, insa la vorbe esti cam nepriceput si cam ironic.
Porcarii vad ca scoti tu din gura ( pardon din tastaura), probabil pentru ca ai un dinte impotriva unui sistem, maraind si spre cei care au o opinie ce nu se pupa cu a ta.
Ce animale ai tu mister Dibaci? Sunt animalele tale, le-ai inmultit din mos-stramosi, te-ai facut proprietar pe ele?
Ce sa vina Statul sa iti populeze tie si ce fond de vanatoare al tau?
Eu cred ca esti cu picioarele pe Luna si nu iti deai seama de realitate. Tu nu ai niciun animal in camp, nu ai nici fond de vanatoare, nu iti apartine nimic din acestea. Conform legislatiei, fondurile de vanatoare sunt administrate de catre Stat, iar animalele salbatice care se gasesc pe acele fonduri cinegetice apartin Statului.
Tu doar ai luat in gestiune, pe o anumita perioada de timp, un anumit fond de vanatoare si te-ai obligat printr-un contract sa ai grija de acele animale, sa le hranesti, sa populezi acel teren. Nu iti convine sa faci asta, atunci preda frumusel gestiunea si apuca-te de crescut gaini si iepuri de casa in propria gospodaria ( ca alea sigur sunt ale tale), sigur se gaseste altul care sa fie rational si sa inteleaga ca fondul de vanatoare si vanatul de pe el apartine Statului, iar el s-a obligat prin preluarea in gestiune a fondului sa aiba grija de animale din toate punctele de vedere.
Auziti voi, s-a si vazut stapan pe o resursa publica, fondul meu, vanatul meu...pfuuu. Pardon...bleah.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde biriuck pe 05 Aug 2016, 18:45

AXP scrie:Mai sunt "rataciti" pe acest forum, ca mine, care fac parte din asociatii neafiliate AGVPS, ..., asa ca eu unul nu-mi permit sa fac pe carcotasul in acest topic, ...

O mostra de civilizatie. Jos palaria!

Cei care fac parte din asociatii afiliate sa se implice, discutiile pe forumuri sau facebook nu pot avea insa niciun impact la congresul ce urmeaza. Efectul maxim ar fi acela ca ar deschide niste ochi, ca poate si altii ar fi mai atenti cand vin alegerile si ridica mana sa aleaga reprezentantii.
Iar aici are dreptate @ventura, este o piramida cu baza in alegerile de la nivel de grupe, nivelul 1 la alegerile pe cluburi si tot asa (cel putin in cazul AJ-urilor, mai sunt si asociatii afiliate dar care sunt mai mici). Fara ridicarea nivelului in grupe, nu se poate propaga spre varful piramidei nicio schimbare...

Este la fel ca in societatea romaneasca curenta, toti se plang de calitatea joasa a parlamentarilor, de faptul ca sunt prea multe nulitati, oameni fara cariere, "afalnabeti" multi dintre ei, prea putini bine pregatiti si foarte putini cu bune intentii. Dar de unde vin acesti parlamentari?
Ne-au fost adusi de rusi, de americani, de UE sau de extraterestri? Nu!
Au crescut in aceasta tara cu noi, au mers la scoala si liceu cu noi, s-au "descurcat" romaneste cand au avut probleme. Au fost votati [orbeste as zice eu] de noi. Nimeni nu ne-a tinut de mana cand am avut stampila si chiar daca s-au mai furat voturi, nu se puteau fura atat de multe ==>

==> ca atat putem! ei reprezinta media acestui tari, altii mai buni putem aduce doar din import.
:idea: :roll:

Fix aceeasi situatie este si in vanatoare. Reprezentantii vanatorilor (nu doar ai celor din asociatii afiliate AGVPS) reprezinta media lor, altii mai buni nu vom avea daca toti oamenii cu bune intentii se feresc de scandalagii si impostori si daca nivelul general al vanatorilor nu creste.

Evident ca acel nivel la care ma refer nu creste de la sine ci prin exemple pozitive. Sunt convins ca @valeriub are destule de povestit la acest capitol ca doar face parte din delegatia Romaniei la CIC si a vazut pe viu cum este la altii si, probabil, s-a implicat in organizarea de manifestatii culturale vanatoresti si la noi in tara. Sper ca nu gresesc...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2697
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 05 Aug 2016, 21:48

biriuck scrie:
AXP scrie:Mai sunt "rataciti" pe acest forum, ca mine, care fac parte din asociatii neafiliate AGVPS, ..., asa ca eu unul nu-mi permit sa fac pe carcotasul in acest topic, ...

O mostra de civilizatie. Jos palaria!

Cei care fac parte din asociatii afiliate sa se implice, discutiile pe forumuri sau facebook nu pot avea insa niciun impact la congresul ce urmeaza. Efectul maxim ar fi acela ca ar deschide niste ochi, ca poate si altii ar fi mai atenti cand vin alegerile si ridica mana sa aleaga reprezentantii.
Iar aici are dreptate @ventura, este o piramida cu baza in alegerile de la nivel de grupe, nivelul 1 la alegerile pe cluburi si tot asa (cel putin in cazul AJ-urilor, mai sunt si asociatii afiliate dar care sunt mai mici). Fara ridicarea nivelului in grupe, nu se poate propaga spre varful piramidei nicio schimbare...


O luam pe bucatele, interventia dvs fiind ampla, atent formulata si incitanta la raspunsuri. Incep, cu primul paragraf.
De ce credeti ca discutiile de pe acest forum si de pe alte forumuri sau facebook-uri nu au impact la Congresul Agvps ? Eu cred ca daca aflam de pe acum cine sunt delegatii propusi sa candideze pentru functiile de conducere in AGVPS e un castig. Cel putin personalizam laudele si criticile. Apoi, in lipsa de comunicare acuta din ultimul timp, ne alegem macar cu barfa. Iar ca o concluzie, daca acesta e nivelul perceptiei, referitor la nivelul comentariilor de pe forum pentru congresul apropiat, e trist. Pentru toata lumea.
Nivelul alegerilor, de la grupa pana la nivel de tara este asa pentru ca asa se vrea. Dnul Selaru s-a plans pe pagini intregi ca nu l-a ales grupa din care face parte de multi ani si care vaneaza pe locurile in care a copilarit. Au venit bocitoarele sa-l planga si toata lumea a tacut malc. Vai, saracul, victima aranjamentelor si al tradarilor. E sistemul pe care l-a condus de 26 de ani, l-a protejat si l-a ocrotit. De aceea discutiile de pe forumuri nu au efect. Pentru ca atunci cand spui adevarul, sistemul creeat si fardat te elimina si te reduce la tacere. Sunteti un vanator tanar, cu multa cultura si o buna crestere primita din familie. Ar trebui sa fiti ultimul care va resemnati.
Asa cum am mai spus, in asociatia unde sunt director, am propus si am reusit sa impun cu ajutorul catorva vanatori de talia dvs, alegeri cu depuneri de candidaturi cu minimum sapte zile inainte de alegeri. A prins din primul moment si o tinem asa de multi ani. Am avut si surprize nelacute, dar exceptiile au fost sustinute consistent de aceia care trebuiau sa ne indrume si impace. Per total insa, alegerile cu candidaturi sunt un mare succes, la Ajvps Prahova. De ce se fereste Agvps de candidaturi anuntate din timp ? Comentate si comunicate tuturor acelora care voteaza ? Eu asta incerc sa urnesc. Cred ca nu m-am exprimat suficient de clar. Sau poate nu e dezlegare !
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde violiv pe 05 Aug 2016, 22:10

Da' oare ce sa mai vrem? O conducere de "tehnocrati" cumva?

Prea numeroase dezamagirile legate de orice fel de alegeri ca sa mai creada cineva ca exista vreunul altruist de nu se poate, gata sa se lupte cu morile de vant zi si noapte numa' pentru "interesul general".
Sa continue ce?
Sa schimbe ce?

Eu stiu ca istoria a demonstrat de nu mai stiu cate ori ca nu exista libertati acordate "cate un pic". De cate ori s-a gasit vreunul sa dea cu lingurita libertate, "asupritii" au rasturnat cazanul si-au luat ce-au vrut.
E cat se poate de evident ca si mica "relaxare", adica permisiunea de a putea vana fara sa fii inregimentat era sa rastoarne sistemul .... asa ca ne-am intors iute la popreli.

Oricare nou sef ar veni are evident doar doua optiuni:
- ori tine cu dintii de ce exista, ca si pana acum
- ori e inconstient si incearca SCHIMBAREA cu rezultatul previzibil al prabusirii structurii.

Optiunea "de mijloc" practic nu exista.

P.S. daca tot va ganditi la schimbari de legi, nu vi s-ar parea ca ar trebui schimbata si chestia cu "organizeaza vanatoarea" vreo 5 categorii de diferite institutii - asociatii de vanatoare, administratori de paduri publice sau private, RomSilva, bla-bla ????
De ce sa nu se ocupe de organizat o singura institutie? De ce sa fie n-spe feluri de categorii de terenuri, societati care mai de care mai privilegiate, etc.?
Ne batem vanatorii intre noi, cu sau fara AVPS, in conditiile in care XX% din terenuri sunt administrate de "silvic" de ex.......si n-am inteles niciodata de ce am persistat in impartirea din anii "60-"70? De ce au unii patru coaie?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 05 Aug 2016, 22:30

biriuck scrie:
AXP scrie:Mai sunt "rataciti" pe acest forum, ca mine, care fac parte din asociatii neafiliate AGVPS, ..., asa ca eu unul nu-mi permit sa fac pe carcotasul in acest topic, ...

O mostra de civilizatie. Jos palaria!



Este la fel ca in societatea romaneasca curenta, toti se plang de calitatea joasa a parlamentarilor, de faptul ca sunt prea multe nulitati, oameni fara cariere, "afalnabeti" multi dintre ei, prea putini bine pregatiti si foarte putini cu bune intentii. Dar de unde vin acesti parlamentari?
Ne-au fost adusi de rusi, de americani, de UE sau de extraterestri? Nu!
Au crescut in aceasta tara cu noi, au mers la scoala si liceu cu noi, s-au "descurcat" romaneste cand au avut probleme. Au fost votati [orbeste as zice eu] de noi. Nimeni nu ne-a tinut de mana cand am avut stampila si chiar daca s-au mai furat voturi, nu se puteau fura atat de multe ==>

==> ca atat putem! ei reprezinta media acestui tari, altii mai buni putem aduce doar din import.
:idea: :roll:

Fix aceeasi situatie este si in vanatoare. Reprezentantii vanatorilor (nu doar ai celor din asociatii afiliate AGVPS) reprezinta media lor, altii mai buni nu vom avea daca toti oamenii cu bune intentii se feresc de scandalagii si impostori si daca nivelul general al vanatorilor nu creste.
...


Vedeti, unii se plang de calitatea alesilor, de moralitatea lor, de competenta lor. Si brusc spun ca toti suntem asa si ca avem ce meritam. Uita baietii astia, care pot fi usor numiti bocitori sau chiar raspandaci, ca listele pe care le alegem sunt facute de alti oameni, din jurul nostru. Nu alegem oameni, noi alegem liste, intocmite pe interese de grup sau de zona, legate intre ele de o conduita, numita pompos disciplina de partid. Noi vanatorii, :idea: suntem un singur partid, pe care putini au interes sa-l uneasca. Vorbeati de CIC si experienta mea acolo. Peste tot unde am participat si am observat, cu atentie ce se intampla, succesul a venit acolo unde a existat o " closca", care a stiut sa-si pazeasca puii si nu unde i-a invrajbit. Efectele dictonului "Dezbina si condu" trebuie atent analizat, dupa urmele lasate in 26 de ani, de la 1989 incoace.
Revin si completez afirmatiile dvs, precum ca ii cunoastem pe alesii nostri din frageda pruncie, pana in prezent. Pai tocmai de aceea sa-i prezentam unei tari intregi, care nu-i cunoaste. Sa profitam de forumuri alternative, acela al AGVPS FIIND CU CIRCUIT INCHIS. Ma intreb mereu de ce acceptati acest lucru si incerc sa va inteleg dorinta de schimbare si indarjirea cu care suportati aceasta sarcina.
Nu, eu nu vreau sa votez orbeste. Eu vreau sa stiu pe cine votez si doresc sa pot opta pentru unul sau altul dintre candidati, comentati de toti cei, probabil, circa 340 de votanti ce au fost votati ca delegati la Congres. Nu sunt pusi de nicio semintie straina, ci de noi, dar in orb. De ce acceptam asta dupa 26 de ani ? De frica ? De rusine ? Din superficialitate ? Din lehamite ? De ce ne criticam ca babele pe marginea drumului, cand putem sa ne disciplinam, inclusiv prin acest forum, cunoscand care ne sunt limitele ? Am cunoscut, cu multi ani in urma un italian care traind in Romania, pe un subiect asemanator, mi-a spus simplu. Gasiti zece oameni de buna credinta care sa conduca tara. Fiecare din ei va gasi alti zece romani de buna credinta etc, pana la cap. Poate sunt idealist si imi merit soarta.
De reflectat !
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 05 Aug 2016, 23:11

biriuck scrie:
AXP scrie:Mai sunt "rataciti" pe acest forum, ca mine, care fac parte din asociatii neafiliate AGVPS, ..., asa ca eu unul nu-mi permit sa fac pe carcotasul in acest topic, ...

O mostra de civilizatie. Jos palaria!


Evident ca acel nivel la care ma refer nu creste de la sine ci prin exemple pozitive. Sunt convins ca @valeriub are destule de povestit la acest capitol ca doar face parte din delegatia Romaniei la CIC si a vazut pe viu cum este la altii si, probabil, s-a implicat in organizarea de manifestatii culturale vanatoresti si la noi in tara. Sper ca nu gresesc...


In sfarsit, despre CIC. Va multumesc pentru aprecieri si ma bucur ca nu ati fost influentat de comentariile neadevarate si, vorbind civilizat, rautaciose de pe Forumul AGVPS . Trist a fost faptul ca tonul minciunilor amestecare cu adevar au fost date si intretinute de dnul Selaru, acela care multi ani a pos consistent umarul la integrarea Romaniei in acest organism international prestigios, numit CIC( Consiliul International de Vanatoare), la a carui infiintare tara noastra a fost membru fondator.
Asa cum ati vazut exista un subiect cu acest titlu in care, avand experienta nefasta din celalt forum, nu am vrut sa dau nastere unor comentarii nesanatoase si calomniatoare. Nu ca nu as face fata atacurilor, dar subiectul este mult prea important pentru Romania si vanatoarea de la noi, ca sa incepem cu "apa murdara". Apoi membrii Delegatiei nationale sunt mult prea buni specialisti, multi recunoscuti pe plan national si international ca sa merite o asemenea prezentare.
Am asteptat un moment important pentru viata cinegetica romaneasca, legata de CIC pentru a incepe dialogul. Am gasit de cuviinta sa incep cu noul record mondial al craniului de urs, impuscat in Romania, anul trecut, subiect strans legat de CIC. Am inceput timid datorita experientei anterioare a atacurilor vehemente, de care stiti bine, ale acelorasi " baieti de bine ". Zilele trecutele am primit si ultima confirmare, atat de contestata, inclusiv de dnul Selaru, anume fisa de evaluare a comisiei internationale, a diplomei si medaliei de aur, care consfiinteste definitiv ca acesta e trofeul record mondial.
Ma gandesc si voi gasi si timpul necesar sa reiau acest subiect CIC in asa fel incat sa vedem ce fac celelalte tari, cum ne vad ei pe noi, ce am facut, ce nu am facut si ar trebui facut etc.
De mai multe zile citesc colectia revistei Carpatii si mi-am scos tot ce s-a scris despre Romania si CIC inainte de al doilea razboi mondial, pana in 1947. Ma gandesc sa postez si aceste fragmente de cronica, multe din ele fiind istorie pura. Asteptam si o carte scrisa de Victor Serer, presedintele Delegatiei Frantei in CIC. In calitatea sa de Presedinte al Clubului Hubertus din Franta a avut acces la toate documentele oficiale, de la infiintarea CIC, pana sediul a fost mutat de la Paris. Am recomandat tuturor celor interesati sa intre pe site-ul http://www.cic-wildlife.org. Acolo vor avea multe informatii si se poate face un bun rezumat al rolului si activitatii CIC, la nivel international si nu numai. E si o buna baza de incepere a unui dialog civilizat si constructiv.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 05 Aug 2016, 23:31

violiv scrie:Da' oare ce sa mai vrem? O conducere de "tehnocrati" cumva?

Prea numeroase dezamagirile legate de orice fel de alegeri ca sa mai creada cineva ca exista vreunul altruist de nu se poate, gata sa se lupte cu morile de vant zi si noapte numa' pentru "interesul general".
Sa continue ce?
Sa schimbe ce?

Eu stiu ca istoria a demonstrat de nu mai stiu cate ori ca nu exista libertati acordate "cate un pic". De cate ori s-a gasit vreunul sa dea cu lingurita libertate, "asupritii" au rasturnat cazanul si-au luat ce-au vrut.
E cat se poate de evident ca si mica "relaxare", adica permisiunea de a putea vana fara sa fii inregimentat era sa rastoarne sistemul .... asa ca ne-am intors iute la popreli.

Oricare nou sef ar veni are evident doar doua optiuni:
- ori tine cu dintii de ce exista, ca si pana acum
- ori e inconstient si incearca SCHIMBAREA cu rezultatul previzibil al prabusirii structurii.

Optiunea "de mijloc" practic nu exista.

P.S. daca tot va ganditi la schimbari de legi, nu vi s-ar parea ca ar trebui schimbata si chestia cu "organizeaza vanatoarea" vreo 5 categorii de diferite institutii - asociatii de vanatoare, administratori de paduri publice sau private, RomSilva, bla-bla ????
De ce sa nu se ocupe de organizat o singura institutie? De ce sa fie n-spe feluri de categorii de terenuri, societati care mai de care mai privilegiate, etc.?
Ne batem vanatorii intre noi, cu sau fara AVPS, in conditiile in care XX% din terenuri sunt administrate de "silvic" de ex.......si n-am inteles niciodata de ce am persistat in impartirea din anii "60-"70? De ce au unii patru coaie?


De acord cu dvs, in privinta sistemului. Ati spus bine ca ori se conserva, ori se prabuseste. Cale de mijloc poate fi gandita, dar in mai multe etape si foarte controlat. Daca se dovedeste ca aceasta cale de mijloc aduce noutati si se estimeaza rezultate nedistructive. Modele de practicare si organizare a vanatorii, a vanatorilor si a institutiilor cu implicare in viata cinegetica exista sub diferite forme in celelalte tari, rezultatele se vad usor, la noi stim ce a fost, ce este si poate ce ar dori majoritatea, sau statul, in calitate de proprietar al vanatului romanesc. Experimente, de dragul experimentelor facem in alte domenii de atatia ani si se vede la tot pasul rezultatul " explorarilor".
Dialogul, dar nu al surzilor, este singura cale de urmat. Forumul este un mod, mesele rotunde locale, zonale si nationale ar fi o alternativa. Instigarea, in sens bun, a tuturor institutiilor in aceasta dezbatere si apropierea de stucturi ale societatii civile, cu interese comune, ar fi o alta cale deurmat. Cearta perpetua a ultimilor 26 de ani a epuizat mult din entuziasmul si elanul participantilor la fenomenul vanatoresc. Dar ca orice aspect al vietii, singurul mod de a ajunge la final victorios este perseverenta, credinta sincera in ceeace vrei si buna credinta.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 08 Aug 2016, 21:50

Trei zile fara comentarii. Cam mult !
Oare atat de mult a disparut spiritul combativ al vanatorilor ?
Care sunt " ofertele " de candidati la bursa zvonurilor ?
Macar sa aflam care sunt delegatii validati de Adunarile Generale ale asociatiilor afiliate.
Sa va spun un secret. Zece ani am fost in Biroul Federal al Fedaratiei Romane de Tir Sportiv. Am participat si candidat la mai multe ture de alegeri. Niciodata candidatul la functia de Presedinte nu era anuntat cu doua ore inainte de alegeri. Se faceau jocuri, se discuta pe grupuri si grupe, dar totul era la vedere.
Nu pot sa inteleg de ce atata secretomanie in jurul alegerilor din Agvps. Care-i miza ? Pe cuvant daca pricep!
Si de ce atata indarjire in a ascunde candidaturile ?
Poate raspunde cineva, care stie sau intelege mai bine.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde biriuck pe 08 Aug 2016, 22:24

Pai daca nu stiti dumneavoastra, director de AJ, om cu atatia prieteni printre ceilalti "grei" din asociatiile afiliate, de unde sa stie forumistii de pe vinatorul? Pana nu cu mult timp in urma aveam toti chiar eticheta de "branconeri". :lol:
Dumneavoastra sunteti om din sistem, altii daca mai sunt cu cont pe aici stau ingognito. Asa ca numai dumneavoastra ne puteti spune si noua in avans din numele celor care candideaza, chiar si ca simplu zvon. Mai ne dam si noi, muritorii, caciulile pe ceafa a mirare... 8)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2697
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde salus pe 09 Aug 2016, 08:35

biriuck are mare dreptate!!! Noi suntem mici in acest sistem și in afara de faptul că uneori strigam disperarea si oful pe aici.........nu stim mare lucru.
Parerea mea este ca secretomania asta comunistoida este tipica sistemului si devoaleaza o teama. Schelete prin dulap au cam toti, asa ca mai bine vi cu surpriza pe ultima suta, decat sa intrii in gura ,, lupupui,, si sa fi compromis inainte.
Oamenii au de aparat un sistem construit in ani de fatarnicie, curvasareala, minciuna, servilism......., nu pot da cu piciorul asa usor chiar daca ar vrea.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde teuton pe 10 Aug 2016, 14:05

In Romania nu s-a facut niciodata ceva bun (la nivel national) decat printr-o constrangere venita de sus, asa ca sa nu ne asteptam ca vre-odata vanatorii de rand o sa ne luminam si o sa schimbam nepasarea pe implicare sau prostia pe desteptaciune.
Singura noastra sansa sa se intample ceva bun este ca printr-o intamplare, la nivel central sa ajunga cineva bine intentionat, care sa se implice pentru interesul general. Si acest cineva, daca o exista, sa nu se astepte la aprecieri sau vorbe bune: el o sa fie de vina cam pentru toate relele si nemultumirile noastre.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 10 Aug 2016, 17:42

biriuck scrie:Pai daca nu stiti dumneavoastra, director de AJ, om cu atatia prieteni printre ceilalti "grei" din asociatiile afiliate, de unde sa stie forumistii de pe vinatorul? Pana nu cu mult timp in urma aveam toti chiar eticheta de "branconeri". :lol:
Dumneavoastra sunteti om din sistem, altii daca mai sunt cu cont pe aici stau ingognito. Asa ca numai dumneavoastra ne puteti spune si noua in avans din numele celor care candideaza, chiar si ca simplu zvon. Mai ne dam si noi, muritorii, caciulile pe ceafa a mirare... 8)


Chiar nu am habar de ce se pregateste.
Am vazut aseara lista cu delegatii la Congres. Mare surpriza: niciun vanator individual. Dar toata lista este raportata la cotizatia unui vanator individual, adica 25 euro. Cred ca aici a fost si este marea teapa pe care o da acest Statut al Agvps. Nu conteaza numarul vanatorilor din tara. Conteaza contributia, adica cota anuala platita Agvps-ului. Adica daca in sala din cei patru delegati de la noi nu vin trei, nu conteaza, important e ca noi avem 136 de voturi.
Am vazut ca se cere scutirea de plata contributiei anuale catre Agvps din Romania pentru mai multe asociatii, care vin si voteaza. De ce ?
Am mai vazut ca in Raportul catre Congres , presedintele executiv lauda zece asociatii si critica patru, Buzau, Ialomita, Prahova si Tulcea. Inteleg supararea pe Buzau, unde nu a fost votat de grupa din care face parte, pe Ialomita unde fostul director a castigat procesele impotriva deciziilor ilegale luate impotriva lui, cu largul sprijin de la Bucuresti, nu stiu de ce Tulcea, dar despre Prahova nu inteleg ce nemultumire are. Poate ca se gandeste si regreta ca a fost invitat si nu a participat la Adunarea noastra Generala si a mintit de mai multe ori ca nu a fost invitat. Poate regreta si-i pare rau dnului Selaru pentru afirmatiile neadevarate, referitoare la CIC, sau despre Recordul mondial la trofeul de urs, contrazise de documentele emise de organisme internationale autorizare si postate, aici, pe forum. Sau poate regreta ca acum zace ani l-a dat afara din examenul pentru dobandirea calitatii de vanator pe baiatul meu cel mare, amenintandu-l pe directorul organizator ca-i anuleaza examenul daca nu executa ordinul. Martorii traiesc si pot confirma. Toate aceste frustrari legate de mine, le extrapoleaza catre asociatia din care fac parte si face un mare pacat fata de colegii mei, care nu au nicio vina decat meritul ca platesc cotizatii din care si dnul Selaru isi ia salariul.
Greu de inteles cum asociatii care nu-si achita obligatiile statutare catre Agvps si pentru care se cere scutire sunt laudate, iar ceilalti, care stau in gatul executivului sunt criticati .
Domnule Presedinte al Agvps, dumneavostra ce parere aveti despre aceste fenomene impotriva normalului ?
Regret ca nu pun aceste intrebari pe forumul AGVPS, unde adevarul este sanctionat cu excluderea. Nu e normal, pentru ca din leul platit pentru administrarea lui si Ajvps Prahova are o particica, implicit eu ca vanator membru.
Daca dnul Selaru are drept de acces si eliminare, sa-l plateasca personal din salariul pe care il primeste si al carui nivel il ascunde cu indarjire.
Si nu e campanie electorala....
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 10 Aug 2016, 17:55

Domnului biriuck.
Dumneavoastra cunoasteti mai bine miscarile din AGVPS, pentru ca administrand Forumul AGVPS sunteti parte mai importanta a sistemului despre care vorbiti, decat eu care raspund local pentru ce fac si dupa cum ati constatat nu prea suflu in ciorba sistemului.
Apropo, ce mai face Forumul AGVPS ? Mai respira ? Ca de miscat nu prea. Noroc ca mai sunt comunicate ale Agv-ului !
Nu e pe subiect dar si forumul Agvps, de unde am fost dat afara, face parte integranta a sistemului.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 10 Aug 2016, 17:57

teuton scrie:In Romania nu s-a facut niciodata ceva bun (la nivel national) decat printr-o constrangere venita de sus, asa ca sa nu ne asteptam ca vre-odata vanatorii de rand o sa ne luminam si o sa schimbam nepasarea pe implicare sau prostia pe desteptaciune.
Singura noastra sansa sa se intample ceva bun este ca printr-o intamplare, la nivel central sa ajunga cineva bine intentionat, care sa se implice pentru interesul general. Si acest cineva, daca o exista, sa nu se astepte la aprecieri sau vorbe bune: el o sa fie de vina cam pentru toate relele si nemultumirile noastre.


Totul tine de mobilizare.
Cineva trebuie sa o initieze si si apoi ceilalti sa o sustina.
Cine incepe ?
Si cine sunt ceilalti ?
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 10 Aug 2016, 18:02

salus scrie:biriuck are mare dreptate!!! Noi suntem mici in acest sistem și in afara de faptul că uneori strigam disperarea si oful pe aici.........nu stim mare lucru.
Parerea mea este ca secretomania asta comunistoida este tipica sistemului si devoaleaza o teama. Schelete prin dulap au cam toti, asa ca mai bine vi cu surpriza pe ultima suta, decat sa intrii in gura ,, lupupui,, si sa fi compromis inainte.
Oamenii au de aparat un sistem construit in ani de fatarnicie, curvasareala, minciuna, servilism......., nu pot da cu piciorul asa usor chiar daca ar vrea.


Felicitari !
Ati facut cel mai bun rezumat al efectelor prezentei sistemului.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde biriuck pe 11 Aug 2016, 11:30

valeriub scrie:Domnului biriuck.
Dumneavoastra cunoasteti mai bine miscarile din AGVPS, pentru ca administrand Forumul AGVPS sunteti parte mai importanta a sistemului despre care vorbiti, decat eu care raspund local pentru ce fac si dupa cum ati constatat nu prea suflu in ciorba sistemului.

Asta e ca si cum ati zice ca ala care administreaza site-ul guvernului e o parte mai importanta a sistemului ca prefectul de Prahova. Oare asa e? :lol:

Administrarea se reduce la adaugare de forumuri noi, stergerea conturilor de spam, reparatiile de dupa atacurile hackerilor chinezi/africani/rusi si ceva ajutor acordat celor din secretariatul AGVPS cand vor sa posteze cate un material aflat pe un fisier in format mai ciudat (cum v-am ajutat si pe dumneavoastra cu niste fisiere pe aici si pe "dincolo")
Mi se pare cam tendentioasa afirmatia dumneavoastra. Am interpretat eu gresit?

valeriub scrie:Apropo, ce mai face Forumul AGVPS ? Mai respira ? Ca de miscat nu prea. Noroc ca mai sunt comunicate ale Agv-ului !

Face bine, e un fenomen destul de ciudat. Este foarte vizitat si citit in ciuda faptului ca nu se scrie des. :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2697
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde ventura pe 11 Aug 2016, 11:32

Facem ce facem si amestecam iar subiectele...

Si ca o ciudata coincidenta.... se apuca lupii de urlat doar dupa ce sunt inlaturati din haita...
Ori isi cauta alta familie ori vor doar sa o sperie cu galagia pe cealalta. Familie care (din diverse motive) nu le mai da oase de ros...

Si de pe la Ialomita se aud urlete de jale si din partea fostului consilier juridic al AGVPS la fel...
Si ne temeam ca nr. lupilor sunt in trend descendent :lol:
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate